Archive for the tag 'Sagrada Familia'

ян. 31 2017

С Голф до Португалия (4): Барселона и Валенсия

Продължаваме с пътуването на Иван до Португалия, което започнахме с Блед и Венеция, продължихме между градчетата на Cinque terre и Монако, а после – в Марсилия, Каркасон и Андора. Днес вече сме в Барселона и Валенсия. Приятно четене: С Голф до Португалия част четвърта Барселона и Валенсия Пристигнахме в покрайнините на Барселона късно вечерта. Престоеше […]

окт. 31 2008

Барселона: Саграда Фамиля

Който е ходил като турист в Барселона знае, че всичко се върти около Антонио Гауди – гениален архитект от края на XIX и началото на XX век, превърнал се в запазена марка на каталонската столица. Днес Дачи ще ни разкаже малко повече за делото на живота му – катедралата на Светото семейство (Sagrada Familia). На мен лично тя ми прилича на пясъчен замък, но нека прочетем повече по въпроса:

Барселона на Гауди: Sagrada Familia

Храмът „Саграда Фамилия” е последният проект на Гауди, който се сочи и за най-грандиозното сред грандиозните му начинания.

Строежът на храма е започнал през 1883 г. и е временно спрян при смъртта на Гауди през 1926 г. Строежът е подновен през 1954 г. и последните обещания, които чух относно завършването му гравитират около 2026 г. за стогодишнината от смъртта на гения.

Саграда Фамилия е проект, в който Гауди влага повече от 40 години от живота си, като в последната се пренася да живее в къщичка до храма. Поради нестандартността на елементите и конструкциите, Гауди е измислил, конструирал и произвел машините, с които да се обработват профилите на колоните и на някои орнаменти. И до сега е запазена работилницата на Гауди, чертежите му, инструментите. През 2006 г. къщата-музей, в която се пази умалено копие на машината се намираше в подножието на Саграда Фамилия. Тази година не видях къщата, което може да означава само две неща: или аз от еуфория съм пропуснала да я видя, или са я преместили в музея на Гауди, за който научих тази година. /може и преди да е съществувал – не знам, но останах с впечатлението, че е нов и е оформен като малка гениална вселена…/

Саграда Фамилия е нещо, което гледаш, а не можеш да опишеш. Как е измислено – не знам. Откъде са го подхванали когато са почнали да го строят – фантазията ми не може да го измисли. Всеки детайл е на точното си място и разказва нещо конкретно. Има милиони детайли, които не се повтарят, не си пречат, не се засенчват и не се затрупват. Дори не знам имената им. Фасадите на храма са сиво-кафяви, с цвят на камък и ми се струва, че това е най-”тъмното” творение на великия архитект. Различните фасади разказват различна част от Историята на света. В същото време творението е изключително миролюбиво, както и всички други творби на Гауди – няма саби, мечове и воини и разбирането за грандиозност е представено и претворено чрез внушение за любов, а не чрез внушение на страх и власт.

И тази година, също както и предните, наснимах храма от всички възможни и от няколко невъзможни страни. Снимах храма отвътре и отвън, както и целия град от високо.

окт. 22 2008

Барселооона татататататааааа или Пипи гледа Гауди :)

През последния месец две наши читателки (и авторки) се разходиха до Барселона – затова пускам последователно впечатленияте им от града на Гауди. Днес Пипи ще ни разходи из каталноската столица. Приятно четене:

Барселооона татататататааааа

или

Пипи гледа Гауди

Какво да ви описвам, то не е за разказване! Такава шарения, такъв панаир, няма такъв филм!

Барселона ни беше в сметките от миналата зима. Старателно и полека се заподготвяхме от тогава. Билети купихме през май и както излезе в барселона – септември беше май.
По въпроса за билетите – пътувахме с България еър. Оказа се, че през пролетта те бяха по-евтини (около 780 евро в двете посоки за двама човека) от уизеър, които искаха 900 и нещо евро без в тях още да е включен багажа!

Принтирах малко информация, включително и пътепис на Стойчо, който ми свърши най-голяма работа (хехехехе – на-сетне някой да има файда от този сайт – бел.Ст). С тях се забавлявах по време на полета – за пръв път ме хванаха лудите и едвам изтраях да видя в илюминатора земята, на която първо стъпил Колумб на връщане от там, където е мислел, че е бил.

Летището си е малко галимация и препоръката на Стойчо дойде на време – на излизане от самолета вижте на кой терминал сте кацнали, за да знаете къде да си търсите багажа! Внимавахме в картинката и си намерихме лентата, но не обърнахме внимание, че са ни счупили колелцето на сака и Емил вместо да ходи с една 80 литрова раница, прибави към нея и доста обемистия сак (както казваше кучето Къридж: „The things I do for love”). Вие да внимавате повече от нас, защото ако ви се случи нещо подобно и реагирате веднага, авиокомпанията трябва да ви изплати обезщетение – колкото да си вземете нов куфар)

Излизайки с багажа се огледайте за инфо-центъра, ако сте с България ер, ще ви се пада в ляво – от тук искате карта на Барселона на Аванта.