Archive for the tag 'Шипка'

юни 19 2015

Из проходите на Стара планина с мотор (ден втори)

Днес Тони ще мине втората половина от старопланинските проходи – предишния път започнахме през Дюлинския проход, а завършихме в Златарица, от където тръгваме днес в посока запад. Приятно четене: Из проходите на Стара планина с мотор ден втори На следващата сутрин в неделя станахме към 6:00 ч., имаше какво да се оправя, а нямахме време […]

юли 01 2011

Хотнишка екопътека, крепост Хоталич и Бузлуджа (Обиколка на България – 3 част)

Продължаваме с офроуд обиколката на България заедно с Боян. В първата част минахме от Стара Загора до Мадара, минахме през Плиска и Никополис ад Иструм, а днес ще минем през Хотница и Булзуджа Приятно четене: Обиколка на България част трета Хотнишка екопътека, крепост Хоталич и Бузлуджа Ден 5: Голямо спане му ударихме. Сутрешното кафе го […]

авг. 31 2010

Кътчета от България: Връх Шипка

Днес ще отскочим до едно познато и не много далечно място – прохода Шипка в Стара планина, тъй като има всички изгледи, че другата година по това време може и да не можем да го заварим в днешното му състояние (Охрана с магия) И така: Вили ще изкачва Шипка и никой няма да хвърля „камъни […]

апр. 09 2010

Кратко съботно-неделно пътуване из България

Днес Ренета ще ни разведе из китната ни родина. Да се качваме по моторите! Приятно четене:

Кратко съботно-неделно пътуване

Пирдоп – Клисура – Копривщица – Шипка – Трявна

Беше само два дни през лятото на 2008г., но през тях и по-точно за няколкото часа, в които пътувахме обратно към Варна видяхме едни от най-хубавите места в България.
В съботната сутрин тръгнахме към

Пирдоп.

Пътувахме за събиране, което се организираше от мотоклуб „Средногорие“ в местността Еленско. Освен, че местността е много красива, разположена в полите на Стара планина и през нея минава река Еленска, там има нещо много по-забележително – Еленската базилика.
Пристигнахме след обяда, разтоварихме багажа и разпънахме палатката в „периметъра“ на мотофорум „Семейството“.

Мотосъбор " Средногорие"

Мотосъбор " Средногорие", местността Еленско.

Бяхме изгладнели от пътя и тръгнахме да търсим кухнята и да проверим какво има за хапване, да поздравим познати, а после да видим базиликата.

За съжаление

Еленската базилика

е много разрушена. На места тухлите са измазани и укрепени с подпори. От базиликата са останали две срещуположни стени с арките върху тях. Стената, която ги свързва е на височина до човешки ръст. Пред нея в земята е забит каменен кръст, който ми се стори като да е от по-нови времена, но какво ли разбирам аз. Около базиликата е имало крепостна стена, на места останките и се издигат около метър.

006165804-big

Еленската базилика, местността Еленско, близо до село Антон.

Дори и само с двете си запазени стени, базиликата стои уверена и внушава респект. Когато попадна на такива места фантазията ми се развихря и тръгва в какви ли не посоки. Опитвам се да си представя хората построили храма, служили в него и идвали на поклонение. Харесва ми да докосвам стените на старите постройки и да си мисля, как преди стотици години, някой е докосвал същите камъни.

Докато се разходим, поговорим с познати, от разните краища на България и хапнем започна да се смрачава. Пренесохме се при „Семейството“, по-далече от силната музика, а малко по-късно оставих Георги на сладки приказки и бира и се примъкнах в палатката. Дори и в собственото си легло не спя така сладко както в палатка.