Archive for the tag 'Чифлика'

февр. 04 2012

Зимните планински проходи на България

Какво ли не правят хората през зимата … Има даже такива, които тестват автомобили 😉 Днес Мартин  ще ни разведе из зимна България като тестов шофьор – той ще си тества, а ние ще се възползваме от възможността да попътуваме из планинските ни проходи през зимата.

Зимни приключения из планинските проходи на България

Велико Търново – Чифлика – Сенник – Беклемето – Батак – Триград

Повечето хора пътуват за празниците.

Повечето хора го правят от точка А до точка Б и обратно.

Аз така не мога, издивявам на едно място и се ядосвам, когато карам по познат път. Пътуването трябва да е вълнуващо, уморително и опасно в разумни граници. Както казва Кафавис в любимото ми стихотворение:

моли се пътят ти да е далечен,
изпълнен с перипетии и знания.

Ще щрихирам набързо едно пътуване от над 1000 км. през три заснежени прохода и две прехвърляния на Стара Планина, първо от север, а после и от юг.
Стартирахме на 28-ми декември сутринта, от Арбанаси.

Велико Търново

тънеше в лека мъгла, а пунтото, което взехме да тестваме от venci.bg бе позамръзнало.
Последното поколение Пунто (Punto Evo) бързо се сгря и без никакви проблеми излезна от снежния паркинг, върху който го бях оставил предната вечер, това ми вдъхна увереност че и без вериги ще успея да се справя със зимната обстановка.
Направихме кратка обиколка на Търново, от която най-много ме впечатлиха стилните графити по оградата на незавършен строеж на брега на Янтра, по пътя към църквата Св. Петър и Павел
Велико Търново
Дестинацията ни за деня бе село Чифлик над Троян, като съвсем не бързахме, мисля че с губенията, спиранията за снимки и придвижването ни предимно по второ и третокласни пътища изминахме стоте километра между Търново и Троян за около 4 часа 🙂 Съвсем случайно се озовахме в

родното село на Дан Колов – Сенник,

където има и негов паметник:
Паметник на Дан Колов в село Сенник

В Чифлика

хубаво се напарихме на минералните басеини и на следващия ден решихме да се върнем до София, но не през Ябланица ами през най-високия проход на Стара Планина – Троян – Кърнаре (1525 м.) Искахме да видим Арката на Свободата на Беклемето, но не би! Хубавото и слънчево време само на няколко километра под превала отстъпиха пред гъста мъгла, придружена с ураганен вятър, както си личи и от навяванията по боровете. Пунтото си има фарове за мъгла, които включихме с облекчение
Зимна идилия
Замръзнала река – Зима в България

Беклемето is a bitch.

Не случайно всеки път колоездачната обиколка на България минава оттам и често пъти именно в етапа с Беклемето се решава крайната победа, както стана и тази година, когато с много силно каране Ивайло Габровски спечели рекордна, пета титла в родния тур.
Троянски проход, Троян, България
Почти веднага щом преминахме на южната страна времето утихна, снегът изчезна, появиха се биволски стада. Заковах скоростта на 90 километра по подбалканския път и с разход от 5-6 литра на сто се прибрахме в София.
Замръзнали рози – Зима в България
На следващият ден
тръгнахме към Триград,
през възможно най-тежкия маршрут: Ихтиман, Костенец, Батак, Доспат, Борино, Триград. Тук вече направихме и видео, което да илюстрира условията като за зимно рали по пътя между Батак и Доспат. Всъщност по този иначе разбит и осеян с дупки път се караше доста по-добре от обикновено, снегът бе позапълнил дупките и настилката си беше направо гладка.

От видеото не се вижда много добре, но пътят на места наподобяваше повече просека в гората със струпани около нея трупи.

Изстребител в Батак – Зима в България

Мост – Зима в България

Когато пристигнахме в Триград направихме и един тегел до Девин в най-обилния снеговалеж на 31-ви:

Триград и ждрелото му

са много красиви и зиме и лете, но за жалост пътят не се поддържа добре особено през зимата и най-вече онази му част, за която отговарят от село Тешел. Повечето коли слагаха вериги, но фиатчето беше достатъчно стабилно и без тяхна помощ.
Триград – Зима в България
На първи януари прехвърлихме балкана и от южната му страна през прохода Шипка и акoстирахме на OMV-то в Габрово. Там заредихме резервоара до нивото на което взехме колата от шоурума на Fiat Венци Велико Търново, с нормално каране за зимните условия и доста работа на място колата изхарчи около 70 литра за 1000 км. Средният разход се движеше м/у 6,8 и 6,5 на 100, икономично возило като се има предвид, че 1.4 литровият двигател на колата често стоеше в зоната на трите хиляди оборота.

Автор: Мартин Линков

Други разкази свързани със Стара планина – на картата: КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА

авг. 07 2009

На Златните пясъци и Чифлика

Август не е за работа, пък и петък е — нали знаете, че който работи в петък следобед…;-) По този повод ще отморим малко в България. Приятно четене:

На Златните пясъци и Чифлика

Обожавам да пътувам… къде ли не — като виден представител на близнаците, промяната, новостите и самата мисъл, че има нещо „различно“ ме зареждат с такава емоция, че ми идва да полетя. Но винаги една мисъл ме сваля на земята"… щастието го намирам в пътя си към него."Е и затова не съм полетяла до сега! Както и да е идеята отново почивка в чужбина се роди, когато се прибрахме от така нареченото летуване миналата година.

Започна така: идеята ни беше тази година да направим летуване, така както като малки деца с родителите си ходехме на дълга почивка- първо минавахме през морския бряг, а след това на планина.

ян. 04 2009

Нова година в Балкана – Чифлика край Троян

Докато чакам вашите пътеписи за посрещането на Нова година – да ви разкажа аз как я посрещнахме. Приятно четене и пращайте пътеписи на познатия мейл stojtscho@яху.ком:

Нова година в Балкана – Чифлика край Троян

През октомври почнах да търся и се спрях на една екскурзия до Берлин. По-късно се оказа, че екскурзията отпада и се насочих към търсене за Мадрид. И в двата случая ставаше дума за около 4000 лв (двама възрастни с дете), което на фона на финансовата криза ми се видя излишно изхвърляне (миналата година ходихме до Прага за около 3500 лв). Не, че не мога да си го позволя, но в Сомалия децата гладуват, пък аз… Е, междувременно се оказа, че на 02 януари сутринта трябва да съм в Братислава по повод на въвеждането на еврото – та съвсем се отече ходенето в чужбина за празниците. В крайна сметка решихме да останем в България за посрещането на Новата 2009 година

Стандартният избор в такава ситуация е Банско, Боровец, Пампорово, но там ме спря класическото за празниците отвратително съотношение цена/качество (извинете, ама 1500 лв за Нова година в Банско на човек си е живо мародерство, особено като се сравнят аналогичните предложения от австрийските Алпи).