Archive for the tag 'холандци'

окт. 27 2017

Остров Мозамбик (Мозамбик)

С Домоседа отиваме на остров Мозамбик, дал името си на цялата държава. По този начин днес откриваме нова страна за нашия сайт 🙂 Приятно четене: Остров Мозамбик Мозамбик From Ilha de Moçambique 2011 От Нампула за Острова пътувахме с колата на Уве (за туземците: Руби) от Пирна (окръжен център на Заксише Швайц-Остерцгебирге на брега на […]

сеп. 10 2009

Приключенията на една Миланка в Холандия

Днешният пътепис ще ни представи впечатленията на Мила от провинциалната Холандия. Приятно четене:

Приключенията на една Миланка в Холандия

Всяко мое завръщане от Холандия е съпроводено с горещото обещание „Този път ще седна и ще запиша всичко„…не отнема много време обаче, преди доброто ми намерение да хукне към онова криво дърво,с жълтите плодове, където много мои помисли си организират другарска среща и обсъждат безславния си край. Нейсе, този път няма да е така. Ето ме, пиша.

Приключенията на една Миланка в Холандия

Поучително четиво, от което в най — добрия случай ще придобиете хаотични впечатления за Холандия и нейните обитатели, ще научите защо е полезно да се купуват един номер по — големи обувки, какво представлява синдрома на хроничната непохватност, как да се държим ако изсипем блюдото в скута си по време на официална вечеря, какво значи да биеш спирачка докато караш кану и още куп предимно безполезни неща. Всичко изложено е плод на личните ми впечатления, разсъждения и пристрастия, поради което няма претенциите да е винаги обективно и мъдро.
Холандия, която познавам не е точно страната от туристическите брошури, предполагам не и тази, която виждат стотиците българи работещи по оранжерии, бензиностанции и къде ли не. Там отивам при приятели,холандци и обикновено по време на престоя си живея като част от семейството…е, почти.

Ден първи

Апелдорн (Apeldoorn)

Прескачам летищата, посрещането и вечерята в градината. След вечеря решаваме да караме колела в околността. Вече минава 9, но слънцето е високо и следващите дни ще свикна с това,че летните вечери всъщност са дни поне до 10.30 вечерта, а при ясно време могат да отнесат до 11.

Тръгваме с колелата да видим вятърната мелница в съседното селце Вейнем (Wenum). Чакат ни около 15 километра, мисъл, която не ме тревожи защото пътя е равен,а наоколо се нижат гледки излезли като от книжка с детски приказки. Ливади, по тях блажено полегнали кравички, други ливади с коне,трети с овчици, а между тях спретнати къщи със сламени покриви и градини пълни с цветя и подрязани храсти, красиви и подредени като за снимка в специализирано списание.

ян. 08 2009

На Холандия с любов – част първа

Пътеписът в тези безгазови дни да обърнем поглед към една от най-трудните като прирдони условия страни в Европа — Холандия. Досега Холандия сме я разглеждали по-скоро мимоходом — разказът на Атанаска ще ни разведе подробно из Нидерландия. Приятно четене и топъл ден!

На Холандия с любов

Холандия не е нито толкова далеч от България, нито вече така непозната за българите. Всеки ден от София за Амстердам пътува самолет и три месеца предварително билетите за всеки ден са изкупени! От Амстердам за София също има ежедневни полети. Но… Самолетите оттам се връщат полупразни.

Какво толкова тегли българина към тази неголяма държавица в Северозападна Европа? Това ли, че нашите светкавично забогатели парвенюта водят там любовниците си, за да ги обкичат с диаманти? Или желанието да се опита прословутата лека дрога — канабисьт -без да се криеш, легално, като бял човек? Или да поседиш вечер под така наречените „червени фенери“? А може би да си купиш оригинални холандски грудки за черни лалета? Или да видиш влюбени гейове да се държат за ръце и да се целуват по улиците?

Представите ми за Холандия стигат само до тези мътни щрихи. Много скоро обаче щях да си отговоря на цели купища от въпроси за нея. Трябваха ми само десетина паметни дни, един старинен кораб, дузина украинци и неуморната рускиня Наталия Грос.

Беше ми щукнало да изхарча единственото си символично като сума наследство за поредното си пътешествие. А нещо отвътре все ме тегли към круиз. Проучвам туристическите сайтове, но нищо не ми грабва вниманието. Ето едно плаване по Средиземноморието — интересно е, обаче аз вече съм била в повечето пристанища от програмата! Друго пътуване е с непознат маршрут, но не ми е по джоба. Трето пък е с лайнер за…5500 туристи. Да се разминавам по палубите всеки ден с едно голямо село? Не, благодаря…

Изведнъж мотото се набива в очите ми: „Тюльпан круиз“! Обиколка по моретата и каналите на половината Холандия през полета с лалета, посещения на над 10 екзотични селища и плаване до остров в Северно море! Цената е повече от изгодна, а програмата — многообещаваща.

Маршрутът на екскурзията

Холандия.

Това е мястото, което трябва да видя след Париж, Лондон, Берлин, Брюксел, Източна Европа, Италия, Испания, Балканите… Бяха ми казвали, че е изумителна и необичайна държава, различна от останалите в стария континент. Ето възможност! Да, но… Предлагаше я украинска фирма, а я осъществяваше в съавторство с двама холандски партньори. Как да се доверя на непознати, с които ще контактувам само по глобалната мрежа? Рядко ли са измамите от туроператори, които си срещал лице в лице, гледал си ги и те са те гледали очи в очи? Напоследък украинската мафия май засенчва и българската… В крайна сметка със сестра ми решаваме: Бог дал, Бог взел тези пари! Да става каквото ще: записваме се! Ако ги изгубим, най-много…да прескочим една екскурзия…