Етикети: Ханой

Виетнамски донги 6

Виетнам: Съвети за пътуване до Виетнам

Нашият специален пратеник във Виетнам – Ан Фам, дава първите напътствия за пътуване из страната. Тя, естествено, ще напише и по-пространен пътепис, но това ще стане малко по-късно 🙂

Съвети за пътуване до Виетнам

Ето ме най-после с включване за Виетнам (в оригиналният текст е Виет Нам, Ха Ной, Сай Гон – навсякъде е променено съгласно българската транскрипция на Виетнам, Ханой, Сайгон – бел.Ст.) През последните дни все или времето, или силите не достигаха, за да започна. Опасенията (мои и чужди), че ще забравя всичко, не бяха неоснователни, но затова си водих записки. Друг е въпросът, че тефтерчето със записките го затрих в самолета към Сайгон, та се наложи да започна отначало още там. Как да е…

Съветите по-долу са резултати на лични грешки и наблюдения и биха били полезни на всекиго, който се готви за заминаване до Виетнам. Ще ми се някои неща да ми бяха казани, а не да ги изпитам върху собствената си глава.

***

Период на пътуване

Най-подходящото време за екскурзия из Виетнам е септември-ноември, когато времето не е нито твърде горещо, нито дъждовно.

Преди заминаване

Пригответе си колкото се може по-малко багаж. Най-добре е да тръгнете с малък куфар (колкото ви позволяват за ръчен багаж) и един голям, в който да сложите малкия и да го чекирате – за по-удобно, защото не трябва да пренебрегвате транзитното време, през което ще трябва да си лангъркате ръчния багаж.

Ако си нямате голям куфар, може да си купите и на място. Аз си взех един 60-сантиметров Samsonite (китайски, разбира се, не оригинален, но все пак доста приличен на вид) за 75 000 донга (30 евро) след пазарене от 82 000 донга (32,80 евро). В това време в съседния магазин същият куфар беше обявен за 1,30 млн. донга (52 евро). По това можете да си представите какъв е пазарлъкът във Виетнам.

Дрехи си пригответе според сезона, но ако смятате като мен да обикаляте Виетнам, имайте предвид, че това е много голяма страна (около 2500 км дълга, която от север до юг обхваща субтропика и тропика). За пример: по времето, в което бях там (средата на февруари), в Ханой беше 12 градуса, в Сайгон беше 35, а в Среден Виетнам се въртеше около 23.

Виетнам: Ханой и Сайгон 2

Виетнам: Ханой и Сайгон

Днес Ан Фам отново ще ни заведе във Виетнам и ще ни покаже столицата Ханой и… столицата Сайгон. Естествено оригиналните им имена са Ха Ной и Сай Гон:-) Приятно четене:

Виетнам: Ханой и Сайгон

Ха Ной

Ханой (Ха Ной) е столицата на Виетнам (Виет Нам). Красив, романтичен и старомоден град, със своите тесни занаятчийски улички, които все още носят кокетните имена като Бамбук, Вар, Хартия, Захар, Памук, Гребен, Риба, от времето когато на тези улици се произвеждали и продавали само продуктите, за които подсказват имената им (сравни със софийските Резбарска, Каменоделска и др.:-) — бел. Ст.)

С пръснатите по целия град 16 езера, най-известното от които е Хо Хоан Кием или Хо Гъам.

Храмът на костенурката,

намиращ се в средата на езерото, се е превърнал в символ на Ханой (Ха Ной). Легендата разказва за хилядогодишна костенурка, която живее в езерото, спасила живота на един цар като му подарила вълшебен меч. И царят в знак на благодарност наредил да се построи храм в средата на езерото, в който костенурката да живее в мир. И до ден днешен достъпът до храма е забранен за туристи.

Виетнам (2): За валутата, култа към личността и свободата

Днес ще продължим с представянето на Виетнам, коети написа Ан Фам. Започнахме със съветите за пътуване в Ханой и транспорта в него. Сега ще продължим с парите и култа към личността във Виетнам. Приятно...

Виетнам 2

Виетнам

Всъщност правилно е да се каже Виет Нам или поне така го пише авторката на днешните съвети за пътуване до тази страна. А тя има пълното основание да го пише както искам, защото ми се струва… че много разбира от Виетнам, да знаете!

Е, аз все пак ще ползвам общоприетото в България название на страната, която ще открием днес за първи път на страниците на нашия сайт. Приятно четене:

Виетнам (Виет Нам)

Наръчник на туриста – съвети за оцеляване:-)

Вероятно има добри екскурзии до Виетнам (Виет Нам), организирани в България. Потърсете и ако не намерите, драснете ми един мейл — може пък да реша да нахлуя в туристическия бизнес!

Във всеки случай такива екскурзии с професионални гидове във Виетнам (Виет Нам) има в изобилие. От вас се иска само да стигнете дотам и те ще ви посрещнат и настанят, ще разграфят престоя ви в страната по дни, часове и минути, ще ви раздадат по една шапка в оранжево или друг ярък цвят, за да ви намират по-лесно в тълпата, в случай че се заблудите и се отделите от стадото. И естествено — ще си заплатите за това обслужване.

Аз имам следните житейски стремежи:

• да се изразявам с по-малко думи,
  • да плувам с по-малко пръски и
  • да ползвам по-малко посредници.

За съжаление не мога да ви препоръчам хотели — когато ходя там не ползвам такива, защото имам връзки, предимно роднински 🙂 Но да приемем, че сте намерили къде да отседнете с малко ровене в интернет или този сайт и вече сте на ханойското летище Noi Bai. Разстоянието до града не е никак малко — над 30 км, и можете да избирате между два варианта за придвижване — с такси или с автобус.

Както и в България, още преди да сте излезли от летището, услужливи таксиджии ще ви приканват да ви извозят до града. И за да не бъдете наистина извозени, задължително уточнете цената на цялото пътуване преди да се качите на колите им. Имайте наум, че обичайната сума за тази услуга е 200 000 донга, което грубо възлиза на 20 български лева. Разбира се, те ще приемат вашите долари на драго сърце, но е хубаво да се запасите с малко местна валута чрез обменното бюро на летището.

Автобусът е другият значително по-евтин и сравнително удобен вариант, ако багажът ви е скромен за 20 те дни престой. Автобус номер 7 ще ви откара само срещу 3 000 донга, т. е. 0,30 лв.

Навлизайки в града, освен с климата и часовата разлика трябва да свикнете и с шума, прахта и огромните тълпи от хора на мотори, мотопеди и велосипеди, които се изпреварват и заобикалят без никакъв ред и ползват клаксона по-често от педала на газта. В пиковите часове

улиците на Ханой (Ха Ной)

изглеждат по ето такъв начин:

Местните разделят туристите на два типа: 1. споменатите вече ходещи оранжеви шапки и 2. т. нар. tay ba-lo, което в буквален превод означава западняк с раница. Българският вариант на тази дума е изпадняк.