Archive for the tag 'Франгокастело'

февр. 22 2017

Пътуване до остров Крит (1 до 4 ден)

Днес Галена ще ни води на Крит – започваме с Лиманас и ще стигнем до райския плаж Елафонисос. Приятно четене: Пътуване до остров Крит първа част (1-и до 4-и ден) Лименас Херсонисос – Агиос Николаос – Елунда – Ретимно – Ханя – плажът Елафониси Мечтаех да посетя Крит от много отдавна, но все си мислех, […]

сеп. 07 2009

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(1)

Днес отново ще идем на топло — Росица ще ни покаже чудесата на Южен Крит. Цялата история се върти около една критска сватба, на която е канена авторката — така че пригответе както винаги за интересен разказ за хубава страна за хубав обичай. Приятно четене:

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба

ЧУДЕСАТА НА ЮЖЕН КРИТ

Юли 2009

Заминаваме за седмица. На сватба сме. Решаваме пътуването да е „тънканайка“, т. е. да го направим колкото може по-евтино. Понеже не купихме навреме самолетни билети от промоциите на http://www.aegeanair.com, ще пътуваме така: влак от София до Солун; автобус до Атина от Солун; кораб или фери от Атина до Ираклион. При това положение отиването и връщането излиза около 250 лв на човек.

С надеждата всички преходи да са плавни и точни, тръгваме в ранна утрин за Солун. Стачка на жп транспорта в Гърция е причината да пристигнем в града 3 минути преди тръгването на автобуса за столицата. Добре, че спирката е непосредствено срещу жп гарата! С изплезени езици се тръшваме на седалките. Браво на нас! Спираме за още пътници на една от солунските гари. Един малака (в буквален смисъл — чики…ия, между приятели е мило обръщение — „копеле“, „брато“; между шофьори — псувня) отива за фрапе и се връща след цели 20 минути. Шофьорът е бесен, но пътниците по принцип подкрепят малаката — фрапето си е жизнено важно! Изпускаме кораба — не с много, само с пет минути. Не се отчайваме — купуваме си нови билети за след час — ще пътуваме не с „Анек“, а с „Миноан“. „Миноан“ са по-големите баровци и бързаци. А пък ние — хитрата сврака с двата крака. Но нищо, няма да си разваляме настроението, я!

Какви изписани коридори има нашият ферибот!

Пристигаме в Ираклион

към 05:30 сутринта. Закусваме и посрещаме изгрева — толкова внезапно слънцето идва и си отива на този остров. Приятно е. Към 07:00 часа се появява нашият посрещач — пие фрапе, носи и за нас. Тръгваме към Мирес — сравнително нов, южен градец, където просто няма какво да се случи. Голямото му предимство е, че се намира в най-плодородната долина на острова — Месара. Тук има работещи българи, албанци, румънци. Според БГ официални източници броят на българите, работещи на Крит, е 20 000. Благодарение на българските деца много учители са запазили работните си места — пълнят им се паралелките. Отличавали се с много добър успех в училище! Пишели по-добре от гърчетата!