Archive for the tag 'Уплисцикхе'

мар. 12 2009

Пътешествие в черноморска Турция, Грузия и Кападокия (5): Гори и троглодитският град Уплисцикхе

Продължаваме с пътуването на Росица из Грузия и Турция. Вече четохме началото Пътуване до черноморска Турция, Грузия и Кападокия (1), бяхме в Трабзон и Батуми, Рустави и Телави. и Тбилиси Днес ще продължим с Гори. Приятно четене:

Гори и троглодитският град Уплисцикхе

част пета

Гори

На следващата сутрин се отправяме към родния град на Сталин — Гори. Гори не е основна цел на пътуването. Оттам ще вземем маршрутка за троглодитския град Уплисцикхе.

Спираме за кратко пред родния дом на бащата на народите. Малката къщичка изглежда още по-малка отколкото е, защото е обградена от внушителни колони, крепящи масивен покрив, чиято функция е да предпази къщето от лоши атмосферни влияния, но също и да му придаде внушителност. Отсреща е личният влак на властелина.

Родният дом на Джугашвили

музеят на Сталин тези колони крепят покрива на "саркофага„- дом

Отсреща е музеят на Джугашвили — тежък, богат, с разкошни фрески и орнаменти по каменния корпус. Самият той никога не го бил виждал, така се твърди. На една от близките пейки мързеливо стоят или дежурят полицайчета. Приближават се към нас и аз а-ха да се изплаша, че правя нещо нередно, когато чувам, че те се интересуват къде ще ходим и дали не могат да ни извикат такси — наш човек, приятел, братовчед, сигурен човек

мар. 05 2009

Пътешествие в черноморска Турция, Грузия и Кападокия (4): Тбилиси, Гори и троглодитският град Уплисцикхе

Едно дълго очаквано продължение на пътуването на Росица из Турция и Грузия. Вече четохме началото Пътуване до черноморска Турция, Грузия и Кападокия (1), бяхме в Трабзон и Батуми, и последно я оставихме в Рустави и Телави. Днес ще продължим с Тбилиси и Гори. Приятно четене:

Тбилиси, Гори и троглодитският град Уплисцикхе

Пристигаме в Тбилиси на връх Великден.

Чакащите метрото не са много. Слизаме на спирката „Руставели“ и се натъкваме на паметника на Руставели, намиращ се в началото на булевард „Руставели“ — точно срещу един много джазов Макдоналдс и внушителната, но поовехтяла Академията на науките.

Поетът Шота Руставели

Искам сладолеееед!“

Обедно време е, хапваме по един сладолед, надничаме в двора на импозантната сграда на Академията. Дворчето е превърнато в полу-клошарска обител, красивите стъкла на една от вътрешните сгради са изпочупени.