Archive for the tag 'тропическа гора'

апр. 15 2009

Амазония – Ла селвa (Перу) (1)

Днес, мили деца, ще отидем там, където досега сме гледали само по National Geografic и Discovery — тропическите гори (селва) в горното течение на Амазонка.

Мила Банкова работи там като доброволец и сега ще прочетем първата част от нейното представяне на тази огромна територия, даваща съществена част от кислорода на планетата. Ще прочетем за историята географията и хората на това далечно място — ама къде само не стигат хората,а:-)

Разказът и снимките са със запазени авторски права — те са част от бъдеща книга, която очаква помощ, за да бъде издадена. Повече подробности — в края на разказа

А сега — приятно четене:

Амазония — Ла селвa

Амазония е име, което събужда фантазията на всеки — джунгла, индианци, тропически пищни цветове, екзотични животни и плодове. Но зад тази привлекателна картина се крие една непозната на хората неизмерима сила за спасение, неизчислими богатства, застрашени от алчността и лекомислието на хора с жизнен девиз „след нас и потоп“.

Наричат Амазония „бял дроб на планетата“.

Тя заема 62% от територията на Перу и въпреки това е малко позната. За някои това е самия ад — непроходим мрак, пълен с опасности, усещане за загадъчни сили, невидими с просто око; за други Амазония е рай, вълшебна красота и напираща сила за живот. За трети, обаче, тропическите гори представляват обилни богатства, които чакат да бъдат изчерпани — дървесен материал, злато, петрол, природен газ и още много други ресурси. За местните хора гората е земята, която е техен дом и с която винаги са живели в хармония, изпитвали са първичен и естествен респект към нея, тя е техният извор на храна, вода, лечебни билета, на смях, песни и тъгa.

В днешно време Амазония не изглежда вече толкова страховито непозната и мощна, за да уплаши алчността на човека, въоръжен с всякаква техника и една култивирана ненаситност към несметните богатства на джунглата. Затова всекидневно тя вече безпощадно е използвана, унищожавана и замърсявана.

Митът, които първоначално стимулира колонизаторите да завладеят джунглата, говори за едно огромно девствено, ненаселено от „хора“ пространство, с множество ресурси и приветстващо всеки, които има достатъчно кураж да се втурне в търсенето на безкрайните богатства.

ян. 09 2009

Круиз до Панамския канал

Да бягаме на ТОПЛООО, стига сме мислили за газ, доставки и руснаци. Да прочетем какво правят хората, живеещи в страни, независещи от газовите отношения на Русия с околния свят. Както се вижда от заглавието ще се качим на кораб (параход, пампор) и ще отидем до Панамския канал. Топъл ден и приятно четене:

Круиз до Панамския канал

Заговори се тук за трети меден месец :D, та се сетих, че е крайно време да ви разкажа и покажа някоя и друга красота от втория, да не взема да пропусна…

Та, не искаха имиграционните да пускат Викито в Канада и ние от няма и къде, решихме да се видим на неутрална територия – в Щатите 😉 разбира се, имаше и причина да отидем там – на гости на брат ми, който работи на един чудесен нов кораб на Роял Карибиън.

Пътуването беше подарък от брат ми за сватбата, на която за съжаление той не можа да дойде (пак заради същия чудесен нов кораб 🙁 ), но имаше един-единствен незначителен проблем – трябват визи за Щатите… Моята ми я дадоха (очаквано), обаче на Викито й я отказаха (пак очаквано)… Но след отказа някой даде акъл как да обжалваме, и за радост веднага, още същата седмица, имаше второ интервю, на което вече дадоха визата, така че започнахме да стягаме багажа.