Archive for the tag 'Телави'

мар. 06 2017

Грузия и през Кавказка Русия (8 част на С Форд от Кипър до Баренцово море, 2016)

Започваме една Кавказка седмица, в която ще обърнем повечко внимание на страните от другата страна на Черно море. Започваме с продължението на пътешествието от Юг на Север с Форда на Валентин. В началото разгледахме остров Кипър(Северен Кипър (турски) и Република Кипър (начало и продължение). След това започнахме от Средиземноморското крайбрежие на Турция за да продължим […]

юни 17 2008

Пътешествие в черноморска Турция, Грузия и Кападокия (3): Рустави и Телави

Редакцията на сайта тия дни са я подпукали да работи и не ѝ остава много време, но … как да изоставим хубавите пътеписи? Няма да стане! Днес продължаваме с пътешествието на Роси из Черноморска Турция и Грузия.

Към

Рустави и Телави (Грузия)

Към Рустави

Напускаме древната Колхида и се отправяме към източната древна половина на сегашна Грузия – Иберия. Проспивам 100% от времето, през което пътуваме.

Рано на другата сутрин сме на централната гара в Тбилиси. Веднага ще вземем маршрутка за Рустави. Там ни чакат приятели от каучсърфинга.

Грузия – Рустави и Телави

Гарата на грузинската столица е отврат. Денят е мрачен. Маршрутка намираме бързо и лесно. Шофьорите и пътниците са толерантни към багаж във всякакви формати – правят място, помагат да се натовари.

Известно време се движим успоредно на река Кура. Още съм сънена, но успявам да забележа кацналите на левия стръмен бряг къщи и черкви. Погледът ми се задържа на този “великотърновски” пейзаж по-дълго от необходимото, затова почти пропускам един чудесен хамам от дясната страна, който бързо се скрива от погледа.

Пристигаме в новия град Рустави. Старият град е много “стар” – датира от годините след Втората световна война. Индустрия. Намираме се в Димитровград или нещо подобно. Блокове и нищо друго. Наоколо поле, прави улици и вятър.

Грузия – Рустави и Телави

Докато чакаме за срещата се опитваме да си поръчаме кафе в една будка, в която се продават хачапурита, цигари и пр. Жената изплаква с вода от едно канче две големи порцеланови чаши, слага нещо в тях, после подгрява сместта “баба вари кокали” с бързовар. Пенило се, не пенило се – пием го.

С кафето запалвам цигара и това мое действие ни докарва неодобрителни погледи. Жената, която пуши на публично място в Грузия е… познахте – лоша жена. А местните? Те се крият по разни дупки и закътани стаи. Тръгнат ли обаче да пътуват в странство – например в Турция – ела да видиш как не гасят цигарите дори в автобуса. Май точно тези двойни морални стандарти не понасям. Не друго.

Както и да е, нашият час настъпва. Виждаме усмихнатото лице на нашата приятелка. Тя ни повежда към жилището си, което е на третия етаж в един от панелните блокове. Не, че и ние нямаме панелки. Но тези, които виждаме, са доста по-лошо скалъпени и от най-лошите наши. Вървиш по стълбите и виждаш мазето от височината на втория етаж. Как? Ами през дупките между стъпалата. Висят кабели, купища дърва за огрев по стълбите, торби с цимент… Най-важното обаче е, че няма вода.

Грузия – Рустави и Телави

Докато домакинята ни загрява кофа с вода на газовия котлон, отваряме приказка за живота в Грузия, за политиката днес. Страната е пред избори в този момент, върви рекламно клипче с песничка за президента, който според текста е “магария”. Думата е многозначна, означава силен и готин едновременно. Сравнително добрите пътища били резултат от неговата политика. В някои градове нямало доставка на газ в продължение на три години, а електричеството липсвало за цели седем месеца. Сега е по-добре. Саакашвили уволнил около 15 000 /предполагаемо корумпирани/ полицаи с идването си на власт и с това сложил началото на борбата срещу корупцията…

Получавам отговор на повечето от останалите без обяснение неприятни ситуации, които преживях по трасето Трабзон-Батуми-Тбилиси.

– Имаш две големи предимства в тази страна – казва ми домакинята.

– Кои са те – питам аз.

– Първо – ти си православна християнка; второ – не си руса.

– …???… – реагирам аз.

– Ами тук дори католикосът в публичните си изяви изпраща китайците в ада, защото са будисти и разрушават вековните грузински традиции.

– Аха – промърморвам аз – ама тук нещо ми замирисва на православен фундаментализъм. Още няколко щрихи се добавят към портрета на идеалния грузинец – силно демонстриращ православна вяра християнин с тъмна коса.