Archive for the tag 'Съева дупка'

юли 20 2012

Съевата дупка

През зимата ходихме до Съевата дупка. Днес наред е да я посетим по време на жегите. Този път водач ще бъде Теодора.

Съевата дупка

в жегите

Пътувахме по задача из страната. И както бяхме потънали в мълчание и жега, изведнъж съпругът ми отби колата вляво и подкара през село Брестница.

–          Къде отиваме? Какво ти стана? – успях да изкарам в тон възможно най-заспалото учудване.

–          Нали искаш спонтанност. На пещерата отиваме.

–          Каква пещера, виж ми чехлите – с токчета! Ти пък си по джапанки.

–          Няма значение.

Пещера Съева дупка, Ябланица, България

И след 10тина минутки стигнахме до едно малко, паркингче. В дъното имаше една алея, чийто вход беше осеян с табели: Към пещерата, забранено за автомобили и тн. Тъкмо да поемем нататък, иззад завоя се зададе автомобил. Паркира и един чичко слезе. Беше със светлоотразителна жилетка и излъчваше униформеност.

–          Към пещерата ли? Вземете си връхна дреха – студеничко е.

–          Ми нямаме.

–          Е…

Взе ни 2 лв такса паркиране и ни остави на съдбата. Аз се реших – няма да влизам.

Пред касата (билет за възрастни – 4 лв) един младеж облечен топло, с масивни обувки ни огледа и се обърна към мен:

–          Да ви дам връхна дреха, госпожо?

–          Не, благодаря, аз няма да влизам.

–          Ама защо? Кажете ми какви притеснения имате, за да преценя имате ли основание.

И всичкото това, казано с толкова жизнерадостност, че никаква пещера не се връзваше в картинката.

–          Ами, вижте ме с какви фърфалетки съм се обула, плюс това пещерите ме притесняват – затворени тесни пространства…

–          Госпожо, това е единствената пещера в България, която е подходяща за токчета. А залите са толкова просторни, че никакви притеснения няма да Ви създадат.

Водачът-екскурзовод, както се оказа, беше така гостоприемен, така ентусиазиран, толкова жизнерадостен, че не можех да си го представя като пещерняк. Но светът е шарен.

Съпругът ми ме погледна с очакване и аз взех, че се съгласих.  И всичко си беше вярно:

Купена, Съева дупка

Купена – сталагмит, оприличен на купа сено, дал името на първата зала на Съева дупка.

Сталактити, Съева дупка

уникални бебе-сталактитчета

Срутището, Съева дупка

по широките калдъръми, през втора зала – Срутището

Органът, Съева дупка

Орган, вероятно – може би. При почукване, звуците, които се чуват са като подземна музика – съвсем логично

като пясъчен замък

към 4та и 5та зала – невероятно творение на Природата

Концертната зала, Съева дупка

Концертната зала. Тук, по думите на жизнерадостния водач, е имало сватби, кръщенета и все весели неща.

красиво

Съева дупка на токчета

моите токчета и планинските обувки на водача. Кажете ми сега, кое стои по-добре на тези красиви стълби?

Други разкази свързани със Стара планина – на картата:

КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА ЗА ПОДРБОНОСТИ

мар. 18 2011

Пещера Съева дупка през зимата

Днешният пътепис ще ни заведе на тъмно и страшно 😉 Спокойно, няма как да е страшно след като малката щерка на авторите ги придружава до пещерата Съева дупка 🙂

Пещера Съева дупка през зимата

Ако пътувате от София към Велико Търново или Варна, само няколко километра след като магистралата свърши, ще преминете през с. Брестница. Само на 2 км от селото се намира обект номер 33 от 100-те национални туристически обекта – пещера „Съевата дупка“.

Фолскваген Поло на паркинга пред пещера Съева дупка

Изкачването и слизането при зимни условия могат да се окажат сериозно изпитание за по-неопитни шофьори (пътят е разчистен, но наклонът е голям, а сняг и лед не липсват), но ако карате бавно и сте ни послушали за зимните гуми, не би следвало да имате проблем да достигнете до паркинга. Там ви очаква Боби, кучето-пазач на пещерата…

Пещера Съева дупка, Ябланица, България

Следват 100-150 метра до хижата и входа на самата пещера:

Към пещера Съева дупка

Две табелки, които просто няма как да пропуснем:

Към пещера Съева дупка

И прекрасната природа наоколо, погледната отблизо… Както може би се сещате, времето и условията не са особено подходящи за бебе на осем месеца, но за сметка на това Вики вече си има книжка със 100-те обекта, както и два печата – един от Съевата дупка и един от Пантеона в Русе.

Зима

След като стигнете до входа и се запознаете с екскурзовода, влизате в пещерата. Само трябва да внимавате наистина много, защото природата си е направила още няколко зимни пазители, през които ще трябва да преминете…

Към пещера Съева дупка

Боби ще ви съпровожда навсякъде, между другото…

В пещера Съева дупка

Куче в чекме... пещера :)

Следващата снимка оставяме без коментар – просто една от най-красивите пещери, в които сме били…

Сталактити в зала Космос – пещера Съева дупка

Сталактити в зала Космос

Името на пещерата произлиза от имената на братята Съю и Съйко, които са се укривали в нея по време на турско робство, но тъй като много ни допадна, в нашите мемоари може да я срещнете и като „Събевата дупка“ 😀

Иначе пещерата не е много дълбока – може би малко над 200 метра и има пет зали:

• Купена (заради сталактон с формата на куп сено),
  • Срутището (почти без образувания, тъй като са били съборени след разрушително земетресение; вижте последната снимка),
  • Концертна (заради чудесната акустика; вижте предпоследната снимка),
  • Космос (най-голямата и топла, на снимките горе и долу) и
  • Белия замък.
Сталактити в зала Космос – пещера Съева дупка

Сталактити в зала Космос

Ще видите и най-различни образувания: лъв, орел, крокодили, слончета, тортички, Дядо Коледа, Иисус Христос, Адам и Ева… и още много, но ще ви оставим да си ги видите сами. За съжаление, човешката дейност личи почти навсякъде в пещерата – черен дим от някогашни факли, счупени сталактити и сталагмити…

Петър: Аз като човек, който е влизал и живял два дни в „Орлова чука“ преди да бъде… хъм… благоустроена, мога да кажа, че усещането да влезеш в осветена пещера с равни подове и осветление е коренно различно… Но като знам, че „пуканките“ в „Орлова чука“ бяха вандалски изпочупени само няколко месеца след като ходих там, си мисля, че е по-добре пещерите да са охранявани и стопанисвани, отколкото всеки да може да влиза и да руши… Направо ми се плаче като знам, че тези образувания се формират в продължение на стотици, дори хиляди години и някой ги е изпочупил за броени минути.. Поне „пуканките“ в „Съевата дупка“ стоят непокътнати:

Пуканки – пещера Съева дупка

Пуканки

Биляна: Освен това, ако екскурзоводът е вежлив, увличащ и с чувство за хумор, както беше в нашия случай, то посещението би ви оставило още по-незабравими спомени!

За първи път видяхме и

прилеп от съвсем, ама съвсем близо…

И класираме тази снимка като една от най-интересните, които сме правили някога:

Прилеп – пещера Съева дупка

Прилеп

Друго какво да ви кажем – непременно

изпейте хайдушка песен в концертна зала,

за да проверите акустиката й… Вики лично опита и се убеди! 🙂

Концертна зала – пещера Съева дупка

Концертна зала

Иначе пещерата крие още много тайни, малка част от които вече знаем, но нарочно не ви ги казваме, за да отидете и да ги откриете сами.

Срутището – пещера Съева дупка

Срутището

Автори: Петър и Биляна Събеви

Снимки: авторите

юни 11 2010

Към Ловеч: Съева дупка, Зоопарк, Къкринско ханче, Крушунски водопади и Деветашка пещера

Днешният ни петъчен пътепис ще ни отведе към Ловеч и района. Оги ще ни покаже няколко от забележителните места на близо. Приятно четене:

Към Ловеч:

Съева дупка, Зоопарк, Къкринско ханче, Крушунски водопади и Деветашка пещера

Този път реших разказчето ми да е по-богато на снимки и по-бедно на думи. За това накратко ще обобщя, че тръгнахме в ранната съботна сутрин с две коли мои хора и 2 коли хора на Петър. Двете групи се отправихме по направление Ловеч, където се разделихме на два лъча, които се събраха тново на Крушуна в неделя. Антон от Димитровград също се присъедини към екипа. На пътя за гр. Ловеч минахме през с. Брестница и се отбихме до

пещера Съева дупка,

която ми бе в списъка с предпочитани места за посещение тази година.
По пътеката минахме покрай една реликва от годините на социализма а именно машината на времето, която е спряла тук – Москвич дванайсетка, подпрян с камък на задната гума, за да не си тръгне в дерето
Москвич 12
Красотите на пещера „Съева дупка“, обект номер 33 от 100 Национални Туристически Обекта в България
Пещера Съева дупка
След посещението в пещерата пристигнахме в

гр. Ловеч, срещайки се с останалите в Зоопарка,

който се намира на високото в града. Имаше интересни животни, като самия Зоопарк е наистина парк, богат на растителност и много прохладен и приятен.
Катерушка от годините на социализма, даже по-рано