Archive for the tag 'Стената на плача'

май 11 2017

Из Светите земи (7): Йерусалим

Продължаваме заедно с Анжело на неговия хаджилък. В началото кацнахме в Тел Авив и посетихме курорта Нетания, обиколихме от Кесария до Тиберия, Галилейското езеро. После влязохме в Йордания, разгледахме Петра, след която бяхме край Мъртво море, в Йерихон и Витлеем. В днешния – седми – ден 😉 на ред е Йерусалим. Приятно четене: Из Светите […]

Дек. 18 2014

Бързо хаджийство в Обетованата земя (Израел)

Хаджия за 80 лв билета в двете посоки? Може, и още как! Стоян ще ни води до Израел 🙂 Приятно четене: Израел Бързо хаджийство в Обетованата земя В средата на лятото група приятели се разхождахме в Пирин и една вечер започнахме да обсъждаме идеята за кратко пътешествие през есента. Проверихме сайта на нискотарифен авиопревозвач […]

окт. 20 2009

Израел – мистика и реалност (1)

Днес ще заминем за Божи гроб — т. е.към Палестина и Израел. Наш водач ще бъде Валерия, която става хаджия и ни разказва за това пътуване до Йерусалим, Витлеем, Тел Авив и всякакви други спорни и безспорни арабо-израелски градове. Още веднъж приятно четене и… ако имате да казвате нещо, най-добре напишете ваш пътепис 🙂

Израел — мистика и реалност

първа част

И ето, аз се понаместих „във времето и пространството“ тялом, ама духом ще ми трябва още време, за да си наместя понятията, след това пътуване.
Не зная дали сте ходили в Израел, но, наистина това е нещо различно от всичко, което съм видяла до сега.

Като започнеш първо с параноичните проверки по летищата от техните Security, в резултат на което си пристигнахме без никакъв багаж. Ама, аз нали си гледам ведро на нещата — викам — Иване, нали си пристигнахме живи и здрави, много важно, че ги няма куфарите с парцалите. След всички проверки, се оказа, че след чекиране са ги задържали за допълнителни проверки. Нямаше нищо съмнително вътре, ама после се сетих, че имам едни красиви табелки с адресите, ама… арабски, от авиолинйте на ОАЕ. А на тях, както се знае, от всичко арабско им се повръща. Куфарите ни ги донесоха вчера и въпросните табелки така зверски бяха потрошени и усукани, по причина, че са от доста здрав материал.

Иначе, всичко останало беше много чудесно, много добре организирано, ама доста неща ми се видяха странни.

Тел Авив, Ерусалим, Хайфа

са едни прекрасни градове. Толкова е чисто, толкова е подредено, толкова няма никакъв прах, че просто удивлява. В Израел на 22000 кв. км. живеят 7 000 000 души — колкото у нас, но на 5 пъти по-малко площ.

Хайфа

И от тия 22 000, една трета, да не е и повече, е пустиня. Всичко за ядене си произвеждат сами, не внасят и едно зрънце от нещо си, всичко си имат, всичко е качествено, а за храната — просто нямам думи. Останахме буквално опулени, кат разбрахме, че във всеки ресторант седи равинът и следи за качеството на храната. Даааа, това му е работата — да гледа дали е прясно, дали е качествено и да не се смесват месо и млечни произведения. Кухнята — много вкусна, близо до нашата и много разнообразна. Почти навсякъде, освен на англииски, мож се разбра и на руски. Има много руски евреи, явно и много руснаци ходят в Израел, че навсякъде се говори на тоз език. Аз мразя да ме бъркат с рускиня и не говоря на руски по такива места. А и навсякъде по света братята са си създали такова реноме, че да го е срам човек да седи покрай тях. А за рускините пък, да не говорим.