Archive for the tag 'скален град'

юни 12 2017

Армения и Грузия с Дачия (2): През Грузия

Продължавме пътуване към Армения и Грузия, заедно с Драган. Първия ден минахме 2 000 км за 1 ден през Турция. Днес ще прекосим Грузия. Приятно четене: През Грузия част втора на Армения и Грузия с Дачия На следващата сутрин (02.05.2014, петък) се събудихме рано, защото макар и да имахме само 400км от Ардахан, Турция до […]

сеп. 26 2011

Пътуване до Капраника и Сутри, регион Лацио, Италия

Янита днес отново ще ни покаже неизвестните градчета на Италия – Капраника и Сутри. Сигурен съм, че никога не сте чували за тях, затова: приятно четене и не хълцайте пред красотата 🙂

Пътуване до Капраника и Сутри

регион Лацио, Италия

Капраника е малко градче в провинция Витербо.

Пленителен средновековен скален град с богато историческо минало. Погледнат от околовръстния панорамен път, извиващ се долу в ниското около него, градът е застрашително надвиснал от високите скали. Снимането му се оказа трудно, че дори и невъзможно. Или поне за мен. Гледан от този околовръстен път, градът е много красив, изглежда недостижим и уникален с липсата на крепостни стени и с къщи, надвесени от ръба на скалите, чиито прозорци нощем светеха като брилянти по черната им дреха от сенки.

Капраника, регион Лацио, Италия

По време на ертуското царство (около 400 год. пр. Хр) е съществувал път, който води от градовете на ертуските към областта Кампаня и юга. Пътят минавал и през Рим, тогава все още малко селце в подножието на планината. Постепенно хората постоили къщи по протежение на този път и така се създали няколко градчета. Едно от тях е Капраника. В древността градът е имал само една улица – главният път (днес наричан Касия). Поради това градчето било много посещавано. Имало ханове за преспиване и помещения за подслон на конете.

Капраника, регион Лацио, Италия

Населението в градчето