Archive for the tag 'Сан Диего'

юли 16 2017

Моето пътуване в Америка (1): Санта Маргарита, Лос Анжелис и Сан Диего в Калифорния

С Георги тръгваме на гости в Америка. Започваме с Калифорния 🙂 Приятно четене: Моето пътуване в Америка Едно неочаквано приключение част първа Санта Маргарита, Лос Анжелис и Сан Диего в Калифорния Не бих казал, че това е било някаква моя детска мечта или младежки блян Всичко се случи неочаквано бързо, та даже изненадващо Мои много […]

авг. 22 2012

Сан Диего, Националните паркове Death Valley и Joshua Tree, и наоколо (1): Сан Диего

Пътеписът днес ще ни заведе в по-южните западни части на Щатите, а именно – Калифорния. Румяна ще започне със Сан Диего.

Сан Диего, Националните паркове Death Valley и Joshua Tree, и наоколо

Част I

24 март 2012, събота

Тръгваме от Кълъмбъс, щата Охайо, рано сутринта.  Оставяме колата на летището да ни чака.  Полетът е през Балтимор, т.е. първо летим до Балтимор (за малко повече от час) и после – през целия континет, до Сан Диего.  Вторият полет е колкото презокеански – осем часа и половина.  През повечето време летим над облаците.  Пристигаме в Сан Диего по обед.  Наши приятели ни чакат на летището и тръгваме на разходка на север по брега на океана.  Слънчево и приятно е, но тъй като на тръгване времето в Кълъмбъс беше необичайно топло за сезона, се шегуваме, че тоя път май при нас е по-топло.

Стигаме

Дана Пойнт,

качваме се високо горе – гледката към залива с безбройните лодки е чудесна!  Продължаваме на север, към небезизвестното Ориндж Каунти.  Цветя са нацъфтели навсякъде, небето е „калифорнийско синьо“  :).

Дана Пойнт

Дана Пойнт

25 март, неделя

След дълго и протяжно кафепитие в Ранчо Бернардо,  където живеят приятелите ни, се отправяме към Сан Диего.  Днес времето е намусено – нетипично калифорнийско.

След настаняването в хотела, се отправям към

Seaport Village на брега на океана

Много е духовито, но Village-ът все пак е пълен с народ!  Има всякакви музиканти, танцьори, фокусници и пр.  Я, тук мирише приятно на прясно изпечени бисквити – cookies, buy 2 get 1 free – излапвам три,  въпреки че ми идват множко – нали е на далавера 🙂   Дълго обикалям из навалицата.  Съвсем продухана, се отправям към Gaslamp Quarter в Сан Диего,  по Пето авеню.  Междувременно завалява…

26 март, понеделник

Днес ще обикалям из небезизвестния

Balboa Park в Сан Диего

Паркът е на пешеходно разстояние от хотела, особено за такива ентусиазирани пешеходци като нен 🙂  Тръгвам рано сутринта.  Дъждът е спрял и небето пак е калифорнийско синьо 🙂

Balboa Park, Сан Диего

Сан Диего, Балбоа Парк

Най-напред минавам през градината с безбройните чудесни кактуси, после стигам до зоопрака, за който съм чувала, че е a must.  Наистина е чудесен!

Balboa Park, 1549 El Prado, Сан Диего, Калифорния 92101, Съединени американски щати

Растения и животни са добре съчетани, животните са много, с голяма площ.  Пандата стои надупена и не ще да си покаже муцуната.  Белите мечки са големи симпатяги.  Камилите гледат глуповато, жирафите тоже.  Всякакви видове прасета.  Розови фламинги.  Голяяяяма волиера с много птици!   Обикалям дълго, накрая правя прощална обиколка на зоопарка с двуетажен автобус.

Диви пражета

Бяла мечка

Камила

Жираф

Следваща спирка –

Spanish Village Art Center

Чуден!  Малки магазинчета за всякакви чудесни арт неща – картини, скулптури, всякакви бижута, стекляшки, грънци, фотографии и каквото ти дойде на ум.  Дворът е покрит с калдаръм от чудесни шарени каменни плочи.   Музикант свири на китара… арт отвсякъде!

Spanish Village Art Center

Продължавам към зоната с музеите в Balboa Park.  Сбор от различни музеи – картинна галерия, природонаучен, фотографски и още десетина други – са разположени в чудно красиви сгради, наследство от две международни изложения:

Panama–California Exposition през 1915  и California Pacific International Exposition през 1935

Разкошна архитектура!

Балбоа Парк

Излизам от парка и се отправям на вечерна пазходка по сан-диегските улички.

27 март, вторник

Днес разходката е до Ла Хойа и Стария град, което включва и добиване на впечатления от

градския транспорт на Сан Диего

Купувам си карта за цялата градска мрежа за деня и с автобус #30 се отправям към лъскавия квартал Ла Хойа, на брега на океана.  Пътуването е над час, ама си е кеф.  Подминавам малко спирката на

Ла Хойа

и слизам при UC San Diego.  Надолу по баира, покрай Scripps Institution of Oceanography, между пърхащи колибри, се връщам до брега.  Заливчето гъмжи от сърфисти.  По-нататък са скалите с тюленчетата, още по-нататък – скалите с птиците – корморани, пеликани, разни видове и разцветки чайки, каменари и пр.  Чудно!

Ла Хойа

Всред чудесни цветя в центъра на Ла Хойа поемам обратно с автобуса към Сан Диего.  Следваща спирка –

Старият град

Мнооого е шарен и чудесен!  Магазинчета, рестотантчета, кръчмички, текила, маргаритас, мариачи, разкош!  Дълго обикалям, излапвам пътьом две тортийас, после се качвам на червеното трамвайче към центъра на града.

Сан Диего, Старият град

Вечерята днес включва суши и японски пържен сладолед.  Много е вкусно 🙂

Повече снимки – тук:

Следва…

Автор: Румяна Койнова

Други разкази свързани с Калифорния – на картата:

КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА ЗА ПОДРОБНОСТИ 🙂

апр. 20 2011

Из Щатите надлъж и нашир (3): Холивуд и другата Калифорния

Продължаваме с обиколката на Съединените щати заедно с Румяна. След каньоните на Юта и Лас Вегас, днес на ред е Калифорния. Приятно четене:

Из Щатите надлъж и нашир

част трета:

Холивуд и другата Калифорния

13 септември. Време е за море! Поемаме по магистрала #I-15 на юг-югозапад. Посока – Тихия Океан, по-точно Сан Диего. Пътуваме през

пустинята Мохаве

Гледката е съвсем пустинна – горещо е, вятърът гони тръни по пътя. Огромни кактуси – като дървета – стърчат наоколо. Те така май се и казват този тип кактуси – Joshua Tree. Кратка спирка-почивка в градчето Барстоу, после продължаваме. Надвечер пристигаме в Ранчо Бернардо, където неотдавна са си купили къща мои приятели-колеги от България и ще им гостуваме. Ранчото е квартал на Сан Диего, но е всъщност доста далеч. Менюто включва български гювеч-зарзават. Ммм, вкусно!

Сан Диего, КалифорнияСан Диего, Калифорния

Брегът на Тихия океан край Сан Диего, Калифорния

Плажът на Сан Диего, Калифорния

Сан Диего

14 септември. На сутринта домакинята ни ни гощава с банички и тръгваме да ни развежда из

Лъскавият квартал Ла Хойа

– на плажа по-рано имаше едно място, където се припичаха на слънце стадо тюленчета… ама вече ги няма – виждат се само да плуват навътре из морето… Пасифик бийч, с чудесните плажове… Парадайс пойнт… и ето ти го старият град – с безброй шарени магазинчета и кръчмички. O’Hungry, дето ‘На това място през 1897 нищо не се е случило’. Похапваме фахитас и други мексикански вкусотии в шарено ресторантче. Ето го и най-хубавото място – Коронадо! Чудесни ‘къщурки’, чудесен плаж, старият дървен хотел… място с атмосфера! Има и чудесна гледка през залива към центъра на Сан Диего. После по дългия крив мост се връщаме в града, качваме се на един от високите хотели и долу градът и пристанището с безброй яхти са като на длан. Приключваме разходката със Seaport Village, големия самолетоносач Мидуей и новия паметник на моряка и медицинската сестра, дето се целуват на Таймс скуеър по случай края на войната (по известната снимка на Алфред Айзенщад)… малко нещо кич, ама карай… Отправяме се на север по брега по магистрала #5, нощуваме в мотелче (Super 8) в Ориндж Каунти (Коста Меса), точно преди

Лос Анджелис

15 септември. Всички, с които сме говорили, са единодушни със съвета си: не се бутайте в ЕлЕй, гледайте да го заобиколите по-отдалеч… ама все пак решаваме да видим що е туй Холивуд. След мъчително шпорене по безкрайни задръстени магистрали (добре, че сме две в колата, та можем да ползуваме т.н. карпул – най-лявата лента, разрешена само за коли с поне двама пасажери), стигаме до Сънсет булевард, минаваме през Бевърли хилз и ето ти го

Холивуд, Калифорния, Съединени американски щати

Холивуд,

с Кодак театър, където раздават Оскарите и надписа Hollywood високо горе на баира, с Булеварда на Славата, със звездите на звездите 😀 – ето я на Мерилин Монро, на Харисън Форд, а, ето и на жабока Кърмит 🙂 Ето го и самият Шрек в цял ръст :D. Време е да продължаваме!

Холивуд – Лос Анджелис, КалифорнияХоливуд – Лос Анджелис, КалифорнияХоливуд – Лос Анджелис, КалифорнияХоливуд – Лос Анджелис, КалифорнияХоливуд – Лос Анджелис, Калифорния

Караме на север покрай брега на океана, по небезизвестния път #1 (Highway 1). Минаваме покрай плажовете на Малибу и се отбиваме в

Санта Барбара

В малка лагуна близо до брега са се събрали птици от най-различен вид и калибър – особено странно изглеждат едни дългоклюни екземпляри с червено-черни клюнове, които са преобладаващо мнозинство, строени и гледащи всички в една посока. Има и разни видове чайки и гларуси, пеликани, чапли и всякакъв пернат добитък. Нащракваме ги изобилно. След разходка по кея, продължаваме на север.

Птици на плажа – Санта Барбара, КалифорнияПтици на плажа – Санта Барбара, Калифорния

Яхти край Санта Барбара, Калифорния

Плажът на Санта Барбара, Калифорния

Следваща спирка –

градчето Pismo Beach. Сърфистко място

Мераклии в неопренови костюми клечат във водата с дъските и ‘чакат вълна’ :D. Самотен пеликан дреме на кея и не възразява да бъде сниман отблизо.

Пеликан – Писмо бийч, Калифорния

Продължаваме. Сещаме се, че в желанието си да видим всичко, пак сме пропуснали яденето. Спираме в един ‘Jack in the Box’ в градчето Сан Луис Обиспо. Ммм, скусни сандвичи! Искахме да спрем и в Каюкос, ама вече съвсем се е смрачило, а имаме още път…

Сан Симеон, Калифорния

Пътят започва да се катери нагоре-нагоре, подминавам

замъка Хърст и стигаме до Ragged Point Inn

– хотел близо до брега, високо горе на скалите. Луната вече е изгряла, звездите са едри и много, има магия във въздуха.

Ragged Point, Калифорния

Автор: Румяна Койнова

Други разкази свързани със Съецинените щати – на картата:

апр. 20 2010

Калифорния

Докато небето над Европа все още е затворено е крайно време да идем до Америка. Краси ще ни разведе из Калифорния. Приятно четене:

Калифорния

Мост Golden Gate

През лятото на 2008 година бях на гости на брат ми, който живее, учи и вече работи 10 години почти в Сан Франциско. Направихме и една обиколка с кола на Калифорния, посетихме Лас Вегас и Гран Каньон. Имахме си и малка авария в пустинята Невада със колата за по-интересно. Снимките ги бях качил отдавна, но сега намерих време та качих и клипчетата. Кофтито качество и резолюция са резултат от конвертирането им в по-малък размер.

Накратко моите впечатления:

Винаги съм се впечатлявал и вдъхновявал от историята и културното наследство на цивилизациите и народите на Европа и Средиземноморието.
Нямах някакви особени очаквания и мераци да ходя в САЩ, затова и постоянно отлагах това пътуване за по-късно, когато ми се намери време и мерак, а и излишни пари естествено. Най-сетне се наканих. Пък й брат ми, който не се беше прибирал 4-5 години станА много настоятелен, та нямаше начин. Обичам да пътувам. Затова въпреки и неголемите ми очаквания бях развълнуван и зареден с енергия, поради голямото пътешествие, което ми предстоеше. И в двете посоки прекачих полетите във Франкфурт. След това литнахме за Калифорния на север, по най-краткия въздушен маршрут над Гренландия и Северна Канада. Успях да направя няколко снимки от самолета на смразяващите гренландски ледени пустини и уникалната природа на най-северните части на Канада.

Гренландия

Канада

И така след 11 часов полет кацнахме в Сан Франциско.

Сан Франциско и мостът Голдън гейт

Брат ми ме посрещна, директно и типично по български се тъпосахме с багажа на едно бистро на главната улица на градчето /квартал Маунтин Вю – в сърцето на Силиконовата долина, която не е точно долина. Не бях пушил почти 24 часа. Купих си веднага любимите английски цигари „555“, които в България по неразбираеми причини още от времето на корекомите изчезнаха, та до ден днешен. /ако някой има идея как да се снабдим в Бг? :(( / Седнахме на кафето и залюшкахме бирите по обяд на сладки приказки, след час-два потеглихме към неговата къща…