Archive for the tag 'Самосир'

май 28 2013

В транжорната на канибалите от Тоба (Индонезия) (2): На разходка до Народния съд или „Кого ще ядем на обяд?“

Днес ще продължим посещението на Цветан при канибалите от остров Самосир в езерото Тоба на остров Суматра в Индонезия 😉 Предишния път притигнахме на острова, а днес ще разгледаме транжорната на канибалите.

В транжорната на канибалите от Тоба (Индонезия)

На разходка до Народния съд или „Кого ще ядем на обяд?“

Хорас! Хайде на разходка до Народният съд или транжорната на канибалите.

Транжорната на канибалите – Суматра, Индонезия

Сутринта паркираме в зелената зона на Амбарита.

Резиденцията на краля – Суматра, Индонезия

Резиденцията на краля…

Резиденцията на кралицата – Суматра, Индонезия

и на кралицата…

Резиденцията на ковчежника – Суматра, Индонезия

Къщата на ковчежника е пуста, защото той избягал на остров Бали със съкровището 😉

Народният музей – Суматра, Индонезия

Народният музей ни кани: Хорас!

остров Самосир, 22395, Индонезия

Тъкане на килими – Суматра, Индонезия

Вътре се тъче чеиз по наш чипровски мотив 🙂

Народният музей – Суматра, Индонезия

Леглото е приготвено за гостите.

Народният музей – Суматра, Индонезия

Мога ли да счукам още малко пипер за манджата?

Транжорната на канибалите – Народният музей – Суматра, Индонезия

А къде ли изчезна милият ми?

Транжорната на канибалите – Народният музей – Суматра, Индонезия

Да не са го отвлекли и заключили в пранги ?

Транжорната на канибалите – Народният музей – Суматра, Индонезия

Рушвет порти отваря, дори и на затвора…

Транжорната на канибалите – Народният музей – Суматра, Индонезия

Тогава и охраната брои звездите…

Транжорната на канибалите – Народният музей – Суматра, Индонезия

В Народният съд гласуваме съдбата на пленника от съседното кралство Томок или дневния ред е: какво ще е менюто?

Пътешествениците Марко Поло и сър Томас Стамфорд Рафълс докладват, че

батак изяждали своите родители,

когато били стари и негодни да бачкат или поднасяли на скъпите гости за тържествен обяд военноплениците, печени на грил поръсени със сол, пипер, и лимон. Ммм, жестоко!

Тук всички били вечно млади, тук нямало пенсионери!

Транжорната на канибалите – Народният музей – Суматра, Индонезия

Ушите, носа, и петите са специално за краля! Освен това той има право на допълнителна порция! ” – гласи надпис в транжорната.

– А за нас, карантията ли? – посягам аз с усмивка към жертвата на дръвника.

Транжорната на канибалите – Народният музей – Суматра, Индонезия

Напускаме това древно място със странен вкус…

Мавзолей на краля – Суматра, Индонезия

Отдаваме чест пред мавзолея на краля и изпълнени с мистичен трепет тръгваме към съседното кралство Томок да се срещнем с Бегу – духовете на мъртвите.

За спомен от Битака си харесвам :

Абал – Абал (резбована кутийка с астрологически батак календар) – Суматра, Индонезия

Абал – Абал, резбована кутийка с астрологически батак календар.

Смятам да я даря на Банята в Трявна, като се надявам да ѝ  направят нов Тоба покрив за да мяза повече на:

Музей на афрканското изкуство в Трявна

Хорас!

Цветан Димитров, Рамазан, 2009 – 2013.

Автор: Цветан Димитров

Други разкази свързани с Индонезия – на картата:

КЛИКАЙТЕ НА ЗАГЛАВИЕТО ЗА ПОДРОБНОСТИ]

май 20 2013

В транжорната на канибалите от Тоба (Индонезия) (1): Към остров Самосир

Досега май не бяхме ходили при истински канибали, освен може би, когато за последен път сме чели Робинзон Крузо. Да видим дне как Цветан ще успее да оцелее сред тях 😉

В транжорната на канибалите от Тоба

народът Батак и кралство Амбарита – Индонезия

Към остров Самосир

Опулено вдигам глава от CV-то и поглеждам към Тони Дева, млад кандидат елтехник.

– Откъде си? – питам невярващо. Той се обръща спокойно към висящата на стената карта с 17-те хиляди острова на Индонезия и забива пръст в най-големия остров.

Езеро Тобе – Суматра, Индонезия

– От Суматра, тук по средата, където има нещо като око е езерото Тоба (Danau Тoba)а в него има остров Самосир (Samosir)голям колкото Сингапур. И там на брега е Амбарита (Ambarita), някогошно древно кралство на Батак. А Батак (Batak) е името на моят народ – (6 милиона), който живее горе в планините.

– Канибали? ! – изсъсква колежката ми, гледайки свирепите батак воини във wiki.

канибали – Воини Батак – Суматра, Индонезия

– Канибали не сме, а – християни повече от век. След литургия хапваме от тялото Христово! Германският мисионер Лудвиг Номменс още през 1878 г. ни е превел Библията на нашият език.

Ина ни Сурат Батак сричкова писменост – Суматра, Индонезия

А това е древната оригинална Ина ни Сурат Батак сричкова писменост състояща от 16 двойни букви, където всички срички завършват с А.

Предлагам на гьонсурат политиците ни да проучат челният баташки опит и също да съкратим нашата азбука наполовина от 32 на 16 😉 Няма буква Ц (жалко), затова не можем да кажем Амбарица. Уф, каква патриотична теория може да се забърка ! 😉

– Но когато избухва вулкана Кракатау и за 3 дни настанал мрак и хиляди загинали по крайбрежието на Суматра и Ява от цунами, мойте прадеди масово се покръстили. (Силен аргумент на Господ!)

– Е наше момче, Батак, но защо си Дева, да не би да си… ? – любопитен съм аз.

– Не, скоро ще се женя и ви каня на моята сватба, а фамилията ми е на Богородица – Девата. На сватбата ще заколим прасето и ще го приготвим по стара (канибалска?) рецепта.

– ОК, приет си, амин!

Диво прасе – Суматра, Индонезия

А сега на работа, че има много време докато дойде Рамазана и ще хванем Еко прасето, свободно ровещо из царевичака и….

Мост между Батам и Суматра, Индонезия

– мечтая си аз на моста свързващ остров

Батам (Batam)

със съседните острови. Ех, има още много мостове и магистрали да се градят до Суматра и затова взимам самолетни билети Батам – Медан. Промоцията е фантастична 15 $, също колко за таксито до летището.

Медан (Medan) – Суматра, Индонезия

Медан (Medan) е главен град на остров Суматра,

шумен, загърнат в смог и толкова пренаселен, че летището му Полония е в центъра! Веднага сме наобиколени от бакшиши, но на едно кафе се спазаряваме с един батак да ни откара до Пaрапат на брега на езерото Тоба. Условието е да му платим, ако успее да ни откара за 4 часа за 40 $ за да можем хванем последния ферибот за Самосир, където имаме запазена стая. Иначе само 20$! Последва едно лудо каране като изпреварихме влака, буса или всяка кола по пътя. Молихме се само да стигнем живи! Колата нямаше климатик, но при тая скорост и при отворените прозорци нямаше и нужда.

Палма – Суматра, Индонезия

Пътят ни се цепеше през плантации от маслодайни палми, залесени от чуждите корпорации на местото на изсечените диви тропически гори. Oттогава намразих палмовото масло и но оставам фен на маслиновото.

Спряхме за пиш пауза и да си купим (бутилирана!) вода и бисквити (с палмово масло, няма как?). А нашият водач зареди с нещо по- яко, че очите му блеснаха като фарове и закара още по бясно. Но Богородица ни закриляше и зад последния хребет (над 2000 м височина, вече сред боровете) пробляснаха водите на Тоба.

Езерото Тоба (Dаnau Toba) – Суматра, Индонезия

Езерото Тоба (Dаnau Toba)

е най- голямото вулканично езеро в света. Класира се на първото място с 90 км дължина и 30 км ширина.

Вулканичните археолози ни плашат, че то се е образувало след най- мощното изригване на вулкан преди 71500 години. Изригването на мега вулкана Тоба било с невероятна сила – в въздуха се вдигнали 2800 кубични км (да, КИЛОМЕТРА) вулканична маса, и още 800 кубични км пепел, сяра и пара. 20 000 квадратни км суша били унищожени. Средната температура в нашата Северна полусфера паднала с 21 градуса и ¾ от растенията загинали, а населението намаляло 10 пъти.

Оцелели само канибалите в пещерите като Магурата 😉 Техните потомци избягали от Батака достигнали чак до Тук Тук и основали кралството Амбарита 🙂

.Езерото Тоба (Dаnau Toba) – Суматра, Индонезия

Последващото движение на магмата в калдерата е изблъскало на повръхноста на езерото остров Самосир и полуострова Улуан. Там и сега има горещи термални извори. Шшшт, тихо, Тоба спи! ! !

Езерото Тоба (Dаnau Toba) – Суматра, Индонезия

Ограждащите планински хребети (над 1000м) се спускат величествено в дълбоките (500м) водите на езерото. Какви ли древни чудовища се крият там?

След 200 км гигантски слалом за 4 часа от Медан, ни остава мегдан още малко път,

Езерото Тоба (Dаnau Toba) – Суматра, Индонезия

изпъстрен със завои и дупки докато слезнем долу до брега. Щастливи се разделихме с нашия водач!

Ферибот – Езерото Тоба (Dаnau Toba) – Суматра, Индонезия

По този паянтов трап се качваме на последното антично фери

(18:00) от Пaрапат до Тук Тук.

Остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

Остров Самосир в езерото Тоба.

остров Самосир, 22395, Индонезия

Остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

След час почивка от препускането, доплавахме до остров Самосир.

Остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

,, Хорас! ” – от Гордан, собственика на къщата за гости. Това е оригиналният батак поздрав, означаващ здравей, добре дошъл, благодаря и довиждане. Много е удобно и не можеш да сбъркаш.

Къщи на остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

А това са оригиналните Тоба къщички с типичните като лодка седловидни покриви. Ламарината се оказала по удобна от сноповете ориз за защита от тропическите дъждове.

Къщи на остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

Къщата за гости,, Барбара” има много гости. Това е добър знак!

Къщи на остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

Двойните стаи с душ за 15 $ бяха вече заети, затова ни настаниха в стаи с баня с топла вода, но с ведро и черпак за 5$. Плюс бяха няколко нещастни бубулечки, вмъкнали се заедно с нас, които утепах преди лягане. Тук комари нема и спахме като пънове, завити с тобаски одеяла.

Дете – остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

Ние се настаняваме на верандата на брега на свещи и заедно с Барбара, дъщерята на Гордан слушкаме… Имало едно време…

Остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

… един рибар Самосир, който веднъж хванал златна рибка. И когато я целунал като всеки рибар, тя се превърнала в красива девойка. ,, Самосир”, тя му казала, „Аз ще се омъжа за теб, ако ти ми обещаеш да не казваш на никого, дори на сина си, че аз някога съм била рибка“  Разбира се, Самосир имал понякога ядове и забравил за обещанието си. И така се образувал остров Самосир според легендите на батак. Красивото девойче се превърнало обратно в златна рибка, а Самосир станал остров в езерото Тоба.

Залез – остров Самосир в езерото Тоба – Суматра, Индонезия

Огненото зарево се опитва да ни подскаже, че сме вътре във вулкана. Но вкусната рибка, виното, тихата музика и прохладната вечер ни връщат към язовир Батак и ни карат да забравим, че сме на Екватора в Тоба.

Автор: Цветан Димитров

Други разкази свързани с Индонезия – на картата: