Archive for the tag 'Рилски манастир'

сеп. 09 2011

Рай в Рила – към Мальовица и Орловец

Нарамвайте раниците и не ми се помотквайте по софийските кафената, ами елате да качим Мальовица и връх Орловец! Делян ще ни бъде водач 🙂 Приятно четене: Рай в Рила – изкачване на Мальовица и Орловец „Ало, абе нещо времето в планината ме съмнява, май няма да дойда. Вие какво решихте? Аха, ок. Ами приятно изкарване […]

сеп. 12 2008

Руенски и Рилски манастир

Сега ще ви кажа нещо, което съм сигурен, че ще ви втрещи. знаете ли, че в момента (2008г) в България се строи нов … мол? нови бетонни комплекси по морето? офис сгради? – това съм сигурен, че знаете.

Но знаете ли, че в България се строи и нов манастир? Не вярвате, нали?

Руенски и Рилски манастир

Вчера беше време за малко кашкавален туризъм – един приятел на половинката ни натовари на колата си рано сутринта (да станеш в 7 в неделя и да не знаеш къде отиваш – ЯКООООО!) и отпрашихме в неизвестна и на тримата посока. Е, денят започна с кибичене на няква бензиностанция в Горна Баня, затриване около Перник и най-накрая намиране на другите двама спътници с другата кола около Дупница. Това последното беше от решаващо значение, щото ТЕ знаеха къде отиваме все пак.

Леко-полеко с приспивен диск с рок балади се отправихме към Бобошево, подминахме го и по един световъртежен път стигнахме до някакъв манастир и по-точно

Руенски манастир св. Иван Рилски.

Брех какви места имало из страната, за които малко хора са чували.

Въпросният Руенски манастир се намира във Влахина планина и е съвсем новичък – строен е през 2002 година и в момента се достроява. Аз лично не знаех, че все още се строят манастири. Всъщност и Влахина планина не знаех къде е.

Над манастира тръгва пътечка, която води до „Пещерата на св. Иван Рилски“, доколкото разбрах – живял е там. После проверих нещата и се оказа, че селото под манастира – Скрино е родното му място.

Малко встрани от пещерата, на хълма (а може и да е връх) над манастира има голям железен кръст и невероятна гледка към Рила. Тя Рила леко се беше покрила от облаци, но си представям каква нечовешка гледка ще е при хубаво време.

мар. 19 2007

С французойка по Тодоровден

Понеже напоследък пътувам често, разпитвам пътувалите хора, които пишат в най-различни форуми. Докато търсех някой, който познава Кападокия и Коня в Турция, попаднах на една млада дама от Франция — Каролин. Тя се оказа голям познавач на турските забележителности и ми оказа неоценима помощ в намирането на подходящи хотели и пансиони през лятото на 2006 година. В началото на есента забелязах постинг със заглавие „Тодоровден“ във франкофонския форум, в който си пишехме. С огромно любопитство […]