Archive for the tag 'Копривщица'

май 02 2018

Копривщица – любимо място

На днешната годишнина от Априлското въстание, ще отидем до града, дал първия изстрел в най-кървавия и ефективен български бунт – Копривщица. Наш водач ще бъде Нели. Приятно четене: Копривщица Копривщица е едно от любимите ми места в България – това е град с интересна история и хора, красива природа, дух и едно особено очарование, което […]

мар. 16 2017

Шматки в Копривщица

Днес Бистра ще ни води с влак до Копривщица. Приятно четене: Шматки в Копривщица Хората казват, че като човек е млад, трябва да извърши разни щуротии, че да може на старини хем да има какво да разказва, хем да има опит и да се кротне. Историята, която ще ти разкажа днес, драги читателю, е именно […]

май 07 2009

От Хисаря до Копривщица по Гергьовден

Честно казано, много се зарадвах, когато получих днешния пътепис. Докато моя милост се натутка да си събере мислите в главата след 3100 км по пътищата на Европа за празниците ще проследим как Светла е изкарала в милата ни родина 6 те почивни дни. А още повече се радвам, защото самият аз редовно ходя и на Хисаря и на Копривщица и още не съм стигал до Старосел. Приятно четене:

От Хисаря до Копривщица по Гергьовден

Тези дни най-сетне ми се отдаде възможност да ида на планина и да се порадвам на зеленина и чист въздух. Що се отнася до планинарството съм си направо новобранец — като се изключи едно екскурзионно в Пирин преди десетина години. Та…записах се за екскурзия с „лек маршрут“ в Средна Гора — от Хисар през връх Богдан до Копривщица.

Хисар ми се видя приятно градче,

пълно със спа-хотели (които си обещахме да посетим при сгоден случай) и хубави градинки, които по това време на годината са изпъстрени с Великденчета, глухарчета и разни други неизвестни за мен цветя. Преди да отпътуваме, похапнахме в ресторант „Национал“, където освен че има прекрасна градина, готвят доста вкусно:)

Събра се групата — петнайсетина души — някои опитни туристи, някои (като нас) леко „пишман-туристи“ и потеглихме. Първа спирка — комплексът „Бяло Камъне“ близо до Старосел.

byalokamune

„Бяло Камъне“ е бивш пионерски лагер на разположен на много живописно място в полите на Средна Гора, доста приятно обновен, с открит басейн, ресторант и приятни бунгала. Препоръчвам:)

На другата сутрин ни отведоха да видим тракийската гробница в Старосел, а от там започна изкачването към хижа „Фенера“ (бивша х. „Орел“) на около 1450 м. Голямо пъхтене падна през гората с тежките раници (моята естествено се оказа най-голяма;)) — но гледката си струваше. В подножието на връх „Козя грамада“ се натъкнахме на още едни останки на тракийско светилище.