Етикети: Португалия

Португалия – Кабо да Рока, Ещорил и Кашкаиш 5

Португалия – Кабо да Рока, Ещорил и Кашкаиш

Днес ще завършим разходката си из Португалия, представена от Тодор. Ще разгледаме Кабо да Рока, Ещорил и Кашкаиш. Приятно четене:

Португалия: Кабо да Рока, Ещорил и Кашкаиш

Кабо да Рока

е най-западната точка на Европа. Висок скалист бряг–140 м от морското равнище. Много ветровито, но иначе супер изживяване. Най-източната точка на Европа (на Европейския съюз – бел.Стойчо) е Шабла, ама никой не се сеща да го предлага като атракция. Престой около 45 мин. Магазинчетата там са с цени резачки. Нормално за такива места.

Следващата спирка е

плажът Гиншу

Голям хубав плаж и духа като за световно. Едно от любимите места за сърфистите от цял свят. И тъй като този спорт е за имотните, цените на ресторантите и кафетата около плажа са жестоки, бетер Банско през зимата.

Португалия (4): Бенфика и Спортинг, Лисабон 1

Португалия (4): Бенфика и Спортинг, Лисабон

Продължаваме с разказа на Тодор за Португалия. Той ни представи вече град Порто, разходи ни из Лисабон и Белем, а днес ще ни направи един футболен тур из столицата на Португалия. Приятно четене:

Бенфика и Спортинг, Лисабон

Сега малко футболен туризъм !
Единият от дните, разбира се отделихме за двата гранда-Бенфика и Спортинг.

Бенфика

Стадионът на отбора се казва ЛужЕщадио Луж, което означава светлина. Разположен в едноименния квартал на Лисабон. Старото съоръжение е съборено 2002 год., а след две години е построен новият петзвезден стадион. Тур из стадиона е 8 евро на човек, но за разлика от онези селяндури в Порто, тук те разхождат и в тоалетните, за залата на славата да не говорим.

Турът започва доста неприятно. На входа в ляво има една стъклена витрина, в която са фланелката, шортите и чорапите на младият унгарски футболист Габор Фехер, починал от инфаркт на терена. Всичко е разрязано отгоре до долу, много трагично. След минута мълчание ви водят към залата на славата – вътре е златната обувка на Еузебио, двете купи на европейските шампиони, спечелени срещу Реал и Барса, както и множество купи за национален първенец, както и много други стршно красиви купи и отличия.

От там през ВИП зоната във ВИП ложата. Естествено може да се снима с каквото си поискаш през цялото време. През терена се отива в съблекалните, но само на гостите. Вътре в стадиона има параклис, също така мини джамия и стая за усамотяване и молитви за хора с други религии!

Португалия (3): Белем, Лисабон 3

Португалия (3): Белем, Лисабон

Продължаваме с представянето на Португалия. Вече бяхме в Порто и Лисабон. Днес Тодор ще ни разкаже по-подробно за района Белем в Лисабон. Приятно четене:

Белем

Мемориал на загиналите във войните водени от Португалия

вечен огън с караул и монумент насред езерце и на стени изсечени имената на загиналите. Непосредствено до кулата Белем, няма начин да не се види. Има смяна на караул.

Културният център Белем

Комплекс от зали, библиотеки и др. в различни сгради. Модерна архитектура в контрапункт на архитектурата наоколо. Там се намира музея на дизайна и музей Берардо-на модерното и съвременно изкуство. Няма какво да се гледа вътре, освен ако няма някаква изложба или концерт, но най-добре е да го снимате и да отидете да разгледате:

Португалия (2): Лисабон 9

Португалия (2): Лисабон

Продължаваме с представянето на Португалия. Днес авторът ще ни разходи из Лисабон, а започнахме с Порто, Португалия. Приятно четене:

Лисабон, Португалия

LISBOA – Лисабон (изговор на португалски Лижбоа)

е столица и най-голям град на Португалия с население (2001 г.) на града 564 477 жители, а с околностите – около 2 700 000 души. Разположен е при вливането на река Тежу в Атлантическия океан. Основан като финикийска колония, след завладяването от римляните градът е включен в провинция Лузитания. Завладян е от маврите около 711 и е отново превзет през 1147 от Афонсу Енрикеш, първият крал на Португалия. Лисабон става столица на страната през 1260, а през 1290 е основан Лисабонският университет.
Лисабон достига своя най-голям разцвет през 16 век, по време на Португалската империя. Той се превръща в европейски център на търговията с Азия, като в същото време в него се излива златото, произвеждано в Бразилия. Този подем не е прекъснат и от тежкото земетресение на 26 януари 1531, при което загиват хиляди жители на града.
На 1 ноември 1755 Лисабон е засегнат от голямото Лисабонско земетресение, при което загиват около 90 000 души, около 1/3 от жителите на града, и почти всички сгради са разрушени. Градът е възстановен по план на Маркиз дьо Помбал.

Португалия (1): Порто 12

Португалия (1): Порто

Бях решил да продължим с няколко северни страни, но пък на тоя дъжд да четем за студени места? Нека прочетем нещо за нещо топло – Португалия. Авторът е пообиколил из странат и освен описания е включил полезни съвети за пътуване до и из Португалия. Приятно четене:

Португалия

първа част

Миналата година /2007 г./ реших да започна да пътешествам, като за начало на нашия континент. Реших, че е хубаво да има някаква идея, стратегия в пътуването и реших да започна да посещавам държави откриватели-Португалия, Испания, Франция, Холандия и т. н. Тези страни освен откриватели са и велики морски сили и са допринесли много за развитието на човечеството като цяло. Имах целта и възможностите и реших да започна с Португалия.
Тъй като много мразя пътуване в група по голяма от 6 човека-на този му се ходи тук, на другия там, третия мрънка, другите вървят като овце и като в рекламата на Райфазен само си клатят главите като кучето и цъкат като руски будилници. Абе с една дума ужас. Реших да изненадам семейството и да организирам всичко сам. Исках да почиваме около 10 дни, но да не стоим само в един град. Първата идея и разбира се след различни комбинации на градове и маршрути, се оказа най оптимална и ненатоварваща-Порто и Лисабон.

Порто

До Чикаго и назад – през Атлантическия океан (5): Азорски острови 2

До Чикаго и назад – през Атлантическия океан (5): Азорски острови

Азорски острови (Португалия в Атлантическия океан): Вчера вечерта се вързахме в най-известното пристанище по пътя ни към Европата —
Хорта. Това е голямо пристанище

(сравнение с БГ пристанища) и малко пристанище(сравнение с US ристанища). Както се казва размера няма значение, на нас си ни харесва. Така като гледам и на доста други хора…но без отклонения. Пристигнахме по нощите естествено(че как иначе). Обадихме се по радио станцията, казаха ни гледайте за фенерчето…видяхме го, човека ни приветства, обясни ни къде са тоалетна, баня, пералня и т. н. и ни пожела лека нощ. Оказа се, че тук всичко е малко “маняна„…в други пристанища нормално първо се минава през митница, полиция и т. н. преди да те пуснат да слезеш на сушата. Тука ни показаха къде има кръчма и ни казаха елате утре, през работно време:) Това беше прекрасно, защото не ми се занимаваше с бюрокрация точно тогава.

До Чикаго и назад – през Атлантическия океан (4): На път за Азорските острови 3

До Чикаго и назад – през Атлантическия океан (4): На път за Азорските острови

Нашите смели пътешественици вече плават в Атлантическия океан. Днес започваме с преживяванията им в безкрайното море на път от Америка към Азорските острови.
първи дни в морето

Четири дни плаваме вече. За съжаление ветровете не са такива, каквито очаквахме, но се надяваме скоро да се оправят.

Последните 2 денонощия бяха труднички за всички – големи вълни, насрещен вятър. Постоянно клатушкане с амплитуди от по 20-30 градуса ляво-дясно, напред-назад. От лодката сме доволни, с нищо не ни е изненадала, няма никакви проблеми, макар, че имаше и доста тежки моменти за нея.

Съвети за пътуване: Португалия 3

Съвети за пътуване: Португалия

Наскоро получих молба от наш читател да му помогна със съвет за пътуване до Португалия. С негово разрешение публикувам кореспонденцията ни и самите съвети. Здравейте Случайно попаднах на вашия сайт и след като го...