Archive for the tag 'Парижката Света Богородица'

мар. 19 2011

Париж през май (2): Лувърът и Нотр Дам (Парижката Света Богородица)

Днес продължаваме сребърно-сватбената обиколка на Пламен из Париж. Вече разхпдихме по част улиците и започнахме с Лувъра, а сега, след като го завършим ще продължим към Нотр Дам.

Париж през май

част втора:

Лувърът и Нотр Дам (Парижката Света Богородица)

И моят човек Бакхус

В Лувъра, Париж

Да им имам камината

Из Лувъра, Париж

И балната зала

Бална зала – Лувър, ПарижСледва . . .

Имат си и Нотр дам!

Все съм си мислил, че Александър Невски е голяма църква. Да е жив и здрав Петко Бочаров, да, ама не !

[ge0_mashup_map]

[geo_mahsup_locatopn_info]

Тази 850 годишна, отнемаща дъха катедрала, и с мащаба си, и с архитектурата си, и с витражите си, сигурно не трябва да се описва с думи.

Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

Имахме късмета да присъстваме на неделна меса в препълнената катедрала.

Меса

Меса в Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

Това мъничкото червеничкото долу, в средата е свещенника !

Меса в Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

Ако седиш по-назад нито можеш да видиш какво става отпред, нито нищо да чуеш, затова през няколко метра са наслагани големи плазми и на тях се гледа. Всичко е озвучено перфектно, и чест прави на свещенника , за пеенето и гласа му.

Меса в Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

Ако някой иска да се изповяда – моля !

Изповедалня – Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

Тук сигурно някога се е разхождал Квазимодо!

Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

И още тогава е виждал това

Витражи – Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

Витражи – Нотр Дам, Парижката Света Богородица – Париж, Франция

Автор: Пламен Петров

сеп. 29 2009

Последният ни ден в Париж

Продължаваме с пътеписа на Ренета за Париж. Пристигнахме Париж (ден първи), и продължихме през втория ден и третия ден в Париж. Сега тя ще ни разкаже за последния. Приятно четене:

Последният ни ден в Париж

започва отново от Шанз-Елизе.

На площад Конкорд са трибуните за финала на Тур дьо Франс, а зад тях е обелиска.

Площад Конкорд — Париж, Франция.

Пресичаме площада и влизаме в градините Тюйлери. Тук и в цял Париж дърветата са подкастряни от последовател на кубизма. Трима жандармеристи преминават по каменната настилка яздейки гордо красивите си коне. Докато вървим по алеите, по сандалите ми полепва бял прах. Замислям се, че за първи път откакто сме в Париж ги виждам мръсни. Вдигам поглед от обувките си и пред мен са стъклената пирамида и Лувъра.

Градините Тюйлери — Париж, Франция.

Четете по-нататътк >>>

сеп. 04 2008

Пътуване до Париж (през Унгария, Австрия и Швейцария)

Тия дни получих един пътепис под формата на мейл. Разказът е предизвикан от едно доста разочароващо преживяване в Париж, разказано на нашия сайт преди известно време. Радвам се, че все още предизвиква интерес — а сега: Приятно четене:

Здравейте!

Попаднах на блога Ви и по-специално на едно негативно мнение за Париж (Париж — едно огромно разочарование), което според мен беше израз по-скоро на разочарованието, което дамата е претърпяла от авиокомпанията и всички последствия от това. Хората сме различни и съвсем нормално е да имаме различни мнения. Освен това всеки пътува по различни причини, с различни очаквания и нагласи. Ето защо реших да споделя с Вас и моята гледна точка, разказвайки Ви за нашето пътуване.
Аз от дете

бленувам за Франция,

без някой да е възпитавал у мен това специално отношение към тази страна. Но винаги ми се е струвала толкова далечна и недосегаема, та дори не съм и сънувала, че мога да отида. Съпругът ми знае за моите копнежи поне от 20 години(откак се познаваме), но никога не ми е давал повод да се надявам дори… и изведнъж… просто явно е дошъл моментът и той да го пожелае.

Аз не можех да повярвам, до момента,в който не се качих в автобуса. Потеглихме.