Archive for the tag 'паметник'

Дек. 09 2014

Лондон за ден (2): Обиколка на Лондон и концерт в О2 арена

Продължавам разказа си за късметлийското ми пътуване до Лондон тази година – започнах с вечерта на пристигането, а сега ще ви разкажа за деня, в който успяхме да пообиколим малко и да отидем на концерт на Il Divo. Приятно четене: Лондон за ден втора част Обиколка на Лондон и концерт в О2 арена Следващият […]

апр. 05 2012

Пътуване до Ваденско море, Холандия: от Гронинген до Термюнтензeл

Днешният пътепис ще ни води много на север, но не чак до края 😉 Янита ще ни покаже Ваденското море в Холандия.

Oт Гронинген до Термюнтензeл

Пътуване до Ваденско море, Холандия

Едно неочаквано телефонно обаждане с предложение за еднодневна екскурзия до холандския бряг на Ваденско море преобрази поредният скучен уикенд, който очаквах. На пътната карта набързо беше очартан примерен маршрут, в пътните сакове натъпкахме фотоапарати, камери, сандвичи и сокове, и отпрашихме към морето.

Маршрут Вадензе, Холандия

Маршрутът

От Groningen през Appingedam до Delfzijl- в тази последователност премина по- безинтересната част от пътуването ни по магистралите на Североизточна Холандия.

Някъде из Североизточна Холандия

Някъде из Североизточна Холандия

Делфзей, Холандия

Delfzijl, Nederland

Месец март се оказа топъл, щедро дарявайки на всяко кътче от ниската земя лятно слънце и температури. Мнозина се възползват от хубавото време, за да пътуват- така обясняваха по радиото причината за километричните автомобилни задръствания по пътищата на Холандия към границата с Германия. Огромното пристанище Eemshaven се оказа пренаселено с ветрогенератори.

Eemshaven

Те бяха стотици, пръснати навсякъде по сушата и във водата.

Вадензее района на Еемсхавен, Холандия

Waddenzee в района на Eemshaven, Nederland

Малко преди да отпътуваме на изток към Farmsum, почти в края на километричното пристанище, (или в началото, в зависимост от посоката на движение) се издига масивен указателен паметник от бронз, мед и (предполагам) месинг, който кръгово бе изписан с указателни надписи за самото пристанище. В четирите посоки около паметника – на изток, запад, север и юг се издигаха бронзови колони със същата височина, на върха на които бяха поставени масивни месингови топки. Искрено се учудих, че вида на паметника се е съхранил от посегателствата на любители на цветни метали. Видно е, че такива приватизатори явно не виреят по тези географски ширини: веднага след искреното ми учудване последва и искрена завист.

В района на Eemshaven, Nederland

И така: продължаваме маршрута си от Делфзейл, през Фармсум до Отердум, където най-после ще се озовем върху калните брегове на Ваденско море. Снимано с камера пътуването изглежда така:

от Делфзейл до Отердум, Холандия

Oterdum е село в община Delfzijl,

което има незавидна съдба. Съществувало почти хиляда години, издържало природни бедствия или исторически битки, селото изчезва от обичайното си историческо място през 70-те години на миналия век. Причините са две: издигане на дига, която да укрепи брега, а също и поради необходимото освобождаване на територии, върху които да се разраства холандската пристанищна промишленост.

9936 Oterdum, Нидерландия

Ето как е изглеждало селото преди:

Отердум преди

Върху дигата от историческото селище днес е останало само старото гробище на селото или по- точно около 50 гроба от него.

Oterdum, Nederland, старото гробище

На мястото около гробището, където някога се е издигала стара средновековна църква (също разрушена), наследниците на отколешните селяни издигат скромен нисък паметник: върху постамент от тухли поставят ръка от бронз. Това е ръката на Бог, която защитава това място и в дланта на която е изобразена църквата.

Старото гробище – Отердум, Холандияв

Oterdum, Nederland, старото гробище. Автор на снимката: RTVNoord

Не знам колко време е съществувал този паметник, от който днес са останали само една камара срутени тухли. Причината е ясна-

кражба на бронзовата ръка през 2011 година

Ето как изглежда мястото сега, година по- късно; явно е, че искреното ми учудване и завист, изразени около половин час по- рано, са били напълно излишни.

Oterdum, Nederland, старото гробище, панорама

Изкачването върху дигата, а после и панорамният поглед към Waddenzee разбърка спомените ми и ме запрати в други познати светове.

Oterdum, Oldambt, Dollard- Холандия

Вятърът с аромат на море, на сол и скали се усили. Затворех ли очи, усещах близостта на варненския бряг, който винаги ми липсва, когато съм далече. Отворех ли очи- пред мен се ширваха сякаш полята на Шотландия: омагьосващо зелени, протегнати между ниските хълмове и оживени от стада овце.

Oterdum, Nederland, панорама към Waddenzee и част от Eemshaven

Oterdum, Nederland

Най- после сме на брега на Waddenzee

– морето, което за едно денонощие преминава два пъти през прилив и два пъти през отлив или на всеки 6 часа в него се редуват приливи и отливи, в следствие на които водите му напълно изчезват или напълно заливат ниските брегове.

Waddenzee в района на Oterdum, Nederland

На Ваденско море му липсва синият лазур на нашето Черно море.

Водите му са мътни с цвят на боза, на кал, на тиня. Брегът не е пясъчен, а от глинеста пръст, разнообразен от плитчини, острови, тук- там има рехави пясъчни наноси или тесни малки заливи. Бяхме дошли по време на отлива.

Waddenzee в района на Oterdum, Nederland

Солените води на морето обаче привличат туристи и страстни рибари. И не само. Докато устоявахме на бурния северен вятър на брега няколко часа в правене на снимки или просто в спокойно съзерцание на морската вода, по бетонния път, (който започваше от брега и свършваше около километър навътре в морето до една импровизирана бариера от каменни блокове и парчета мантинела), пристигаха автомобили с влюбени двойки. Явно това място беше много популярно за холандците, които го ползваха за и романтични срещи.

Waddenzee

Най- интересни обаче остават приливите и отливите във Ваденско море, от които се ражда идеята за един странен блатен туризъм.

Waddenzee

Когато водата на морето се отдръпне в следствие на отлив и от морето остане само една обширна територия от кал и наноси тиня, следвайки опитен водач всеки ентусиаст може да преодолее пеша разстоянието от един холандски остров до друг. Казват, че около 3 часа са достатъчни. Подобни преходи в калта при отлив холандците правят редовно, защото казват е забавно.

На разходка из калта

В късния следобед Valgenweg ни отведе до друго кокетно село на брега на Waddenzee –

Termunterzijl,

което беше последната точка в избрания от нас туристически маршрут, преди да се завърнем в Гронинген.

Termunterzijl, Nederland

Termunterzijl се оказа интересно селце, предвид ниските къщи на местните хора, които повече приличаха на кукленски къщи.

Termunterzijl, Nederland

На малкото пристанище открихме кокетно ресторантче, в което сервираха вкусна риба. Гледката оттук към морето беше много красива. За да се следи нивото на водата, около ресторанта и пристанището бяха забити големи прътове във водата и с отметки върху тях беше отбелязано нивото й за различни часове от денонощието.

Termunterzijl, Nederland

А после? После по обратния път до Гронинген с по един сак снимки и спомени, и с надеждата, че следващия път ще разполагаме с повече време и ще успеем с ферибота да стигнем и до някой от островите Texel, Vlieland, Ameland, Terschelling, Schiermonnikoog или който и да е друг- все едно.

Холандия

Nederland

Автор: Янита Николова

Други разкази свързани с Холандия – на картата: КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА!

ян. 26 2012

Прилеп (1): Вароша

Явно тази седмица ни е за първите част на няколко сериала. Днес започваме с една обиколка около Прилеп в Македония, Цветан ще ни води натам. Приятно четене и гледане:

Прилеп

част първа:

Вароша

Билетът София-Прилеп е 45 лева.Градът е известен с фабриките за тютюн,бира,шоколади и манипулатори. Но ние се интересуваме за балканския юнак – Крали Марко?

А, кралят на Прилеп имаше  паметник в центъра на града! Сега е турнат по- актуалният на Александър Македонски.

Александър Македонски – Прилеп, Македония

Александър (Ацо, Сашо) Македонски – Прилеп, Македония

Това е решението на шефовете – Лъвовете от ВМРО ,,Тодор Александров”.

Лъвовете от ВМРО Тодор Александров  – Прилеп, Македония

Лъвовете от ВМРО Тодор Александров

Варош, Прилеп, Република Македония

Но можем да  ви заведем до Вароша на 2 км ,където е преместен – на баира към Маркови кули, неговата крепост над града.

Паметник на Крали Марко – Вароша, Прилеп

Доверяваме се на магарето Марко  и тръгваме по пътеката към

манастира ,,Архангел Михаил”.

Магаре – по пътя за манастира Св.Архангел Михаил – Прилеп, Македония

Марко

Зад портите на манастира дебнат  6 строги монахини, които забраняват снимките вътре.Но пък  и малка част от стенописите  са останали читави.

Mанастир Св.Архангел Михаил – Прилеп, Македония

Тук е мястото да похвалим любезните македонски монахини, намерили подслон в  Клисурски манастир край Берковица.

Все пак намираме  Крали  Марко – изобразен  като ктитор  с избодени очи  отляво до входа на църквата. И под цветята на перилата  потайно снимаме… Следващия път по-добър резултат!

Крали Марко като ктитор – Mанастир Св.Архангел Михаил – Прилеп, Македония

Дворът на манастира.

Mанастир Св.Архангел Михаил – Прилеп, Македония

Спускаме се надолу и отсреща е църквата ,,Св. Никола” от 1299г. Малката квартална църква ни отключва стопанина – комшията Гоце Йовановски .

църквата ,,Св. Никола” – Прилеп, Македония

църквата ,,Св. Никола”

Малко бижу, без билети и без ограничения за снимки !

църквата ,,Св. Никола” – Прилеп, Македония

Сред античните останки в тази райска градина се разхождат пауни.

Паун – Прилеп, Македония

Реставрираните фрески през 1960г. греят с багрите си (Като нашата Боянската църква с вход обаче  – 15 лева.)

Стенописи в църквата ,,Св. Никола” – Прилеп, Македония

Благолавящата или Богородица е вдигала ръце от нас, май ?

Св.Богородица – Стенописи в църквата ,,Св. Никола” – Прилеп, Македония

Част от Разпятието на Христос.

Исус на кръста – Стенописи в църквата ,,Св. Никола” – Прилеп, Македония

А отгоре  е Успение Богородично.

Успение Богородично – Стенописи в църквата ,,Св. Никола” – Прилеп, Македония

Във Вароша има още няколко църви, но ние питаме за прочутият манастир Трескавец над Прилеп. Как да стигнем за един ден и се върнем? „Само 50 евро, с  моя джип!“- предлага  ни Гоце. Решаваме да потърсим други оферти или туристи, с които да си поделим пътя.

Чаршията на Прилеп, Македония

Чаршията пуста, няма бира и туристи!  Юлският бирен фест е  привършил .

А Скършеното минаре  се е килнало.

Скършеното минаре – Прилеп, Македония

Хитър Петър ни напомня- три пъти мери преди да отрежеш…

Хитър Петър – Прилеп, Македония

…и решаваме -да опитаме от прочутата  Прилепска скара! Да отрежем пържолата  !

Центърът на Прилеп, Македония

Червената  ,,Ню Йоркска” топка отмерва времето.

Преспанските камбани на Димитър Талев не се чуват в Прилеп. Много сме благодарни сме на нашият домакин, който беше с нас този ден въпреки неразположението си!

Утре ще отидем до манастира Зрзе, а после до Трескавец.

Цветан Димитров 2011-9-8

Автор: Цветан Димитров

Други разкази свързани с Другата Македония – на картата: КЛИКАЙТЕ на разказа!

авг. 31 2010

Кътчета от България: Връх Шипка

Днес ще отскочим до едно познато и не много далечно място – прохода Шипка в Стара планина, тъй като има всички изгледи, че другата година по това време може и да не можем да го заварим в днешното му състояние (Охрана с магия) И така: Вили ще изкачва Шипка и никой няма да хвърля „камъни […]