Archive for the tag 'Монтефиасконе'

окт. 06 2011

Това е! (Каподимонте и наоколо – Болсена и Монтефиасконе) /продължение/

Продълажаваме италианската разхподка на Вили из Монтефиасконе и Болсена в Италия. Първата част беше тук

Това е!

/продължение/

Решихме, вместо да препускаме до Неапол за ден-два само, тъй като имам фиксиран обратен полет, по-добре да останем тук в района, после Анджело да ме закара до летището /Фиумичино/, и после вече да си ходи към къщи си.
Е, „заплюхме“ си една чудесна стая в парк-хотел Лориана в Болсена. Три звезди, семпъл, чист, удобен и не е скъп за това, което предлага. Препоръчвам го!
Избрахме го защото е на брега на езерото, в покрайнините на града, и е далеч от Чентро сторико… точно на 1км! Засякохме го, бе!..  Смятайте за колко голям град става дума!  😉  Освен това си го харесахме и заради слабостта ни към изгревите и залезите, т.е. намислихме си, ако днес не сколасаме да видим „ди колори ал трамонто“ /цветовете на залеза/, то, барем, на другата сутрин да уловим изгрева на слънцето 🙂
И се юрнахме из градчето.
После… е, търпение де 🙂

Значи, направихме една врътка из Болсена, после още една…

И, уж щяхме да вечеряме или някъде долу по брега или в ресторанта на хотела, обаче седнахме да пием по нещо студено в една тратория близо до Порта Фиорентина в „сторико“-то. И там си останахме.
Що ли?  🙂
Щото траторията се казва „Пикето“, което би трябвало да означава „почукване“ или просто „чук-чук“. /На вратата бе! Ааа../ – поне така ми го обясни Анджи.
И аз направих асоциация с детската приказка за „чук-чук, сложи масичка“, съответно му го казах. А той се разхили зверски, щото пък /мъж!/ него го изплющяла „оная“ асоциация относно думичката – ее, то явно важи и при италианците!  🙂
Е, след като се похилихме, решихме да турим черта на „глупостите“ и да видим какво ще ни сложат за ядене тук.
Ами, ядохме, пихме… И забравихме залеза 🙂
Но, утрото нали било по-мъдро от вечерта, казват 😉
Което ще рече, че на следващият ден един бърборино ни повози с лодката си из езерото, прибра за половин час 10 евро /за двама/ и после брисахме цял ден из Монтефиасконе, като си останахме пак в същия хотел вечерта. Ама залеза – пак йок. Ниенте, тц!  🙂
Е, поне на втората сутрин успяхме да се класираме за изгрева  🙂 и малко по-късно, спокойни вече, наспани и назакусени, си тръгнахме към Вечния град.

Езерото Болсена

Езерото Болсена - е, хванахме един изгрев, залезът остана за някой друг път :)

И какво излезе в крайна сметка?
Ами, излезе, че все пак,

от време на време се случват разни неща из Каподимонте… и наоколо му  😉

== Първо:
Като изключим Коледа, Нова година, Св. Валентин, Великден, Денят на републиката и Вси светии,

едно интересно и доста живописно събитие е Фестивалът на Цветята

Той е традиционен и се провежда всяка година през третата неделя след Великден.
В неделята преди празника, иконата на Санта Мария деле Грацие се излага в църквата Санта Мария Асунта (Успение Богородично), която е някаква Колежанска (ли??) църква – съжалявам, казах за италианския ми, а с църковните работи хептен не съм в час, та може и да не съм разбрала правилно. Е, не е чак толкова важно, във всеки случай е свързано с обучението в Светата вяра.
Та, през въпросната неделя някои улички в Чентро сторико направо се „постилат с килими“, ама буквално, от цветя, които се подреждат в най-различни форми и шарки; добавят и разни фигурки – вазички, гърненца и други „произведения на изкуството“ /цитирам/, за да е още по-приятно на очото. Тия дни народът почти не работи, яде, пие, пее и танцува – празник бе, „феста“!
Нямам лично впечатление от този празник, оня човек /Марко от кафенето в Каподимонте/ го разказа и показа дори снимки, които, сорри, няма как да ви покажа. Но на тях всичко изглеждаше доста цветно, весело, приятно и сигурно ще си струва точно по това време човек да иде в Каподимонте. Празникът се нарича Феста дей Фиори.

А легендата за този празник гласи,

че преди еди-колко си години, всъщност 3-4 века вече, през градчето минал някой си папски човек Пий Фелипи, който е основателят на Богоугодното училище, за което споменах. Та този епископ или какъвто е бил там, като дошъл е градчето, подарил иконата на Санта Мария деле Грацие на това училище и града, и хората, твърде доволни от жеста му, го приветствували, като хвърляли листа от рози по пътя пред него, а надвечер вдигнали и един здрав и шумен купон. По италиански!  😉
Е, всичко това много им харесало и… си го направили традиция  🙂

== И още едно събитие:
Разказано, преди окончателно да си поръчаме обяда /на следващия ден/ от синьора Джована, съдържателка на рИсторанте-пицария в Монтефиасконе.
Значи, на втория неделен ден през месец август, народа на Каподимонте, Болсена и Монтефиасконе си спретват един специален празник

Празникът на рибата или Сагра дел Корегоне

Естествено, най-таченото блюдо на този празник е рибата и най-вече една рибената чорба, която се нарича „сброша“. Даже май и самата риба се казва така.
Не съм снимала сброша, ама мога да почерпя една „инсалата капрезе“, хапва ли ви се? 🙂 С нея спокойно може да се пие и вино, тъй като това бяло нещо не са яйца, а мека моцарела от биволско мляко.
Подобно на шопската салата, която се яде из цяла България, но, предполагам, произходът й е „шопски“, цитирам Анджело: „Салата „капрезе“ произхожда от остров Капри, но е най-популярната в цяла Италия.“
А Анджело е от Неапол и може да му се вярва – Капри е в региона на Неапол  🙂

Салата" капрезе"

Салата" капрезе" - да ви е сладко! :)

Пак се отплеснах, сорри. Продължавам:

Няколко дена след Сагра дел Корегоне – опа, пак празник – Успение Богородично!

== На този официален църковен празник тук си правят литургия и едно церемониално шествие, което завършва със зрелищни фойерверки на брега на езерото през нощта. И пак цяла нощ иху!  🙂
За съжаление и този празник изтървахме, броени дни преди това беше отминал.

И сега вече не мога да не кажа нещичко и за чревоугодниците и любителите на „тънките“ усещания  🙂

Значи, езерото Болсена си е като едно малко и почти идеално кръгло моренце, и дарява съответните дарове. Така че местните ресторантчета и тратории сервират най-разнообразни рибни ястия: рибена чорба – кеф ти с едни тестени неща вътре, кеф ти „чиста“;
Пържена, току-що уловена рибка – мммм…  А! Ако си поръчате и винце към нея, само си влиза… лъзга се – да знаете!   😉
Предлагат също риба, опечена с подправки във фолио и поднесена само с лимонови резенчета; панирани рибешки филенца с гарнитура купчинка полента /качамак/ и пак лимонови резенчета, и какво ли още не… А, даже и паста с риба!
Спомняте ли си какво казах малко по-горе за траторията, където вечеряхме в Болсена?
А’ така: Ядохме, пихме… Имам и доказателства:
Според вас коя е моята чиния?   🙂

Паста с риба...

Паста с риба...

Всички рибки плууват,  само пържените - не... и т.н. :)

Всички рибки плууват, само пържените - не... и т.н. :)

Отговор: рибката, естествено!  🙂  Пастата е за 100%-те италианци   😉

А към рибката върви какво? – Бяло хубаво винцо! 😉

Няколко думи и за него
Винцата също са основно местни. И, както всички италиански вина – мнооого са добри  😉
Веднага давам пример, слушайте сега:

Едно много, ама много типично за района на езерото Болсена вино, е винотото „Ест! Ест! Ест!“

Без майтап, точно така се казва!  🙂
То е бяло или червено, като цветът на червеното бил чак червено-лилав. (Другия път пък от него ще опитам!)
Оригиналното вино е полусухо, леко газирано, с лееек бадемово-плодов привкус. Но има и сухо.
„Ест! Ест! Ест!“ може да се пие кой както го иска, ставало и с първо, и с основно, и с трето ядене.
Е, видяхме сметката на една бутилка от сухото бяло с вечерята. Да! Препоръчвам го! Даже много 🙂
А полусухото го сервират с лешникови „бискоти“, т.е. бисквитки, сладки, които също са характерни за района.
И аз мисля, че то пък е идеално за човек да се „доомагьоса“ след вечеря. Гарантирано!… Иначе нямат обяснение някои разфокусирани моменти от акцията по паркирането ми в леглото после, както и това, че се разминахме с лова на изгрева на другата сутрин – просто се успахме, и то яко.
Но, важно! – Не ни боляха тиквите на сутринта  🙂
Ето го и „духът“, все още затворен в бутилката си:

Вино Est!! Est!!! Est!!!

"Това е! Това е! Това е!" - това е то символът на Монтефиасконе :)

И, забележете, всичко това е на съвсем приемливи цени! Примерно бутилка вино в тратория/ресторант е от порядъка на 8 до12-15 евро. Говорим за местни трапезни вина. Ами, да, вероятно защото районът не е особено международно туристически, както Флоренция, примерно.
Такаа…

А откъде идва това странно име на винцето?

Ами, няма да съм аз, ако не разбера! Естествено, че не мирясах, докато не научих легендата. А легендата ни я разказаха, докато се омагьосвахме с втората бутилка  😉
Значи,
някъде преди почти хиляда години, някой си Йоханес не знам кой, немски епископ, тръгнал от Аусбург към Рим, според един вариант, за да се срещне с папата, а според друг – за да присъства на коронацията на крал Хенри V, май беше. Обаче епископът бил голям поклонник на виното и затова пратил свой човек напред, някой си Мартин, който да проверява кръчмите по пътя, и където виното е най-добро, да остави знак. Нищо друго, просто да напише на вратата „Est!“, което на латински означава „Това е“.
И, когато епископът и свитата му пристигнали в Монтефиасконе, направо станали „паццо“ /луди/, демек се шашардисали – по вратите на всички кръчми пишело „Est!“, а на една врата имало написано с креда „Est! Est! Est!“…
Хе-хейии, значи Мартинчо толкова се бил впечатлил от винцето там, па сигурно е бил и добре почерпен в момента, та в радостта си три пъти написал с креда на вратата: „Това е! Това е! Това е!“   🙂

Ей, уно моменто, има още, легендата продължава!
И, епископ Йосиф еди-кой си и свитата му, влезли баш в тая кръчма. А’ сега! Яли, пили… яли, пили… пили… И артисали! Останали още цели три дена в Монтефиасконе… Ааа! Затова значи го наричали „уна читадина фамоза“!!  /прочуто градче/  😉
Дали негова светлост е успял в крайна сметка да стигне до папата/коронацията на краля, не е известно, но се знае със сигурност, че си отишъл до у къщи си в Немско, а скоро след това пак дошъл в Монтефиасконе и останал тук до края на живота си.
Е, злите езици просъскали, че умрял от пукница, ама, нали никъде го няма черно на бяло из архивите 😉
И все пак има доказателство! 🙂
Верният Мартин написал на надгробната му плоча при църквата Сан Флавиано: „Тук почива моят господар, който почина от пиенето на твърде много „Ест! Ест! Ест!“
Ето я църквата Сан Флавиано, малко от интериора и „томба“-та на епископа, т.е. гроба, но какво пише в краката му на плочата – е, ни трезва, ни фиркана ще мога да го разчета! Ама и не ми трябва – вярвам на легендата 🙂

Църквата Сан Флавиано - интериор

В наши дни виното „Est! Est! Est!“

е едно от малкото почти древни вина, чиято дата на създаване е известна. Аз казвам: Пробвайте – бива си го!

И финала на легендата:

На другия ден след смъртта на епископа – яяя, уна гранде е белла сорпреза! Демек, „една голяма и приятна изненада“ изскокнала – градската управа разбрала, че той е оставил в завещание цялото си наследство на града, НО (!) имало условие: то щяло да бъде в сила само, ако управниците изливали всяка година на тази дата по едно буре вино върху гроба му.
Ами, правили го. Всяка година, векове наред. Даже то се превърнало в нещо като езически ритуал.
Обаче преди няколко години някой си кардинал Барбариго го забранил… Ъ! Тоя па или е супер скръндзав или е пре-най-абсолютен въздържател и си няма идея от еликсира на боговете!  🙂

Заключение:

Минавате ли в близост до езерото Болсена, не се чудете, ами се отбийте в Монтефиасконе, Каподимонте или Болсена. Разходете се, хапнете си рибка, пийнете винце, даже останете да преспите, за да посрещнете изгрева над езерото на другата сутрин. Поне. И няма да съжалявате.

Ариведерчи!
Автор, снимки: Вили  022_girl_in_love
Още няколко снимки:

Каподимонте отгоре

Каподимонте из Чентро сторико

Каподимонте откъм езерото

Каподимонте, регион Лацио, Италия

Каподимонте - фотосесия сред и на лодките

Каподимонте – Лунго Лаго или Крайбрежната алея

Болсена, Италия

Болсена - "кастело"-то

Болсена, Италия

Болсена - може и да бяхме "омагьосани", но успяхме да направим и няколко успешни нощни снимки

Монтефиасконе - из уличките на Чентро сторико

Монтефиасконе - из уличките на Чентро сторико

Монтефиасконе - езерото от Рока дей Папи - най-високата точка на града

Монтефиасконе - Чентро сторико

Монтефиасконе - Чентро сторико

Езерото Болсена - снимка от хълмовете /зум/

Езерото Болсена - Лунго Лаго в близост до хотела

Езеро Болсена край Монтефиасконе, Италия

Езерото Болсена - съвсем до водата :)

Вино Est!! Est!!! Est!!!

Легендата е жива! :)

Автор: Вили

Други разкази свързани с Другата Италия – на картата:

окт. 03 2011

Пътуване до Mонтефиасконе и Таркуиния, регион Лацио, Италия

Продължаавем поредицата пътеписи за неизвестната Италия. На ред са градчетата Монтефиасконе и Таркуиния, в региона Лацио. Водач ще ни бъде Янита.

Пътуване до Mонтефиасконе и Таркуиния

регион Лацио, Италия

Малките градчета в Италия, които се случваше често да отсъстват от пътната карта, се оказаха по- трогателната част от националния италиански колорит. И повече ни харесваше да се скитаме из тях, отколкото в големите градове, които и без друго са си основните сдъвкани туристически дестинации. С такава цел: опознаване на по- малко известните места в Италия, започнахме обиколката си около

езерото Болсена

Езеро Болсена край Монтефиасконе, Италия

По път минахме през град

Монтефиасконе

Панорамата към езерото, което се вижда от високите части на града е завладяващо красива. Всъщност, панорамен изглед към езерото има и по пътя, отвеждащ към града.

01027 Montefiascone Витербо, Италия

Монтефиасконе се намира в най-високата точка на вулканичен хребет около езерото Болсена; древен град населяван от етруски и оцелявал през хилядолетната си история, скрит зад високи крепостни стени, издигнати около 1200 година.

Монтефиасконе, Италия

В историята на града от 1058 до почти края на 1500 година се вписват много императори, папи и известни хора, за които може да се научи от Крепостта на папите, реставрирана, украсена и днес често ползвана за културни събития. Всъщност, папите са ползвали този град за сигурно убежище, когато са се спасявали с бягство от папският дворец във Витербо. Монтефиасконе става част от Кралство Италия през 1870 година. В продължение на цяло хилядолетие преди това, градът е бил сцена за много драматични събития.

Гордост за Монтефиасконе е

катедралата „Санта Маргерита”,

която се вижда от всяко кътче на града. Катедралният величествен купол по вътрешен диаметър е на трето място в Италия, след куполите на катедралите „Свети Петър” в Рим и „Санта Мария дел Фиоре” във Флоренция.

Катедрала Санта Маргарите – Монтефиасконе, Италия

Интересна е и

базиликата „Свети Флавиано”,

построена през 11 век в романо- готически стил и украсена със стенописи, датиращи от 14 до 16 век.

базиликата „Свети Флавиано” – Монтефиасконе, Италия

Точно в този храм ежегодно през август се провеждат

градските тържества,

които възпроизвеждат различни исторически събития от историята на Монтефиасконе. Герои във възстановките са жителите на града, които се обличат в традиционни за региона облекла.

Историческо градско тържество – Монтефиасконе, Италия

Всеки от тези празници завършва с традиционното факелно шествие по улиците на града. За късмет, в Монтефиасконе бяхме точно по време на тези градски тържества и това ни забърка в интересния свят от легенди, фолклорни традиции и исторически възстановки на действителните събития, с които местните жители се гордеят много. Тържествата се провеждат през първите две седмици от месец август.

Костюми – Историческо градско тържество – Монтефиасконе, Италия

Катедралният храм „Свети Флавиано” едва побираше всички участници в тържеството и всички зрители на спектакъла, които за целта бяха дошли и от съседните градове. Честно казано, не очаквах такова въздействие от видяното. С огромно вълнение наблюдавах пресъздаването на средновековната литургия, хората в храма, облечени в стари носии, рицарски доспехи, монашески или светски за времето си дрехи; завръщането на славната история, съхранена в паметта на потомците. Или обратно: пренасянето ни от действителността във времето няколко века назад.

Костюми – Историческо градско тържество – Монтефиасконе, Италия

В Монтефиасконе през месец август се провежда и

традиционният панаир на виното

Ето и една интересна винена история, с която жителите на града също се гордеят.
„През 1110 година баварският епископ барон Йоханес Фугер пътувал до Рим за коронацията на император Хенри V. Благородникът, който бил голям любител на хубавата храна и виното, изпратил напред верния си слуга Мартино да намери подходяща страноприемница, за да хапнат, пийнат и отпочинат. Слугата бил инструктиран да надраска думата „est” на входа на всеки хан, в който се предлага особено добро вино и „non est” на останалите ханове.

Монтефиасконе, Италия

Слугата толкова много харесал виното в Монтефиасконе, че написал:

„Est! Est!! Est!!!” на вратата на местната страноприемница.

Баронът одобрил избора на Мартино и решил да се установи в Монтефиасконе. Преди смъртта си, той завещал цялото си състояние на местната църква в замяна на една малка услуга: на всяка годишнина от смъртта му да разливат една бъчва от виното Est! Est!! Est!!! върху гроба му, за да може още веднъж да се наслади на това славно вино. Тази традиция била спазвана в продължение на столетия, докато Кардинал Барберио, който станал епископ на Монтефиасконе, решил, че е по-добре да раздават виното на бедните, отколкото да го прахосват по отдавна мъртъв барон. И макар, че баронът отдавна е забравен, името, което дал на виното, останало и до днес“.

Рицарско въоръжение – Монтефиасконе, Италия

На юг от Монтефиасконе, в посока крайбрежието на Тиренско море, се намира

Таркуиния – друг интересен малък средновековен град.

Таркуиния, бивш Корнето и в античността Такуини, е древен град в провинция Витербо, регион Лацио, Италия. Многобройните останки от некропол, следи от селище и от хижи в планината, дават първите доказателства за съществуването на Таркуиния от 9 век пр. Хр., когато районът е бил заселен от етруски. Градът още от средата на 7 век до 6 век пр. Хр. е имал двама членове от местната династия за царе на Вечния град- Рим.

Древен мост – Таркуиния, Италия

Таркуиния е люлка на етруската цивилизация.

Името на града произхожда от един етруски водач, който се е казвал Тарконте, а това на техният език означавало – „човек на дисциплината“. В зародиша на римската империя, Таркуиня е бил обсаден, не се е предал и е водил сражение, след което е превзет и разрушен, а жителите му са предадени в робство. Около 700 година градът е бил окупиран от французи и после от англичани.

Таркуиния, Италия

Много от историческите събития отслабват силата на крайбрежните градове, включително и на Таркуиния, като това довежда до пълното им подчинение на Рим, около 309 година пр. Хр. В региона единствено своята независимост запазва градът Тиберина. Около 90 година пр. Хр. Таркуиния е втори по големина център на империята, който контролира крайбрежния път dell’Aurelia. Последвалите варварски нашествия, катастрофални плячкосвания, а също и разпространяването на малария, довеждат до обезлюдяване на региона и до рязък спад в броя на населението.

Таркуиния, Италия

В Средновековието с бавното възстановяване на икономическите дейности, Таркуиния е отново населен и тогава се изграждат високи крепостни стени, както и поредица от укрепления през 9 и 10 век сл. Хр. В града процъфтява земеделието. Постепенно Таркуиния започва да има важна роля в отношенията между отделните държави, става съюзник с Пиза и започва трайни ползотворни отношения с Венеция, Генуа и Рагуса.

Таркуиния, Италия

Градът е бил обсаден през 1245 година от Фредерик II, обсадата пада едва през 1283 година. През 1330 година градът отново е обсаден до 1355 година. През 1393 година отново има обсада, този път от бретонци, които са отхвърлени с кървава борба. Наследникът на благородна фамилия от Вителески- Кардинал Джовани, един oт кардиналите воини в Църквата, е натоварен със защитата на териториите в района от нашествия, въстания и конспирации: първосвещеникът става и командир на местната армия. Понегово време градът има 35000 жители, над 50 църкви и 7 болници. Кардинал Джовани за пръв път успява да наложи в римския сенат през 1418 година граждани от Таркуиния. През 1478 година градът отново е поразен от страшен мор.

Таркуиния, Италия

Таркуиния става част от Кралство Италия през 1870 година под името Таркуиния Корнето,

преобразувано през 1922 година в Таркуиния. Векове наред обаче през средновековието, градът е носел името Корнето, в чест на фамилия, която осъществява най- голям разцвет в неговата история, между 400 и 1500 година. Всеки век е оставил своите паметници в мемоарите на града. Много от реликвите се пазят в музея на града, а етруските гробове, датирани от преди Христа, са една от основните забележителности в Таркуиния.

Таркуиния, Италия

Сред забележителностите на града и любимо място за неговите жители е фонтанът Нова, който се намира в центъра на градчето. Заобиколен с кокетни магазинчета, пицарии и кафенета, фонтанът никога не остава обезлюден. С интерес установихме, че водата му е питейна, всъщност това е факт за много от фонтаните в Италия. Строежът на Fontana Nova е започнат около 700 година. Идеята е била да се направи в стар етруски стил, но после е довършен по проект на Микеланджело.

Фонтан – Таркуиния, Италия

Замръкнахме в Таркуния, защото трябваше да посетим една изложба в местната катедрала. Никога няма да забравя улицата, по която стигнахме до катедралата, защото ухаеше диво на жасмин. Пред входните врати на жилищните сгради всеки беше поставил по една саксия с жасминов храст.

Фонтан – Таркуиния, Италия

А изложбата беше повече от великолепна. Впечатли ме съвместната експозиция на един художник, един музикант и един поет. Картините бяха окачени по стените на катедралата или изложени на стативи из цялото вътрешно пространство. Докато ги разглеждахме, слушахме живата музика на музиканта и живото слово на поета. Няма по- голямо въздействие за човешките сетива от така представеното изкуство в симбиоза. Удоволствие, което искам да си причинявам винаги, когато мога.

Автор: Янита Николова

Други разкази свързани с Другата Италия – на картата: