Archive for the tag 'Меганизи'

авг. 10 2012

Лефкада – Меганиси – Каламос – Кастос (1 част на Загубени из гръцките острови)

За читателите през четци:
Разказът

Загубени из гръцките острови

Лефкада – Меганиси – Каламос – Кастос

сте прочели вчера. Т.к. само вие успяхте да видите разказа, сега го пускам и през web. Причината да изчезне на web беше миграцията ни към нов хостинг.

Ако искате отново да го прочетете – кликнете на заглавието 🙂

Поздрави

Ст.

Знаааам, знам! Тази година нещо позабравихме Гърция на сайта (оплакванията – към непишещите, моля! 😉  Димитър обаче ще ни компенсира и ще ни води на обиколка из Йонийските острови с … лодка, разбира се 🙂  Приятно четене:

Загубени из гръцките острови

Лефкада – Меганиси – Каламос – Кастос

Привет на всички, четящи тези редове ! Дългата, продължителна и снежна зима роди блянове и мечти за едно кристално чисто, далечно синьо-зелено море, осеяно с малки и големи острови и с неповторим дъх на солени пръски и залязващо в лазурните води слънце. След няколко бързи отскока до островите Тасос и Амулиани и една обиколка на цялата Ситония си поставих конкретна цел – островите на Йонийско море /общо 9 на брой/. Но преди това – няколко думи за мен и за това, което правя. Моя милост се зове Димитър – по професия адвокат, притежаващ лодка QUICKSILVER 430 HD XS (стабилна, 5 пластова надуваема лодка с метален под, използвана в US Coast Guard) и извънбордов двигател HONDA 20BF – изключително надеждна и сигурна машина) и обичам да обикалям из средиземните Егейско и Йонийско морета. В това смело и красиво начинание ме придружи близък приятел – Деян /Дидо/ – архитект и (вече) утвърден художник. И така – обадих му се, изложих вкратце идеята си за един бърз тур из групата острови по западното крайбрежие на южната ни съседка и речено-сторено – на другия ден тръгнахме. Изстреляхме се от София към 9 часа сутринта в посока Игуменица, и някъде около 8 часа вечерта достигнахме до моста, свързващ остров Лефкада с континента. Тъй като вече ставаше късно, решихме да преспим на континента и на сутринта да щурмуваме островите, вследствие на което преспахме в подножието на стара венецианска крепост в планината – лодка и каменни стени…

Лодка – остров Лефкада, Гърция

На другия ден поживо-поздраво пресекохме моста към

остров Лефкада

остров Лефкада, Гърция

и на градчето Лигя намерихме удобна рампа, за да спуснем лодката във водата. Оттам – газ към южната част на острова, където спряхме в красивия град Нидри – в залив, осеян от вълшебни необитаеми острови, включително и този с бивш собственик Онасис –

остров Скорпиос

остров Скорпиос, Гърция

Пътуваме към Нидри:

Вече сме в Нидри:

Лодка – остров Лефкада, Гърция

Нидри е типично гръцко крайбрежно градче

– плажна ивица, гъмжаща от таверни – едно от друга по-привлекателни и широка (на втора линия) дълга търговска улица. Тук Дидо пред една от таверните –

Нидри – остров Лефкада, Гърция

На същото място и аз самият –

и търговската улица –

Нидри – остров Лефкада, Гърция

Поразходихме се, позяпахме, и разбира се – пихме по биричка на пристанището, което беше претрупано с различни по размери яхти и кораби:

Нидри – остров Лефкада, Гърция

След Нидри се запътихме към съседния

остров Меганиси,

да си търсим удобен плаж за спане (диво къмпиране) – и там намерихме един от корабите на известния скитник и побойник Одисей:

Корабът на Одисей – остров Меганиси, Гърция

След което се втурнахме към

столицата Спартохори

Спартохори – остров Меганиси, Гърция

– за да пием…. биричка…

Биричка – остров Меганиси, Гърция

Намерили вече удобен плаж, оставили си основния багаж, тръгнахме към

остров Каламос

Лодка – остров Каламос, Гърция

Намерихмее тихо кътче, където да акостираме точно до пристанището:

Лодка – остров Каламос, Гърция

Едноименната столица

Каламос е малко градче,

с четири-пет таверни и всичко спи – около два часа на обяд, в маранята и горещината, работеше само едно магазинче със скромен асортимент, затова се разходихме из тихите, задрямали улици:

и

Каламос – остров Каламос, Гърция

Нищо не работеше, поснимахме и отплувахме за

остров Кастос

– намира се между Каламос и континента:

остров Кастос, Гърция

Със своите 78 жители, две таверни, едно магазинче – минимаркет и едно такова за сувенири се изчерпва основното описание на островчето, заспало под горещите юлски лъчи…

Kastos, Гърция

остров Кастос, Гърция

Времето застрашително напредна, вечерта се показа на небосклона, и ние тръгнахме да се прибираме към о-в Меганиси.Иззад южния нос на Кастос ни очакваше обаче неприятна изненада – морето показа другото си лице, и ние се заподмятахме между почти двуметрови вълни. Слънцето пред нас бавно, но неумолимо залязваше, и ние бавно пъплехме към другия бряг. Но двигателят и лодката се доказаха за пореден път – безотказно ни доставиха живи и здрави и най-вече сухи до острова, който отстоеше на над 10 км. оттам, откъдето тръгнахме…. Красотата на залязващото слънце в бурните вълни на морето не може да си опише с думи – тя трябва просто да се види… И така, изминали над 90 км.по вода този ден, пристигнахме на остров Меганиси за първата си нощувка в Йонийско море.

P.S. Предстои ми пътуване до Корфу, Паксос и Антипаксос, след това – с отделен курс – Спорадите (Скиатос-Скопелос-Алонисос-Кира Панагия) и ранната есен – до Елафонисос и Китира /или пък островите в Атинския залив- Саламина, Ангистри, Егина, Порос и евентуално Хидра и Спецес/. Ако някой от вас, които четете това писание, притежава лодка или яхта, и има желание, възможности, време – може да си свърже с мен на и-мейл: adolf33@abv.bg или на тел.0888, 0898 или 0878/ 531444 за да се присъедини към мен в тези летни, гръцки авантюри в летото господне 2012-то.

Автор: Димитър Иванов

Други разкази свързани със Йонийско море – на картата: