Archive for the tag 'латинския квартал'

юли 01 2014

До Париж и назад с автомобил (2): По забележителностите на Париж

Днес родължаваме и ще завършим пътуването с кола до Париж и обратно. Миналия път стигнахме Париж и опитахме да влезем в Лувъра, но днес ще успеем и ще разгледаме обстойно забележител ностите на града, преди да поемем обратно към родината. Приятно четене: До Париж и назад с автомобил част втора По забележителностите на Париж От Лувъра […]

сеп. 23 2009

За третия ни ден в Париж

Продължаваме с разказа на Ренета за Париж. Пристигнахме Париж (ден първи), и продължихме през втория ден. Сега тя ще ни разкаже за третия. Приятно четене:

За третият ни ден в Париж

си избирам ярко червена клоширана пола с едри бели цветя по края. Слагам една от любимите си блузки и се чуствам съвсем парижанка. Понеже деветдесет процента от пътуванията ни са с мотор, роклите и полите в такива моменти са излишни. Всеки път, когато не пътуваме с мотор се възползвам от възможността да нося полите и роклите си. Какво по-подходящо място от Париж, да го направя. Тръгваме отново по парижките учлици, а целта ни е музея д’Орсе, като пътьом ще минем покрай центъра Помпиду. /Тук е мястото да се извиня на всички, учили и говорещи френски, ако не изписвам правилно имената или някои думи. Информацията за правописа на кирилица черпя единствено от интернет на принципа „така го изписват най-често“. В случая, от Уикипедия./

Центърът Жорж Помпиду

е някъде по средата на разтоянието от нашия хотел до Сена, на не повече от 30 минути пеш. По уличките през които минаваме се редуват магазини за сирене, за вино, за сладкиши, зарзаватчийници и ресторантчета.

За час и нещо за запиляваме в един подземен МОЛ, който е на пътя ни. Над него има градинки и жилищни блокове. Под тях, можеш спокойно да се изгубиш. Гледката ми напомня на един филм, от преди около сто години, „Любов от безистена“. И тук намаленията са във вихъра си. Парижани и те. Пазарят, сякаш света свършва. С Георги се раделяме и всеки поема към витрините, които го интересуват. Влизам в магазин на H&M, лудницата е неописуема. Жени, дрехи, охрана, служители. Пълен хаос, много близък до представата ми за чудесно прекарване на един съботен ден. Пред касите има опашки, опашки от по седем-осем човека, а касите са поне десеттина. Касиерките са усмихнати и много учтиви. Никой не се потрива, никой не се почесва, а аз се нахилвам всеки път, когато ми кажат: „Бонжур, мадам!“. Георги ме намира на уговореното място. И след няколко минути, пред нас виждаме Бобур.

Центърът Жорж Помпиду

Малко, преди да дойдем в Париж случайно гледах филм за „рафинерията“. От тогава имам голямо желание да видя на живо една от най-харесваните и най-критикуваните сгради тук. Смела и различна, как да не я харесва човек. А при мисълта, за всичко, събрано вътре, ми харесва още повече. От филма научих, че тук е една от най-големите библиотеки и голяма част от информацията е и под формата на файлове. Особеното е, че книгите не се изнасят, четат се на място. От интернет, пък научих, че тук е и една от най-големите колекции на произведения на съвременното изкуство. Втората по големина.
От страни на центъра Помпиду, уникален, како самия център е шадравана. Пъстрите сюрреалистични фигури, в него се въртят и поклащат и изхвърлят вода от съвсем неочаквани места.

сеп. 25 2007

Страсбург — Париж — Лоара и замъците — Залцбург

Благо днес ще ни води на автобусна екскурзия из Франция и замъците по Лоара. Приятно четене: Страсбург — Париж — замъците по Лоара — Залцбург Пак е пролет и пак сме на фирмена екскурзия. Този път на електората бяха предложени два варианта Копенхаген — Малмьо и Париж — Лоара. С квалифицирано мнозинство бе избран вторият […]