Archive for the tag 'кит'

май 09 2013

Исландия (ден 7 – начало): На лов за китове

Продължаваме с пътуване из Исландия заедно с Гергана. В „нулевия“ ден пристигнахме в Рейкявик, е през първи ден заминахме към Синята лагуна, после поехме към гейзерите и водопадите на Исландия, посетихме известния вулкан Еяфялайокул и близките глетчери, тръгнахме по непреодолимите части на страната, които в крайна сметка преминахме. Миналия път започнхам петия ден от приключението в приказната Исландия, който иимаше и продължение. За последно търсихме тъмната страна на Исландия, а днес ще тръгне на „лов“ за китове и на риболов. Приятно четене:

Исландия

ден 7

На „лов“ за китове

Явяваме се на пристанището в 9 в пълно бойно, въоръжени с всичката снимачна техника, с която разполагаме. Времето все още е сиво и студено, въпреки обещанията на прогнозата, и над тесния фиорд духа смразяващ влажен вятър.

Малкото корабче не спира да се лашка по вълните, но след близо час зиг-зази търпението ни е вънаградено

Кит – ИсландияКит – Исландия

Нещастната животинка – никак не ѝ допада близостта ни, така че прекарваме следващия половин час в гонене из залива с намерение да се прилиближим максимално

Кит – ИсландияКит – ИсландияКит – ИсландияКит – ИсландияКит – Исландия

В крайна сметка гърбаткото се показва едва на петнайсетина метра от малката ни джонка  🙂 – казвам гърбатко не случайно, видът на животното, което видяхме, е точно Humpback или гърбат кит. Дължината му, поне според моя окомер, беше около 15 метра

(има видео, спокойно, ще кача скоро)

Dalvik, Исландия

Капитанът ни най-сетне остава доволен от близостта и се отправяме обратно към

Dalvik

Риболов – Исландия

Докато сме гонели китчето, слънцето неусетно е пробило облаците и над главите ни най-сетне блесва синьо небе

Риболов – Исландия

Изведнъж корабчето спира по средата на фиорда. Около нас няма никой и нищо, с изключение на няколко чайки, които ни гледат учудено от водата. Капитанът вади няколко въдици и мята първата – така, без нищо на куката, и почти веднага я вади с риба на нея. Николай веднага последва примера

Риболов – ИсландияРиболов – Исландия

A?

Риболов – Исландия

Процедурата се повтаря няколко пъти с все един и същи резултат – кордата се опъва почти ведната след мятането й във водата. Сдобиваме се с няколко такива рибока и потегляме. Капитанът изчезва да прибира въдиците. Изведнъж около корабчето се събира огромно количество чайки, напъващи се да летят успоредно с него – поглеждам назад и какво да видя – рибата ни бива изчиствана, а чайките налитат на остатъците, които летят от кърмата

Чайки – ИсландияЧайки – Исландия

Ето я и нашата домакиня

Риболовен кораб – Исландия

и усмихнатият ѝ собственик

Риболов – Исландия

На пристанището рибката бързо се озовава в нещо като скара и след десетина минути се наслаждаваме на най-невероятната морска храна

Риба – Исландия

На въпроса какво ядем, капитанът изважда ей тази услужливо приготвена картинка. Уловът ни се състои от първите две рибки, от страни са имената им на повечето северни езици

Исландски риби

Дори патетата, обитаващи залива, ми изглеждат щастливи като деца – тоест като нас

Патица – Исландия

Автор: Гергана Милушева

Други разкази свързани с Исландия – на картата:

КЛИКАЙТА НА ЗАГЛАВИЕТО ЗА ПОВЕЧЕ ПОДРОБНОСТИ :)]

]

авг. 06 2009

Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола(11): Маями, Флорида

Продължаваме с автомобилното пътешествие на Христо из Щатите. Започнахме с Подготовката и съветите и проследихме първите им стъпки в Америка, бяхме с него на Ниагара и минахме през Канада, в Чикаго, Дивия Запад и планината Ръшмор, както и в един индиански резерват и Националния парк Йелоустоун и минахме през Голямото солено езеро, щата Невада и стигнахме до езерото Тахо. Бяхме в Сан Франциско, Лос Анжелис и Сан Диего и Лас Вегас и Големия каньон. За последно пропътувахме От Аризона до Флорида

Днес ще разгледаме Маями, Флорида. Приятно четене:

Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола

единадесета част

Маями, Флорида

В първоначалните ни планове влизаше и посещение на най-големия в САЩ Дисниленд, който е разположен съвсем близо до Kissimmee. В него има няколко парка и в рамките на един ден е невъзможно да се види всичко. Всяка сутрин от хотела тръгваше микробус “shuttle”, който отвеждаше до Дисниленд гости на хотела, предимно семейства с деца. Те стояха тук по цяла седмица и обикаляха всички паркове на Дисниленд. След всичко видяно през последните седмици беше лесно да преосмислим желанието за посещение на Диснилед, а и входът от над $200 също спомогна за решението да се откажем. Денят щеше да бъде за почивка, която можехме да оползотворим, посещавайки някой от намиращите се наблизо Outlet търговски комплекси.

Outlet-ите в САЩ

нямат нищо общо с появилите се в последно време и у нас такива магазини. Представляват търговски комплекси с десетки магазини на световноизвестни марки предимно за дрехи, обувки, козметика и спортни стоки. Цените на всички стоки са значително намалени. За пример ще посоча само цената на дънки Levi’s, която от $55 тук е $21.

Отидохме с колата, но се оказа, че сме закъснели и на паркинга, който беше сигурно за не по-малко от 1000 автомобила, нямаше свободни места. Обикаляхме по алеите между колите, но така и не се намираше свободно място. Наложи се да се придвижим до друг паркинг доста по-настрани.

Не е препоръчително за жени 😉 – на едно място почти 100 магазина, всичките с оригинални стоки и даже по-евтини от тези в България

Взехме карта на комплекса и, докато женската част на групата обикаляше по магазините, аз предпочетох да почивам активно на сянка по пейките, като разглеждах преминаващия край мен американски народ, шляпайки предимно с обикновени джапанки, натоварени с пликове и чанти. Със задоволство констатирах, че симпатичните физиономии и особено красивите млади мъже и жени съвсем не бяха малко и даже на моменти преобладаваха. Появяващите се от време навреме доста пълнички личности бяха изключение и не бяха кой знае колко повече от срещащите се такива в последно време и у нас.

Всички момичета на тези случайни снимки са симпатяги

мар. 11 2009

В преследване на китовете – Тадусак, Канада

Published by under Ивет,Канада

И така, днес ще тръгнем на лов за китове — Ивет ще ни разкаже дали е успяла да види китовете при едно пътуване до Тадусак в Канада. Има много снимки — така че, търпение, докато се заредят и приятно четене:

В преследване на китовете

Тадусак, Канада

И такааа…
Имало едно време четирима приятели, дето малко със зор се отлепили от масата, нахвърляли палатките и остатъците от двудневен запой в кулърите и тръгнали на поход на север да гледат китовете.

Първата предвидена спирка била на някакъв каньон, до който така и не стигнали, защото поради някакво странно стечение на обстоятелствата се озовали в един прекрасен и огромен воден парк, където в мъжете, въпреки почти нулевите температури, се събудили малките палавници, готови да играят на пирати и други работи. Леко зъзнещите им половинки нахлузили по един пуловер върху банските, нарамили по един фотоапарат и по един мъг, пълен с бира и тетрапакова кутия с малинов сок и джин, в случай, че палавниците ожаднеят и ги последвали безропотно!:

След като се налудували, понамръзнали, преборили с няколко вещици и един проливен дъжд, четиримата герои се сетили, че все пак търсят китове и тръгнали отново на път. По 40-та магистрала, на североизток. И в общи линии, онемели от красотата, която въпреки упоритите облаци се разкрила пред тях!: