Archive for the tag 'Каталуния'

юли 27 2010

Една испанска изба: Cellers Avgvstvs Forvm

Днес, мили мои, ви представям един мой добър приятел и политически противник – Илия Марков, известен под името Господин И. Освен неправилните политически възгледи, които изповядва и пропагандира, той пътешества достатъчно, за да бъде постоянен обект на натиск от моя страна да опише пътуванията си 🙂 От друга страна, знаете едно условията за писане на пътеписи – на самия автор да му бъде кеф докато пише и днес се радвам, че Илия с кеф ще ни разкаже за една от любимите си теми – виното. А той разбира от вино и редовно пише за него. Днес той ще ни разкаже за едно негово посещение в една испанска винарна.

Cellers Avgvstvs Forvm

Избата Avgvstvs Forvm („Аугустус Форум”) е едно винарско бижу в един от най-важните винени райони на Испания – Пенедес, който се намира в емблематичната Каталуния. Регионът е познат най-вече (можем да употребим дори гръмкото „световноизвестен”) с пенливите си вина – каба, които по според някои любители не отстъпват по качество на фамозните си френски конкуренти.

От друга страна по всичко личи, че местните производители на бяло и червено сухо вино също се справят добре, макар да им липсва рекламата и престижът на испанските емблеми като Риоха или Торо.

Испания, Каталония

„Аугустус Форум” е малка семейна изба, създадена преди двайсетина години. Освен с вино, собствениците ѝ се занимават и с производството на висококачествен отлежал винен оцет, който също се отличава с много високи вкусови качества.

Избата притежава 10 хектара (100 декара) собствени лозови масиви и ежегодно работи със собствениците на още 10, от които изкупува гроздето само, ако счете, че то изпълнява стриктните им изисквания от гледна точка на желаното качество. От така произведеното грозде, което е от най-известните и разпространени сортове – мерло, каберне совиньон, каберне фран, сира, шардоне – винарите на „Аугустус Форум” произвеждат седем разновидности вино – две бели, от които опитах шардонето, което беше със страхотно качество; едно нетрадиционно, но великолепно розе, направено от каберне совиньон, и 4 червени. Стандартното им червено вино от среден клас е купаж от 60% мерло и 40% сира и се също се отличава с много добър и балансиран характер. От избата изтъкват факта, че са единствените винопроизводители в Испания, които правят вино само от каберне фран, но все още ми предстои да го опитам, както и висококласовия им купаж Trajanvs („Траян”), които се състои от мерло, каберне совиньон и съвсем малко каберне франк.

Каталония, Испания

Друго нещо, което прави страхотно впечатление, е целият дух, който е изграден около името и историята на избата. Въпреки че е млада, собствениците и създателите на „Аугустус Форум” са заложили на факта, че гроздето и винарната им лежи върху известният „Виа Аугустус” – римският път, който е свързвал Рим с най-важните средиземноморски владения на Римската империя. Всичко от името на избата, до оформлението на сградите и прилежащите зони, дори до имената на лозовите масиви (Jvlivs Caesar, Tiberivs, Clavdivs) напомнят за тази история. Стълбите към избата, където отлежават вината са украсени от голям стенопис, който ознаменува основаването на избата през 1990г.

Каталония, Испания

Изключително специален е и семейният характер на избата. Годишно се произвеждат между 100 и 150 хил. бутилки вино – една доста скромна цифра, особено на фона на общото производство и потребление на вино в страна като Испания. Собствениците на винарната изключително много се гордеят с този семеен и приятелски облик, който са създали – обиколката на винарната, на която присъствах, беше направена лично от сина на единия от собствениците, който се занимава не само с производството на вино, а и с популяризирането и маркетирането на продукцията им. По думите на домакините „Аугустус Форум” е по-популярна извън пределите на Испания, отколкото вътре в страната. Всеки нов пазар е свързан с някакво лично приятелство или контакт – например благодарение на японски художник, който от 10 години посещава избата, за да твори в нея, виното и най-вече оцетът на „Аугустус Форум” станали популярни и успели да се наложат на японския пазар. (Всъщност историята, която ми разказаха е много по-забавна, но ще си я запазя за личните ми контакти).

Каталония, Испания

На непредубедения български читател идеята за скъп отлежал винен оцет може да се стори странна и налудничава, но явно 8-годишните бял (от шардоне) и червен (от каберне совиньон) оцети под името „Форум” (Forvm) и 16-годишният „Флавий” (Flavivs) са направили впечатление комуто трябва, тъй като почти от 10 години те подслаждат (да, оцетите са леко сладникави) блюдата на традиционния банкет, който кметството на град Стокхолм дава по повод връчването на Нобеловите награди.

От всичко казано дотук, лесно бихме могли да сметнем, че качеството и класата на „Аугустус Форум” са недостижими за средния потребител и любител на виното, но не това е случаят с „Аугустус Форум”. Стандартното вино на избата струва € 8, което може би е малко над средното за испанския пазар (на който могат да се открият отлични вина на цени от € 3 до € 6!), но и качеството на виното е на много високо ниво. Най-високият им клас вино, гореспоменатото “Траян”, е на цена от € 16.

Посещението ми в Cellers Avgvstvs Forvm беше освен приятно развлечение и много мотивиращо изживяване. Мисля, че може да служи не само на хората, които искат да се занимават с вино, като пример за това, че желанието и трудолюбието могат да те отведат далеч…

Автор: Господин И (Илия Марков)

авг. 17 2009

Каталуния и Лангедок (2): Жирона, Л’Ескала (L’Escala), Емпуриабрава и Кадакес

Днес ще продължим с пътуването на Росица из Каталония в Испания и Южна Франция. Започнахме с Барселона, а днес потегляме към Жирона. Приятно четене: Каталуния и Лангедок част втора Жирона, Емпуриабрава и Кадакес От следващия ден започва голямото пътуване. Наемаме договорената кола в 09:30 сутринта. Внимание: Наемането не става без кредитна карта! Няма шанс! Заплющява дъжд, но връщане няма. Програмата е следната: Жирона; древният Емпурион — най-западната колония на гръцката Фокея; […]

авг. 10 2009

Каталуния и Лангедок (1): Барселона

Отдавна не бяхме ходили до Испания и западното Средиземноморие. Днес започваме пътеписа на Росица за Барселона, Реус, Каталония, Лангедок и Южна Франция. Приятно четене:

Каталауния и Лангедок  — юли 2009

Барселона

Нямаше да тръгнем към Испания, ако не беше неумолимото желание на шестнайсетгодишния ми племенник Асен да посети стадиона Камп Ноу в Барселона. Понеже сме пътуваща група от доста години, решихме, че е дошло времето да тръгнем заедно извън пределите на 100-те национални обекта. За него стадион, а за нас — какво? Разтърсихме се, планът набъбна, кола под наем със сигурност, древният Емпурион и новата Венеция — Емпуриабрава, Кадакес и Саладор Дали, „прескачане“ до Франция, земята на катарите, Канал дю Миди… всички сме съгласни!

Безпроблемен полет

от София до Барселона с Wizzair.

Влакче до спирката Sants в града, после друго — до селото Калафей (Calafell) — пета барселонска зона, където сме си наели стая на първа линия с прекрасен изглед към неустоимия плаж. На няма и 200 метра под гарата на Калафей откриваме нашето жилище. Хазаите — възрастни хора, ни очакват на балкона. Шумно е, защото сме на крайбрежната, почиващите вече са излезли за вечерната си разходка, за сладолед, казино и хапване. Апартаментът е сладурски, най-очаровани сме от собствения балкон с масичка и плетени столове, както и от гледката към морето, „нарязана“ от клоните на гъсто подредените палми.

Вечеря, сервеса, сладолед — правим всичко като останалите.

Следващото утро е безоблачно. Към 08:30 откриваме единственото кафене, отворено по това време. Пред заведението стои огромна, написана с гордост табела, според която тук отварят в 08:00. Правим кратък плаж, разузнаваме, почиваме и в ранния следобед поемаме с влакче към

родния град на архитекта Гауди, живял там до седемнадесетата си година — Реус.

Дълго задминаваме индустриалната зона на Тарагона. Най-сетне — Реус! Колко много паметници в този град! Преминаваме тържествено по Рамблата (= еспланада, промнад и пр. улици, по които се движат предимно пешеходци), красиво обградена от платани. Изумителни сгради, площад, още един… Взимаме материали от информационния офис, разположен в модерния център „Гауди“. За съжаление родната къща на архитекта е затворена по някакви причини в този момент. В чест на 150 години от раждането му пред дома е построен паметник „Детето Гауди“ — от признателния град Реус! В новия център има музей, предлагат се различни интерактивни занимания, чиято цел е да усетиш тайните на архитекта, има видеофилми и други атракции. Предпочитаме да извървим „Пътя на Модернизма“ и се задоволяваме с посещение на катедралата, където е бил кръстен геният.