Archive for the tag 'картини'

фев 18 2011

Париж през май (1)

Днес отново ще отскошим до Париж, за да проследим сребърно–сватбеното пътешествиена Пламен до една от столиците на любовта. С много снимки :)

Париж през май

Всички жени искат да видят Париж. Нали!
Поне аз така си мисля.
Всеки мъж трябва да заведе жена си в Париж. Нали !
Или само аз така си мисля!?
Както и да е !

Ние обаче и двамата имаме повод – 25 години от както сме „бракувани”.

Аз, защото досега спах и нищо не направих по въпроса, а тя, защото си го е заслужила с това, че ме търпя и чака толкова години.
Имаше емоции във всичко, в планирането, в избора на време, в пазенето на тайната, в невярващия и поглед, когато разбра. В подготовката, в притеснението от незнаенето на езика (бяха ни подковали, че французите не искат да говорят друг език, но се оказа, че не е така ), абееее, във всичко!
Отдавна знам една умна мисъл, че никой не помни какво му е казал някой, никой не помни какво му е направил някой, но всички помнят какво усещане е оставил в тях този някой. Когато преди години се разхождах из малки германски градчета, изключително красиви и чисти, в мен остана усещането, че съм чужд, и че ще изцапам тротоара, ако вървя по него. С Париж не беше така. Имах чувството, че там съм се родил и винаги там съм живял, просто някъде съм бил досега.
За Париж сигурно има много изписано и много снимки наслагани, затова няма да задръствам нета с повтарящи се фотоси, особено пък на Айфеловата кула.
Париж е голям град и всичко си имат. Ще Ви кажа обаче какво си нямат, според мен.
-Нямат си смог

От самолет – Париж, Франция

-Нямат си задръстване в центъра -петък вечер

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Петък"]Петък привечер – Париж, Франция[/caption]

и понеделник сутрин

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Понеделник"]Понеделник сутрин – Париж, Франция[/caption]

– Нямат шарени фасади, една бяла, една жълта, една не–знам–каква–си , всичко е камък, а на мен това много ми харесва

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Панорама"]Панорама – Париж, Франция[/caption]

– Нямат кой знае колко лъскави витрини, както в София. Е, не съвсем де –

[singlepic id=8249 w=320 h=240 float=left] [singlepic id=8250 w=320 h=240 float=right]

-Нямат си дебели хора, или поне аз не видях, нито тийнейджъри, нито по-възрастни. Не знам как го правят!
-Нямат си тези, големите билбордове. Само ей такива нещица , и то не често

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Улица "]Улица – Париж, Франция[/caption]

– Нямат си бездомни кучета
– Нямат си графити по стените
– Не на последно място НЯМА ДУПКИ!!!!

[ge0_mashup_map]

[geo_mashup_location_info]

Обаче си имат ЛУВЪРА!

Казват, че който е бил веднъж в Париж със сигурност се връща пак. Според мен е заради Лувъра. Този невероятен сграден ансамбъл, започнат да се строи преди повече от 800 години ( а ние дори не сме чували за турците още ) , разрушаван, отново издиган, дострояван, е събрал в себе си безбрежна красота и те предизвиква откъм време и сила в краката. И май винаги побеждава!

На нас ни беше пределно ясно, че трябва да изберем от всичката красота само малка част. Виновен ли съм, че ми е трудно да избера между торта, сладолед и ягоди със сметана ?

Е, избрах ягодите –

римска скулптура, италианска живопис и древно гръцка скулптура.

Как пък не видях един експонат дето да не е супер или да не ми хареса, не знам. Пълно е с хора, едни вървят насам, други натам, снимат с камери, с фотоапарати, а аз съм се захласнал по таваните.

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Тавани в Лувъра"]Тавани в Лувъра – Париж, Франция[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Тавани"]Тавани в Лувъра – Париж, Франция[/caption]

Умиращият роб на Микеланджело

[caption id="" align="aligncenter" width="516" caption="Умиращият роб"]Умиращият роб на Микеланджело – Лувър, Париж[/caption]

Богинята Диана (колежката )

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Богинята Диана"]Богинята Диана – Лувър, Париж[/caption]

Нерон ( Клавдий го подминах )

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Нерон"]Нерон – Лувър, Париж[/caption]

Из Лувъра, Париж

[singlepic id=8222 w=608 h=456 float=left] [singlepic id=8223 w=608 h=456 float=right]

Из Лувъра

[singlepic id=8224 w=320 h=240 float=left] [singlepic id=8226 w=320 h=240 float=right]
Из Лувъра
[singlepic id=8227 w=320 h=240 float=left] [singlepic id=8229 w=320 h=240 float=right]
Из Лувъра
[singlepic id=8230 w=320 h=240 float=left] [singlepic id=8231 w=320 h=240 float=right]
Из Лувъра, Париж

Нямаше как, трябваше да видим и НЕЯ

[caption id="" align="aligncenter" width="512" caption="Мона Лиза"]Джокондата – Лувър, Париж[/caption]

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Джокондата"]Джокондата – Лувър, Париж[/caption]

Но пък точно срещу Мона Лиза стоеше това чудо на Веронезе , около 7 на 10 метра

[caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="От Веронезе"]Веронезе – Лувър, Париж[/caption]

Не може да не видиш жената с идеалните мерки Венера Милоска

[caption id="" align="aligncenter" width="516" caption="Венера Милоска"]Венера Милоска – Лувър, Париж[/caption]

Нито пък Атина Палада

[caption id="" align="aligncenter" width="516" caption="Атина Палада"]Атина Палада – Лувър, Париж[/caption]

Нике

[caption id="" align="aligncenter" width="516" caption="Нике"]Нике – Лувър, Париж[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="640" caption="Нике"]Нике – Лувър, Париж[/caption]

Трите грации

[caption id="" align="alignnone" width="640" caption="Трите грации"]Трите грации – Лувър, Париж[/caption]

Автор: Пламен Петров

На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке! – Авторът :)

11 responses so far