Archive for the tag 'Ипанема'

окт. 26 2017

Рио Де Жанейро – Тропически акценти и карнавал

Веско ще ни води днес до Рио до Жанейро – не забравяйте белите панталони! Приятно четене: Рио Де Жанейро Тропически акценти и карнавал Малко мисли за Рио Де Жанейро. И съветчета малко:) В Рио не е безопасно, макар и видимо да е ок през деня, та даже и вечер в централните части. Екскурзоводката, обаче първо […]

февр. 16 2015

Рио де Жанейро (1): Olà Rio!

Светът е такъв днес, че провеждащият се в момента карнавал в Рио едва ли интересува някого, но това не значеи, че ние няма да отидем до най-големия град в Бразилия. Наш водач ще бъде Атанас. Приятно четене: Рио де Жанейро част първа Olà Rio! Paris Charles de Gaulle Airport е добре уредено летище, с много […]

юли 02 2012

Рио де Жанейро: И как е? Хареса ли ти?

Какво – какво, … да вземем да отскочим до Рио де Жанейро днес? Мария ще ни води до едно странно за харесване място 🙂

„И как е Рио? Хареса ли ти?“

– Мълчание. Хареса ми, разбира се, но не мога да кажа с какво. Опитвам се вече повече от месец да уточня кое му е толкова хубавото, че целият свят изтръпва като сладострастник при споменаването на този град, но не ми се получава. Краткото ми резюме включва статуята на Христос, скалата Шугърлоаф и плажа Копакабана, а по- дългото…и то е толкова. Честно да си призная, единственото, което ме впечатли беше местоположението и земния релеф. Но да започна отначало.

В 4ч. сутринта , в деня на откриването на карнавала, акостираме на пристанището. Записала съм предварително организирана екскурзия. Първоначалните ни планове бяха за 2-3 дни престой, но 7 месеца преди пътуването най – добрата цена, която намерих в нет-а, за билет за отдалечена и  сбутана ложа на Самбодрома започваше от 264 долара на човек. За хотелите не ми се и пише, по- скъпи са от лондонските и нюйоркските. Както вече съм споменавала – карнавал година храни. Това наклони везните към организиран тур и самолетен билет късно вечерта обратно към Европа.

Крайбрежната морска градина – Рио де Жанейро, Бразилия

Крайбрежната и Морската градина

Рио де Жанейро, Бразилия

Успяваме да слезем от кораба към 8,15, защото сме изчакали бразилските гранични процедури около 3 часа. Тук е мястото да предупредя, ако пътувате до/ за/ през Бразилия, си планирайте поне по 2 часа време, за да преминете границата, независимо в коя посока.

Първата спирка е

статуята на Христос Спасителя,

докъдето се стига с влакче.

Към статуята на Спасителя – Рио де Жанейро, Бразилия

На „гарата“ бяха закачени множество национални флагове, ето и нашия:

Българско знаме – Рио де Жанейро, Бразилия

Горда Стара планина, а Боевски – в затвора ;)

Гордост, я! Цялата група разбра веднага откъде сме, за малко ми се стори и че страхопочитание в очите прочетох. Така, така! 🙂

Рио де Жанейро, Бразилия

Това се вижда по пътя на влакчето, изкачвайки са по хълма:

Към статуята на Христос Спасителя – Рио де Жанейро, Бразилия

Христос Спасителят – Рио де Жанейро, Бразилия

Христос Спасителят

От хълма гледката е смазващо – феноменална.

Гледката от Корковадо

Корковадо - Parque Nacional da Tijuca - Alto da Boa Vista, Рио де Жанейро - Рио де Жанейро, Бразилия

Нормално е там да е пълно с туристи, всеки снима нон- стоп, опитвайки се да хване най-добрия ъгъл и перспектива. Сигурно в Нет-а има милиони фотоси от там. В „краката“ на Христос от задната страна на статуята, в самия камък е „вкопан“ параклис, в който всеки може да влезе и да се помоли. Не ми беше удобно да го снимам, имаше хора, а молитвата е много личен момент.

Рио де Жанейро, Бразилия

В подножието на хълма, около станцията и касите за билети има сергии с различни сувенири, в съседство е градинка с пейки, масички за шах и детска площадка, а в супер-а отсреща може да си купите вода и сладолед с кредитна карта.

Потегляме към

плажовете Копакабана и Ипанема

В Рио имат общо пет големи плажа. Може и да са шест или осем, числата никога не са имали значение за мен, чувала съм само за първите два, които са и най- известни, тъй като в годините са бая рекламно брандирани. Обиколката е с автобус. Не е включена разходка по пясъка, посядане под чадър или топене на краченца в морето. Копакабана побира едновременно 2 милиона плажуващи, за Ипанема цифрата е съвсем по – малка. Но понеже плажуването ми е малко далечно, не страдам, че няма да съм част от тях.
Снимам по пътя каквото ми видят очите и както го видят „сапунерката“ и телефона. Виждам как живеят в центъра –

Копакабана

Копакабана

Лагуната – Рио де Жанейро, Бразилия

Лагуната

Копакабана от автобуса

В центъра на Рио

Животът в центъра на Рио де Жанейро

Рио де Жанейро

Тук групата се разшумулява, екскурзоводката е добре тренирана и долавя, че групата е гладна. Не ми е работа да коментирам хората, ама на някои нации само манджа им е в главата. Няма как, трябва да разстреляме 2 скъпоценни часа в приличен ресторант, специално изграден и обслужващ ятата туристически автобуси под час и с много стройна организация.

Следващият обект за “ превземане“ е

скалата в морето Шугърлоаф

Наречена е така, защото който я видял, я оприличил на бучка местна захар. До върха се стига с лифт, а оттам една въжена линия я свързва със съседната скала. Мястото си е само за панорамни снимки и разходки под фикусите, обсипани с орхидеи. Има навсякъде кафе- сладкарници, ресторантчета, сувенири, даже и магазин за бижута имаше.

Хм, то май Рио свърши.

Потегляме към летището,

само аз и другарчето ще летим от първи терминал, всички останали са от втори, което не попречи да ни закарат два пъти до втория етаж на единия терминал – кацащи, после да ни върнат на първия етаж – излитащи, да отидем до втори терминал – кацащи и отново да се върнем на първи терминал – излитащи, всичко това съпроводено със слизане, вадене на багаж от багажното отделение, около 15-ина телефонни разговора между гидовете и шефовете на фирмата, и отново качване. Накрая нас ни прехвърлиха в съседен автобус на същата тур – фирма с още трима човека и спокойно си отдъхнаха.

Животът в покрайнините

Покрайнините на Рио де Жанейро

Покрайнините на Рио де Жанейро, Бразилия

Единият куфар го нямаше, предварително от сутринта имахме уверението, че всички багажи ще са на летището. Две от екскурзоводките на последната група, оказа се, че сме пътували почти пакетно 6 автобуса, останаха с нас и тръгнаха да го търсят. Ама  едни “ колеги“ пък изобщо нямаха багажи, дано да са ги намерили. Обаче в този момент на мен вече ми беше абсолютно все едно какво се случва с някакъв скапан куфар, важното беше, че бях стъпила и на бразилска земя, и то не къде да е , а в самото Рио!

„Вие не сте ли бразилка? Бих се заклела, че…“ 🙂

Автор: Мария Найденова

Други разкази свързани с Бразилия – на картата:
КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА ЗА ПОДБРОБНОСТИ 🙂

февр. 16 2009

Бразилия и Аржентина … и още нещо (1)

Хайде да открием една нова част на света – Южна Америка досега беше представена само от Кoлумбия на нашия сайт, а сега стартираме един подробен пътепис из Бразилия и Аржентина. Приятно четене и имайте търпение със зарежднатео на снимките – доста са:

Бразилия и Аржентина … и още нещо

Дълго време отлагам започването на тази тема и причината е тъгата, която ме обзема всеки път, когато отворя снимките. Тъга, почти болезнена, която започна с качването на полета към България, която ме държа повече от седмица след прибиране… Тъга като по изгубена любов или… Кой знае, може би със споделянето на пътешествието ми тук може да стане по-поносима 🙂

Още от дете една от мечтите ми е била да посетя Бразилия и в частност Рио де Жанейро. Предполагам не само аз съм имала такава мечта. И всеки може да се досети колко бях щастлива, когато разбрах, че заминавам там, при това в един чудесен обиколен тур, който включва и Аржентина, водопадите Игуасу и един ден в Монтевидео… Чувство на приповдигнатост, примесено с малко страх (тръгвах с 30 човека) и любопитство дали ще ми хареса толкова, колкото съм си представяла. За щастие дългите полети имат способността да уморяват толкова много, че човек почти е застрахован да припадне от силна емоция при кацане 🙂 12-часовия полет в кошмарен самолет, където бяхме като в консервена кутия почти ни беше омаломощил. Кацнахме в събуждащо се Рио, оттам до хотела… Не зная как да го обясня, но дори за секунда не се почувствах, че съм пристигнала на другия край на света, на така лелеяно цял живот място. И причината е, че усещането, поне за мен беше, сякаш съм си пристигнала у дома. И това усещане продължи по време на целия ни престой в Рио. Всяко местенце, което посетихме виждах за първи път, но някъде в душата ми беше, сякаш винаги съм била там… Както и да е 🙂

Пристигнахме и първите предупреждения бяха относно престъпността в Рио де Жанейро, сигурно хиляди пъти повторих на туристите колко трябва да бъдат внимателни с чантите, парите, документите. Напук на очакванията, че ще бъдем уморени, всички без изключение имахме нужда само от душ и преобличане и готови за среща с Рио. Първия ден не беше предвидена никаква програма, но пък в хотела ни чакаха представители на веригата H.Stern . Нормално точно в Бразилия да има няколко магазина, плюс работилница, в която туристите да видят как се обработват скъпоценни камъни, злато и разбира се, възможност да си купят на добри цени 🙂 Освен това поканата за посещение на основния магазин даваше възможност за безплатен транспорт до Ипанема и прибиране до хотела, който пък беше на 10 мин бавно ходене до Копакабана.. 🙂 Всички без изключение се възползвахме 🙂
Ипанема и Копакабана са двете основни туристически зони и плажни ивици в Рио. Доколкото Копакабана е по-известната и когато човек чуе Копакабана, то неизбежно се сеща за Рио, то Ипанема е по-новата, по-модерната, по-лъскавата.. Известна с това, че дава тон на модата най-вече на плажната мода 🙂 И също сигурна съм, че всеки е чувал песента или мелодията от песента „Момичето от Ипанема“

Предвид, че бяхме през Ноември, плажовете още бяха празни откъм туристи. А и времето не беше много подходящо за плаж. И противно на очакванията ми, навсякъде в Рио беше много чисто. По улиците, по плажната ивица, по крайбрежданата алея… Чисто, подредено… Вълните големи, все още не ставаше за къпане, но пък имаше явно местни, които просто прекарваха времето си там …

Други просто играеха… 🙂