Archive for the tag 'дървета'

мар. 31 2012

Паркът Ашикага (Япония)

Published by under Вили,Япония

Честит ден на лъжата 🙂 Днес няма да се лъжем много, ами ще вземем да видим какво ще ни покаже Вили. Този път историята е историята не е преживяна, но пък е прекрасно вдъхновена 🙂

Паркът Ашикага (Япония)

Япония… какво знаем за нея?

Че е твърде далеч от България, географски погледнато.
Че често я клатят земетресения, за жалост…
Че е по-древна, от историческа гледна точка.
Че е много „напред с материала“ по отношение на икономиката и жизнения стандарт.
Че е съхранила много по-добре богатата си култура.
Че мирогледа на японците е доста различен от нашия, което може би се обяснява с религията им, а може би и не е точно заради това…
Че японците имат много тънък усет за изкуство, традиции и красота…
И сигурно още „че“-та, но…
Тъй като очевидно съм склонна към романтика и твърде „захаросани“ и „неистински“ неща /но пък, както се оказа, не съм сама 😉 / ей сега ще ви покажа едно японско мноого романтично и сладко, даже гледано отстрани – като „захаросано“ от природата и хората местенце, където все още не съм била, но една добра душа ме подсети днес за него с трийсетина красиви снимки… Е, иска ми се да го покажа и на вас, любители на пътешествията и красивите неща.
Дай боже всекиму, някой хубав ден да се озове там и да се наслади с очите си 🙂

Паркът на цветята в Ашикага

Намира се в едноименния град в провинция Точиги на о. Хонсю, на около един час път от Токио.
Разположен е на 8,2 хектара и благодарение на огромното разнообразие от дървета и цветя, които цъфтят тук, пейзажът му се изменя непрекъснато във всеки сезон, като за цялата година се оформят осем тематични групи.
Една от най-впечатляващите атракции всяка година е в разгара на пролетта, когато цъфтят японските глицинии. Това е времето от средата на април до средата на май.

Ashikaga, Точиги, Япония
На японски глицинията се нарича „фуджи“ и едно от най-старите цъфтящи дървета, за които се споменава в японския сборник от поеми „Маниошу“, събран на 10 хиляди листа. Общо в парка има няколко хиляди глицинии.

Парк Ашикага

Четири от най-големите и най-стари дървета в парка са оформени така, че да разпростират клоните си върху огромни перголи. Не само заради красотата, която създават така, но и за да ги подпират да не грохнат. Най-старата глициния е на 100 г., а около 160 дървета са на по 60 г. От азалиите към 1500 са над 60 годишна възраст.

Парк Ашикага - сто годишна глициния

Някои от най-младите дървета са аранжирани като храсти. Други са оформени като каскади, които се поддържат с помощта на ферми /т.е. поддържащи конструкции/.

Парк Ашикага

Глициниите цъфтят в бяло, розово, лилаво, пурпурно и жълто, под формата на едри висящи съцветия /като чепки/ и изглеждат много красиво и ефектно на фона на зелените листа. Жълтите глицинии в България са известни като „златен дъжд“ /и са отровни!/
Уханието на цветове на лилавата глициния напомня аромата на бялата акация.

Из парка Ашикага

В парка има и една много интересна конструкция, оформена като 80-метров тунел, по който се преливат като дъга изумително красиви и нежни багри: бели, розови, лилави…

Парк Ашикага, Япония

Парк Ашикага - тунела от глицинии... ммм, искам да съм тааам... ;)

Дължината на съцветията на някои глицинии достигат дължина към 50 см и имат неповторим и, разбира се, незабравим, леко сладък аромат.

Да се насладим без думи на още малко от японските красоти:

Из парка Ашикага - :)

Парк Ашикага, Япония

Парк Ашикага - тунела от глицинии - втори път, за щастие ;)

Автор: Вили

По идея и снимки от

Още разкази от Япония – на картата:

Дек. 24 2011

Ботаническата градина на Чикаго (фотопътепис)

На Бъдни вечер с чикагски красоти ще завършим годината за нашия сайт. Пожелавам ви Честито Рождество и една щастлива Нова година, да сте здрави у дома, а за останалото си има начини 🙂
Ще се видим отново след Нова година и не ни забравяйте, ами пишете и пращайте пътеписи 🙂 А ако случайно не ви отговоря веднага, това значи само, че не мога да се ориентирам между масата и бутилките 🙂
Още веднъж:
Честито Рождество и щастлива Нова година!

Ботаническата градина в Чикаго

има завидна история – малко повече от век. Дори да не се интересувате от растения, градината си струва да се посети – усещането е невероятно. На шега често го сравнявам с натурален антидепресант – ефектът е неизменен – нищо не може да ви извади от сладкия унес сред тази невероятна селекция на природата в най-съвършения й вид.

Chicago Botanic Garden, 1000 Lake Cook Rd, Glencoe, IL 60022, USA

На площите на градината всъщност има 24 различни градини – най-популярните са Розовата градина, Японските градини, новата Иглолистна градина, Зеленчуковата и плодова градина, Дзен градината…
Всеки сезон е различен в  Ботаническата градина – през пролетта можете да видите полета от нарциси, лалета… След тях идват азалиите и розите… Ружите… Петуниите… Водните лилии и лотусите… А есените са впечатляващи с безбройните хризантеми – всяка година в различна палитра и форми…
В градината стъпвате леко, дишате дълбоко и очите ви скитат неуморно…
Надявам се снимките поне малко да предадат това чувство!

Ботаническа градина, Чикаго

Picture 1 of 157

Снимките са много, така че кликайте упорито, за да стигнете края 🙂

Снимки и текст: Люси Рикспун

Други разкази свързани с Чикаго – на картата:

сеп. 17 2010

По река Велека

Днес ще се разходим близо до границите на Европейския съюз 😉 Мястото разбира се е река Велека в Странджа, а главен лодкар ще бъде Магдалина. Вземете си противомухни дрехи и се пригответе за всякакви красоти. Приятно четене:

По река Велека

Миналата седмица с urban traveler предприехме фото сафари (гребна регата) по Велека, а по-надолу могат да се видят няколко снимки и да се прочетат бележки по случая.

Човек може да се вози и на викингски дракар в умален мащаб, но къде остава удоволствието от физическото усилие на 40 градуса жега и влага като в Южна Каролина? Човекът е човек, само когато с голите си ръце (и крака) завладява дивата природа с цената на топлинен удар.

Лодки по Велека

Лодки по Велека

Велека на моменти е като Цариградско шосе

от лодки за разходки, канута и дракари, а в продължение на километри от двете страни са се наредили рибари, въпреки че риболовът там официално не е разрешен.

Туристи

Креатури от антуража на Джаба от Татуин:

Моя милост…

Пълно е с мухи по река Велека

Антуражът на Джаба

… и Градския пътешественик, която надмина моето мърморене от деня, в който превземахме Драгалевци. (Този забавен разказ може да бъде прочетен и на нашия сайт – бел.Ст.)

Пълно е с мухи по река Велека

... друг член на антуража на Джаба

Въпреки, че

бяхме предупредени за атаките на всякакви хвъркати зверове,

поради което се намазахме с 3-милиметров слой Аутан още на сушата, тоновете кръжащи мухи ни свариха напълно неподготвени.

Хиляди насекоми в ушите, носа, очите и нищо не помага, частично решение беше да си омотаем главите с наличните връхни дрехи.

За сметка на това не видяхме нито папуняците, нито чакалите, нито костенурките, с които се слави резервата, разгонени вероятно от дракарите и рибарите, но нищо, ще направим второ сафари.

Поради тази причина надолу следват куп снимки на природа и растения, каквито например аз не обичам много да разглеждам, затова на който му е досадно, може да ги прескочи.

Прочутите жълти лилии.

Жълти лилии

Пейзаж, зелено, вода. Пълна романтика.

Романтика

Дърво. Защо съм го снимала, нямам предства, вероятно ми е изглеждало внушително от нестабилния каяк.

Дърво

Още вода и дървета:

По Велека

Всъщност Велека е невероятно красива

от устието до там, докъдето ни стигнаха силите да гребем, което си беше адски уморително мероприятие за два градски плъха, а вероятно нагоре в дивотията е още по-красиво.

По река Велека

Вода, сухи дървета и живи дървета.

Вода и дървета

Това май вече го видяхме?

Дърво – по река Велека, Странджа

По-, по-, по-предишното дърво?

Естествено, успяхме

да се набутаме в клонака и да си заплетем греблата

в нещо като коренища, от което се измъкнахме с гребане на заден ход. Едвам се спасихме, когато ни връхлетя ново бедствие – единият дракар с веселите туристи се върна с огромна скорост, след което предизвиканото вълнение за малко щеше да обърне еднодръвката ни или поне да я напълни с вода. Аз разумно се сетих да тангираме вълните (така е, който се е учил да кара лодка в морето) и не ни сполетя съдбата на Титаник.

С лодка и гребла по река Велека, Странджа

По-добри сме от капитана на Титаник!

Вода, зелено, сухи дървета, живи дървета и жълти лилии.

Жълти лилии

Още малко пейзажи надолу, на снимките всичко изглежда еднакво, но красотата и спокойствието, което обзема в следствие от нея и голямата, гладка вода са невероятни.

По Велека

Муджахидините са уморени.

С лодка по река Велека, Странджа

Муджахедин – гребец

Заключение: Велека е прекрасно място, както и цялата Странджа, надявам се още дълго да си останат такива. А следващия път – с пчеларски шлемове.

П.С. На снимките в по-голям формат се вижда по-добре колко красива е реката.

Автор: Магдалина Генова

Още снимки от България: