Archive for the tag 'ветроход'

сеп. 16 2013

Под платна от Варна до Несебър (баркентина Royal Helena)(1): Заминаване

Тази седмица, мили деца, ще посветим на България. А поводът е годишнинита от обявяването на Независимостта ни. Да, знам, че сте забравили, защото се пада в неделя и не можете да си направите дълъг уикенд на морето 😉 но за сметка на това седмицата ще започне с едно плаване от Варна до Несебър с кораба Роял Хелена.

Под платна от Варна до Несебър

Заминаване

Оркестърът на ВМФ, Варна

В горещата августска вечер духовата музика на ВМФ забавляваше летовниците с модни американски шлагери. В далечината на Морската гара празнично се поклащаха флагчетата по вантите на ветрохода „Роял Хелена“ ( „Royal Helena“), които ни канеха на борда му. Фирмата „Тоpsail.bg“ ни предложи утре да отплаваме в компанията на туристите от TUI от Варна до Несебър за 69лева. По-добра оферта нямаше .

баркентината Роял Хелена

Единственият днес български учебен ветроход,

баркентината „Роял Хелена”

е построена през 2009 в МТГ „Делфин”- Варна. Тя е свидна рожба на влюбените в морето кап. Иво Лазаров-собственик, Светлин Стоянов- корабостроител и Николай Трънулов – проектант и повярвалите в тази идея съмишленици.

старата гръцка църква „Св.Атанасий“ , Варна

Гемиите на Димитриус

Рано сутринта се помолихме на Св.Николай за попътен вятър и закрила в старата гръцка църква „Св.Атанасий“ в Римските терми на Одесос. На иконата долу в краката на светията е изобразена гемията на Димитриус. Той редовно е палил свещи да не му потънат гемиите.

баркентината Роял Хелена в Черно море

Екипажът ни посрещна приветливо с по чаша шампанско за добре дошли. Зад кърмата са вързани притихналите след битките „пиратски“ корабчета.

Морска гара, Варна

08.30 сутринта. С подрулващото устройство плавно отлепяме от брега.

Пристанище Варна

Настаняваме се на десния борд от където можем да следим крайбежната панорама с резерворите на „Петрол“, плаващият док на КРЗ „Одесос“ и Аспаруховия мост.

Галата, Варна

А тук след нос Галата ще излезе тръбата на газопровода „Южен Поток”.

улица „Капитан I-ви ранг Георги Купов“ 60, 9021 Варна, България

баркентината Роял Хелена

Вдигнете всички платна! – дългоочакваната команда най-после дойде.

баркентината Роял Хелена

Помощник-капитанът следи автоматичното развиване на платната.

Автор: Цветан Димитров

Други разкази свързани с Черно море – на картата:

За подробности кликайте на ЗАГЛАВИЕТО ГОРЕ 🙂

апр. 27 2012

Варна: Регата „Тол шипс, Исторически морета- 2010“

Да кажа нещо тъпо? Че „ехеее, и замириса на море!“ ? Ами така е – замириса 🙂 Днес ще ходим на регата – не че знам какво е (с това моето балкански възпитание ми е много трудно със солената вода 😉 – таман сега ще разберем 🙂 Бургазлии, излагате се! 😉 Приятно четене: Варна: Регата […]