Archive for the tag 'банкомат'

мар. 31 2010

Белгия – първи нефризирани впечатления

Днес Ива ще ни разкаже за първите си пресни впечатления от Белгия и белгийците. Ценността им е, че са напълно неподправени и нефризирани. Предупредих ви 🙂 Приятно четене:

Белгия

първи нефризирани впечатления

В средата на 3-тата седмица от обучението ми тук. Вече мога да кажа някои добри и много повече лоши неща за Белгия. Възможно е аз да съм дошла с прекалено големи очаквания тук, но

тази държава не струва. По ред причини, като основната сред тях са хората.

Бях писала, че разбирам писмения фламандски, защото има някои допирни точки с немския. Е, след 3 седмици започнах да разбирам и говоримия. И по-лошо за мен. Преди два дни се случи, един преподавател, мислейки, че никой от еразмусите не го разбира, се

обърна към белгийската част от групата и се изказа доста високомерно, да не кажа направо „презрително“ за нас.

Същият този некадърник с голяма гордост обясняваше, че в момента в университета правели едни разработки за очистване на вода. Надявам се, че тогава аз съм сдържала презрителната физиономия, защото тези разработки, които те тепърва ги правят, в България сме ги внедрили преди повече от 30 години и даже ги изкарваме от употреба като скъпи и неефективни. Дълго е за обяснение, пък и не е тема на блога да разказвам надълго и нашироко как се очистват отпадни води. Идеята е, че технологиите са стари и добре познати. Ядосах се на това, че този некадърник се държеше все едно ние идваме от пещерите. А от моя гледна точка, той тепърва ще има да слиза от палмата. Не ми се обяснява колко пъти и къде по-прикрито, къде по-открито демонстрираше някакво необяснимо за мен самочуствие, често под формата на въпроса: „Виждали ли сте някога подобно нещо?“.

авг. 13 2009

Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола(12): Key West, Флорида

Продължаваме с автомобилното пътешествие на Христо из Щатите. Започнахме с Подготовката и съветите и проследихме първите им стъпки в Америка, бяхме с него на Ниагара и минахме през Канада, в Чикаго, Дивия Запад и планината Ръшмор, както и в един индиански резерват и Националния парк Йелоустоун и минахме през Голямото солено езеро, щата Невада и стигнахме до езерото Тахо. Бяхме в Сан Франциско, Лос Анжелис и Сан Диего и Лас Вегас и Големия каньон, пропътувахме От Аризона до Флорида, за да стигнем последния път Маями, Флорида.

Днес ще бъдем заедно в Key West, Флорида. Приятно четене:

Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола

част 12

Key West, Флорида

На следващия ден трябва да се придвижим още 270 км на юг, до най-южната точка на Северна Америка — остров Key West.

Преди това решаваме да обменим останалите ни пътнически чекове. Излизаме на Washington Ave и спираме пред клон на Bank of America. На касата ни казват, че можели да ни осребрят само чекове за $200, тъй като имало много злоупотреби/?!/ и затова не обменяли по-големи суми. Не ми става ясно какви злоупотреби могат да стават при тази строга процедура при осребряването им с вземане на отпечатъци от показалците на двете ръце, проверка на документ за самоличност/паспорт/ и на кредитните карти, които имаш. По скоро това беше някаква вътрешна измишльотина на банката.

Излизаме от Miami Beach

и решаваме да търсим банка в Маями. С помощта на GPS-a откриваме друг клон на Bank of America, който намираме лесно. Спираме на паркинг зад банката, на който има банкомати като колонки на бензиностанция, от които може да се теглят пари, без да се слиза от колата 🙂

На входа на банката ни посреща млада жена, на която обяснихме, че в Miami Beach са ни отказали смяната на повече от $200. Тя казва, че „смята, че тук ще могат да ни обменят $1000“. Изчакваме си реда пред една от касите и след това казваме на касиерката, че искаме да сменим всичките си пътнически чекове, които са малко повече от $1000. Това не й направи впечатление, поиска ми паспорта и кредитните карти, накара ме да оставя отпечатъци на показалците, както в банката в Ел Ей и на летището. След това ме помоли да си напиша името и подпиша чековете от двете страни, което е задължителна процедура непосредствено при осребряването на пътнически чекове. След като свърших и тази работа тя ми върна паспорта и кредитните карти и преди да ми даде банкнотите извика нещо на дамата на входа, за която смятахме че е нещо като „информация“. Онази долетя веднага и започна да ни се кара, задето сме дали всичките си чекове след като ни била казала, че ще ни обменят само $1000 и че няма да ни дадат повече от $1000, така че да си вземаме другите чекове и да си вървим! Това буквално ме втрещи!