Archive for the tag 'Айова'

авг. 13 2014

На мотор из Щатите (до Блек хилс и обратно) (2 ден)

След известно техническо прекъсване (но и страхотни преживелици из родината!) вече сме на линия – искрено се надявам скоро да успеем да наваксаме с пътеписите. Днес, за да не претовараваме много оборудването ще продължим с едно мотоциклетно пътуване из Щатите, което бяхме започнали преди време. Приятно четене: До Блек хилс и обратно На мотор из […]

май 08 2014

На мотор из Щатите (до Блек хилс и обратно) (1): Към Айова

Идва лятото – по моторите! Днес започваме едно мотоцикленто пътешествие и Съединените щати. Димитър ще ни води до Блек хилс, Южна Дакота. Е, днес ще стигнем само до Айова, може би за да разберем, че Щатите са огрооомна равна страна 😉  Приятно четене и да знаете, че накрая ще се припитваме кои са щатите и […]

февр. 25 2010

Пътуване до изворите на Мисисипи и Горното езеро

Днешният пътепис ще ни отведе до Средния запад на Щатите – като освен изворите на Мисисипи ще обиколим и Горното езерто от Великите американски езера. Водачще бъде Румяна. Приятно четене:

Пътуване до изворите на Мисисипи и Горното езеро (САЩ, Канада)

1. Чикаго – Омаха

Тръгване: 3 септември, събота, 6 заранта, Чикаго.

След около час и половина-два каране най-сетне успяваме да излезем извън града. Посока – запад. Наоколо – царевица. През следващите дни ще й се нагледаме. То комай целият Мидуест (Средният запад, т.е. територията между Апалачите и Скалистите планини, половината континент на практика) е засят с царевица. Поне на тази географска ширина е така – проверено! Известно време пътят ни върви в близост до канала Илинойс – Мичиган – оня, дето са го копали на времето, за да свържат Големите езера с Мисисипи и да осигурят воден път за транспорт през континента… ама сетне водният транспорт излязъл от мода и каналът останал само като туристическа атракция.
След като излезе човек от Чикаго (което отнема има-няма два часа, ако тръгваш от брега на езерото, примерно от Еванстън, както тръгваме ние),

Илинойс е ужасно скучен щат – царевица безкрай

и няма ни едно баирче да ти спре погледа. Същото важи и за следващия на запад –

Айова,

че там даже и голям град няма. Границата между двата щата минава по Мисисипи. През следващите дни ще я пресичаме няколко пъти, ще я газим, ще я прецапваме… Тук, на нивото на магистралата I-80, по която се движим, не става за прегазване! Голя-а-ама река! Градчето е Дейвънпорт. Пълно е с лодки от най-разен калибър.

Река Мисисипи, САЩ

Кратко обяснение за пътищата и номерата им:

междущатските магистрали са разделени на две категории – изток-запад и север-юг, първите се номерират с четни числа, а вторите – с нечетни; по-главните са с кръгли числа. Тези числа нарастват от запад на изток и от юг на север – така, магистрала номер 1 върви по Тихоокеанското крайбрежие, а 95 – по Атлантическото; номер 94 е най-северната, а номер 10 – най-южната. Ето-на, като ти кажат номера на пътя, бързо се ориентираш къде приблизително се пада. Въпросният път I-80 е един от основните: Ню Йорк-Чикаго-Сан Франциско.

Първа спирка-почивка – Great Sauk Trail rest area.

По магистралите през няколко десетки мили има такива „места за почивка“ (rest area) – паркинг, малка сграда с тоалетна, вода, автомати за газирани напитки и разни дребни закуски. В повечето можеш да намериш и карти на околностите и щата. Специални места са предназначени за естествените нужди на домашните любимци, които са чести спътници в колите.

Продължаваме. С приближаването на западната граница на Айова, теренът малко се поразнообразява – хълмчета, горички. Приятно е. Късно следобед пресичаме следващата щатска граница –

между щатите Айова и Небраска.

И този път тя минава по река – Мисури. Също внушаваща респект с размерите си…

Градът Омаха

е току до източната граница на щата. Първите впечатления са като от униформен американски град – магистрали, трафик, високи сгради в центъра и двуетажни жилищни квартали на голяма площ наоколо… Тази нощ и следващите два дни ще сме тук, на гости у приятели.

Old Market Place в Омаха, САЩ

На следващия ден – разходка из града. Не очакваме нищо особено и може би тъкмо затова ни харесва. На времето в Омаха е имало голямо пазарище за животни – каубоите от Тексас, карайки говедата, предназначени да се превърнат на салам и наденица, са ги продавали в Омаха на прекупвачи, които ги напътствали към големите кланици в Чикаго. Освен на животни, тук се е въртяла и много оживена търговия на едро на всякакви стоки.

От Омаха е започнало строителството на най-голямата железопътна мрежа – Union Pacific, покриваща понастоящем територията на САЩ на запад от линията Чикаго – Ню Орлийнз; та затова градът дълго време е служил като гара-разпределителна на търговията между източните и западните щати. Тази част от града, където е било голямото пазарище, е запазена непокътната, като музей. Интересна е – стари, тухлени сгради с неизменните пожарни стълби, широки плочници.

Друга забележителност – голя-я-ям зоопарк!

Посетихме го – уважаваме роднините!