Search Results for "до чикаго и назад"

авг. 08 2008

До Чикаго и назад – Краят на пътя: Сицилия, Гърция и София

Published by

Това езаключителната част наплаването нанашите смели мореплаватели отЧикаго (началото) през Атлантика иСредиземно море обратно. Запоследно гиоставихме край Ибиса, Етна иСардиния, аднес щепрочетем заключителната част отпътуването:

ДоЧикаго иназад— Краят напътя:

Сицилия, Гърция иСофия

И така бяхме стигнали довулкана етна иминаването през пролива между Сицилия иконтинентална Италия. Някъде към 2през ноща силегнах иоставих Кърни данаглежда обстановката, сиреч навахта. Обстановката беше значително по-спокойна вече, защото корабите са по-малко толкова късно, пък ибяхме излезли отнай-тясната част напролива.

Карта на плаването по Средиземно море

Неприятното беше, челеката мараня, която сепояви започна дастава нечак толкова лека. Още по-лошото беше, ченапред ставаше още по-гъста, даже сиклонеше към мъгла. Нопък след цял ден обикаляне награда иремонтиране напомпа бях толкова гроги, чепросто сетръшнах добучащия мотор(просто "леглата„(койките) натази лодка саразположени отдвете страни намотора, нечеизпитвам някаква привързаност към него) иоткъртих. Незнам точно какво еставало, ноявно нищо съществено, защото сесъбудих към 8—9 сутринта, все още вървяхме намотор иИталия беше започнала даизчезва вдалечината. Баща мибеше навахта испокойно сичетеше книжка исипийваше кафето.
Появи сенякакъв вятър ивсички(будни) сголяма радост сезаехме свдигането наплатната. Първо голямата геноа задаимаме все пак някакъв ход идаможем даспрем мотора, после грот итака лодката потегли към отсрещния бряг(който ена2дена път всъщност) значително по-тихо отпредишните 10-на часа пърпорене. Continue Reading

юни 24 2008

До Чикаго и назад – с яхта (7): От Малага към о-в Ибиса и Сардиния

Published by

Продължаваме с пътеписа, който на живои ни разказва за плаването от Чикаго до България през Атлантика и Средиземно море. Последният път чухме нашите смели мореплаватели при Гибралтар, началото започна в Чикаго, а сега продължаваме из Средиземно море:

До Чикаго и назад — с яхта

част седма

От Малага към о-в Ибиса и Сардиния

И така потеглихме към н-тата част на това приключение. Нов екипаж, ново море, нови предизвикателства. Заредихме се с провизии каквито намерихме(най-вече пресни плодове, зеленчуци, месо, бира — вече нямаме преходи по-дълги от 4—5 дена без суша).
Тръгнахме късния следобед, някъде към 7—8 местно време(то си е направо вечер де).

Малага, Испания

Все още беше светло, купихме лед от рибарското пристанище и заплавахме. Вятърът беше общо взето слаб, но все пак постоянен. Имаше доста голяма вълна от вятъра предишните дни, но с течение на времето намаляваше.

Ибиса, Испания

Първата нощ новите членове на екипажа бяха малко като в небрано лозе, защото не се бяха сблъсквали с тази конкретна лодка, докато привикнат към местата на нещата и нощта мина. На следващия ден сутринта вятърът поумря и се наложи да двигателя да поработи известно време. Тук установихме и леко неприятното нещо, което по-късно ни забави при тръгването от Ибиса, а именно лек теч от един от болтовете на дизеловата помпа. Подухна ветрец от към гърба и естествено побързахме да вдигнем любимото за такъв вятър платно — спинакера. Покарахме така 4—5 часа, когато дойде вечерта сменихме отново на стандартното стъкмяване — грот и малка геноа. През нощта трафика около нас беше доста засилен, защото явно пресичахме някакъв коридор, но всичките приказки, който сме чували до момента за невнимателни и негледащи през какво минават кораби се оказаха неверни — няколко пъти корабите намаляваха хода си и ни заобикаляха по безопасен маршрут. Continue Reading