Пътуване до…

Визов режим

Визов режим

е малко по-надолу, а сега започваме:

С лична карта (без паспорт) можете да влезете във:

Визи и паспорти:

Страни, издаващи визи за българи на място (на граница) са (без гаранция, по свидетелства на български пътешественици):

Електронна визи:

А ето и визовия режим, валиден за български граждани (взет от външно министерство – последна актуализация на 09.10.2011г.)

Визов режим спрямо гражданите на Република България

Информация за пътуващи

Списък на държавите, за които е необходима/не е необходима виза при краткосрочен престой (до 90 дни), за българските граждани, притежатели на обикновени паспорти

Актуалност към: 10.01.2013 г.

Тази информация има ориентировъчен характер. Моля, преди пътуване да се обърнете към съответното дипломатическо/консулско представителство, акредитирано за България.

Обърнете внимание на бележките под линия (с номерче)!

Държава Необходима виза Да/Не

123 Нигерия Да

124 Никарагуа Не

125 Нова Зеландия Не

126 Норвегия Не

127 ОАЕ Не (след 15.03.2014) (при пристигане се залепя безплатен „визов“ стикер в паспорта)

128 Оман Да

195 Шри Ланка (12) Да

196 ЮАР Да

197 Ямайка (5) Да

198 Япония Не

(1) Подава се електронно заявление за виза и като отговор се получава потвърждение по електронната поща. Не е необходимо да се посещава посолство/консулство, нито в паспорта се поставя виза, под формата на стикер или печат.

За подробности, моля да се обърнете към дипломатическо представителство или на сайт www.immi.gov.au.

(2) Заплаща се входна такса от 10 евро на границата.

(3) Без виза до 30 дни.

(4) Без виза до 21 дена, при наличие на билет за завръщане в България или за друга държава.

(5) Визата може да се получи на границата.

(6) Без виза, но с „туристическа карта”. „Туристическата карта” се получава (купува) от посолствата на Доминиканската Република (може и на границата, но не се препоръчва), срещу заплащане на такса. Тя е валидна 30 дни, считано от датата на влизане в Доминиканската Република.

(7) за престой до 30 дни, визата може да се получи на границата.

(8) Трябва да има т.н. „арабска страница” на паспорта.

(9) Без виза до 90 дни само при пътуване с туристическа цел. За престой над 90 дни или пътуване с цел, различна от туризъм, е необходима виза.

(10) Подава се електронно заявление за виза, след което се уговаря дата за явяване на интервю в посолство/консулство по избор. За подробности, моля да се обърнете към дипломатическо представителство или на сайт http://ceac.state.gov/genniv

(11) Без виза, но с „туристическа карта”. „Туристическата карта” се получава от туристически оператор/авиопревозвач или на границата. Тя е валидна за еднократен престой до 90 дни.

(12) За престой до 30 дни с туристическа цел (bona fide tourists) визата се получава на границата без заплащане на такса. За престой по-голям от 30 дни или с цел,различна от туризъм, визата се получава от посолството срещу заплащане на визова такса.

(13) до 360 дни. За престой повече от 360 дни е задължително получаването на виза, което може да стане във всяко териториално подразделение на Агенцията за гражданския регистър при Министерството на правосъдието на Грузия.

(14) до 180 дни в рамките на 1 година (360 дни).

(15) От 01.01.2013 г. Китай въведе 72-часов режим за безвизово транзитно преминаване и престой на територията на градовете Пекин и Шанхай. Задължително условие е пътниците да притежават самолетен билет, доказващ продължаването на пътуването, както и да влязат и напуснат страната през Пекинското/Шанхайското централно международно летище.

Министерство на Външните работи

Списък на посолствата в България

и подробна информация за процедурата и необходимите документи за кандидатстване за виза – на сайта на Министерство на външните работи“Чужди дипломатически мисии в България”.

Ако дипломатическата мисия липсва в списъка на министерството, обадете се директно в МВнР. От личен опит: наистина помагат

София 1040, България
улица „Александър Жендов“ № 2
ЦЕНТРАЛА : 948 29 99
Приемна на МВнР
Телефон: +359 2 948 20 18,
+359 2 971 10 54
Всеки работен ден от 9.30 до 17.30 ч.

Друга полезна информация:

PDF Printer    Изпрати пътеписа като PDF

40 Responses

1. Само да не забравиш да ни информираш! :)

by Стойчо on Мар. 10, 2014 at 18:36

2. Привет ,

Има новина за ОАЕ емирствата отменят визите за 13 страни от ЕС / България,Унгария, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Хърватия, Чехия и Естония / от 22 март 2014.

Обединените арабски емирства отменят от 22 март, визите за гражданите на 13 страни от Европейския съюз, сред които и България, съобщи днес министерството на външните работи на ОАE.

Хубав ден

by Mira on Мар. 11, 2014 at 10:18

3. И така, днес са приели документите ми за виза във Виетнамското посолство.Ще ми издадат документ срещу който ще ме пускат по летищата до Виетнам и с/у който ще си получа визата на летището в Хошимин.Има уловка обаче, ако сам си подаваш документите (без тур фирма)посолството ти издава документа само на виетнамски :) и трябва да си го превеждаш на английски за нуждите на летищните власти които ест. не знаят виетнамски.Фирмата която ми прави визата е Аеротур ММ ползвам ги за всички командировки и лични пътувания и пак съм доволен от тях :)Остава в петък да ми пратят този документ да си го принтна и в понеделник като кацна в Хошимин да няма някой досаден пропуск който да ме върне обратно :)
    Това е :)

by Жак on Мар. 11, 2014 at 11:17

4. Мира, благодаря – това вече го отразих в списъка. Жак, реално в посолството са ти дали бележка, с която да си вземеш вижата от летището? Хммм, при това положение няма да слагам Виетнам в старните с виза на летище, защото пак трябва да идеш я до посолство, я до фирма за визи

by Стойчо on Мар. 11, 2014 at 13:03

5. Да има регистрация първо тук в посолството но пак е някакво улеснение(тази информация я няма на сайта на посолството не зная защо).Ако трябваше да чакам за поставяне на виза тук тя щеше да е готова едва в понеделник а аз трябва вече да съм там.Това е :)

by Жак on Мар. 11, 2014 at 13:25

6. Привет, хора! Само да кажа, че от днес ОАЕ вдигат визовите рестрикции за държавите от ЕС

by Александър on Мар. 22, 2014 at 18:05

7. Привет, хора! Само да кажа, че от днес Обединените Арабски Емирства премахват визовите ограничения за държавите от ЕС чиито граждани се нуждаеха от туристическа виза за там (България между тях). От днес можем да пътуваме до Дубай например, с цел туризъм, без да имаме предварително осигурена виза. На място се получава еднократна безплатна туристическа виза, позволяваща право на престой до 30 дни в ОАЕ (така, както е за всички държави от ЕС и тези с които ОАЕ има безвизов режим). Мярката влиза в сила след подписано споразумение между ЕС и ОАЕ което премахва визите за граждани на съответните държави. Отнася се само за краткосрочни пътувания с цел бизнес или туризъм. Изискванията за останалите видове визи не се променят.

by Александър on Мар. 22, 2014 at 18:15

8. Zdr. sled Kato v UK mogem da rabotim svobodno Dali I v Nova Zelandia niama da go napraviat nali sa im avtonomna republika

by Tank on Мар. 30, 2014 at 1:37

9. Привет! Само да кажа, че туристическа виза за Виетнам може да се получи на място, ако в страната се влезе през едно от трите летища: Ха Ной, Хо Ши Мин или Да Нанг. Необходимо е предварително да попълните паспортните си данни на сайта http://vietnamvisa.govt.vn/ , където избирате и какъв тип виза искате, плащате малка такса онлайн за т.нар. Approval letter, след което на посочения и-мейл адрес ще получите Approval letter. С това писмо, паспорта и 2 снимки кацате във Виетнам, плащате си таксата за виза на място и това е. При кацане също така се попълва и Entry/exit form , която също може да бъде свалена от горепосочения сайт (за да си спестите време) или да се вземе на летището при пристигане. Сайта е много подробен, може да намерите отговори на всички въпроси, които ви интересуват.

by Александър on май 29, 2014 at 20:40

10. Привет, този сайт го гледахме и аз и девойката която ни организира командировките, е за мой късмет нещо не функционираше тогава…..Да допълня относно снимките може и на място с/у скромните 5$ Уникална страна пожелавам ви да я видите!А в Дананг има и хотел Варна :)

by Жак on май 30, 2014 at 18:40

11. Благодаря, обновено :)

by Стойчо on юни 2, 2014 at 13:41

12. Корекция относно „Всички страни от бивша Югославия, които са извън ЕС: Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Македония и Косово“

В Албания също може да пътува само с лична карта, а за Косово трябва задграничен паспорт.

by Angel on юни 11, 2014 at 18:07

13. Благодаря, обновено :) :) :)

by Стойчо on юни 12, 2014 at 8:44

14. Благодаря, обновено :-S

by V.V Eviva on Авг. 21, 2014 at 7:24

15. Хм, не съм сигурен, че разбрах?

by Стойчо on Авг. 21, 2014 at 9:41

16. Здравейте, можете ли да ми кажете при пътуване в Турция необходимо ли е валидността на паспорта да е поне 6 месеца. Предстои ми пътуване, а сега видях ,че изтича март 2015г.

by Nedelcho on Ное. 30, 2014 at 18:52

17. Привет ,

Новина от октомври 2014 за Български граждани може да се вземе виза он аривал на летището в Бахрейн за 2 седмици !

Справка тук : New eVisa and On-Arrival Visa eligibility rules – effective October 2014
    GEU (New European) Countries

Estonia Slovakia
    Hungary Slovenia
    Latvia

by Mira on Дек. 1, 2014 at 15:45

18. Неделчо, няма да имаш проблем!
    Мира, благодаря! Обновено!

by Стойчо on Дек. 1, 2014 at 18:35

19. Неделчо, цитирам съобщение публикувано на сайта на МВНР на 30.04.2014 :

„Министерството на външните работи уведомява, че в съответствие с публикувания на 11.04.2014 г. в Държавен вестник на Република Турция закон, на територията на страната няма да се допускат чужди граждани, валидността на документа за международно пътуване на които е по-малка от 60 дни от последния ден на планирания престой на турска територия.

Във връзка с горното, настоятелно препоръчваме на българските граждани, преди да предприемат пътуване до Турция да проверят дали паспортите им имат валидност, съобразена с новите изисквания.“

by Александър on Дек. 2, 2014 at 23:20

20. Ключовата дума, разбира се е „от последния ден на планирания престой“, което значи, че важи за тези, за които се знае кога е този последен ден :) Или с други думи – за хората с разрешително за работа, или нуждаещи се от виза.

by Стойчо on Дек. 3, 2014 at 10:10

21. Zdr iskam da pitam za rabotna viza za Mexico ( Cancun ) Lesno li se dava ili ne ???

by svetla on Ян. 14, 2015 at 12:18

22. Ta da pitam az shte rabotq v Mexico ot oktomvri 2015 i sum reshila da probvam za rabotna viza taka kazaha ot hotela v koito shte rqbotq ta vaprosa e da se probvam li za tazi rabotna viza ili kato stigna v mexico i pochna rabota ot mexico da deistvam ?

by svetla on Ян. 14, 2015 at 14:23

23. В Косово също може да се пътува с лична карта от поне година и половина. Проверено е многократно.

by Кирил Данаилов on Ян. 15, 2015 at 14:52

24. Благодаря, ще актуализирам :)

by Стойчо on Ян. 15, 2015 at 20:55

25. Здравей те,
    Поздравления за хубавия и най-вече полезен сайт, който сте направили и подържате.

Може би ще се наложи да пътувам до Сенегал за около месец с цел работа (трябва да закарам една машина и да я пусна да работи). Може ли да ми кажете какви документи ще ми трябват? Аз съм в Испания мога ли да извадя виза от Мадрид или трябва да пътувам до Париж? Благодаря предварителнол

Още един път поздравления за добрия сайт!

by Краси Балев on Февр. 7, 2015 at 0:23

26. Доколкото разбирам, отговорно за България е посолството в Париж

by Стойчо on Февр. 7, 2015 at 17:18

27. Но нищо не пречи да звъннеш един телефон в Мадрид (ако там има посолство) преди да тръгнеш за Париж, може и да се смилят 😉

by Стойчо on Февр. 7, 2015 at 17:20

28. Здравейте.

Имам няколко въпроса и наистина ще се радвам на помощ.

Дъщеря ми учи във Великобритания.

Съквартирантката и е китайка, която също учи на Острова. Искаме в средата на лятото да ни дойде на гости, но не мога да разбера, дали се нуждае от виза, за да влезе в България.

Четох доста- от сайта на Министерството на външните работи и от други сайтове и това, което разбрах е следното:

Ако китайски гражданин пребивава във Великобритания, независимо от причината, на него му трябва виза. Тази виза е издадена от старана, намираща се в Шенгенското пространство.Тя му дава право да се движи свободно в страните от Шенген, но и България също дава право на хора, които имат такива виза, да пребивават на територията на държавата само с нея, без да им се налага да си вадят специална виза за страната.

Въпроса ми е: трябва ли и на съквартирантката на дъщеря ми виза, за да пребивава в България или не?

Предварително благодаря за отговорите и дано ми помогнат да се ориентирам в този лабиринт, наречен визи.

Хубав ден :)

by Лили on Апр. 29, 2015 at 13:24

29. Великобртитания не е в Шенген. Но ако тя има шенгенска виза – може да влиза в България. Обратното – с българска виза, не може да влезе в Шенген

by Стойчо on Апр. 29, 2015 at 15:35

30. Много благодаря за отговора. Наистина не проверих дали Великобритания е в Шенген. Едва ли момичето има шенгенска виза, от това следва ли, че за да посети България, ще трябва да си извади виза?

by Лили on Апр. 29, 2015 at 17:16

31. Със сигурност, щом гражданството ѝ изисква виза за България, а тя няма шенгенска

by Стойчо on Апр. 29, 2015 at 20:13

32. Здравейте,
    имам приятелка, която е турски гражданин, но живее в Малта и има малтийска ID карта и виза за шенген. Въпроса ми е дали може да посети България без виза, защото чувам различни мнения за посещаването на турски граждани в България. Ще съм благодарна , ако някой ми помогне.

by Емел on май 11, 2015 at 10:08

33. Е, това не е точно по темата 😉 Щом има валидна шенгенска виза, може да влиза в България (някъде около 2012 или 2013 го приеха)

by Стойчо on май 11, 2015 at 10:35

34. Мерси Стойчо, днес разбрах, че септември 2014 са го приели .

by Емел on май 11, 2015 at 20:35

35. НЯМАМ ПРЕДСТАВА КАКВО ДА ПРАВЯ.ПРИЯТЕЛЯТ МИ Е ПАКИСТАНЕЦ И САМО ЗНАМ ЧЕ ЩЕ МУ ТРЯБВА ВИЗА ЗА ДА ДОЙДЕ В БЪЛГАРИЯ .НЯКОЙ ЩЕ МИ КАЖЕ ЛИ КАК ТРЯБВА ДА ПОСТЪПЯ ОТКЪДЕ ДА ЗАПОЧНА.

by ДАНИ on Авг. 25, 2015 at 0:29

36. Започни с въпрос и телефонен разговор с Външно министерство – референтите по отделните страни са много учитиви :)
    Но съм сигурен, че трябва да му пратиш покана, с която той да кадидатства за виза в българското посолство, което покрива Пакистан.

by Стойчо on Авг. 25, 2015 at 9:31

37. Здравейте,искам да получа информация дали е необходима виза и къде може да се получи за Гамбия.Ще пътувам за 9 дни за ваканция.Благодаря ви предварително за информацията която бихте споделили.

by Ролев on Ное. 25, 2015 at 0:39

38. Здравейте, предстои ми служебно пътуване в края на февруари до Украйна. Трябва ли да покривам изискуемият минимум за чоек на ден (във валута). Задграничният ми паспорт изтича в края на юни. Необходимо ли е още сега да бъде подменен?

by Нина on Дек. 29, 2015 at 15:34

39. Ще пътувам до РЮА по покана на приятел. Възнамеряваме да посетим по време на престоя ми Сейшелските острови, Зимбабве, Ботсвана и Реюнион. Какво да предприема за да мога га го осъществя?

by Рада Пеева on Ян. 3, 2016 at 11:59

40. @Нина, не мисля, че ще имаш проблем – идваш от читава държава, така че трябва да си направила нещо изключително неподходящо, за да се заядат за това

@Рада, на първо време си извади южно-африканска виза и спести пари. Другите страни са безвизови или може да се вади виза на граница, а Реюнион даже е част от Франция :)

by Стойчо on Ян. 4, 2016 at 9:07

Последни публикации

Страници

About Пътуване до...

Здравейте, Казвам се Стойчо Димитров и съм единият от двамата администратори на този блог. Другият администратор е Комитата. Сайтът е предназначен да разказва за нашите пътешествия из страната и чужбините, като с удоволствие се публикуват и разкази на други пътешественици. Условията на публикуване са малко по-надолу.. Малко история Сайтът започна работа през май 2006г, но […]more →
Switch to desktop version