мар. 27 2008

Published by

Визов режим

А ето и визовия режим, валиден за български граждани (взет от външно министерство)

спрямо гражданите на Република България

от сайта на Министерство на външните работи

Състояние към 26.06.2017

Визов режим за български граждани

Лична карта

С лична карта (без паспорт) можете да влезете във:

• Всички държави от Европейския съюз, (вкл.Гибралтар и френските отвъдморски територии)
  • Швейцария/Лихтенщайн, Исландия, Норвегия (членки на Шенген, но не и на ЕС) – също може да се влиза само с лична карта.
  • Всички страни от бивша Югославия, които са извън ЕС (без Косово): Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Македония
  • Грузия
  • Албания

Виза на граница/летище Visa on arrival:

Страни, издаващи визи при пристиган на граница/летище за българи:

(без гаранция, по свидетелства на български пътешественици)

• Оман
  • Кувейт
  • Бахрейн (до 2 седмици)
  • Ливан
  • Египет – на летище
  • Иран (двуседмична визи за 50 евро на летищата: IKA : Tehran Imam Khomeini Airport, THR : Tehran Mehrabad Airport, MHD : Mashad Airport, SYZ : Shiraz Airport, TBZ : Tabriz Airport, ISF : Isfahan Airport). За всички останали случаи (сухопътни граници и/или по-дълъг престой от две седмици, визата се издава от посолството б София)
  • Йордания
  • Непал
  • Лаос
  • Камбоджа
  • Индонезия
  • Шри Ланка (след предварителна регистрация на сайта http://www.eta.gov.lk/slvisa/ )
  • Мадагаскар,
  • Зимбабве (трябва виза, но … имало и втори начин, който редакцията не препоръчва 😉
  • Замбия (получава се на влизане на летището – 50 долара еднократно влизане, 80 долара двукратно (важи 3 месеца). Посолството им е в Берлин
  • Кения (тримесечни визи на летище на цена 40 долара)
  • Малави (подробности: http://patepis.com/?p=35876)
  • Уганда,
  • Танзания
  • Мозамбик – изкарва се на границата: 62 долара/417 ранда, важи 30 дни
  • Виетнам – след предварителна регистрация на http://vietnamvisa.govt.vn/ , може да получите виза при притигане на едно от следните летища: Ханой, Хо Ши Мин или Да Нан. За всички останали случаи се свържете с посолството.
  • Тайланд –(@Александър)Ето няколко линка – от сайта на тайландските имиграционни служби и от хора, на които им е била издадена VOA. Има възможност дори да се попълни формуляр онлайн и там на място с разпечатката да се вземе виза.http://www.immigration.go.th/nov2004/en/base.php?page=visahttp://www.immigration.go.th/nov2004/doc/services.pdfhttps://extranet.immigration.go.th/voaonline – оттук се попълва формуляр. Първо обаче трябва да приемете съобщението, че сертификатът на страницата е изтекъл и продължавате.
  • Това са по свидетелства на читатели само, във всички случаи се свържете със съответното посолство за потвърждение.

Електронна визи:

• Австралия – http://www.immi.gov.au/e_visa/evisitor.htm – визите за граждани на ЕС са електронни и безплатни.
  • Азербайджан – https://evisa.gov.az/en/ – електронни визи под формата на pdf файл за разпечатване. При кандидатстване трябав да качите сканирания си паспорт (страницата със снимката). Срок – 3 раб.дни

Без транзитна виза:

• Китай – без транзитна виза за престой до 72 часа на следните летища

Ако искате да излезете в град извън летището, трябва да декларирате това пред авиокомпанията. В Пекин – това се прави пред граничните власти след кацане

• Beijing Capital International Airport,
  • Changsha,
  • Xiamen

Министерство на Външните работи

Списък на посолствата в България

и подробна информация за процедурата и необходимите документи за кандидатстване за виза – на сайта на Министерство на външните работи

София 1040, България
улица „Александър Жендов“ № 2

ЦЕНТРАЛА : 948 29 99
Приемна на МВнР
Телефон: +359 2 948 20 18,
+359 2 971 10 54
Всеки работен ден от 9.30 до 17.30 ч.

Друга полезна информация:

И след като сте се осигурили с всички паспорти, визи и други документи за пътуване, можете да погледнете и къде можете да пренощувате по света

Booking.com

464 коментара to “Визов режим”

Игоре, виж и тук http://patepis.com/?p=14095

2. igor каза:

Трябва ли авиобилета да бъде двупосочен билет или само в една посока в Aвстралия ? А изискават ли да имам прво намерено и резервирано стая/хотел или може да си трсам кога че пристигнам таму ? Мерси

3. Oshko каза:

За хотел, не, но двупосочен билет си е стандарт за повечето визи, въпреки, че не си спомням дали им пращах нещо, то моят беше с 2 влизания и 2 излизания.

4. igor каза:

Аз получих моята информация от тук и знам да визата е на 1 година и да с всеки път мога да останa до 3 месеца а после мора да се напусне страната :

Но,аз не искам да се врнам в България по 3 месеца,еми искам от какото ще ми истече 3 месец да отидам до Hова 3еландия(И тук не тряба виза до 3 месеца) или до Япония на две недели ,и после от тук да се врнам в Aвстралия,разбираш ?

Игоре, тогава трябва да излезеш от Австралия след третия месец (да, Нова Зеландия е добра идея, защото е безвизова) и вече от Нова Зеландия да кандидатстваш отново.
    Доколкото знам, можеш да кандидатстваш за тази виза само ИЗВЪН терторията на Австралия.

6. igor каза:

Притежателите на такава виза (eVisitor) имат право да посетят Австралия неограничен брой пъти за срок от 12 месеца, като при всяко влизане ще имат право на престой до 3 месеца.

7. igor каза:

Но, аз все още не разбирам кой самолетен билет трябва да си купя защото аз не възнамерявам да се върна у дома след края на третия месец : round trip или one way ?

8. Киро каза:

Игоре, не си купувай билет предварително, мисля че почти навсякъде съветват това. Купуване (или поне резервация) нищо не гарантира. За да извадиш Е-виза за Австралия най-вече искат да покажеш пари (банкови раференции) плюс евентуални нотариални актове на недвижими и движими имущества (аз лично съм минавал само с тия работи от банките, но съм чувал, че някой са пращали и деларация за имотно състояние), плюс евентуална бележка от работодател. Във формата за е-визата така или иначе питат каква виза искаш (за колко време) и искат да дадеш евентуален маршрут (т.е. да се обосновеш защо ти трябва примерно едногодишна виза). В тая връзка правиш си един примерен трип с 2 месеца в Източна Австралия, после 2 месеца в Нова Зеландия, после пак 2-3 месеца в Западна Австралия и после 4 месеца из Азия и си готов да им го пратиш. Но в този случай най-важното е да покажеш, че имаш пари в банките.

9. diana ancheva kabakcieva каза:

pokanena sam na gosti za 30dni v toronto iskam da znam kakvi dokumenti ste mi sa neobxodimi?blagodarq vi predvaritelno

Народе, някой знае ли подробности за Канада?

11. Венелин Милев каза:

Според сайта на косовското и нашето МВнР от 08.05.2013 в Косово може да се влиза с лична карта.

Това е добра новина 🙂 Обновено и на страницата 🙂

13. srefanrusev каза:

Визи за ИРАН !?!? – Някой има ли опит или идеи как да се изкарат по евтини визи за 10-12 дни престой, че всички ни пращат през агенции и цената е убийствена- 75Е покана+ 50Е виза+20лв такса… А билета от Истанбул е 180$ в двете посоки ( дали по тоя начин не се опитват да ни задържат, че няма кой да бачка за 400-500лв..)

Стефане, не знам длаи разбра: ако кацате на някое от изброените летища, можете да вземете двуседмични визи на място. Нормална виза ти трябва за всички останали случаи (повече от две седмици, или минаване през сухопътна граница)

Иначе познавайки манталитета на така наречените страни-изгои – тези неща (визи, хотели в Русия и тем подобни) ще са скъпи

15. srefanrusev каза:

Да! Ама от посолството им казаха: “ или с покана, или през агенция“ Иранците искат 30Е за услугата , а нашите…(понякога си мисля да си направя агенция и да им подбия цените)
    Затова търсим хора „с опит“ 🙂

16. desi каза:

Zdraveite nojdaq se ot vashata pomosht ako ima nqkoi da mi kaje, v momenta se namiram v Shveicariq i iskam ot tuk da otida v Amerikam, New York kato turist znam da trqbva viza no, dali moga nqkak si online da pusna dukomenti za viza i ako ima takava vazmojnost bez da patuvam do BG zada q vadq i vzimam za kolko nai mnogo piha mi dali 3meseca ili povece az iskam da e povece dali ima takava verojatnost nqmam poema ot tezi neshta naistina. Mnogo shte sam vi blagodarna ako mi kajete, Blagodarq predvaritelno.

17. desi каза:

Zdraveite nojdaq se ot vashata pomosht ako ima nqkoi da mi kaje, v momenta se namiram v Shveicariq i iskam ot tuk da otida v Amerikam, New York kato turist znam da trqbva viza no, dali moga nqkak si online da pusna dukomenti za viza i ako ima takava vazmojnost bez da patuvam do BG zada q vadq i vzimam za kolko nai mnogo piha mi dali 3meseca ili povece? az iskam da e povece, dali ima takava verojatnost nqmam poema ot tezi neshta naistina. Mnogo shte sam vi blagodarna ako mi kajete, Blagodarq predvaritelno.

Стефане, явно вариантът е с пари (за Иран 😉

Народе, някой може ли да помогне на Деси?

19. srefanrusev каза:

Вече е решено – кацаме на ИКА и там ще се оправяме, пък каквото стане. После ще дам инфо.

20. Krisi каза:

Здравейте… смятам да пътувам до Индонезия… но се чудя ако не си издам виза(туристическа) предварително в България, то бих ли могла да си издам в Индонезия..или на летището в БГ или Индонезия (това го бях чела някъде) и ако може дали е сигурно че ще получава такава… 😕

Индонезия: (7) за престой до 30 дни, визата може да се получи на границата. 🙂

Май си го пропуснала при четенето 😉

22. Krisi каза:

😀 възможно е…
    благодаря!

23. Венелин Милев каза:

Според сайта на грузинското МВнР гражданите на ЕС могат да влизат в страната дори само с лична карта.

Страхотна новина! Благодаря 🙂

25. srefanrusev каза:

Криси, и кога смятате да пътувате до Индонезия? И с кой авиопревозвач?

26. каза:

Здравейте, моят въпрос е следния-мога ли да си изкарам украинска работна виза тук- в Украйна, или трябва да се върна в БГ и да направя това през украинското посолство в България? Благодаря предварително..

Без да съм компетентен – но обикновено този вид визи се издават в посолството, т.е.в България. Поне при другите държави (не-Украйна) предимно е така

28. Еми каза:

Здравейте смятам да пътувам за Южна Америка, защото там има много страни които не изискват виза и има какво да се види. Ще обиколя на автостоп. Но проблема ми е, че имам ограничени финанси(в тази връзка и търся и се чудя към коя безвизова страна ще мие най-евтино ако летя със самолет?! ако някой знае моля да ми каже) А въпроса ми е, някой знае ли в кои страни от безвизовите страни се и в кои не се изисква да се вади туристическа карта или прочие такси? Благодаря!

29. Ищван Чурка каза:

В Чили сме без визи, но дотам не е много евтино. Поначало „евтино“ и „полет до Южна Америка“ трудно се събират в едно изречение 🙂 Според мен най-голям шанс да попаднеш на приемливи цени на билетите дават Перу и Боливия, но от Западна Европа – това последното го натъртвам. Съответно: Мадрид, Амстердам, евентуално Милано или Рим като изходни точки. А как ще се добереш до тях – претърсвай нискотарифните предложения 🙂

30. stefanrusev каза:

визи за Иран. Информация от първа ръка. Кацате на някои от международните летища, по презумция и според цената на билета, на IKIA в Техеран, давате си паспорта, изчаквате да го проверят и сканират, пишат Ви на хвърчащо листче „50Е“‘отивате на следващото гише, плащате, връщате се обратно, давате разписката и изчаквате да ви лепнат и подпечатват 15 дневна туристическа виза.
    Напук на всички разговори с посолства, мейли до агенции, копия на резервации и т.н. цялата процедура отне 10-15минути. Единственото което донякъде бе в помощ беше разпечатка от Иранското външно че България Е в списъка с държави за които е възможна VOA и послужи на чекинга на Ататюрк в Истанбул.
    FU на всички агенции дето ми обясняваха че без покана или някакъв е-код,които можем да получим срещу съответното заплащане, Иран ще го гледаме само по новините!
    сем.Русеви,Шираз,Иран

А семейство Русеви си води записки, като обикновено, нали? 🙂 🙂

32. Калина каза:

Колко пъти мога да вляза в Канада с израелски паспорт, след като имам право на легален престой 6 месеца?

Признавам ти: изби рибата! 😉 Отговорът вероятно е: колкото пъти искаш, но сумата от дните не трябва да превишава 6 месеца в годината (сумарно брой дни престой там). Докато в Турция (важи за българи) – тези 6 месеца го броят от датата на последно влизане

34. Александър каза:

Хора, искам да допълня, че български граждани могат да получат тайландска туристическа виза за престой до 15 дни с цел туризъм при пристигане на следните летища: Bangkok (BKK и DMK), Chiang Mai (CNX), Chiang Rai (CEI), Hat Yai (HDY), Krabi (KBV), Phuket (HKT), Samui Int’l (USM), Sukhothai Int’l (THS), Surat Thani (URT) и Utapao (UTP) .Необходимо е да си носите 2 скорошни снимки паспортен формат 4 х 6 см (не по-стари от 6 месеца, ако нямате, можете да си направите такива само на летище ВКК), да имате поне една празна страница в паспорта, да заплатите такса от 1000 бата (около 46 лева), да покажете билет за връщане чиято дата на връщане не надхвърля 15 дневния престой и парични средства в размер на 10000 бата (около 460 лева) за всяко лице над 12 години или 20000 бата за семейство. Информацията е от сайта на IATA TRAVEL CENTRE. Туристическа виза за престои до 60 дена може да се получи от тайландското консулство в София, но тогава цената е 30 евро. На сайта им не е спомената възможността за получаване на виза на място при по-кратки престои,обаче.

Благодаря, обновено и в статията 🙂

36. jeniruseva каза:

Относно туристическата виза за Тайланд – колко пъти можеш да влезеш по този начин? Може ли да влезеш в Тайланд, да постоиш не повече от 15 дни, след това да отидеш до друга държава и отново да се върнеш в Тайланд, получавайки отново 15 дневна виза на летището?

37. Petkan каза:

Вероятно да, но ако някой е сигурен на 100%, нека потвърди. Според мен обаче, по-сигурният път е да си биеш виза в някоя от тези държави, до които ще ходиш. Във всяка една столица на азиатска държава има посолство или консулство на Тайланд. Там поне ще можеш да получиш и виза с до 60 дни престой.

38. славена каза:

Здравейте!Имам молба,ако някой може да ми даде повече информация относно виза за Конго Бразавил.Прочетох,че трябва да се издаде в посолството на Конго в Прага…Ако някой вече е минал по този път,много ще се радвам да сподели какво точна се изисква,като документи,пари и т.нТрябва да замина февруари и дано до тогава да имам виза!Мерси предварително!!!

39. Az каза:

Moje li da popitam za da idesh do Belarus 6te ti trqbva li viza?

40. Polyglot каза:

Triabva si viza za Belarus i oshte kak…mai beshe okolo 50€…izvinqvam se za latinicata, Stoytcho

За Беларус си трябва виза и още как. Виж само дали няма някоя „турагенция“, с връзки в посолството, да може да ти я извади
    За Конго – единственият ми съвет е, да провериш внимателно (вкл. и да питаш в посолството в Прага), дали случайно нямат някое малко консулство в София, което да ти спести ходенето до Прага за виза. Имах подобен опит с Кения – имат консулство в София, което даже не е отбелязано на сайта на Външно, но пък отговорното за нас посолство в Берлин ми даде координатите. Виж дали и за Конго няма подобна възможност! 🙂

И, да: и ДВАМАТА ни дължите по един пътепис! 🙂

42. славена каза:

Мерси!Живи и здрави да се върнем,ще има пътепис:)

43. stefanrusev каза:

Мианмар виза (от Банкок )
    Работно време:
    9:00-12:00 приемане на документи И паспорти
    15:30-16:30 получаване на паспорти с визи
    Цени за издаване на виза:
    – 1260 Bath за същия ден
    – 1035 Bath за следващия ден
    – 810 Bath за вдруги ден
    плаща се САМО в батове!
    Къде се намира – Посолството е в района на станция Surasak на скайтрен-а. От нея се връщате около 200м по левия тротоар и след Християнския колеж свивате в пресечката. Няма как да го пропуснете – има очевАдна бройка тук-туци и таксита. В нашия случай – от HuaLampong station с тук-тук за 100 В.
    Каква е процедурата – Минавате най-отпред без да чакате на гише4 и си взимате бланка. Попълвате я четливо, залепяте една паспортна снимка в горния десен ъгъл (ако нямате лепило, все някой от белите ще има), закрепяте с кламер втора паспортна снимка горе вляво (ако нямате, все някой бял ще има) прилагате копие от паспорта ( ако нямате, 100 м надолу по улицата има копир) и вече СЕ нареждате на опашката на гише4. След като Ви дойде реда, ще Ви питат за кога искате и според Вашето желание ще ви дадат пластмасов трицифрен номер -1хх за същия ден, 2хх за следващия, 3хх за други ден. Сядате и чакате електронното табло да покаже Вашия номер. При повикване ако сте за същия ден или съответно с номер1хх отивате на гише1 , ако сте с 2хх или 3хх – гише2. Проверяват Ви документите, вземат Ви паспорта и получавате жълта бележка. Отнема не повече от половин час въпреки че наплива е учудващо голям.
    Получаването става още по- лесно. Отивате след 15:20 и се нареждате направо на гише2 и срещу подпис си получавате паспорта и ВИЗАТА за Минамар. Отнема не повече от 5-10 мин.
    После… после отивате на KaoSan road или по-точно на успоредната, Th.Rambuti, за да Ви масажират краката от дългото висене и да полеете новата виза във Вашия паспорт! Това е…
    (Написах го толкова подробно за да Ви уверя че няма нищо сложно и трудно, много по-лесно и бързо от което и да е посолство в България)

44. Sevda каза:

Здравейте!!!

Искам да ви попитам дали в знаете в Иран към днешна дата дали пълнолетните неженени иранки с паспорт могат да преминават свободно през граница без настойник ?

45. Жак каза:

Здравейте , възможно е да има информация някъде по-горе но не успях да открия за това ще попитам тук.Някой получавал ли е виза на летище във Виетнам и по точно на летище Хошимин(старо Сайгон)?Някакви съвети?
    Благодаря!

Доколкото знам, визата за българи за Виетнам е само от посолство, но не и от летище

47. Жак каза:

Днес са казали на нашата сътрудничка че визата може да се подаде тук и да се получи на летищата в Ханой и Хошимин(старо Сайгон)….

48. Жак каза:

Казали са и го от посолството на Виетнам в София

Това значи, че ИМАМЕ НОВИНА – благодаря, че включа и Виетнам в списъка със страни с виза на летище! 🙂

50. Жак каза:

Тя утре ще ходи в посолството да носи паспорта и пак ще потвърдя :)Че с тези страни винаги има някакви недоразумения 🙂