сеп. 26 2009

Круиз из Средиземно море

В днешния работно-почивен ден искам да поздравя всички работещи с един круиз из Средиземно море. Ясно е, че ще чукате цял ден клинци, докато стане 6 часа и да си тръгнете, но поне да прекарате приятно днешната работна събота. Наш водач из Средиземно море ще бъде Сандо. Иначе днес редакцията отиде на тим-билдинг (а. к. а. банкет с презентация за сметка на шефа:-)

Круиз из Средиземно море

За никого не е тайна, че в цивилизационно отношение средиземноморският регион играе ролята на първичен бульон, откъдето изплуват едно след друго небивали създания, сред които и нашият свят — монотеистичният близкоизточен тритон.

Като оставим настрана множеството неприятни страни на съжителството, можем да кажем, че Средиземноморието е най-невероятната изложба на култури, езици и забележителности, организирана под открито небе. Затова препоръчвам на всички заинтересовани от красотата на различията да се впуснат в пътешествие из Средиземно море, или както го наричат римляните — Маре нострум, „Нашето море“.

Най-бързият и приятен начин за разходка е на кораб. От времето на Одисеята нещата доста са се променили, така че спокойно можете да изберете услугите на някоя от големите компании, специализирани в организирането на морски пътешествия. В днешно време корабите са огромни, истински плаващи петзвездни хотели с всички възможни екстри — казина, барове с жива музика, ресторанти, магазини, художествени галерии, библиотеки, басейни, тенис кортове, фитнес зали, спа центрове… Всеки ден изключителни професионалисти предлагат различни спектакли, а ако не си падате по вечеринки в стил „кабаре“, можете да отидете на класическа дискотека. Задължително се организират и гала вечери, така че пътниците трябва да носят в багажите си официални костюми и вечерни рокли.

Разликата с обикновеното хотелиерство се състои в това, че всеки ден се озовавате в различен град, където можете да се разходите и да видите непознати култури и забележителности.

На круиз обичат да ходят най-вече англичаните, немците, италианците (много са кресливи значи!) и испанците, но на палубата все по-често се изявяват и източноевропейци. Принципът и тук е “ all inclusive „, като в цената обикновено не влизат напитките и бакшишът за персонала (около 10—15 процента допълнително). Корабите са високи колкото 10—12 етажни жилищни сгради и изключителната им стабилност гарантират на пасажерите спокойно плаване без морски болести и други неприятни изненади. Например корабът Коста Серена поема 3780 пасажери и 1100 души екипаж, което е напълно нормално за плавателни съдове от тази категория. На мен обаче всичко ми изглеждаше огромно и… прекалено.

Така че, ако сте заделили приличен бюджет, а все още се чудите къде да летувате, хвърлете един поглед на предлаганите маршрути в Средиземно море — не само е съвсем близо, но и при закупуване на круиз в последния момент обикновено правят отстъпки от около 50%…

Специално за читателите на моя блог изпробвах два средиземноморски маршрута с две различни компании (италианските Costa и MSC). Признавам, че за по-задълбочено опознаване на дестинациите са необходими по няколко дни за всеки град, а с круиз обикновено човек не се задържа повече от няколко часа. Но и така е интересно!

Предлагам на вашето внимание няколко впечатления от по-интересните градове, които посетихме.

Венеция

Първият ни круиз тръгна от града на дожите. Излишно е да ви го представям. Всеки е бил тук или поне е мечтал да дойде и да храни гълъбите на пиаца Сан Марко. Това впрочем е и задължителната снимка — купувате пакетче царевица от незаконните продавачи и в миг цяло ято гълъби ви връхлита. Точно като в „Птиците“ на Хичкок.

Бари

Друг изключително интересен италиански град със старинни къщи и криволичещи улички. Жегата обаче беше толкова жестока, че се наложи да си купя широкопола шапка.

Дубровник

Този истински град музей е понесъл големи щети по време на войната в Югославия. Хърватите обаче го възстановяват изключително бързо и сега той съвсем заслужено е една от перлите на Адриатическо море. Докато го разглеждахме, по хълма над нас се вихреше страховит пожар, който бе потушен на стотина метра от първите къщи.

в горния ляв ъгъл се вижда корабът ни, а пушекът се дължи на пожара

Истанбул

Бившата столица на две империи — невероятен град.

Измир

Тук за първи път стъпих на азиатския бряг и бях изключително приятно изненадан от Турция.

Монако

Средиземноморската столица на хазарта и богаташите, нежелаещи да плащат данъци в собствените си страни. Не ги е срам!

Барселона

По стъпките на великия архитект Гауди. Каталонската столица е известна не само с едноименния футболен отбор, но и с празничната си атмосфера и вкусната храна.

Ибиса

Това пък е столицата на купонясването. Тук нощно време около 80 000 души се изсипват в дискотеките, където световно известни ди-джеи се грижат за доброто настроение на гостите. Бира, секс и… техно-парад. С жена ми не сме много по шумните забави, та затова се поразходихме из старинната част на градчето — далеч от дрогираните травестити и разгонените пубери.

Тунис

На африканския бряг нещата са съвсем екзотични. Още на пристанището ще почувствате разликата — импровизирани фото-студия с килимчета, камили и римо-картагенски воини, биещи се за клиенти таксиметраджии… При пазарене трябва да смъкнете цената поне три пъти, иначе може да сте сигурни, че са ви минали.

Сицилия

Тук разгледахме вулкана Етна — представиха ни го като „добър“ вулкан, защото не избухва силно, а лавата му тече изключително бавно, което предоставя възможност на хората да офейкат навреме.

Неапол

Винаги съм се чудил на фразата „Виж Неапол и умри“ (Vedi Napoli e poi muori)… Дали пък не се дължи на проблема с отпадъците и излъчваната от тях зловоня? По-късно узнах, че в случая май става въпрос за игра на думи — Mori е островче до Неапол, а Morire е град в подножието на Везувий. Иначе Неапол наистина е много интересен град и си заслужава да се види… Но чак пък да стигаме до такива ексцесии с фатален край ми се вижда прекалено екстравагантно!

….

Минахме и през

Катаколон (Гърция),

където обаче предпочетохме къпането в морето пред посещенията на старинни камънаци из жегата. В Ливорно също си намерихме алтернативно занимание — отидохме на гости на сестра ми. А иначе Тоскана си я знаем!

Хайде, приятана ваканция от мен! А може пък да се засечем и на някой кораб!

….

Снимката на Коста Серена е от сайта http://www.simplonpc.co.uk/

Всички останали снимки са от личния ми архив.

Автор: Александър Александров

4 коментара to “Круиз из Средиземно море”

1. Борис каза:

Здравей Стойчо!

Много ми хареса статията ти, а и тъкмо си мислих, че е време да яхнем някой кораб! МНого ми се плава и разглежда и мисля че това е подходящия начин.

Бих искал да те попитам за това как си резервирал тази екскурзия, сам ли го направи и ако е през агенция коя е тя?

Ще се радвам ако можеш да споделиш и още малко за емоциите които си преживял по време на пътуването.

Благодаря за интересната статия, наистина се размечтах!

Поздрави Борис

Здравей, и на мен много ми се иска аз да съм бил на кораба, но авторът е Александър 🙂
    Надявам се да отговори на въпросите ти 🙂

3. Роси А. каза:

„Стълбовете на Херкулес“ на Пол Теру описват точно обиколка на Средиземноморието, в началото по суша, а във втората част с круиз. Естествено, стилът на Теру е доста странен и повечето му описания не ми се нравят, но идеята е страхотна.

4. круизи каза:

Здравей, стахотна статия си написал, а и снимките си ги бива. Била съм на повечето места, които описваш, но на отделни екскурзии, а не на круиз. Така ме запали с тази идея, че докато не я осъществя едва ли ще мирясам 🙂