авг. 27 2009

Австралия (1)

Започваме днес с един пътепис, който се надявам да продължи дълго. Илия разказва за едно скорошно пътуване до Австралия. Днешната първа част представлява по-скоро съвети за пъруването до там: визи, самолети и т. н. Приятно четене:

Австралия

Съвети за пътуване до Австралия

Виза за Австралия

Като граждани на Европейския съюз получихме привилегията да пътуваме до Австралия без визи, използвайки т. нар. „eVisitor“ или по-лесно казано, разрешение за влизане. Молбата се попълва по Интернет и разрешението се получава в повечето случаи на електронната ви поща почти веднага. Въпреки това, е добре да изпратите молбата поне 2 седмици преди пътуването ви, за да може да имате време, ако има нужда да ви зададат допълнителни въпроси. Адресът за кандидатстване е http://www.immi.gov.au/e_visa/evisitor.htm

Трябва да се има предвид, че в паспорта ви няма да се отбелязва, че имате разрешение за влизане в Австралия, а всичко е електронно свързано с номера му. Ако се наложи да смените паспорта си, трябва да изпратите новия му номер на австралийските власти.

eVisitor важи за туристи и за кратки бизнес пътувания. Влидността е една
година, като можеш да влизаш и излизаш колкото искаш, но един престой не
трябва да е по-дълъг от три месеца.

Ето списък на страните, за които важи програмата:

Австрия
Холандия
Чехия
Швейцария
Швеция

За работа, обучение и престой повече от три месеца си трябва виза – с
ходене до посолството им в Гърция.

Митница

Австралия има едни от най-стриктните забрани за внос на продукти, за да запазят природата си, която е уникална. Нямате право да внасяте никакви продукти от животински или растителен произход. Любопитна подробност е, че по обувките ви не трябва да има кал или пръст, защото могат да ви ги конфискуват. Необходимо е на влизане да декларирате всички лекарства за лична употреба, както е и препоръчително да имате писмо или рецепта (само преведени) от лекаря си, в които да се указва вашето име и необходимата дневна доза.

Пътуване до Австралия

Общо взето, от България до Сидни е един от най-дългите марширути. Цените са високи, като само за самолетен билет трябва да приготвите около 2000 лева. Не купувайте билет директно София — Сидни, защото може да ви излезе с до 200 евро по-скъп. Някои от възможните полети са:

• Лондон — (спирка в Хонг Конг, Сингапур или Абу Даби) — Сидни (23 часа)

• Виена — Банкок — Сидни

• Истанбул — Дубай или Абу Даби — Сидни

До всяко от тези летища трябва да стигнете самостоятелно от България (оставете си поне 3—4 часа между полетите). При кацане следвайте процедурата за пристигане в съответната държава (граница, взимане на багаж) и после влезте отново за полета ви до Сидни.

Аз пътувах през Лондон с „Virgin Atlantic“, за около 2200 лв. общо. От България излетях с British Airways и бях изненадан, че за 3 часов полет сервират дори обяд. При пристигането следвах нормалната процедура, взех си багажа и хванах влака „Heathrow Express“ за терминал 3, откъдето излитат „Virgin“. След дълга поредица от коридори, ескалатори и асансьори, бях на терминала. Посрещна ме любезна служителка на „Virgin“, попитах дали е рано за чекиране или вече мога да си изпратя багажа, тя ми каза, че може и ме заведе до едно от гишетата и там друг служител ми зададе стандартните въпроси тип „сам ли съм си опаковал багажа“, прие го, даде ми две бордови карти и ми пожела приятен полет. Дори каза колко му се иска да отиде в Сидни някой ден.

Самолетът излиташе късно и реших да хапна нещо. Неусетно стана време за отиване към изходите. Излиташе от най-далечния, но за 20 минути се стига без проблем. Провериха ми само паспорта и бордовата карта. След половин час ни „натовариха“ на самолета и излетяхме.

Обслужването при „Virgin“ е добро — стандартна вечеря, филми по желание и т. н.

Полетът продължи около 12 часа, като преди кацането в Хонг Конг ни сервираха и закуска. На изхода ни залепиха по един стикер с рисунка на коала и ни казаха накъде да се насочим за Сидни. Имаше проверка по сигурността и скоро след това чаках на изхода. Единственото ми впечатление от летището е, че пестяха от климатици и беше доста горещо — 33 градуса навън.

На изхода за самолета за Сидни (който е същия от Лондон, но почистен) проверяваха паспортите, питаха ме дали имам резервация и обратен билет, поискаха ми дори и лична карта (може би защото снимката в паспорта ми е от преди 5—6 години?) и с едно „благодаря за съдействието“ ме пуснаха да се кача.

Следваше нов 9 часов полет, пак с вечеря и закуска. Около 20 минути след излитането имаше сериозна турбуленция, дори пилотът се извини. (Какво ли е виновен?:)) Въпреки това, успях да поспя и на двата полета.

Преди кацане ви дават и едно листче за пред митниците, което трябва да попълните. Отбелязах, че нося лекарство и лаптоп, за лично ползване. Любопитно е, че при кацане стюардесите пръскат в самолета против комари, да не би нещо да влезе в „изолираната“ австралийска природа.

Самолетът пристигна в Сидни към 6:45 сутринта. При излизане от самолета първо ви гледат за температура с инфрачервен камери (ех този свински грип), минавате след това през паспортна проверка (давате листчето), откъдето при нужда ще ви изпратят при имиграционните власти, за да ви зададат няколко въпроса. Ако се стигне до там, ще искат да им покажете обратен билет, хотелска резервация и евентуално да им кажете къде работите.

След това си взимате багажа и се насочвате към изхода. Там имаше други служители, поискаха ми паспорта и попитаха откъде идвам. Като казах „България“ ме насочиха към една маса и внимателно ми прегледаха съдържанието на багажа. Служителката се извини за забавянето и ме изпрати с „добре дошли в Сидни“.

На изхода на летището си взех местна SIM карта за телефона (Vodafone), като преди да ми я дадат ми снимаха паспорта. Тъй като полетът закъсня с час, а с проверките и аз закъснях с още час, бях изпуснал трансфера към хотела, бях уморен да чакам още час до другия и взех такси. Струваше 55 австралийски долара или към 62 лева. Настаних се веднага и легнах да малко да поспя. Спане и в двата самолета, и няколко часа веднага след пристигане за мен беше идеалната рецепта срещу jet lag.

Австралия(2): До Сидни и назад

Ако имате нужда от съвет за пътуване до Австралия, ще следя коментарите и ще отговоря на всеки.

Автор: Илия Базлянков

44 коментара to “Австралия (1)”

1. rado каза:

много интересно! а дали това важи: „Австралия засили мерките за контрол на издаването на визи за граждани на България и Румъния, след като банди от крадци и престъпници от двете държави започнаха да действат все по-активно в големите градове на тази страна“ – http://www.kafene.net/news.html?fb_990998_anch=7818576

2. Илия каза:

@rado,
    Новината е от тези дни, аз подадох молба през април и получих отговор за няколко минути.

Не пише, че са спрени електронните разрешения, но предполагам, че няма да ги дават веднага, а ще задават допълнителни въпроси преди да пуснат някого.

3. Valeo каза:

Илия, очаквам продължението на пътеписа ти за зеления континент… Нека да има повече практическа информация в него за Сидни и за вътрешността на Австралия, ако си бил и на други места.. Например, какви са цените на budget хотелите, цени на храната по заведения, в супермаркети, разходи за транспорт, за дрехи и т.н. Мисля да посетя като турист Australia и е важно и полезно да знам с какви суми да тръгна за около 4 седмици, като мисля да посетя Златния бряг и малко от вътрешността на държавата -континент. А знаеш ли кога е най-подходящият месец или сезон за посещение на Австралия – и по-точно на нейния източен и североизточен район? Ще се радвам да отговориш на скромните ми въпроси…

4. Илия каза:

Втората част ще бъде точно за това – Сидни, полезна информация за него и основни забележителности.

Бях само в Сидни, и на една „забележителност“ на 1 час път от града.

Времето – бях през юни, когато е тяхната зима. Сутрин температурите бяха 9-10 градуса, след обяд – и до 18-20. Два дни от десетте валя дъжд. През тяхното лято температурите стигат до 45 градуса по места, често има и пожари, и затова може би не е най-подходящото време за пътуване тогава.

Ресторантите не бяха от най-евтините, затова на обяд основно – сандвичи, а вечер ходех в един гръцки ресторант до хотела. Там една салата беше 10-12 долара, основно ястие – 20 долара и беше по-евтино от менютата на тези в най-централните части, където основните ястия бяха от 30 до 100 долара. (кея до операта и пристанище Darling). (17 долара са 20 лева).

Моят хотел беше обикновен тризвезден, и струваше 100 долара на вечер. Имаше и хостели, но цената в централната част за единична стая беше приблизително същата – 80-90 долара, и затова избрах хотела.

За съжаление не мога да дам лични съвети за извън Сидни, но мога да намеря информация и да я пусна като част 4. Ако ще изминаваш големи разстояния, най-добре е да пътуваш със самолет – Virgin Blue или Quantas. Сидни – Канбера с автобус мисля, че беше около 2 часа, а до Мелбърн трябва да е 4 часа. (Канбера е построен по средата между Мелбърн и Сидни).

Повече информация ще има в част 2.

5. Valeo каза:

Благодаря за кратката, но стегната и полезна информация… С нетърпение ще очаквам част 2 на пътеписа ти за Австралия…. В Сидни е скъпо обаче в сравнение с вътрешността на континента. Иначе има и не толкова скъп автобус, с който може да се достигне от Сидни до Бризбейн и Кеърнс на Златния бряг… Там било наистина cool. Дори на едно място четох, че Бризбейн бил единствената столица в света (да, той все пак е столица на щата Куинсленд), който имал почти еднакви температури на въздуха през цялата година – от порядъка на 24-25 до 30-31 градуса…
    Пиши, Илия, ще очакваме твоите практически бележки и съвети за интересните места, които си посетил…

6. […] за пътуване до Австралия на Илия. В началото видяхме как можем да стигнем до Австралия, а днес ще продължим със съветите, идеите и разказа […]

7. vesiil каза:

Здравейте кандидатствах онлайн за eVisitor,но никаде не видях опция за прилагане на някакви допълнителни документи освен това накрая ми искаше някакъв референтен номер на транзакцията(TRN) ,сигурно изглеждам глупаво но моля помогнете.Нещо някъде пропускам!

8. Илия каза:

Би трябвало вече да сте получили Evisitor? Погледнете в пощата си (и при spam) за писма със заглавие NOTIFICATION OF GRANT OF AN EVISITOR
    Ако до утре не дойде писмо, пишете до eVisitor.Helpdesk@immi.gov.au

Ако имат нужда от документи, ще ви поискат – също по пощата.

Този референтен номер ви е изпратен отново по email.

(Цялата комуникация се осъществява по email.)

9. Tanya каза:

Здравейте аз също кандидатствах за eVisitor и получих разрешението един месец по-късно, явно в момента наистина ги дават по-друдно, както четох някъде. Сега това, което не ми е съвсем ясно, е как точно че тръгна да пътувам с получения номер и къде точно ще следва да го представям и съответно как отсрещната страна наистина ще разбера, че аз имам разрешение да посетя Австралия???? Честно казано изпитвам леко притеснение да не би някъде по пътя да възникне проблем, макар вече да имам резервация за самолетен билет.

10. Илия Базлянков каза:

Здравейте,
    Разпечатайте си EVISITOR GRANT LETTER и го носете с вас.
    Не трябва да го представяте никъде – носите го за сигурност – това дали имате виза се проверява при check-in от авиокомпанията, с която ще летите до Австралия , защото ако нямате, те ще носят отговорност да ви върнат обратно 🙂 .

Разбират дали имате разрешение само по номера на паспорта ви, затова е важно ако го смените , да им пишете на имиграционните власти. В паспорта ви няма нищо – слагат ви само по един печат на влизане и излизане. Важно е да попълните коректно и картата, която ще ви дадат в самолета преди кацане.

Ако сте получили съобщение в сайта им „YOU MAY NOW TRAVEL TO AUSTRALIA“ , значи всичко е наред.

Ако имате други притеснения, можете да помолите да проверят дали всичко е наред в консулството на АВстралия – тел . (02) 946 13 34 (не знам дали вършат такива услуги!)

11. Tanya каза:

Много Ви благодаря, Илия за практичните съвети. Обещавам след като се върна от Австралия и аз да споделя своите впечатления и приключения

12. […] броени минути. Това също не е за вярване, но е истина. (повече подробности за вадене на виза с e-visitor – […]

13. Nikolay каза:

Здравейте, може ли да се ползва eVisitor, когато става въпрос за участие в професионално състезание на територията на Австралия? Туризъм или работа се води това? От една страна няма някакъв трудов договор, но от друга – за участието в спортното събитие ще бъде заплатено. Предварително благодаря!

Ще помоля автора да отговори, за да сме сигурни 🙂 Но нали знаеш, че най-релевантно точно на този въпрос ще могат да ти отговорят от някое австралийско посолство?

15. Nadia каза:

Аз имам въпрос. Смятам да посетя тази година Австралия,но не съм мн наясно как и какви са ми възможностите за работа там,ако изобщо има такива. Аз в момента уча в Италия ии ми се щеше да получа от типа виза за една година,която е Work and Travel…но се оказва, че не се предлага на български граждани.Какви са другите възможности.
    Благодаря предварително:)

@Надя, мисля, че авторът го е обяснил „За работа, обучение и престой повече от три месеца си трябва виза – с ходене до посолството им в Гърция.“

но се надявам и той или който и да е друг, който знае, да се включи

17. Nadia каза:

Да,благодаря за пояснението…бих искала, все пак ,ако е възможно, да говоря с автора ,а не със Стойчо:)

И аз 🙂 (опитах се да помогна 🙂 (писал съм му на Илия и ако реши, ще отговори)

19. Nadia каза:

Ти за каква виза се интересуваш? За постоянно или само като бригада нещо?

Мен ли питаш? Засега – никаква, защото още не съм тръгнал. Но и това ще стане след време 🙂

(благодаря за комплимента, че допускаш, че мога да кандидатствам за бригада 🙂 Налага се да черпя доста сериозно 🙂

21. Nadia каза:

Няма нужда да черпиш:)Аз все пак няма от къде да знам:) Аз търся всякакви варианти за да отида там за половин година поне да поработя. Чудя се дали не мога и със статус на студент….не знам.

22. Красимир каза:

Получих преди дни виза за Австралия(e-visitor). Малко се позабавиха с отговора-20дни,но сега всичко е наред. Искаха доста допълнителна информация, като дори ми звъняха от посолството на Австралия в Сърбия…

Яко! Вече имаме потвърждение, че работи системата 🙂

24. Краси каза:

Аз в момента чакам отговор. Тъкмо бях се попритеснила, че се бавят седмица, но коментарите тук ме поуспокоиха. Попълването на application-a стана за 3 минути. Два дни по-късно обаче получих е-мейл, в който подробно описваха документите, които трябва да им изпратя. Пратих ги, и сега чакам. Малко ми е притенено, защото вече имам билет и не ми се ще да изгори…да не говорим, че онлайн тракинг-а на сайт-а не работи от няколко дни, което ме вкарва в допълнителни филми:)
    Ето, изплаках си мъката, сега отивам пак да проверя, да не са ми писали нещо….>:))

Успех! Да разкажеш после!

26. Красимир каза:

Не се притеснявай , отговор ще има… Просто малко мудно върви процедурата. Важното е да им пратиш всичко, което ти искат като документация…От там нататък те си проверяват . Звънят почти навсякъде където могат-сегашен,предишен работодател,лично на теб също звънят…и така. Също така е добре да им пратиш и билета,стига да е двупосочен 🙂

п.с. Иначе нашето пътуване мина чудесно,единствени проблеми имахме на тръгване от Сидни, тъй като се притесняваше служителката дали имаме визи за Турция…Но след кратки обяснения беше изчистен и този въпрос…

Е, то това за проверката за визите е заради ангажимента на авиокомпаниите да връщат за тяхна сметка, ако са докарали някой не много легален 😉

28. Litsa каза:

nqkoi moje li da mi kaje na koi sait registraciqta za viza e bezplatna avstraliiska viza imam v predvid emigracionna kadeto i da vlqza samo pari mi iskat na kraq

29. Красимир каза:

http://www.immi.gov.au/e_visa/evisitor.htm -това е визата за която ние кандидатствахме( за граждани на ЕС,за престой до 3месеца),напълно безплатна. От тази страница можеш да започнеш целия процес,както и да следиш развитието на молбата ти.

Краси, благодаря и аз! Добавих линка в страницата за визовия режим http://patepis.com/?page_id=484

31. Nadia каза:

Zdraveire, az v momenta u4a v Italia i tuk ima6e edna vuzmojnost za Overseas edna stipendiq da vzema..ne6to kato razmenna programa. I az se kandidatirah i vzeh 4e spe4elih stipendiqta..Prieha me za edna godina v The University of New South Wales ii sega mi trqbva do kolkoto razbiram zdravna osigurovka i bilet i viza…ne znam oba4e v kakva to4no posledovatelnost. A to az i pasport zadgrani4en nqmam i sega trqbva i tova da pravq..ne 4e se oplakvam de.. Kakto i da e do kolkoto razbiram ot saita na men mi trqbva study visa subclass 575. Vupreki 4e ne e su6tat visa kato eVisitor vse pak mislq 4e dokumentaciqta 6te e 6to gode su6tata.. nqkoi moje li da mi kaje kakvo to4no ti iziskvat kato dokumenti?

Почни първо с паспорта. После действай по визата – щом от сайта си разбрала каква виза ти трябва, вероятно и необходимите документи са описани там. И във всички случаи мини през австралийското посолство в Рим – да питаш поне още веднъж.
    А другите неща – билети, застраховки, може и на по-късен етап

33. Десислава каза:

Здравейте!Смятам да кандидатствам за E-visitor.Бихте ли ми казали какви документи искат след попълването на application-a?Благодаря ви 🙂

34. Красимир каза:

Ами или по време на попълване на молбата или по-късно по имейл ще ти кажат. За всеки случай процедират май различно. Лично на мен ми искаха доходи,баланс по банк.сметка,инфо за цел и време на престоя,писмо от работодател. На съпругата ми като ЕТ искаха малко повече инфо и за фирмата и.

35. Мирослав каза:

ИМАМ ВЪПРОС…ВОЕНЕН СЪМ И ИСКАМ ДА КАНДИДАТСТВАМ ЗА Е-VISITOR,НО НЕЗНАМ ДАЛИ ИЗОБЩО ЩЕ МИ ДАДАТ:)ЗНАТЕ ЛИ ПОВЕЧЕ ИНФО ЗА ТОВА?

Паспор международен имаш, нали? Иначе, ако не пробваш, няма как да разберем. Стискам палци! (не съм чувал да има специално лошо отношение към военните при пътуван ев чужбина, поне в последните десетина години де)

37. Мирослав каза:

Благодаря за подкрепата!
    Имам паспорт и за последните 10 години см излизал в Европа поне 15 пъти. Беше ми интересно дали няма и друг фатмак :))) във форума, който да е опитал. Мисля си за бизнес виза, щото искам да работя малко там , да видя как са нещата и евентуално да кандидатствам за постоянно пребиваване или нещо такова, абе да си оставам там.
    Има ли някой идея , каква причина бих могъл да посоча за бизнес визата?

38. Веселина каза:

Здравейте,
    разчитам да ми помогнете със съвет.Кандидатствах за Evisitor,получих e-mail за необх.документи.Въпросът ми е относно Банкова гаранция,каква сума е желателно да имам по сметка и в такъв случай не е ли по-добрият вариант за мен да посоча че престоят ми ще поеме работодателят ми.

Сериозният ми съвет е да не лъжеш – ако кажеш, че работодателят те „поема“, бъди сигурна, че ще го проверят. Т.е.трябва да е вярно.
    За банковата гаранция – някой има ли идеи?

40. Петър каза:

Необходима ли е банкова гаранция или резервации за пребиваване/респективно – покана от физическо лице с гаранция за пребиваване?

41. Станимир каза:

Здравейте, темата за Австралия определено ме интересува живо, бих искал да допринеса и аз с нещо към дискусията. Особено за хора като Мирослав, които обмислят постоянно пребиваване и работа в Австралия. Австралийските емиграционна система е сложна и получаването на виза не е лека работа в никакъв случай. Знам го от приятел-австралиец, който се занимава точно с консултантски и правни услуги по получаване на такива визи за чужденци. Ето и сайтът му – http://www.bulgaria-australia.com/ Най-големите трудности са при избора на конкретен тип виза, за която да имаш най-голям шанс за положителен отговор. Подобни услуги не са евтини, но в крайна сметка за тези, които сериозно са решили, че искат да се преместят в Австралия, би могло да им излезе много по-евтино и безболезнено като чакане и нерви спрямо варианта да се оправят сами с тежката процедура.

42. Анита каза:

Здравейте,кандидатствах за Австралийска студентска виза,не съм имала проблеми с документите и бях проверена от Австралийското посолство в Белград,но вече един месец нямам никакъв отговор.Притеснена съм защото много време се бави отговора дали получавам виза или не.Нормално ли е да има такова забавяне от един месец? Дълго време ли отнема отговора ?

А най-простото – да звъннеш в Белград – опита ли?

Всъщност защо кандидатстваш през посолството? Нали има електронен сайт за визи? Или защото е студентска, а не туристическа визата

44. Красимир каза:

Здравей!
    По принцип при нас със съпругата ми , ни отне около 2 месеца за отговор ,когато кандидатствахме за туристическа виза. Така , че забавянето е нормално.
    Иначе предполагам , че Анита е дейставала през сайта, но така или иначе се обаждат от посолството в Белград за проверка. Но се съмнявам оттам да дадат каквато и да е информция.