авг. 06 2009

Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола(11): Маями, Флорида

Продължаваме с автомобилното пътешествие на Христо из Щатите. Започнахме с Подготовката и съветите и проследихме първите им стъпки в Америка, бяхме с него на Ниагара и минахме през Канада, в Чикаго, Дивия Запад и планината Ръшмор, както и в един индиански резерват и Националния парк Йелоустоун и минахме през Голямото солено езеро, щата Невада и стигнахме до езерото Тахо. Бяхме в Сан Франциско, Лос Анжелис и Сан Диего и Лас Вегас и Големия каньон. За последно пропътувахме От Аризона до Флорида

Днес ще разгледаме Маями, Флорида. Приятно четене:

Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола

единадесета част

Маями, Флорида

В първоначалните ни планове влизаше и посещение на най-големия в САЩ Дисниленд, който е разположен съвсем близо до Kissimmee. В него има няколко парка и в рамките на един ден е невъзможно да се види всичко. Всяка сутрин от хотела тръгваше микробус „shuttle“, който отвеждаше до Дисниленд гости на хотела, предимно семейства с деца. Те стояха тук по цяла седмица и обикаляха всички паркове на Дисниленд. След всичко видяно през последните седмици беше лесно да преосмислим желанието за посещение на Диснилед, а и входът от над $200 също спомогна за решението да се откажем. Денят щеше да бъде за почивка, която можехме да оползотворим, посещавайки някой от намиращите се наблизо Outlet търговски комплекси.

Outlet-ите в САЩ

нямат нищо общо с появилите се в последно време и у нас такива магазини. Представляват търговски комплекси с десетки магазини на световноизвестни марки предимно за дрехи, обувки, козметика и спортни стоки. Цените на всички стоки са значително намалени. За пример ще посоча само цената на дънки Levi’s, която от $55 тук е $21.

Отидохме с колата, но се оказа, че сме закъснели и на паркинга, който беше сигурно за не по-малко от 1000 автомобила, нямаше свободни места. Обикаляхме по алеите между колите, но така и не се намираше свободно място. Наложи се да се придвижим до друг паркинг доста по-настрани.

Не е препоръчително за жени;-) — на едно място почти 100 магазина, всичките с оригинални стоки и даже по-евтини от тези в България

Взехме карта на комплекса и, докато женската част на групата обикаляше по магазините, аз предпочетох да почивам активно на сянка по пейките, като разглеждах преминаващия край мен американски народ, шляпайки предимно с обикновени джапанки, натоварени с пликове и чанти. Със задоволство констатирах, че симпатичните физиономии и особено красивите млади мъже и жени съвсем не бяха малко и даже на моменти преобладаваха. Появяващите се от време навреме доста пълнички личности бяха изключение и не бяха кой знае колко повече от срещащите се такива в последно време и у нас.

Всички момичета на тези случайни снимки са симпатяги

Premium Outlet Orlando във Флорида

Третият ден във Флорида трябва да стигнем до Маями, до където са „само“ 380 км. Десетина километра след хотела излизаме от Kissimmee и се прехвърляме в посока юг на SR-91, Florida Tpke/Ronald Reagan Tpke, по която ще караме към 200 км. Това е магистрала, с широка разделителна зелена площ между двете платна.

По-късно се прехвърляме на магистрала I—95 и постепенно започваме да се движим в гъсто населена област. И от двете страни се виждат къщи, градини, езера. Всичко е чисто, подредено и красиво. На голям пътен възел на 4—5 нива следваме указанията и неусетно се озоваваме на мост към Miami Beach.

В града Маями са разположени много развлекателни заведения, банки, офиси, обществени и административни служби, но няма плажна ивица. В Miami Beach, което е отделен град, преобладават хотелите, не малко от които огромни като по нашето вече бетонирано черноморие, плажът е дълъг няколко километра и продължава на север по цялото крайбрежие на Флорида. До Miami Beach се стига по мостове на двете магистрали I—195 и I—395. Втората, по която бяхме, минава и покрай три островчета с правилна елипсовидна форма, вероятно изкуствени. На тях са разположени само богаташки вили с кейове за яхти пред тях.

Влизаме в Miami Beach

и продължаваме по главната улица Collins Ave, където е резервираният хотел. Той е Rodeway Inn и отговаря напълно на това, което бях видял в гугъла — жълтеникав, на три етажа, със син сенник над някакъв магазин или кафене на партера му, а до него вход за подземен паркинг. Настанихме се и веднага се отправяме към плажа, който е на стотина метра срещу хотела. По улицата има палми, а от двете страни са разположени луксозни хотели. Зелени площи с цветя и палми има и по късата алея, която продължава от улицата до плажа. Плажът е огромен и почти няма хора. До една вишка на спасители се бяха разположили група младежи, а в далечината се виждаше по някой друг човек. Водата беше много топла, а морето, т. е. океана — спокоен.

Плажа на Miami Beach в края на м.юли, привечер

Стояхме на плажа докато се свечери и започнаха да палят осветлението по хотелите. Набиваха се на очи малкото стаи, които се виждаше да светят. По-късно правим обиколка по двете по-големи улици наMiami Beach — Washington Ave и Collins Ave. Навсякъде е тихо и има сравнително малко хора, както по заведенията, така и по улиците, а е краят на юли. Очевидно тук активният сезон се различава от този по плажовете у нас и в Европа.

На другата сутрин решаваме вместо да се размотаваме из Маями да посетим тамошния Аквариум.

Минаваме през града и излизаме на 913 — Rickenbacker Causeway, по която се стига до него. Преминава се през пункт за плащане на такса преди излизането на трите острова, на втория от които е Аквариумът. По-голямата част от острова е отляво, а в дясно е паркингът и самият Аквариум.

Оставяме колата на припек и на входа заварваме доста хора, но работят няколко каси и не чакаме дълго. Аквариумът е разположен в голям парк на брега на океана, срещу Маями. На всички атракции се влиза с билета, който е за входа. От касата взехме и почасова програма на атракциите. Първо беше такава с делфини и шестметров кит. Басейнът е заобиколен амфитеатрално с пейки, като в цирк. Намерихме си добри места, от където се виждаше фронтално басейнът и подиумът на дресьорките. Доведоха и голяма група деца, облечени с цветни сигнални тениски. Шоуто беше добро. Впечатляващо беше изпълнението, при което китът обикаляше басейна със стъпила на носа му една от дресьорките.

Шоу с косатка в Аквариума в Маями

След това посетихме следващата атракция — с тюлени, която също беше ефектна и с много комични изпълнения.

Шоу с тюлени

Върхът беше когато един от тюлените излезе на парапета на басейна и с маркуч в муцуната изпръска всички наоколо. Това не беше страшно, защото времето беше горещо. По алеите отвън на много места бяха инсталирани нещо като душовете по плажа, които при натискане на бутон разпръскваха силно пулверизирана вода, почти на мъгла, за разхлаждане на застаналите под тях. После посетихме и друго, по-скромно шоу, само с делфини.

Шоу с делфини

Видяхме, че се предлага и специална атракция, при която се влиза в басейна с делфините, за която се заплаща допълнително. Във фоайето на касата имаше много снимки на възрастни и деца с неопренови костюми плуващи в басейна заедно с делфините. Оказа се, че за тази атракция записването става дни преди това, а сега можеше да се посети нещо по скромно — само влизане на края на басейна, и игра с делфините. Записахме госпожицата за след 2 часа и отидохме до истинските аквариуми, представляващи басейни пълни с разнообразни, странни и огромни океански риби, които можеха да се наблюдават както от горе, така и от всички страни през стъклените им стени.

Записаните за влизането при делфините бяха разделени на две групи по 5—6 човека и първо преминаха през специален инструктаж. Инструкторът знаеше не само къде е България, а и че столицата ѝ е София:-) После раздадоха на участниците неопренови костюми, които трябваше да облекат.

През една малка портичка на телената ограда групата, водена от дресьорка, влязоха към басейна и се потопиха на края, като насядаха в плитката вода. Дресьорката донесе кофа с риба и със свирка повика един делфин, който демонстрира различни изпълнения при подадени сигнали от дресьорката. После всеки от групата му даваше риба, а той се оставяше да го докосват и галят по главата и да го целуват по муцуната. Умно и интелигентно животно!

Непрофесионални снимки:-) т. е. направени от мен

… и такива, направени от професионалист

Професионален фотограф снимаше постоянно. На изхода можеше да си вземеш само някоя снимка или всички снимки, качени на диск. Ние взехме диск и когато кредитната карта направи поредния фал, момичето на касата каза, че ако на нея й се случи такова нещо, сигурно ще припадне. Ние я успокоихме, че при нас няма такава опасност, защото сме го предвидили и това.

Отвън минахме покрай заградено ято с фламинги, а близо до тях се намираха големи шарени папагали, накацали по дървета без листа. Можеше да се докосне и една голяма игуана, припичаща се на камъни до оградата.

Фламинго

Наближаваше часът за поредното изпълнение на атракцията с делфините и кита. Решихме да я видим още един път. Този път местата не бяха напълно заети, но дресьорките повториха цялото представление. Снимах почти цялата атракция с камерата.

Още веднъж атракцията с кита

На връщане минаваме през централната част на града — небостъргачи, банки, много палми и красиви сгради. Не спираме, а само снимаме от колата.

Маями

Бързаме да стигнем до хотела, за да използваме „за последно“ плажа на Маями бийч. Успяваме да се изкъпем още веднъж и когато си тръгваме е напълно тъмно и заваля. Дъждът е топъл и е приятно да се върви под него. Прибираме се в хотела измокрени до кости . По-късно, като спря дъжда излязохме по Washington Ave. В магазин за сувенири се заприказваме с едно от момчетата и той ни казва, че преди време имал приятелка българка. Познавал и други българи, включително и много известен тук със странностите си нашенец. Пред една дискотека виждаме голяма група млади хора, чакащи да влязат. Тази вечер по улиците има повече хора, отколкото предната. Може би защото денят е сряда!? Прибираме се в хотела след полунощ.

🙂

Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола(12): Key West, Флорида>>>

Автор: Христо

5 коментара to “Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола(11): Маями, Флорида”

1. […] Обиколка на Северна Америка (САЩ и Канада) с кола(11): Мая… […]

2. Peter каза:

Във Флорида няма Disneyland. Има Диснисвят – Disneyworld. Сезонът във Флодида е през зимата. Лятото е „мъртав“ сезон.

3. […] От Аризона до Флорида, за да стигнем последния път Маями, […]

4. Уау. Чудесен пътепис и много образователен. Човек започва да мечтае да посети Маями. Искрени благодарности за положеният труд и за чудесният материал

5. Зара каза:

Браво!Вълнуващ пътепис! Скоро ще ни предстои първата част от маршрута ти- от Ниагара,през Чикаго до Калифорния (e, без Канада). Беше ми много полезно пътуването заедно с теб! Същите градове (макар Сан Франциско да е заветната цел)…Искаме и Калифорнийския Disneyland да посетим. Обратния път , обаче, сме решили със самолет. Компанията е женска и се притесняваме да не се скапем от толкоз път. Но да пресека Америка от единия до другия бряг ми е било мечта. Разбирам, че препоръчваш 50/50% кеш и карта, или греша? Приятели ми казват, че ще ни гледат като извънземни ако се разплащаме кеш?
    Благодаря ти! Големи куражлии сте!