сеп. 01 2018

Продължаваме с Тони из Източен Анадол в Турция. Започнахме с преход от София до Йозгат, продължихме към Каменния път при Кемалие и Малатия, а днес ще минем през Арсамея, планината Немрут и ще разгледаме Диарбекир.

От Арсамея през планината Немрут до Диарбекир

Трети ден от

Ден 3, 26 Юни 2017 г.

Километрите за деня бяха 357.

Немрут - Диарбекир – маршрут, Източна Турция

Събудих се рано, както обикновено. Слънцето точно се показваше.

Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Прекрасна гледка откъм палатката като за добро утро 🙂

Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Не се подмотвах дълго, сгънах багажа набързо и се натоварих на мотора. Внимателно минах през пясъка и се изкачих до главния път.

Днес трябваше да се кача до величествения Немрут и да акостирам в Диарбекир,

а е само третият ден. 🙂 Карайки по пътя в едно селце, видях работещ магазин и спрях, за да си взема нещо да хапна. Имаше и течаща чешма до пътя, на която си измих очите и след като закусих пак някакви вафли и сокчета, си измих зъбите. Попътно бях решил да посетя и един интересен мост. В един момент сметнах, че ще е по-забавно да мина по малките селски пътчета.

Около Kozagac

Край Козагач – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Пейзажът е доста интересен, всичко е пожълтяло от жегата, почти няма зеленина, но по тези ширини е така. Слънцето препичаше и беше още от сутринта над 30 градуса, кошмар.

Имаше и лек офроуд

Но за кратко

Пътят за Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

И някаква крепост край пътя

Пътят за Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Пътят за Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Свършиха малките пътчета и се включих в един от основните

Стигнах до

Cendere Koprusu (Моста над река Джендере)

Мостът на Джендере – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Намирах се на новия мост

Мостът на Джендере – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Гледката оттам беше добра, той се намираше успоредно на стария мост.

Мостът на Джендере – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Строители на моста са XVI-тият легион по време на римския император Setimius SEVERUS (193211 Сл.Хр.) Мостът е построен като величествена арка на две скали в най-тясната точка на реката. С просвет от 34,2 м, мостът е може би вторият по големина тип арка, строен от римляните. Той е с дължина 120 м и ширина 7 м.

Мостът на Джендере – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Придвижих се до паркинга от едната страна на моста и се разходих, жегата беше убийствена, а беше още сутрин. Издигнати са 4 колони: за императора S. Severus, за жена му J. Domna и за техните синове – Caracalla и Geta. Geta е убит от брат си Caracalla и колоната издигната в негова чест е съборена (211217 Сл.Хр.). Caracalla е наредил да бъде изтрито името на Geta от всички камъни, където е било написано.

Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Гледката от самия мост е впечатляваща, имаше и доста къпещи се в реката

Един турчин на кон препускаше като гламав

Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Ето го и новият мост, по който минах

Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Реших да сляза и под моста, за да погледна оттам

Накиснах ботушките във водата, малко да се охладят

Върнах се обратно до паркинга, където седнах да пийна чайче и да си взема малко въздух

Мостът на Джендере Мост на Септимий Север – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Съвзех се и се отправих към мотора. Потеглих в неописуемата жега, крепеше ме мисълта, че ще се кача нависоко и там ще е поне малко по-хладно 🙂 Има пряк път, който не е главен, за Немрут откъм моста и хванах по него. В един момент видях табела за някаква забележителност и спрях да погледна.

Арсамея

Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Реших да разгледам. Нагоре се виеше една стръмна и тясна пътечка.

Гледката си я биваше

Ей там долу, някъде в далечината, беше мостът

Античният град на Arsemia е бил населяван от Arsames –

един от предците на крал Antiochos 1 (62 – 32 Пр.Хр.) през 300 Пр.Хр. и е използван като лятна столица на държавата.

Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Стълбище право надолу, не знам докъде води, но не му се виждаше краят

Жега

Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Няколко от загадките на Комагена успял да разреши немския археолог Дорнер,

който в последните години бил ръководител на разкопки в близост до мястото. Археологът се заинтересувал от името, с което местните хора наричали планината – „Ескикале“, което означава „Стария замък”. Но на върха на планината нямало следи от никакъв замък. Тогава Дорнер започнал внимателно изследване на върха и на една от скалите там открил следи от някакъв надпис.
Разчистили скалата и под слоевете мръсотия и прах се показал

най-големият в света надпис на древногръцки език

– повече от седем метра дълъг и три метра висок. Освен всичко друго, този надпис бил изготвен и по заповед на цар Антиох І. С присъщото си усърдие и пристрастие към детайлите, царят съобщавал в него, че неговия баща – бог Митридат, е избрал този връх за свое светилище и затова всички поданници на Комагена са длъжни да му се покланят. По-надолу се описвало най-подробно как именно те са длъжни да правят това, как да се подбират благовонията, които ще бъдат кадени върху олтара и каква да бъде храната на поклонниците.

В близост до надписа археолозите разкопали четириметров барелеф, отлично съхранен и изпълнен с изключително художествено майсторство. Той изобразявал двама мъже, единият от които без дрехи, а другият облечен пищно, със странна смесица от гръцки и персйски елементи в облеклото и с персийска тиара . Мъжете дружелюбно си подават ръка. Така била изобразена личната среща на цар Антиох с бог Митридат. Дори по външност те много си приличали…

Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Тук са барелефите на Apollon – Mithras (Бог на светлината) и Herakles – Artagnes и цар Antiochos, стискащи си ръцете

Има две пещери на хълма, едната е използвана за съхранение на храна и напитки, другата за религиозни мероприятия, слизайки надолу по стълбите.

Тук са барелефите на Apollon - Mithras (Бог на светлината) и Herakles - Artagnes и цар Antiochos, стискащи си ръцете

На върха се намира гробницата на Митридат, баща на крал Антиох и руините на мястото.

Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Арсамея – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Много пареше и се отправих надолу към мотора, по пътя двама младежи вървят нагоре и ме заговориха, да ме питат откъде съм, какъв съм, единия беше доста религиозен и облечен в бяла роба, с брада, арабска шапка и след като приключихме само ми каза „Аллах бир, Аллах бир“ после се замислих, че иска да каже, че Аллах е един, явно защото са срещнали християнин и … (всъщност е казал „Господ е един (общ)“. т.е.„не се притеснявай, ние сме близки“ – това е доста учтиво обръщение към християнин от страна на вярващите мюсюлмани, нащо подобно на „комшу“ в разговор с турчин – бел.Ст.)

На слизане към мотора се опитаха да ми продадат вода в началото на обекта, но отказах. Натоварих се и пред мен тръгна едно старо БМВ със софийска регистрация, само дето вътре си бяха баш ходжи, ама истински. 🙂

Потеглих по

един павиран гладък път,

който се оказа, че води чак до върха. Не мога да повярвам, право нагоре стръмен път, направен изцяло от хубаво наредени павета, широк колкото за 3 коли и така към 15 км. Ние тук Витошка я правим с такива павета няколко години, преставям си, ако трябва 15 км да се построят, камо ли на 2 000 м надморска височина 🙂

Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Задминах бавареца с ходжите по едно време

Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Леко обратни завои с голям наклон

Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Пристигам на паркинга пред информационния център

Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Дотук с мотор, ами сега ?

Пътят към Немрут, Youtube:

Ако сте с WEB Browser IE 9+, Chrome 5+ или Safari 3+, можете да гледате директно оригинала на видеото във FullHD 1080p формат:

Наклонът на паркинга беше много голям и трябваше да си подбера правилна позиция на мотора, за да не го търся някъде надолу по стръмното. Софийското БМВ паркира до мен, две софийски МПС-та едно до друго 🙂

Пътят към Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Две софийски МПС-та едно до друго

Размотах се малко да видя каква е хавата и се оказа, че има бусове срещу 3 лири, които те карат оттук до върха. Беше доста горещо, предстоеше и изкачване по стълби, та оставих всичко на мотора, яке, каска. Само парите, ключовете и документите си извадих. Нямаше как да разнасям и якето с мен, пък и не ми се вярва някой да ги открадне точно тук.

Айде в буса и потегляме

Бус до планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Закараха ни до подножието на пирамидата, оттук нагоре е пеша и хич не е малко.

Немрут или Нимрод (на турски: Nemrut Dagi)

е планина с височина 2 150 метра, разположена в близост до върховете Анкар в Анатолия, на 60 km от Адъяман в Югоизточна Турция. В Немрут цар Антиох I Теос построил своята гробница, заобиколена от статуи, високи 9 метра, изобразяващи както самия него, така и божества, въплътени в глава на орел или лъв. Главите на статуите са били отстранени от телата и разпръснати из местността. По следите, оставени по главите, се предполага, че те са отстранени умишлено по време на иконоборството. В култов надпис Антиох, който управлява между 69 и 36 г. пр.н.е., декларира, че е построил мястото за вековете и идните поколение като благодарност към боговете и своите предшественици.

Гробницата е била открита през 1881 година

от немския инженер Карл Сестер. Негово дело са единствените направени до днес археологически разкопки.

През 1987 година планината Немрут е включена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Той е един от най-важните национални паркове в Турция и освен това е най-високо разположеният музей на открито в света.

Стигнах някъде тук

Гъмжеше навсякъде от такива буболечки, направо ти се удрят в лицето, на рояци. Не знам на такава височина какво правеха.

Смрадливка

Малко зловещо си беше, но супер величествено и красиво.

И още камъни нагоре

Стигнах до върха, гледката е спираща дъха

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Не след дълго се озовах на източната тераса

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

В планината Немрут Даг в Югоизточен Анадол /Турция/ има едно малко известно и наистина загадъчно човешко творение. Това е

гробницата на владетеля Антиох I от Комагена

/Комагена в миналото е било царство, разположено на Север от Сирия и Ефрат/. По майчина линия той бил потомък на Александър Македонски, а от страна на баща си произлизал от персите и принадлежал към династията на Ахменидите. Антиох решил да построи величествена могила високо на върха на планината.

Блестящата петдесетметрова мраморна пирамида на гробницата на Антиох на върха на планината Немрут.
Изграждането на светилището започнало през 62г преди н.е. Не се знае колко време е продължил строежът, но резултатът е невероятен. Погребалната могила е 50 м. висока и 150 м в диаметър. И досега учените не са успели да разгадаят тайната на голямата пирамида.

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Пред нея били поставени 5 огромни статуи, високи от по 9 метра всяка – 4 на гръцки и персийски богове, петата на самия Антиох. Те са издялани от тонни каменни блокове. В резултат на честите земетресения в местността, или поради насилствена намеса, главите на статуите са разхвърляни по земята. Дори и паднали, те смайват с размерите си – всяка от тях е висока около 2 метра.
Главите са с гръцки черти и прически в персийски стил. Сред тях е и тази от статуята на Антиох. Това показва, че самия Антиох се е смятал за бог. В лице той прилича на Александър Македонски, а тиарата говори за принадлежността му към рода на Ахеменидите.

Историята на Комагена е малко изследвана,

но едно е ясно ? на тази държава й е провървяло. Търговският кръстопът на древния свят е същевременно и място за среща на култури. Комагена се оказала именно такава точка, където се сблъскали и смесили културите на западния и източния свят – на Гърция, Рим и Персия, Партското царство, Междуречието.

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

И моя милост

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Археологическата експедиция е работела на върха на планината при наистина много тежки условия– през деня температурата се покачвала до петдесет градуса, нощем падала под нулата, без вода, без никакво петънце от сянка на много километри наоколо. За пет сезона разчистила разрушеното светилище, освободила терасата от парчетата и изправила шест търкалящи се на земята грамадни глави. Четири на богове и две на пазачите на светилището – лъвът и орелът.

Тук са палили огън

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Така е изглеждало, когато е било действащо

След като се полюбувах, реших да обиколя пирамидата

Уникални гледки

Озовах се на западната тераса

Отново глави

Фигура с типична фригийска шапка върху каменна стела от светилището на Нeмрут Даг

Забрадките си правеха селфи 🙂

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Там долу в края на пътя се намира паркингът на бусчетата, които ни качват и после ще ни свалят надолу. Отново съм единственият чуждестранен турист тук 🙂

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Слиза се по различен път от този, по който се качих

Планината Немрут – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Слязох долу и бях умрял за вода.

Един предвидливо на сянка продаваше половинки. Застанах на сянката и си купих вода. Започнаха да идват и други хора и да се нареждат и чакат буса, който нещо се бавеше. Дойде младежът със софийското БМВ и двамата ходжи с него. Единият си беше истински, ама много. Дълга бяла брада, типичното облекло и шапка, с гумени галоши без чорапи като тези, дето си ходя на село на нивата, явно да му държат чисти краката. Имаше и гега, ама гега да видите, изработена от хубаво дърво с много орнаменти по нея, завита в горния край. Аз бях единственият усмихнат християнин в района и ме гледаше доста лошо на умирачка. 🙂

Аз се заговорих с младежа на английски език. Разказах откъде ида и на къде отивам. Ходжата се правеше, че не разбира, но си знаеше перфектен английски. В един момент ми отправи един доста строг и пронизващ поглед и ме попита „Ар ю крисчън?“ За миг се вцепених, представяйки си как почва да ме налага с гегата, хаха, но се осъзнах след секунда и отговорих многозначително „Йес“ с широка усмивка.

Опитах се да отклоня разговора, продължавайки отново да си говоря с младежа, казах му, че много пъти съм пътувал в Турция и съм впечатлен от отношението на хората към чужденците и как винаги се опитват да ти помогнат, когато имаш и когато нямаш нужда. В този момент ходжата се обърна пак към мен с онзи поглед и ме попита „Хау кен ай хелп ю“? Отново усетих леко напрежение, но не паднах духом, отново с усмивка смотолевих нещо, че всичко е наред 🙂 (Интересното е, че аз също съм водил този разговор и като се замисля точно Турция ми отвори очите защо съм християнин. Някак в Б

Сигурно чакахме около 30 мин бусчето, насъбра се тълпа. По едно време се задава бус отдолу, всички бързахме да се набутаме вътре, аз се качих, след като се запълниха местата. Ходжите се качиха на предните седалки, в един момент правостоящите слязоха, но мен ме оставиха, хората на двойната седалка до мен се сгъстиха и казаха да седна до тях, не е разрешено да се пътува правостоящ, макар, че имахме 2 – 3 км само да минем.

Това е пътят надолу

Моторът си беше на паркинга пред информационния център. Всичко си беше на него, нищо не липсваше, не се и съмнявах в това. БМВ-то беше спряно до мен, та се настаниха вътре младежът и ходжите, вече доста усмихнати и доволни, пожелаха ми Аллах да е с мен и на добър път и потеглиха. След предишното на Арсемия „Аллах е един“ това направо ми се видя екстра 🙂

Облякох се набързо и поех надолу към Диарбекир. Пътят слизаше стремглаво надолу и въпреки че беше широк, с хубава настилка от тротоарни павета, беше добре да се внимава.

Всички снимки от Немрут тук: http://www.tonyco.net/pictures/Kurdistan_2017/Nemrut/

Излязох на главния вече асфалтов път. Бях огладнял и се чудех къде мога да хапна.

Диарбекир не беше много далеч,

но жегата беше кошмарна. Пейзажът около мен жълт, ама жълт, всичко изгоряло, камъните се пукаха от жега. Карам със 120 км/ч, поглеждам термометъра – показва 40 – 41 градуса, на такава висока температура не бях карал до момента. Якето разкопчано, като ципът само в края леко закопчан, за да не се вее, потя се в каската, все едно съм в банята под душа. Реших да се изправя за момент, уж да ме духне малко челно, та и каската отворих, голяма грешка. Все едно бях застанал срещу сешоар, право в лицето и гърдите ми, викам си: „Я си стой зад слюдата, седнал на мотора е много по-добре“. В далечината ми се видя мост, викам си: „Май миражи започнах да получавам, какъв мост“

Мост Кисиби – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Не беше мираж, а уникален впечатляващ мост над язовира

Мостът Нисиби,

който свързва турските провинции Adiyaman и Sanliurfa. Строежа му е започнат на 26 януари 2012 г. и струва 80 милиона турски лири. Пуснат е в експлоатация на 21 Май 2015 г. Преди това Ataturk Baraji се е пресичал с ферибот.

Мост Нисиби – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Спрях преди моста, имаше заведения и реших, че е време да хапна.

Мостът Нисиби е уникален и безплатен

Невероятна конструкция, спестяваща време и пари на обикновения гражданин, движещ се по главния път. В далечината се виждаха двете пристанища, между които се е движел фериботът.

Мост Нисиби – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Мост Нисиби – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Мост Нисиби – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Имаше истинска кюрдска скара, поръчах си пилешки крилца. ММММ, ями, ями

Кюрдска кухня – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

За накрая, разбира се, горещ чай, не съм вярвал как помага в тези жеги

Турски чай – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Оставаха ми около 120 км до Диарбекир реших да се опитам да ги взема наведнъж, спирането с тези черни кожи на тази жега е кошмарно.
Ето ме и на входа на

Диарбекир,

новата част

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Първото нещо, което прави впечатление, са

новите постройки и това, че са тип затворен комплекс

Разликата от при нас е, че затвореният комплекс е с бетонни стени, високи поне 4 м, завършващи с кльон от навита бодлива тел. Не знам хората как живеят при такива условия.

Бях си заложил на GPS-а един от няколкото набелязани хотели, този точно пишеше, че има подземен паркинг и се намираше на входа на стария град, което беше и моята цел.

Лесно го намерих и спрях пред хотела. Цената в букинга беше около 50 лв, влязох и попитах има ли единична стая. Време беше да се изкъпя, след толкова време без баня. Имаше стая на цена 35 лв с подземен гараж, включен в цената 🙂 рай.

Качиха ме да ми покажат стаята, метнах каската и якето и слязохме да видим с мотора какво се случва. В този град нещата стояха малко по-различно и не беше най-безопасното място на света. Когато слязох долу, баш беят на хотела даваше зор: „Мотор, мотор“ и сочи да го прибираме в гаража, явно и на него му беше притеснено. Едно от момчетата ми отвори гаража и ми посочи да се наместя в едно коридорче, за да не заемам място за кола. Поогледах се, хич не ми се виждаше лесна маневрата. Рампата много стръмна, ама много, прави ляв завой с вираж и точно на него аз трябва да счупя мотора на 90 градуса и да вляза вдясно в коридорчето като прескачам и праг. Преди да се спусна, спрях и започнах да обмислям план за висш пилотаж и как точно да стане, за да не се изтъркалям с мотора по рампата 🙂

В крайна сметка измислих нещо и реших да се пробвам – по-добре, отколкото да го оставя отвън и сутринта да намеря само рамката, хахаха. Спуснах се, като се бях подпрял стабилно на дръжките. Точно там, където трябваше да завия, спрях и гледах мотора да е в изправена позиция и аз да съм стъпил с десния крак стабилно, тъй като с левия на виража нямах възможност. Оттук трябваше с една маневра право на дясно да потегля и прескоча бордюра, нямах право на грешки. Включих на първа и с една рязка и премерена маневра се метнах в коридорчето, което беше равно. Трябва да се отбележи, че не паднах, но сърцето ми се разтупка. 🙂

С няколко маневри успях да го обърна и насоча в обратната посока. Дотук добре, малко ми беше в шише как ще го изкарвам на следващия ден, нагоре щеше да е още по-тежко. Извадих си багажа, който беше опакован в пликчета, едно от момчетата предложи да ми помогне. Гледах да не се налага да слизам пак до мотора и да взема всичко, което щеше да ми е нужно, а то не беше много.

Платих си на рецепцията, колкото струваше и се качих в стаята. Тук беше моментът, в който установих, че имам само един адаптер 220 V към USB и мога само едно устройство да зареждам. За батерията на фотоапарата имах отделно зарядно за щастие, но камерата, телефона и каската се зареждаха с това едно зарядно.

Имаше WiFi, та можеше да пиша, което значеше и бързо изсмукване на батерията. Сложих телефона да се дозареди, тъй като в жегата на мотора не искаше да се зарежда, прегряваше, вдигаше над 60 градуса, въпреки, че се обдухва и ми изкарваше съобщение, че изключва зарядното, за да не унищожи батерията.

Пуснах климатика, чийто конденз течеше вътре в стаята. 🙂 Влязох за едно душче, много освежаващо и приятно след жегите, през които минах. Пооправих си багажа и беше вече към 18 ч. време за разходка. Преместих зарядното на каската, важно е да имам работещ блутут, за да може да слушам какво ми говори GPS-а.Сложих статива, фотоапарата и камерата в раницата, нахлузих бялата шапка идиотка на главата и поех. На рецепцията помолих за карта на стария град и да ме ориентират къде какво може да се види. Драснаха ми с една химикалка района и поех. Първата гледка до хотела, мотор с кош, приличащ на ИЖ.

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

И първи гледки към небезисвесната стена на Диарбекир

Крепост Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Град Диарбекир (Diyarbakır),

който е често срещан и като Диярбакър, е разположен на река Тигър, в югоизточната част на Турция.

Диарбекир е град с около 5 000 годишна история. Предполага се, че е основан от хурийците, до 1515 г., когато е превзет от Селим Първи, са се редували с асирийци, урартци, римляни, македонци, сасаниди и др. Името му идва от Diyar-i Bekr (Градът на Бекр), което е свързвано с арабското племе Бекр, което се преселва в страната. (всъщност Диарбакър на турски значи и „Меден рудник“, така че вече знаем къде живеят част от бургазлии 😉 – бел.Ст.)

Старият център на града има типичен римски облик,

състоящ се от две главни улици, които свързват четирите порти и са ориентирани спрямо четирите посоки на света. Улиците са направени от павета, изградени от вулканични камъни, а над тях са се разпрострели много стари къщи, обществени сгради, църкви и джамии.
Първото нещо, което ще забележите, е

крепостната стена, с която е опасан градът.

Нейните черно-базалтови стени са изградени по време на Византийската империя. Запазени са 16 крепости, а самата крепостна стена достига височина от около 12 м. и дължина от 5 км.
Като втората по големина в света,

Диарбекирската крепостна стена

може да се похвали с 82 кули и запазени 4 основни порти. Те са украсени с много надписи и със селджукски релефи на животни и хора. Тъй като голяма част от нея е запазена, стената е най-посещаваната от туристите атракции, които използват удобното място, за да разгледат града от високо и да си направят впечатляващи панорамни снимки. От нея се разкрива невероятна гледка към стария град.
Тръгнах по една от главните улици, типично ориенталска гледка.

Бях си сложил бяла шапка идиотка, никой не ходеше тук с такава и хората ме заглеждаха, явно си личеше, че не съм местен. 🙂 Веднага я свалих и прибрах в раницата. Аз съм си с тен и приличах на местните 🙂 та беше по безопасно да не се отличавам много. Други чужди туристи освен мен нямаше, само аз бях 🙂

Бях взел някаква карта от хотела и се опитвах да се ориентирам на къде са стените, но реално си ходих право напред, исках да стигна до другия край на стария град.

Улични музиканти

Входът на

Hasan Pasa Hanı,

Dabanoğlu Mahallesi, Marangoz Sk. No:5, 21300 Sur/Diyarbakır, Турция

видя ми се интересно и влязох

Хасан Паша хан – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Много приятно местенце, нещо като вътрешен двор с масички и кафенета. Имаше и по етажите още масички и кафенета. Покривът на двора, беше покрит с бяло платно, за да не пече вътре жаркото слънце.

Хасан Паша хан – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Хасан Паша хан – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Хасан Паша хан – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

След като го разгледах и наснимах, продължих по улиците.

Полицаите са често срещани по разни ъгли в града, като стоят зад бронирани прегради

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Приближих се до края на стената

Тук имаше нещо като порта в стената, която беше добре охранявана

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Видях едни стълби, които по принцип са затворени с преграда, която беше леко помръдната и реших да се покатеря, преди да са ме усетили 😉

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Гледката от върха на кулата беше впечатляваща

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Обезопасяване никъде няма, не е много разрешено качването на стената и е на собствена отговорност, та трябва да се внимава, при падане няма да има оцелели 🙂

Ongozlu Kopru

Мост Онгозлу – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Мостът Онгозлу

Блокове на хълма в далечината

Отвъд стената имаше и приятно паркче

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Слязох от тази кула и реших да се разходя малко отвъд. 🙂 Точно на портата засякох този странен мотор с кош, и пътниците му още по-странни 🙂

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Ето го и паркът отвъд стената

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Кварталите бяха тип гето, като от филмите – доста потресаващо, ако не си свикнал с гледката. На едно място празнуваха нещо, сватба ли, какво е – и аз не знам.

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Една от кулите на стената с турското знаме

Къщи с плосък покрив

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Кафенета по улицата с много готина гледка

В един момент чух бибитки и гледам масово висящи от автомобилите хора, отиваха на мач, не на война 🙂

Една преправена моторетка

Тръгнах да се разхождам под стената, за да я разгледам от външната страна по-добре. По едно време чувам шумолене до мен и какво да видя,

две змии се чифтосват

В първия момент леко се стреснах, тъй като бяха доста близко до мен, но бяха заети в любовната си игра и не ми обърнаха много внимание. Бяха от непознат за мен вид, та внимавах, не знаех дали не са отровни.

Змии – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Змии – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Змии – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Това е нещо, което не се вижда всеки ден. На мен самия да го видя в естествената им среда ми се случва за пръв път, уникално е. Притискаха много силно тела една до друга, по някое време така се стягаха, че си мислих, ще се скъсат 🙂

Заснех ги и продължих нататък, явно трябва да се внимава къде стъпваш. Разминах се с едни хора и ги предупредих да внимават, тъй като има змии на пътеката 🙂

Тук в тази част на стената беше сравнително безлюдно, освен двама екстремни младежи които си правеха снимки.

Кафе в нищото, без посетители 🙂

Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Върнах се обратно там, откъдето се бях качил на стената, вече бяха сложили полицейски заграждения на стълбите, за да не се качваш горе, явно да не почне някой да стреля по полицаите.

Поогледах се оттук-оттам, имаше в близост един брониран камион с гребло отпред и струйници за вода на покрива, от тези, с които разпръсват тълпата. Реших да се шмугна бързо и точно на стълбите, без да ме усетят и за нула време се озовах

пак на върха на стената

Този път тръгнах да вървя по нея в посока една от другите порти. В един момент стана закрита стена с тунелче.

Изоставена кула

Продължих по откритата и част

Стръмни стъпала, по които се качваше влюбена двойка. Да, на такива места има място и за любов, освен за война

Крепост на Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Леко загрубя пътечката по стената

Залезът над Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Залезът над Диарбекир

И една панорама от стената към стария град

Залезът над Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Продължих по стената

Крепост на Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Крепост на Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Крепост на Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Крепост на Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Отново полуразрушена кула

Явно и днес се използва за отбрана, имаше оставени чували с пясък, на един от отворите. Предполагам, че там се позиционира стрелец, когато е нужно.

Квартал отвъд стената

И в контраст точно от другата страна на стената имаше зелено паркче

Продължих

Крепост на Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Трябваше ей там да стигна

Слязох малко преди

Порта Урфа

Порта Урфа

Бях огладнял и трябваше да си търся място за вечеря. Хванах по друга главна улица от Urfa Gate. Доколкото се ориентирах, това е перпендикулярна улица на другата главна, по която минах преди това. Там някъде видях, че има какво да се яде.

Малките улички не ми се сториха хич безопасни,

затова предпочетох да се движа по главните. Стъмваше се и

градът не изглеждаше никак приятелски настроен,

макар привидно да цареше спокойствие. Намерих една тротоарна скара и седнах да хапна.

Улично заведение – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Скара на улицата

Улично заведение – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Донесоха ми уникално вкусни шишчета с агнешки дроб за никакви пари

Кюрдска кухня – Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

След като похапнах добре, се отправих на

вечерна разходка из стария Диарбекир

Полиция

Улични музиканти, много забавно 🙂

Разходка из нощен Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

И продължавам по улиците, като се придържам към главните за по-сигурно

Разходка из нощен Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Разходка из нощен Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Разходка из нощен Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор Разходка из нощен Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Така изглеждат малките улички, по които не минах 🙂

Разходка из нощен Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Така изглеждат малките улички, по които не минах

На някои места из града точно като уличката по-горе просто още на входа има поставена бетонна преграда и тази улица бива запечатана и повече не съществува. 🙂

Слязох отвъд стената да пощракам малко нощни снимки

После поех обратно към заведението, което бях видял преди това, попътно и един площад

А ето го и през нощта, вече с отворен покрив и Hasan Pasa Hanı

Hasan Pasa Hanı - Хасан Паша хан – Разходка из нощен Диарбекир – Източна Турция (Кюрдистан) с мотор

Hasan Pasa Hanı – Хасан Паша хан

С това приключи и разходката ми този ден, беше станало късно и исках да поспя поне малко. 🙂 Прибрах се в хотела, превключих на зарядното телефона и метнах изтощената батерия на фотоапарата в отделното зарядно. Лека ви нощ. 🙂

Автор: Антон Конакчиев

Можете да пренощувате изгодно в района на планинате Немрут:

Booking.com

Други разкази свързани с Другата Турция – на картата:

Другата Турция

Още изгодни нощувки, из цяла Турция:

Booking.com

tools.pdf24.org    Изпрати пътеписа като PDF

2 коментара to “Източна Турция (Кюрдистан) с мотор (3 ден): От Арсамея през планината Немрут до Диарбекир”

1. димитров6 каза:

Не е безопасно да се снима полицейските постове,защото може да те разпитват доста дълго после .Аз ходих миналата година в Диарбекир и ми направи впечатление в един парк имаше към 10 постоянни градинари,които събираха листата. Посетителите в парка бяха по-малко от тях.

2. Автора каза:

Ще те разпитват само ако те хванат, че ги снимаш 😉 то като цяло беше затворен достъпа до стената на стария град с полицейски заграждения, ама минах някак си без да ме хванат 🙂 иначе нямаше да има снимки после :). То парк около и във стария град видях само един, който и съм снимал отвъд стената.