Фестивал на лалетата в Истанбул

По повод 1 май – Денят на цветята, ще ви разкажа за фестивала на лалетата, който се провежда всяка пролет в Истанбул, Турция.

Приятно четене:

Фестивал на лалетата в Истанбул

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Всеки април в Истанбул се провежда Фестивал на лалето.

Таз‘годишният се падаше 13 и по ред, така че традицията не е толкова стара, колкото може да се предположи, още повече имайки предвид историческия факт, че лалетата идват в Европа точно от Османскат империя.

Босфорът при Емирган, Истанбул - Турция

И както казва един колега „Да им дадем на холандците идея, те да станат милионери с нея, а ние да гледаме отстрани“ (изобщо турците страдат от по-тежки комплекси за национална незначителност от нас. Но за това ще си говорим друг път)

Та, както казах, съвсем наскоро, турците решават, че могат да се похвалят с един от приносите си към европейскара култура – лалето, и започват да организират Фестивал на лалето.

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Всъщност идеята не е никак лоша, даже е красива – а води и до увеличение на туристическия поток.

Основното място на фестивала е в парка Емирган, както и в парка Гьозтепе (в Кадъкьой)

И т.к.и двете места са сравнително далеч от обичайните туристически места на Стария град (Константинопол) и Таксим, то Общината се е погрижила за мързеливите туристи, като е направила килим от лалета и в района на Синята джамия и Света София. Така де – няма да карат драгия турист да се гърби да ходи до Емирган, я 😉

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Така че, ако през април сте в Истанбул, и лалетата на Султан Ахмед (както се казва района на Синята джамия) ви стигат като естетическо изживяване, или пък просто нямате времето, за да търсите двата парка – тогава и показаното в Константинопол (т.е.Фатих и Султанахмет), ще ви даде достатъчна представа за разнообразието от любимото цвете на султаните.

Моя милост обаче, отдавне не е турист в Истанбул, а най-обикновен „данъчен резидент“ („гурбетчия“ на български ;), така че може да си позволи лукса да утрепе един ден, за да види пълния блясък на лалетата.

Босфорът при Емирган, Истанбул - Турция

Изборът ми беше парка Емирган, докъдето се домъкнах миналата неделя, по време на най-големия цъфтеж 🙂

Reşitpaşa Mahallesi, Парк „Емирган“, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul, Турция

Паркът Емирган

се намира на брега на Босфора, зад гърба на Музея Сакъп Сабанджи, на север от втория мост, в една от богаташките общини на Истанбул – Саръйер. Не знам дали схванахте от това описание, че става дума за място, което честно трябва да бъде наречено – на гъза на географията, докъдето се стига или с кола, или само с един автобус (ок, два са – но с общ маршрут), или с метро, но прудружен с долмуш (маршрутка), а последното даже след година и нещо живот в Истанбул не мога да свикна да ползвам.

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Колата отпада като вариант, така че остана автобуса от Таксим. 40Т и 42Т са двата автобуса, с които директно можете да стигнете от Таксим до Музея Сакъп Сабанджи, а оттам вече ще намерите входа на парка. (Музеят е едно от нещата, които тепърва имам да посещавам. Само като характеристика – да знаете за какъв музей става дума: Изложбата на импресионистите Моне, Мане и т.н., която гостува в Истанбул преди години, беше именно в Музея Сакъп Сабанджи)

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Алтернативният маршрут (отново от Таксим) е с метрото М2 до Хаджиосман (последната му спирка) и оттам с маршрутките. Но гугълът беше толкова неубедителен за този маршрут (няколко прекачвания), че реших да не рискувам

(По този повод да ви кажа: гугъл мапс работи прекрасно в Истанбул и, за разлика от София, съдържа реалните данни за движението на градския транспорт – когато чакате автобус на спирка, реалното време за чакане се отличава с не повече от 30 секунди от показаното в гугъл мапс. Да не ви казвам колко е полезна навигацията заради наистини актуалните данни за задръстванията – колеги го ползват всекидневно с колите си именно заради точността на данните за трафика. А това тук е информация от жизнено значение)

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Автобусът бързо слиза от Таксим до Бешикташ, а после продължава по брега на Босфора в посока Черно море – даже само заради гледките си заслужава това пътуване. Стига да няма задръстване – събота и неделя трафикът към всяка зелена площ е чудовищен. Но пък бая подремнах. Улицата минава между двата моста на Босфора, като преди втория, вляво се пада крепостта Румели хисар, която е строена от османците като част от обкръжаването на Константинопол. Днес е музей, който също се намира в списъка ми за посещения.

Босфорът при Емирган, Истанбул - Турция

Като подмине втроия мост остават още 3 – 4 спирки, но там можеет да слезеете и предварително – крайбрежнаат алея е приятно място за разходки, а и гледката си я бива 😉

Там някъде ще видите и табела „Емирган корусу“, която ако послдвате, ще стигнете до входа на парка. Казах ли, че паркът е ограден с висок каменен зид? И се влиза през специален вход?

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Него ден беше такава навалица, че за да влезе група от 20 – 30 човека, трябваше да изчака излизането на подобна по размер група – входът е доста тесен.

Но пък вътре беше яко – цветя., цветя, цветя…

и огромна навалица от местни жители, излезли на пикник. Турците обожават пикниците в почивните дни (спомнете си сцената, в която се споменава „Зелен листец“ от втората част на Бай Ганьо – мисля, че отношението на автора към подобни забавления са отказали умната и красива част от нацията ни да се откаже от пикник на открито за в бъдеще. А останалата част от нацията – не знам защо не ходи на пикник, но фактът е налице: в Истанбул на пикник се ходи на всяка възможна зелена площ, вкл.и затревените странични части на магистралат)

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Пикник

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Паркът беше пълен с народ. Огромна част се снимаше с цветята, друга част седеше на постлано одеяло по полянките, а булките си правеха сватбени фотосесии – тук явно не съществува суеверието, че една булка не бива да вижда дурга булка: бяха буквално на всеки ъгъл.

Булки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Булки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Булки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Булки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, ТурцияБулки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

А наоколо – лалета! От нормални червени до почти прозрачни, сини, черни, червени, жълти, оранжеви, с форма на лале и с форма на турска чаша за чай (тя всъщност е точно това), големи, малки, пембени – на килим, и на фигури… каквито се сетите. А народа щрака, щрака, щрака…

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Булки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, ТурцияБулки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, ТурцияБулки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, ТурцияБулки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, ТурцияБулки на сватбени фотосесии –Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Някъде в горната част на парка (всъщност това е доста стръмен хълм) имаше сцена с програма, един пазар със стоки, свързани с лалета (мърчандайзинг), даже има и място за молитва. Последното не знам доколко ви засяга, но месджид-ът (може би „параклис“? както се наричат тези места за молитва) беше пълен с молещи се мъже на открито, а жените седяха отстрани и буквално гледаха сеир. На мене ми стана малко смешно, но и неудобно – та се изнесох.

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Молитва насред парка

Някои неща са странни тук: досега не ми се е случвало да виждам в града молещи се по улиците, но тук – в парка – беше пълно, но по-потресаващо беше поведението на околните: наистина гледаха сеир. А наоколо, освен себе си, не забелязах други чужденци от не-мюсюлмански произход.

Както и да е – там някъде се намираше и магазинът, от който можеше да се купи разсад за всеки от видовете в парка.

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, ТурцияФестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Стана време да си ходя. Намерих изхода и се прибрах по същия път.

На другия ден бях болен – бях се изтощил от пътуването през деня, а беше кучи студ със слънце, а в рейсовете – врящо отопление, от което се потиш, та така… цяла седмица после го отнесох. Но пък поне си струваше: освен, че беше красиво, открих и пътя до Румели хисар и до Сакъп Сабаджи музея, които, живот и здраве, ще разгледам след време.

За протокола:

  • до парка Гьозтепе (в кв.Кадъкьой), където също има килими от лалета, се стига с автобус 16D от Кадъкьой. А до Кадъкьой можете да стигнете с Мармарай (метрото под Босфора) до последната спирка в азиатската част, и оттам за една спирка с нормалното метро до центъра на Кадъкьой (то е и пристанище, и център, и даже има театър)
  • Другият вариант за Кадъкьой е с ферибота от Еминьоню или Каракьой.
    • Като слезете, както от метрото, така и от ферибота – автобусите се виждат от къде тръгват: спирката е начална за огромен брой автобуси, а вие търсите 16D (той пък пътува по брега на Мраморно море, така че отново иа какво да гледате през прозореца.
  • До Емирган има и ферибот от Юскюдар. Обаче толкова на рядко, че не знам дали си заслужава да се рискува с него. Иначе си е перферктен Bosphorus tour, но на цената на градския транспорт 😉

Още снимки:

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Чайки на пънче

Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция Фестивал на лалето – Емирган парк – Истанбул, Турция

Край

Изгодни оферти за нощувки в района на Саръйер:



Booking.com

Други разкази свързани с Истанбул – на картата:

Истанбул

Т.к.Турция не позволява да се правят резервации през Букинг, затова пък можете пък да си резервирате хотел на Малдивите 🙂



Booking.com

Please follow and like us:
   Изпрати пътеписа като PDF   

Може да харесате още...

2 Отговори

  1. iaia каза:

    Стойчо, ще си позволя да добавя още малко информация към казаното от теб.
    За да се избегнат поне малко неделните тълпи народ из Емирган, а и изобщо из всички истанбулски паркове и Kurusu-та, каквото и да означава тази дума, най-добре е да се ходи там в делничен ден. Относно пикниците – делничен ден, особено в Емирган, преди обед винаги е пълно с жени на всякаква възраст и от всякакви съсловия, които си правят “закуски в тревата” и на специалните за тази цел места с масички и пейки. Включително бебета и малки деца. То са покривки, чинии и прибори, чаши и салфетки – културна работа, термоси с напитки, йенски тенджери и кутии с всякаква храна. Хапват си, бъбрят си сладко и изобщо си прекарват чудесно, според мен. Булките си правят фотосесии сред лалетата и в делничен ден. Тази година в Емирган са направили и нови неща като стъкления водопад и разни други благини за очото 🙂
    До Емирган МОЖЕ да се отиде спокойно с кола – има паркинг, а може да се паркира и сред техните коли при блоковете отзад зад Емирган (в смисъл тази му страна, която не е пред Босфора). Определено, както казваш и ти, обаче, си трябва GPS. Задължително иначе “падаш в канала”, особено ако си чужденец и не им разбираш езика.
    До Емирган парк може да се стигне и с автобус 25Е, на който аз, например, се качвам от последната спирка на Т1 (трамвая) Кабаташ или от спирка Findikli (преди Кабаташ).
    От Тексим може да се използва и автобус 25Т.
    Кораб – само рано сутрин (говорим за по времето на лалетата) може да се вземе кораба Кабаташ-Бешикташ-Истиние-Саръйер, но се връща късно следобед.
    Мисля, че може да се използва и корабче между Истиние, на европейския бряг, и пристанчето (искеле) отсреща на азиатския бряг (не се сещам името му). Това корабче е нещо като водно такси, което тръгва, когато се напълни и струва около 2 пъти цената на обикновен билет за градския транспорт. Подобни корабчета има и на други места по Босфора. Аз съм ползвала такова между Бейкоз и Йеникьой, където откъм водата отблизо могат да се видят фантастично красиви къщи с фасади като дантели 🙂
    Накрая ще препоръчам и един невероятен музей на всички, които вече са видели известните забележителности на Истанбул и си мислят, че няма други. Има. Истанбул винаги може да те изненада! Това е Садберг Ханъм музей (Sadberk Hanım Museum) и се намира в Саръйер. До него може да се стигне със същия автобус 25Е или 25Т, както и с всички, които отиват до Саръйер. Намира се на крайбрежната улица в две свързани красиви големи къщи, а вътре… Само ще кажа, че мислех, че 30-40минути ще ми стигнат да му хвърля едно око. Да, ама не. Оказа се, че не съм усетила как са изминали 3,5 часа вътре. Много, неочаквани и разнообразни експонати, всичките с кратко и интересно описание на турски и английски. Най-различни сбирки от дълбока древност до почти наши дни, като, да речем, великолепната колекция от модни (за времето си) тоалети и аксесоари на жени на султани и висшето общество, също и разни мъжки атрибути – часовници, табакери, медали, монети, бижута и т.н. Удивителни красоти! Този музей е създаден изцщло от дарения и всичките му експонати да от лични дарения на по-малко или повече важни и исторически личности. Има и кратко описание при портретите на въпросната Садберг ханъм, чиято дъщеря, де факто, осъществява замисъла на майка си за този музей. Изключително интересен музей, според мен. Има платен вход, горе-долу на половин и повече по-ниска е цената от тази на другите забележителности в Истанбул. За съжаление не позволяват да се снима вътре. Във всяка зала има специален човек, който може да отговори на всички въпроси за това, което има в тази зала, а вероятно и на други, предполагам. При влизане вътре се минава през скенер и багаж и по-обемни чанти задължително се оставят на гардероба.

  2. Стойчо каза:

    @iaia, благодаря!

    Ето къде се намира споменатия от теб музей: Sadberk Hanım Museum

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.