юли 15 2009

Почивка в Шиле – само час от Истанбул

Днес малко ще сменим направлението, за да си направим една кратка почивка в град Шиле, Турция. Абсолютно съм убеден, че не знаете, но Шиле е черноморски курорт — ето начин да видим какво имам оттатък Резово. В Шиле наш водач ще бъде Росица. Приятно четене:

Почивка в Шиле — само час от Истанбул

На крачка от астрономическото лято, юни 2009 г. С група приятели решихме да направим един истанбулски уикенд. За Истанбул се пише много, така че този град ще прескоча. Ще разкажа как в рамките на три дни човек може да си направи живота много интересен, предприемайки кратичко пътуване до черноморския бряг.

Идеята ни дадоха приятели от истанбулската група на www.couchsurfing.com. След закуска с много маслини на терасата на хотела ни в квартал Лалели, взехме трамвая до спирка Еминьоню и оттам към кея, от който тръгва ферито до азиатската гара Юскюдар в Истанбул. Това фери си е форма на градски транспорт, така че билетът струва колкото и този за останалите видове транспорт — 1, 50 лири. Тръгва на всеки половин час. Пътува 20 минути. Ако по някаква причина не можете да си позволите пътуване по Босфора с туристическо корабче, позволете си една-две врътки от европейската до азиатската част на Истанбул с водния градски транспорт! Чудесен изглед към забележителностите на града — Галата, Долмабахче, мостът, съединяващ двете части…

В квартала на гарата Юскюдар беше свежо и мокро от водата, с която турците мият пред дюкяните всяка сутрин. Отбелязахме, че цените тук са доста по-ниски от тези, които се вихрят в европейската част. Взехме билети за Шиле срещу 7 лири на калпак и тръгнахме да търсим чай, вода за из път и плодове.

Пътят от Юскюдар до Шиле е 60 километра.

Около 30 километра напускахме Истанбул, после движението се успокои и пропътувахме останалото разстояние бързо.

Шиле е много приятно градче.

Тръгнахме по стъргалото — една дъъъълга улица, започваща от джамията в центъра до автогарата и завършваща на брега на морето. На тази уличка са разположени множество магазинчета, от които можете да купите ръчно бродирани кенарени дрехи. Това е специалитетът на Шиле — даже паметник на бродиращата жена ще видите в центъра. Красотата на дрехите е неописуема — има и за малки, и за големи. Ресторанти и магазинчета се редуват по хармоничен начин, от пролуките между къщите проблясва синьото море долу. Тук-там созополски тип къщи — става ви мило и родно.

До генуезкия фар, декориран в черно и бяло, не стигнахме, защото час след разходката по главната улица, се обадихме на другарите от каучсърфинга, които си бяха организирали тук двудневен пикник. След пет минути пътувахме към къмпинга Кумбаба — на около 3 км от Шиле. Многонационална група от около 25 човека вече подготвяше храната за обяд. Наоколо — палатки. Ето и линк за онези, които се интересуват.

Обядвахме „традиционна“ храна — домати, краставици, чушки всякакви, маслини, сирене, кашкавал, салам и хляб. Бири Ефес не липсваха. След приказки и разговорки дойде време за плаж. Натоварихме се в един минибус, нает от къмпингуващите, и тръгнахме. Бусът паркира точно при крепостта на Шиле.

Прекрасен пясък — точно като нашият. Понеже миналата година пропътувахме турското Черно море от Самсун до Грузия, спокойно мога да кажа, че никъде не видяхме този фин пясък. Не е случайно, че истанбулчани идват тук да прекарат уикендите си. Времето напредваше, мързелът и чувството за релаксация ни завладяваха все по-силно. Налагаше се обаче ние с Емо да поемаме обратния път към Истанбул, затова към 19:00 часа се разделихме с групата, изтръскахме пясъка от телата, направихме няколко снимки на крепостта и се отправихме към автогарата. Билетите си бяхме взели предварително, защото лудницата е голяма, а не искахме да рискуваме с прибирането.

Слязохме на автогарата в Юскюдар, хапнахме по един сандвич с риба и в 21:30 взехме предпоследното фери за връщане в европейската част на града. Той блестеше в разни светлини и вълнението някак неусетно ни завладяваше. Един ден в Шиле, заедно с прекосяването на Босфора — толкова много емоции и впечатления.

Автор: Росица Якимова

3 коментара to “Почивка в Шиле – само час от Истанбул”

1. Lora Nielsen каза:

Росица! Наистина прекрасно преживяване сте имали! Снимките са страхотни! Благодаря за кратката, но стойностна разходка до това райско кътче!

2. Росица каза:

Лора, благодаря за отзивите. Целта ми беше да представя едно чудно местенце, което е близо до основната дустинация на повечето български туристи – Истанбул. Приключението не струва скъпо, а ако някой реши да отседне в Шиле, ще намери чудесни възможности за не повече от 30 лири за нощувка.

3. Lora Nielsen каза:

Много полезна информация! Истанбул наистина е основната дестинация на повечето българи, а и не само на нас, но и на много чужденци. Но Шиле е може би точното място за истински релакс след забързания и шумен Истанбул. Определено си заслужава и средствата и времето. Благодаря пак за страхотния разказ!