юли 10 2009

Нощувки в Словения – съвети за пътуване

Получих преди време един мейл, в който авторката търсеше помощ за намиране на разумни нощувки в Словения в района близо до границата с Хърватска. Моя милост точно в този район е минавал само транзит и не можех да ѝ дам смислен съвет, затова реших да препратя нейния мейл до всички автори, които са писали за дадения район и да ги помоля за помощ и съвет от нейно име. Получиха се много съвети, които днес публикувам с разрешението на Ралица, която успешно се прибра в България. Отговорите са в произволен ред.

Предполагам, че идеите и съветите на „старите кучета“ могат да помогнат и на вас:-)

Публикува се със специалните благодарности на Ралица!

Нощувки в Словения

Съвети за пътуване

Здравейте
Сравнително скоро открих Вашия сайт, и ми е изключително приятно да чета страхотните пътеписи. Надявам се след седмица- две и аз да Ви изпратя един за одобрение.
Сега обаче Ви безпокоя с една молба. В момента се намираме в Италия, пътуваме с автомобил. Решихме на връщане да посетим Постойна и да пренощуваме в Словения, близо до границата с Хърватия. Чудехме се дали можете да ни препоръчате място за пренощуване (по ясни причини не говорим за пет звездни хотели:)).
Ще сме Ви много задължени, ако ни упътите.
Поздрави,
Ралица

Ето и отговорите:

Дивача и Чатеж

Здравейте,

Зависи, къде по границата на Словения/Хърватия искате да нощувате.

1. Ако искате да спестите словенската винетка от 15 евро (всъщност спестяването е 7 евро, тъй като хърватската магистрала Рупа-Риека-Загреб струва 8 евро) и Ви трябва място към Постойна и Триест — мога да Ви препоръчам Gostilna Malovec в Divaca — един от съдружниците ми нощува там на път за Италия и е много доволен от условията и храната. Ето тук един линк: http://www.slovenia.info/en/prenocisce/Gostilna-s-preno%C4%8Di%C5%A1%C4%8Di-Malovec.htm?prenocisce=32692&lng=2   (още възможности в Divaca: http://www.booking.com/city/si/divaca.html)

2. Ако след Постоина продължавате през Любляна към Загреб — в село Catez — на десетина километра преди хърватската граница, има много къщи за гости — т. нар. Sobe. Там има минерални бани — просто се отбивате от магистралата и още при самия пътен възел е селото. Там има и хотел — Catezki dvorec Миналата година пренощувахме на това място: http://www.gostilna-les.com/ и сме доволни. Стаите не са луксозни, но е чисто и приятно, даже отоплението бяха пуснали (беше 6 май), има и добра бирария. (Още възможности в Катеж http://www.booking.com/city/si/catez-ob-savi.html)

Terme Čatež, Brežice 8250, Словения

Желая Ви приятно пътуване. Ако имате възможност, избегнете пътуване в уикенда, пътищата и границите са пълни с гастарбайтери тогава.

Благун

Самобор

Здравейте,
Много удобно разположен, хубав и чист хотел е хотел Lavica в градчето Samobor на около 5—6 км от границата със Словения и на десетина от Загреб. Намира се лесно. http://www.lavica-hotel.hr/ тел. +385 (0)1 3368 000
двойна стая 300 куни около 40 евро. Тройна — 375 куни с обилна закуска. Миналата година нощувахме там на излизане от Хърватска.
Приятен път и чудесни преживявания! (още възможности за нощувки в Самобор)

Пламен

Козинo

Ние правихме точно това,само че в обратна посока. На влизане в Словения,от Хърватска започнахме да се оглеждаме за нощувки. Не помня дали беше първия град след границата,в който влязохме, казва се Козина. Минахме покрай табела „нощувки“, беше на пътя. От едната страна имаше паркинг, а от другата бензиностанция с голям супермаркет. Заради табелата свихме в уличката,от страната на паркинга. По-късно разбрахме,че табелата е на семейно хотелче,а ние,без да разберем питахе в първата или втората къща и жената ни приюти за 15 евро на човек. Етаж от къща, с 3 стаи, 2 общи бани и кухня. Мисля,че цената не беше такава,но „нашите“ се пазариха.
P.S. Не забравяй,че ти обяснявам на влизане от Хърватска в Словения (още възможности в Козинo)

Милена

Айдовщина и Крань

На пътя от Гориция за Любляна малко вляво в хубаво тихо градче Айдовщина. Хотелче чисто ресторант с тиха музика. Местна бира — тяхната гордост.

В района па Постойна яма(тя пък трябва да се види!!) има много частни квартири.

И още една страноприемница на пътя от гр. Крань за Клагенфурт. Горе на билото.

Това са лично проверени места.

Симеон

Как да избегнем Калотина-Градина

Правилният път е Ниш-Лесковац-Владичин хан (това е преди Вране)-Сурдулица-Стрезимировци-Трън-Брезник-… На разклона на главния път Ниш-Солун пише Сурдулица, нататък няма по-голямо селище.

Благун

Отново у дома

След двадесет часово пътуване вече сме у дома:)

Благодаря на всички за ценната и навременна информация 🙂 Възползвахме се от предложението на Благун и отседнахме в Чатеж, малко преди границата с Хърватия. Приятно, чисто място с чудесен ресторант 🙂 Стая за трима с телевизор, климатик и баня, струваше 64 евро с туристическата такса.

Ние нямахме избор и пътувахме през уикенда. Чакахме 4 часа на хърватско-сръбската граница, заклещени между три колони гастарбайтери. Подозирахме, че на Калотина ще е още по-зле, след като се влее и потока от Германия, затова се прибрахме по маршрут Ниш- Лесковац- Вранье- Куманово- Крива Паланка — Гюешево. Доста заобиколихме, но просто в тъмното пропуснахме отбивката за Босилеград и тамошния пункт и продължихме за Македония.

Още веднъж благодаря на всички. Щом се поуталожат впечатленията и сме в състояние да пишем, ще изпратим и нашия пътепис:)

Поздрави,

Ралица

И малко добавка от мен:

Благодаря ви много! На авторите — за отзивчивостта и разума, а на Ралица — за доверието!

А ако някой има техническа идея как да осъществяваме и друг път подобен brain storm във wordpress-а на нашия сайт, без да прибягваме до мейл-кореспонденция — да пише! и без това си търся повод и идеи за обща среща 🙂

Още Съвети за пътуване – на картата:

Съвети за пътуване

PDF24 Tools    Изпрати пътеписа като PDF

3 коментара to “Нощувки в Словения – съвети за пътуване”

Дени, легална е в ограничен брой страни и Словения не е между тях

2. Росица каза:

Здравейте! Късно видях въпросите, поради поредно пътешествие. През май бях в Словения и останах очарована от Горинска област – с централен град Kranj, + Jesenice (втори по големина), Блед – замък и езеро /скъпо!/, Радовлица – невероятно място с изглед към Триглав връх, Лесце – с удобна автобусна връзка за Блед, Кропа – жестоко село с ръчна ковашка „индустрия“, Приходи – ендемичен район на дивите нарциси и пр. В повечето от тези градчета и селца може да се преспи на прилични цени. Чудесни са, гледките са възхитителни, преживяванията – свежи!

3. Андрей каза:

Аз си имам едно любимо местенце в самата Любляна. Много е удобно за нощувка – и при идване от България, и при връщане… Казва се „Бит център“ ( http://www.bit-center.net/ )и се намира на окло 300 м. от околовръсното, на изход Ljubljana-Bizovik (първият на север от отбивката за България – ако идвате по А2 от изток следвате посока „Грац“); след това следвате посока „център“ и внимавате за знаците.

Иначе представлява младежки хотел с подходящи за разпускане спортни съоръжения – бадминтон, фитнес и подобни. Бонус е сравнително богатата закуска и е евтино (вижте на сайта).