окт. 08 2017

Мушьоен – Трондхайм – Молде (14 част на През Източна Европа с джип)

Продължаваме с джипа на Георги през Източна Европа на север към нос Северен в Норвегия. Започнахме с преминаването на Трансфагарашан в Румъния, спряхме в Музея на авиацията в Кошице, през Полша пристигнахме в Рига, а после и в Талин, Естония и Хелзинки. От Хелзинки стигнахме Куусамо, влязохме в Русия и пристигахме в Мурманск, разгледахме Мурманск, разходихме се край езерото Ловозеро и бяхме в мъжка компания на чист въздух, за последно стигнахме крайната цел на нашето пътуване – Нордкап или нос Северен в Норвегия. След което тръгнахме обратно на юг, за да стигнем Нарвик и Мушьоен. Днес сме по пътя от Мушьоен към Молде

Мушьоен – Трондхайм – Молде

Норвегия

част четиринайсета на

През Източна Европа с джип

ДЕН 13

карта на маршрут Мушьоен – Молде, Норвегия

Сутринта бяхме свежи – хотела бе добре шумоизолиран (въпреки близостта до пътя), топъл и комфортен…
Хапнахме (аз продължавах да експериментирам с рибите – сладки, слабосолени, сьомги и т.н.)..

Общо взето – стандартната подготовка – събиране на фотоапарати, лаптопи, камери, външни дискове и зарядни.

Прането също бе готово

– жената откри хитър и ефективен метод – вкарваше в банята онова изделие, за което все още не съм сигурен какво му е предназначението – прилича на сгъваемо рибарско столче с ленти върху него – дали е за да си сложиш куфара върху него – не знам.

Та жената слагаше изпраните тениски и т.н. на него в банята и пускахме подовото в банята… На сутринта в повечето случаи нещата бяха сухи. А в редките случаи, когато не бяха сухи, опъвахме един ремък зад нашите седалки и правихме простир 🙂

Както и да е –

натоварихме багажа и тръгнахме

Едва ли има нужда да уточня, че валеше дъжд с ниски облаци 😉 Започнаха да се появяват къщи и разни други сгради (например автобусни спирки ) с тревни покриви.

Интересно бе, че

по къщите нямаха пердета/завеси

Но затова пък на прозореца на всяка къща имаше изкарани/показани всякакви натурии – стари полилеи и т.н.. Явно се хвалят кой какво има. И навярно кражбите не са толкова разпространени.

Мушьоен – Молде, Норвегия

Ето какво има на прозореца на къщата от горната снимка:

Натюре

Свежестта лъхаше отвсякъде

Мушьоен – Молде, Норвегия

Но тъй-като времето бе намръщено, компенсирахме с километри. По някое време настана нужда да

търсим тоалетна

В Норвегия това не е точно търсене – там просто гледаш табелите. И обикновено (особено на север)

тоалетните са през 20 км.

Т.е. гледаш голяма табела: „паркинг, място за сдаване на течни отпадъци от каравани и кемпери, тоалетна след 1 км, следващата тоалетна – след 21 км“, Да, периодчно имаше вариации – например към табелата знак за къмпинг. Или пък някой от знаците задраскан с червено тиксо (случвало се е да има задраскана и тоалетна).

Първоначално (имайки нашенския опит) бях доста негативно настроен към крайпътни тоалетни… Но след като влязох в първата, разбрах, че там нещата са ОК..За съжаление така и не направих хубави снимки. Но общо взето това представлява отвън (девойката чакаше майка си, която бе заела ‘голямата’ тоалетна)

Вътре обикновено има два типа. Едната – малката изглежда така:

Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия

Както се вижда от размазаните снимки – стоманено ‘цокало’ с автоматично миене, и до него – машина…
Да, първия път бяхме изумени, когато на майната си (сигурно над 50 – 80 км от близък град) в такава невзрачна на вид тоалетна срещнеш топла вода и всичко необходимо.
Автоматиката бе проста – поставиш ръка под знака ‘сапун’ – и дозата капва на ръцете. Преместиш ги под знака ‘вода’, и тръгва топла вода (комфортно и равномерно топла – явно има терморегулатор)… Накрая преместваш ръцете под ‘сушоара’, и силна струя топъл въздух приключва процедурата. При излизане от тоалетната допълнително отново пуска водата (въпреки, че преди това отново я е пуснало).

Голямата тоалетна е предназначена и за инвалиди. И е наистина голяма – сигурно 3х4 м. Често е с душ, място за повиване на бебе и т.н, И това на майната си – що метал, ‘безплатна’ тоалетна хартия и т.н 😉 Та така с тоалетните.

Продължихме нататък

Катерихме хълмовете около фиордите и се спускахме отвисоко с остри завои, мотахме се покрай брега на фиордите, движехме се по тесни пътчета – отново от онези, при които ограничението е 80 км/ч, но не могат да се разминат два автомобила 🙂

Внимавах с GPS, защото все пак е на Джип – често го влечеше извън пътя 😉 Например тук – започва да ‘реве’ -‘ама завийте ей тук в дясно’, И гледаш някакво черно стръмно пътче, водещо на майната си 😉

Мушьоен – Молде, Норвегия

Отстрани бе свежо – всичко зелено. И започваш да си обясняваш, защо в севера толкова народ е шашав – къщи, доста отдалечени една от друга – няма с кого една дума да обелиш:

Странните символи на някои населени места отново ни оставяха замислени

Мушьоен – Молде, Норвегия

Е, от време на време имаше и по-компактни населени места, но бяха по-скоро изключение

Мушьоен – Молде, Норвегия

Започнаха да се появяват и малко странни инфраструктурни решения:

Мушьоен – Молде, Норвегия

Пътя е с мантинела по средата без никакво място за изпреварване (и много малко места за аварийно спиране) по дистанция няколко километра. Което е изнервящо, особено когато в колата отпред (както в конкретния случай) има матов шофьор, който кара с 50 км/ч при ограничение 80 км/ч Между два такива участъка изпреварих ‘матовия’ (май не бе негър, но бе доста тъмен индийско/пакистански субект с пълна кола със забрадени жени), И продължих спокойно напред по ограниченията докато субекта започна да задържа отзад цяла колона и изчезна в огледалата.

В един момент платното се разшири с възможност за изпреварване, трафика се увеличи, като всички карахме в ограничението +5+10 км/ч.. За мое учудване след няколко километра видях ‘засилени’ фарове – ‘нашия’ матов водач изпревари цялата колона и отпраши напред с голямо превишение. Странен манталитет…

Покрай пътя започнаха да се виждат и по-индустриални сгради.

Бях ли споменал за екологията?

Виждаше се и се усещаше наяве

Мушьоен – Молде, Норвегия

Доближавайки някои райони/градчета съвсем ясно се усещаше натрапчива миризма на тор – от километри и в продължение на километри. Не съм сигурен дали гледат толкова крави, или се топлят с тор.

Но крави се виждаха, и бяха като козички – гледаш ги покатерени по стръмни склонове

Мушьоен – Молде, Норвегия

По някое време решихме да похапнем и спряхме на първите ‘виличка и нож

Мушьоен – Молде, Норвегия

Вътре бе пълно с велосипедистки (или щангистки ако се гледа физиката им 😉

Поръчахме си по един бургер с картофи (в голяма чиния). Съпругата реши да си вземе кафе. Имаше автоматична машина – сипваш си кафето, а го плащаш на касата. Излишно е да споменавам, че основното плащане на хората от опашката отново бе с карта.
Питаме за кафето – ‘ами ей там е машината’… Поради липса на други чашки в околността, съпругата сложи една картонена чаша като за кока-кола – 0,5 л май. И натисна бутона…
Кафето (или полупрозрачната течност) потече, ама не спира… След като прехвърли половината чаша съпругата се притесни, че машината се е повредила и казахме на продавачката… Изгледа ни с учуден поглед – ама няма проблем – нали искате кафе….
И верно – машината напълни чашата на 0,5 см под горния ръб. Общо взето си представете късо кафе, разредено с 0,5 л вода – вида на течността (а и блудкавия вкус според съпругата) бе точно такъв. Но бургерите бяха хубави, с много хубав дресинг и т.н. Похапнахме, отпочинахме и продължихме нататък…

Дъждът (силата) бе с нас

Мушьоен – Молде, Норвегия

Често се опитваше да ни умери пряко, ама явно мерника му бе калпав, та по-често удряше встрани, а за нас оставаха предимно ръмеж (постоянен)

Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия

Тук се вижда, как се лее дъжда по средата на фиорда

Мушьоен – Молде, Норвегия

По-късния следобед (и сигурно 400 км на юг 😉 започна да просветлява, слънцето проби на места облаците, и света наоколо всичко започна да прилича на рекламна картичка

Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия

Влязохме в

Трондхайм

да заредим.Да, знаех за катедралата Нидарос (а и моторджиите норвежци ми напомниха), но след като видях величието на природата, реших, че не ми е интересно да гледам преходното 😉 Макар, че може би си заслужаваше – все пак катедралата е на почти 1000 години, а и

Трондхайм е старата столица на Норвегия

Както и да е – продължихме по периферията. Разбира се, норвежците смятаха, че трябва да поддържаме практиката си не само като миньори и подводничари (из тунелите), но и като мореплаватели, та затова пътя свърши в пристанище. Просто свършва там – няма друг път

Мушьоен – Молде, Норвегия

Обаче фериботите бяха на 20 минути (имаше табло в колко часа отплава ферибота и кога е следващия)

След 10 минути ферибота застана на кея и отвори горното си чене

Мушьоен – Молде, Норвегия

Процедурата бе ясна – влизаш, заставаш където ти покаже член на екипажа, минава девойката, плащаш, слизаш от ферибота когато ти каже член на екипажа. Оперативно, бързо, лесно…

На другия бряг на фиорда пейзажа бе същия – зелено, вода, водопади и т.н

Понякога слънцето доста се заиграваше по вълните и даваше интересни ефекти:

Мушьоен – Молде, Норвегия

Налагаше се да преминаваме и мостове. На някои висяха рибари

Мушьоен – Молде, Норвегия

Другите обаче бяха прекалено високи и големи за рибарлък:Увеличи (реален размер: 1024 x 768)Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия

След които често имаше дълги тунели (ей там вляво се вижда входа на тунела):

Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия

Много интересна бе комбинацията от преминаването на дълги тунели (някои и над 10 км) и променливото време…
Влизаш в дъжд и фиорд, а излизаш сред хълмове и слънце, или обратното.

Лично аз

загубих всякакво чувство за ориентация

– наистина не знаеш на изток ли пътуваш или запад – просто следваш пътя и се наслаждаваш на гледките

Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия

След краткото слънце отново удари проливен дъжд. Но ние тъкмо влизахме в

Молде

Шегувахме се с жената, че този път стигаме по-рано, защото предните дни колега, на който бях пратил линковете за нашите координати, постоянно гледаше къде сме онлайн и постоянно се обаждаше, ни бе направил забележка: абе спирайте да почивате по-рано, че съм възрастен човек, и ми е трудно да ви следя до 23-24 часа 😉

Молде, Норвегия

Докато се смеехме и изведнъж дъжда спря. Съпругата поглеждайки зад мен ми подсказа – ‘я виж каква дъга’! Да, някои снимки наистина са плод на късмета (снимката бе избрана с конкурс и включена като страница за м.Май в официалния календар на руския Джип форум

Преминахме покрай

летището, чиято писта е насипана във фиорда.

Кацал съм на това летище с B 737 зимата – усещането е много интересно – самолета се снижава във фиорда, като хълмовете изглеждат като стени от двете страни. Доближаваш водата и в един момент започваш да виждаш върховете на вълничките. А в следващия момент си на пистата… Eто тук видео от това кацане (въпреки, че е денем, просто видеото е от Януари месец, когато при тези ширини е тъмно)

Нататък следваше

БЕЗКРАЙНОТО яхтено пристанище и центъра

Намерихме хотела малко след фериботното пристанище. Стаята не бе хубава (бе точно над външния вход на кухнята и пушалнята на персонала). Но за еднократна нощувка става – поне бе топло.

С паркинга обаче ударихме греда

– пред хотела нямаше никакво място – три мотора бяха заели две паркоместа (явно липсва колегиалност и при някои моторджии)…
Рецепцията не я интересуваше това – ‘ами те сигурно клиентите на ресторанта са заели местата за паркиране на хотела – спрете някъде нагоре из града, ама имайте предвид, че до 08:30 трябва да сте преместили колата от там, защото след този час ще ви глобят’

Разтоварихме багажа, закарах колата до съседна улица (където имаше знаци за събитията след 08:30 ч 🙂

След което тръгнахме да се разхождаме из града.

Пред хотела бяха спрени няколко яхти – навярно затова бе и по-скъпичък

Мушьоен – Молде, Норвегия

Хотела бе до пасажерско пристанище

Централната улица на Молде:

Мушьоен – Молде, Норвегия

Някои сгради бяха допълнително декорирани
Увеличи (реален размер: 1024 x 768) Мушьоен – Молде, Норвегия

На север дори скутерите са със зимни гуми с шипове

Мушьоен – Молде, Норвегия

Вода се лееше отново отвсякъде:

Мушьоен – Молде, Норвегия

А слънцето си играеше с островите из фиорда:

Мушьоен – Молде, Норвегия

Някои къщички бяха наистина китни:

Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия Мушьоен – Молде, Норвегия

Други не си даваха зор дори да си закрепят ‘частния паркинг’:

Покрай яхтеното пристанище

Покрай яхтеното пристанище – Молде, Норвегия

Общо взето – китно градче

Автогарата бе почти пуста

Мушьоен – Молде, Норвегия

Да, на времето градчето не е изглеждало съвсем така – норвежците са си били ‘селяните’ на ЕвропаМушьоен – Молде, Норвегия

На паркинга до яхтеното пристанище имаше и зареждачка за ел-автомобили. По пътя срещнах (и изпреварих 😉 доста електрически автомобили ТЕСЛА

Мушьоен – Молде, Норвегия

Тъй-като цветята са на голяма почит по тези ширини, цветарските магазини вървяха доста добре

Мушьоен – Молде, Норвегия

Хората – спокойни. Ей тук ми направи впечатление колко са стриктни – алеята е за двама човека пешеходци или велосипедисти – Двете женички не настъпиха ограничителната линия, спазвайки точно алеята

Пешеходци в Норвегия

Молде, Норвегия

След разходката се прибрахме в хотела (снимките са около 22:00 – 23:00 часа)…
Не бяхме гладни – все още ни държаха бургерите, които бяхме хапнали около 18:00 часа, Затова ударихме по едно (няколко пъти) преди заспиване, побъбрихме, направихме плана за утре.

Докато гледах картата се усетих, че сме подминали нещо важно – известния Атлантик роуд. Веднага бе включен в плана – трябваше да се върнем само около 50 км назад 🙂
Решението бе взето и заспахме спокойно…

• Изминати за деня: 595 км
  • Максимална надморска височина: 463 м

Други разкази свързани с Норвегия – на картата:

Норвегия

Booking.com

One Response to “Мушьоен – Трондхайм – Молде (14 част на През Източна Европа с джип)”

1. ivanova каза:

PREKRASNI SNIMKI I UVLEKATELEN RAZKAZ