апр. 03 2017

Лазурният бряг с деца (3 ден): Монако и Ница

Продължаваме пътуването на Тони из Лазурния бряг, което започнахме с пристигане в Милано. а после и в Ница. Днес сме на разходка до Монако. Приятно четене:

Ден 3,

Монако и Ница

30.06.2015 г.

част трета на

Лазурният бряг с деца

Планът за този ден беше посещение на Монако и ако остане време малко мотане из Ница и евентуално плаж. Предвид, че бяхме подготвени за много силно задръстени пътища по Ривиерата или поне така ни бяха наплашили, как 5 км ги минаваш за 1 час, щеше да е по- добре да си хванем влака за Монако, но цената не ни хареса и за това си хванахме автобус от тип градски с много спирки по пътя. По-бавно, но и много по-евтино.

Автобус Ница – Монако

Автобус Ница – Монако

Автобусът си беше климатизиран и се пътуваше комфортно. Самия него го хванахме слизайки пеша от квартирата до пристанището. В интерес на истината сутринта пътят не беше чак толкова натоварен. За сметка на това се виеше по крайбрежието и

имаше хубава гледка

На спирки спираше само ако има хора или ако подадеш заявка от вътре с бутон. Като цяло се движеше доста бързо и решихме, че ще стигнем по-бързо от предвиденото, до момента в който не спря и не започна да крета в едно задръстване и си казахме това е за което ни говореха. В последствие се разбра, че въобще не е това ами имаше лека катастрофа на едно кръстовище и затова се беше образувала колона. Докато пътувахме с автобуса ми направи веднага силно впечатление колко са им тесни пътищата и как автобусът на места навлиза в насрещното движение в завоите, за да може да ги вземе.

Във Франция е пълно с мотори и скутери и смея да твърдя, че карат много рисковано и бясно, казвам това като човек с доста богат опит с мотоциклетите. Как изпреварваха автобуса, като ги гледам така отстрани и от високо направо настръхвам. И без това пътищата са им тесни и едвам се разминават, ами изпреварваха в завой без видимост, то да кажем да е горе долу широк път като при нас и дори да ти изскочи кола насреща някак си да се разминеш ами просто нямаш никакъв шанс при такова изпреварване – от едната страна е скала, от другата са къщи с тротоар 30 см или пропаст. Просто дори да искат да ти направят място няма накъде да се ходи.
След около час и половина пристигнахме в Monaco.

Княжество Монако

е разположено край живописно разчленения бряг на Средиземно море, в подножието на Алпите. Тази част на крайбрежието е известна, като Лазурен бряг или Френска ривиера. То е едно от петте европейски микродържави и втората най-малка страна в света. Монако е най-гъсто населената държава на Земята с население от 32 410 души, живеещи на площ от 1.95 кв.км.
В по-голямата си част улиците на Монако са тесни, стръмни и правят много резки завои. Причината е, че княжеството е разположено в много стръмна местност, където планинските склонове се спускат към водите на Средиземно море.

В Монако

няма почти никакви къщи

и причината за това е изключително ограничената жилищна площ. За сметка на това повечето хора живеят в луксозни жилищни блокове, чиито високи етажи предлагат удивителна панорамна гледка на града.
Както обикновено при нас всичко е планирано предварително много точно и тръгнахме по маршрута.
Градът е стръмен и при планираното обикаляне

асансьорите бяха голямо улеснение

Отбелязани са и на картата на града. Има и указателни табели по улиците.

Обществен асансьор – Монако

Обществен асансьор

Ето ви и от луксозните жилищни блокове:

Ето ви и от луксозните жилищни блокове – МонакоЕто ви и от луксозните жилищни блокове – Монако

Първа спирка

Японската градина

Японската градина, МонакоЯпонската градина, МонакоЯпонската градина, МонакоЯпонската градина, Монако

Японската градина, МонакоЯпонската градина, Монако

Разходихме се из градините срещу съответния вход и се отправихме да минем през част от маршрута на Формула 1. Ето и един паметник.

Паметник Формула 1, МонакоПаметник Формула 1, Монако

Улиците са си целогодишно подготвени за състезанията, не се маха даже маркировката на пистата и скосяванията на бордюрите в участъците със завои.

Формула 1, МонакоФормула 1, Монако

Tunnel Larvotto, тук се „изрязват“ формулите, представям си какъв шум се вдига.

Tunnel Larvotto

Tunnel Larvotto, Формула 1, Монако

Поглед от Tunnel Larvotto към водата.

Tunnel Larvotto, Формула 1, Монако

Минахме през тунела и се отправихме към казиното.

Добре, че бяха асансьорите,

много умно са измислени и са разпределени на правилните места, иначе не ми се мислеше как щяхме да обикаляме нагоре-надолу постоянно. Много важно е ако обикаляш из Монако пеша да си проучил предварително внимателно картата и да знаеш къде са въпросните асансьори.

Монако

Ето тук, няколко преки по-нагоре ни качи единият асансьор.

МонакоМонако

Излязохме от към гърба на

Казино Монте Карло

Казино Монте Карло

Кактусите по Ривиерата са доста често срещани във всякакви чудати форми.

Казино Монте Карло, Монако

Както и тези чудати растения. Това беше достигнало голяма височина.

Казино Монте Карло, Монако

Продължихме покрай казиното с цел да излезем на главния му вход.

Казино Монте Карло, МонакоКазино Монте Карло, Монако

Вече бяхме почти пред главния вход, когато тази топка ни привлече вниманието.

Казино Монте Карло, Монако

Получи се и интересна снимка

Казино Монте Карло, Монако

Бяхме вече пред централния вход на казиното и Боби, като любител на колите, беше много впечатлен от всички луксозни автомобили по улиците на Монако. На моменти не знаеше на коя страна първо да погледне 🙂 Разбира се за разходката в Монако имаше специален екип, предварително закупен от България.

Порше пред Казино Монте Карло, Монако

Тук си хареса Мазератито повече от Бентлито.

Ролс Ройс и Мазерати пред Казино Монте Карло, Монако

Ето ни и пред

казино Монте Карло

Пред Казино Монте Карло, Монако

Тук имаше едно поръчково Ламборджини.

Ламборгини пред Казино Монте Карло, Монако

Което беше с прозрачен капак на двигателя. Каквото можах заснех 🙂

Ламборгини пред Казино Монте Карло, Монако

В градинката пред казиното се издигаше огромно сферично огледало.

Казино Монте Карло, МонакоКазино Монте Карло, Монако

И отново части от пистата на Формула 1 – част от трасето минава пред входа на казино Монте Карло.

Формула 1, Монако

Ето и поглед към предната част на казиното.

Казино Монте Карло, Монако

След като се нагледахме на луксозни коли поехме през

парка пред казиното

Паркът пред казино Монте Карло, МонакоПаркът пред казино Монте Карло, Монако

Самият парк е доста добре оформен и много поддържан с тук-таме страхотни красиви цветя.

Паркът пред казино Монте Карло, МонакоПаркът пред казино Монте Карло, Монако

Доста интересно дърво в парка.

Паркът пред казино Монте Карло, Монако

Продължихме по тесните улички в посока пристанището и отново асансьорите се оказаха перфектно разположени.

Монте Карло, Монако

На пристанището, мисля не е нужно да споменавам, че беше пълно с луксозни яхти.

Яхти в пристанището на Монте Карло, МонакоЯхти в пристанището на Монте Карло, Монако

Стигнахме до едно уширение, където правят боксовете на формулата като там се намира и старт – финалната права.

Формула 1, Монако

Бяхме се запътили към Двореца и попътно минахме покрай пожарната. Много интересна ретро пожарна имаше отпред като паметник.

Пожарна, Монако

Точно до пожарната имаше и статуя с ретро формула и пилот.

Формула 1, Монте Карло – МонакоФормула 1, Монте Карло – Монако

Поехме по едни стълбички нагоре към Двореца. Откриваше се страхотна гледка към

пристанището

Стигнахме до

Двореца

и влязохме да го разгледаме. Нищо особено – модерен дворец.

Дворецът и пристанището в Монако

Имаше хубав изглед към Monaco от там.

И една панорама.

Панорама – Монте Карло, Монако

За оригинала тук: http://www.tonyco.net/panoramas/France_2015/Monaco_1.JPG

И изглед от другата страна на Двореца към останалото Monaco.

Панорама – Монте Карло, МонакоПанорама – Монте Карло, Монако

Представете си да живеете в тази жилищна сграда – излизате от входа и вместо на колата се качвате на лодката която е паркирана точно пред входа на частния паркинг на сградата 🙂

Пристанище и яхти – Монте Карло, Монако

Помотахме се още малко из площада пред Двореца за някоя друга снимка, като например тази на малките улички.

Уличка – Монте Карло, Монако

Имаше и стари оръдия с гюлета които Боби се опитваше да зареди.

Оръдие – Монте Карло, МонакоОръдие – Монте Карло, Монако

Водата ни беше свършила и на площада имаше чешма с ръчна помпа, доста интересно решение, наляхме си вода и продължихме вече в посока надолу.
Във видеоклипа в края на пътеписа за този ден, можете да видите как работи въпросната чешма и част от смяната на караула пред Двореца.
Като моторист, нямаше как да не отбележа интересните

полицейски мотори и скутери

В Монако с кола трудно може да хванеш нарушител, но виж със скутер няма да е никакъв проблем, даже присъствахме на задържане на нарушителка, като полицая я настигна с една Honda SH125, задмина я и я спря. Ето и малко снимки на мото парка.

Honda Varadero 125 (Нашата е Varadero 1000)

Мотор Honda Varadero 125 (Нашата е Varadero 1000) – Монте Карло, Монако

Honda SH125

Мотор Honda SH125 – Монте Карло, Монако

Продължихме в посока частната авто колекция на принца на Монако. Попътно малко фотоси из града.

Улици – Монте Карло, Монако

Едно Varadero 125 същия цвят като нашето, само дето нашето е големия брат 1000.

Мотор Varadero 125 – Монте Карло, Монако

Стар американски военен джип.

Джип Уилис – Монте Карло, Монако

Статуя на цветен влак.

Шарен влак – Монте Карло, Монако

Улиците.

Шарен влак – Монте Карло, МонакоШарен влак – Монте Карло, Монако

Стигнахме до

частната колекция на принца

Още на входа ни посреща болид на Рено.

Болиди – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Вътре в музея имаше доста впечатляващи екземпляри. Доста често посещаваме авто музеи в различни държави, и винаги има какво ново да се види. Колекцията на принца наистина е доста различна от досега посещаваните от нас. Има огромна зала само с болиди.

Рено Алпин от 1971 г.

Рено Алпин от 1971 г. – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Боби около фераритата, все пак е с такъв екип.

Ферари – Частната колекция автомобили на принца на Монако

В този музей се съхранява каската на Аертон Сена, мир на праха му. Боби в негова чест се правеше, че кара формула.

Аертон Сена – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Аертон Сена – Частната колекция автомобили на принца на МонакоАертон Сена – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Както и ръкавиците му от различни състезания.

Аертон Сена – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Лексус, специална поръчка за сватбата на принца с прозрачен покрив.

Лексус – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Имаше и ретро кола която е произведена в една бройка.

Ретро кола – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Фиат 600 със сламени седалки.

Фиат 600 със сламени седалки – Частната колекция автомобили на принца на Монако

Колекция от дреболии

Частната колекция автомобили на принца на МонакоЧастната колекция автомобили на принца на МонакоЧастната колекция автомобили на принца на Монако

На изхода от музея, както в повечето музей се минава през магазина за сувенири. Боби отдавна мрънкаше за количка играчка за каране и тук намаза едно малко ферари за 4 Евро (на фона на обувките намалени в магазините по улиците от 900 Евро на 700 Евро, направо беше без пари).
Заснел съм всички екземпляри в музея. Има много интересни от тях, но няма да ги описвам тук по отделно. Ако някой има интерес може да разгледа цялата галерия със снимки тук: http://www.tonyco.net/pictures/Family_trip_2015/Monaco_Chastna_kolekcia_koli_na_princa/

Предстоеше ни поредното изкачване

на друго ниво в града с поредния асансьор. Много удобно беше с тях. На тази жега не бихме могли цял ден да обикаляме иначе нагоре-надолу по стръмните улици.

Асансьори в Монако

И пак страхотна гледка.

Панорама – Монако

И панорама

Панорама – Монако

Оригинала тук: http://www.tonyco.net/panoramas/France_2015/Monaco_3.JPG

В далечината отново свръх модерна яхта с дизайн на подводница и отвори в страничния борд.

Яхти, Монако

И поглед към Двореца, където бяхме преди това.

Дворецът, Монако

Стигнахме и до последната ни точка в Monaco –

Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)

Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)

Разположена е нависоко, има хубава гледка и безброй кактуси.

Сад Эксотик де Монако, 62 Boulevard du Jardin Exotique, 98000 Monaco, Монако

Жилищните сгради са с дворчета на покрива, поради липсата на място на земята. Интересно решение.

Монако Монако Монако

И поредният голям кактус.

Кактус – Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)

Огромен Исусов венец, навяващ ми детски спомени. Майка ми притежаваше същия в саксия и в значително по-малки размери.

Исусов венец – Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)

Из градината се разхождаш нагоре-надолу, минавайки по пътечки и мостчета.

Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco) Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco) Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)

И отново красиви кактуси.

Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)

Тук спретнах две 3D снимки на Петя. След като ги прегледах вкъщи на телевизора, установих че това най-вероятно са ми двете най-сполучливи триизмерни снимки, които съм правил. Голяма дълбочина, кактусите и морето за фон, гледайки ги се пренасяш там, все едно всичко е пред теб.

Самите 3D снимки може да свалите отново от тук: http://www.tonyco.net/pictures/3D/Family_Trip_2015/
Наименованието им е: Cactus_Petya3.MPO, Cactus_Petya4.MPO

Ако не сте виждали гора от кактуси, ето ви

Кактуси – Екзотичната градина на Monaco (Jardin Exotique de Monaco)

Монако може да е един от най-малките град-държава, но си има и пещера, която се намира в Екзотичните градини,

La Grotte de l’Observatoire

Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако

Не е толкова грандиозна като „Пещерата на младите дами“, която ще ви покажа по-натам в пътеписа, но си беше красива. Екскурзоводът, както сами се досещате говореше само на френски. В един момент му звънна телефона ей така под земята, всички бяха много учудени откъде има обхват. Мене ми беше ясно веднага, тъй като звъненето ми беше до болка познато. Просто в пещерата имаше пълно покритие на DECT телефония с помощта на Alcatel базови станции.

Пещера La Grotte de l'Observatoire – Монако

В пещерата ни беше много добре прохладно, но дойде време отново да излезем на голямата жега. Ето и едно последно семейно селфи в Monaco на фона на Двореца.

Семеен портрет, Монако

Довиждане Monaco, до нови срещи.
Всички снимки от Monaco можете да разгледате подробно тук: http://www.tonyco.net/pictures/Family_trip_2015/Monaco/

Излязохме от градините и поехме надолу към шосето, където си търсихме спирката на

автобуса за обратно

Петя беше отбелязала къде трябва да се намира спирката и сравнително лесно я открихме. Не чакахме дълго автобуса, но дойде доста натъпкан, все пак беше края на деня и хората се прибираха от работа. Качихме се и потеглихме към Ница. Тук беше момента, в който ми направи остро впечатление

колко невъзпитани са французите

Не се съобразяват въобще с останалите хора, особено когато са в неравностойно положение. По-натам в пътеписа ще изразя още няколко пъти недоволството си от това.

Качихме се в претъпкания автобус, Боби разбира се се размрънка, че иска да сяда. Все пак е малък и беше доста изморен от ходенето по жегата. В автобуса имаше доста млади хора, като една млада жена се беше разположила на две седалки като най-спокойно си държеше багажа на едната и не и пукаше дали някой не иска да седне там.

Случихме на див шофьор на автобус и караше с бясна скорост по завоите все едно возеше чували с картофи, а не хора, което пък допълнително усложняваше положението с Боби, защото залиташе насам-натам. Не е като да няма завои по този път и се чудехме как да го крепим да не се удари някъде.

Пътуването траеше около 50 мин с този шофьор. Някъде с около 15 – 20 мин по-бързо от колкото на отиване. Около 15 мин преди да стигнем до

Ница

на една спирка се по изпразни автобуса и Ади и Боби успяха да седнат, като съответно заспаха. Пристигнахме на пристанището в Ница, и се наложи да ги събудим след краткия им сън. Бяхме обещали на Боби да ходим на плаж. Тъкмо беше станало късен следобед и беше подходящо. Поехме към квартирата из уличките на Ница.

Църквата Notre Dame du Port

Църквата Notre Dame du Port, Ница

Площад Гарибалди

Площад Гарибалди, Ница

Площад Гарибалди, Ница

Преоблякохме се, взехме си нещата за плажа и се запътихме натам.

На плажа

имаше порядъчно много хора, но си намерихме едно местенце.

На плаж в Ница, Франция

Боби беше видимо щастлив, въпреки камъните.

На плаж в Ница, Франция

Носехме си надуваема топка от България

На плаж в Ница, Франция

Тази вечер бяхме решили да си направим

вечеря в квартирата

За щастие близо до нас имаше

магазин Monoprix, в който цените са нормални

На връщане от плажа се отбихме там, като пратихме децата вкъщи и ние с Петя останахме да пазаруваме. Влизаме вътре и гледаме на щанда със зеленчуците едни домати ама еднакви по форма, цвят и големина, едни чушки ама жълти едноцветни, краставици и други зеленчуци, казваме си това са някакви пластмасови като рекламни за щанда. Да, ама не – това си бяха съвсем истински. До момента само бях слушал, за такива европейски храни, но сега ги видях и наживо, явно лабораториите не спят и изработват всякакви боклуци. Щем не щем наложи се да си вземем от тези боклуци. В последствие се оказа, че и на вкус са едни и същи, гумени за нищо не стават, как ги ядат не ми е много ясно. Взехме и от топлата витрина манджичка, и продукти за сандвичи за закуска и за през деня. След като хапнахме и се изкъпахме следваше скок в кревата.

Подготвил съм ви кратка видеопрезентация за Nice и Monaco:

ако сте с WEB Browser IE 9+, Chrome 5+ или Safari 3+:

Продължението

Лазурният бряг с деца (4 ден): Кан, Маринленд в Антиб и Ботаническата градина в Ез

Автор: Антон Конакчиев

Други разкази свързани с Монако – на картата: