Мисията на св. Константин – Кирил Философ в Крим
Днес, 14 февруари, Католическата църква чества деня Св.Кирил – Философ. Онзи същия, който е измислил буквите! и се е застъпил пред папата, че Светото писание може и трябва да се чете и пише не само на гръцки, еврейски и латински, ами и на български! И не само на български! Заради, което заедно с брат си Методи са въздигнати като небесни покровители на Европа! На които всяка година пеем „Върви народе възродени!“. А вие си мислехте, че днес е Св.Валентин, нали? Не, днес е Успение на св. Константин – Кирил Философ, затова днешният ни разказ ще е посветен на тайната мисия на Св.Кирил в Крим.
Приятно четене:
Мисията на св. Константин – Кирил Философ в Крим

Паметникът на първия мисионер апостол Андрей и църквата „св.Владимир“ (Владимирский или Володимирський собор) в Херсонес
Този християнски Херсонес е сцена, където просияли много светци мисионери и място на тайната мисия на Констатин Философ и на покръстването на викинга княз Владимир.
Всичко това започва, когато спасявайки от олигархията древните гърци демократи основали в Крим
град Херсонес Таврически
(или Полуостровът на Таврите) .
(Този древен град Херсонес е част от Севастопол и моля да не бърка с град Херсон в Украйна, където е роден Сергей Станишев!)

Развалините на крепостната стена на полуострова (или херсонес) , които много приличат на несебърския полуостров
Византийският дромон е ветроход с гребла, с който вероятно солунските братя Константин и Методий се отправили на дипломатическа мисия в Хазария. Морското плаване в миналото било предимно каботажно: кормчията направлявал така кораба, че да не губи брега от поглед
Предполага се, че дромона с посланниците е избрал по-гостоприемния и по-безопасен път покрай западния бряг на Понт Ексвинос, като са преминали през Аполония (Созопол), Месембрия (Несебър), Одесос (Варна), Томис (Констанца) до Херсонес с цел почивка на екипажа и зареждане на вода и храна.
Този маршрут почти съвпадаше с този на ветроходната ни Черноморската регата Tall Ships 2016: Констанца – Новоросийск – Сочи – Варна. Заходът в Севастопол беше забранен поради санкциите на ЕС срещу Крим (санкциите са срещу окупирлата го Русия – бел.Ст.) Но тръгнал по следите на мисията на св.св.Кирил и Методий в Крим, аз пристигнах в Херсонес Таврически с маршрутка от Севастопол за 15 рубли.
Древняя ул., 1, Севастополь, 99049В дъното е Казачая бухта в която се завърнали след бойно кръщение в Сирия новите руски корвети*. Там посредата на залива е имало малко островче (вече изчезнало под водата) , където се намирала гробницата на св.Климент Римски
Византийският музей е отворен и безплатен. Вътре има множество артефакти, открити на място от археолозите. С гордост можем да подчертаем, че първата археологическа експедиция тук е била организирана от Константин Философ за търсене мощите на св.Климент Римски.

Там където има канализация, там има и цивилизация, затова можем да съдим по сливната решетка от византийския музей
Влизам в съседния храм (№4 от плана реконструкция) на
„Седемте великомъченици епископи от Херсонес“
На входната врата е св.Климент Римски папа, заточен в каменоломните на Икерман от император Траян. Заради дръзката си мисионерска дейност продължила тук, той е осъден в Херсонес и удавен по типичен мафиотски начин: хвърлен в морето завързан за каменна котва в 101 г.
Римските императори, жестоки гонители на християните, сами неволно способствали за разпространение на християнската вяра в Таврическия полуостров. Те изпращали там на заточение държавни престъпници. Изповядването на християнската вяра тогава се считало за голямо престъпление и много християни били пратени в изгнание като св.Климент Римски

великомъченици: св.Ефрем, св.Василий, св.Капитон, св.Евгений, св.Евтерий, св.Елпидий и св.Агатодор Херсонски
По времето на Византия от Константинопол по море били изпращани епископи с мисионерска мисия в Херсонес.Тяхната съдба била нерадостна и седем от тях се увенчали като великомъченици: св.Ефрем, св.Василий, св.Капитон, св.Евгений, св.Евтерий, св.Елпидий и св.Агатодор Херсонски.
Преданието говори, че езичниците, които се намирали в града, искали от него доказателство, за да повярват в Бога, когото той изповядва, и че епископът с твърдо упование в Божията помощ влязъл в разпаления от тях огън на варницата, дълго се молил сред пламъка и след това излязъл от него невредим. Тогава всички, поразени от чудото, извикали: „Един е Бог, Богът на християните, великият и силният! Той пази рабите Си невредими сред огъня!” Мнозина се кръстили и християнската вяра започнала да се разпространява по целия Таврически полуостров.
Епископът Василий възкресява сина на един херсонески княз. Василий отишъл с опечалените родители на гроба му: отвалили камъка и епископът влязъл в пещерата, където лежал покойникът. Той се помолил над него и като осветил вода, поръсил умрелия, призовавайки името на Св.Троица, както се казва при тайнството Кръщение, и веднага момъкът оживял и започнал да слави Бога. Всички присъстващи паднали пред нозете на епископа, прославяйки небесния Бог.
След това епископ Василий с почести бил доведен в града и множество жители повярвали заедно със семейството на княза и се кръстили. Но ожесточените езичници и юдеи, като видели успеха на омразното тям учение погубили светия епископ.
Паметта на тези Херсонски мъченици се отбелязва на 7 март.
На 30 януари 861 станало едно забележително събитие важно за всички нас :
Тайната мисия на Константин Философ за обретение на мощите на св.Климент

Смъртта и обретението на мощите на св.Климент папа Римски. Долу вляво на руската икона е островът с гробницата му в Севастополския залив.
Както се казва в „Мъченичеството на Климент Римски” ежегодно ставало чудо, което траело седем дни: По молитвите на неговите ученици Корнелий и Тива Черно море се отдръпвало и разкривало пътя към неговата мраморна гробница и така поклониците са могли да отидат пеша до нея.Там те отслужвали литургии и който се докосвал до котвата моментално се изцелявал.
В VII век чудото спряло и следващите поколения забравили за гроба на св.Климент още повече, че на власт в Константинопол дошли иконоборците.
Прабългарите през VII в. успяват да отнемат завинаги от Византия много земи и да станат нейни непосредствени съседи, но Херсонес още дълго време ще остане най-северната част от Византия. През IX в. Херсонес (или по старобългарските паметници Корсунъ) се намира в едно варварско обкръжение и животът на населението му е винаги в опасност. Хазарски военачалници – езичници често връхлитат върху града, заплашват жителите му със сеч и грабеж.
Но това се променило когата в зимата на 860 – 861 в Херсонес пристигнали младият учен Константин Философ и брат му Методий с дипломатическа мисия в Хазарското ханство.
В житието на Константин, макар и накратко, е отразена размирната атмосферата на епохата. „А когато хазарският воевода излезе с войска, отвред настъпи срещу християнския град [Херсонес] и го обкръжи. Но щом узна Философът, без да се мае, отиде при него. Като се разговаря с него и му приведе поучителни слова, той го укроти… “. Не след дълго обаче маджарите нападат, животът на Константин е в опасност: „Ала като си правеше молитвата през първия час, нападнаха го маджари, които виеха като вълци и искаха да го убият…“
Братята се спряли в Херсонес за да избегнат лошото зимно Черно море и за да се подготвят за мисията като научат еврейски за богословските диспути с хазарските юдеи.
Константин донесъл със себе си манускрипти с описанието на гробницата на св.Климент и след като разпитал старите жители на Херсонес отишъл при владиката с предложение да започнат търсенето на мощите.
За последвалите събития ние знаем от „Слово за пренасяне на мощите на преславния Климент” или отчета за тайната мисия, който вероятно е написал сам Константин Философ.
Рано сутринта на 30 януари 861 от Херсонеския пристан потеглил византийският дромон. На борта му се намирали императорският посланик Константин Философ и брат му Методий, Георгий стария епископ на Херсонес заедно с своя хор и няколко знатни граждани със слугите.Така започнала експедицията с цел откриване на мощите на св.Климент Римски, която щяла да промени историята на целия славянски род.
Главният организатор Константин, бъдещият славянски учител с тревога гледал в тъмното беззвездно небе, вслушвайки се в молитвените ектении (песни) .
– Ἐν εἰρήνῃ τοῦ Κυρίου δεηθῶμεν. Миром Господу помолимся! – провъзгласил Соломон, свещеник в Херсонеския храм на св.Прокопий. – Κύριε ἐλέησον. Господи помилуй! – отвръщал хора.
Корабът вече навлизал в днешният залив Казачая бухта, за който някои от старците още помнили, че там е била почитаемата светиня. Но изведнъж рукнал проливен дъжд. Свещеникът Соломон бил смутен и хора замлъкнал.
Внезапно облаците се разсеяли и луната се показала. Възнасяйки хвала на свети Климент, участниците в експедицията слезли на брега с факли и фенери. Болният и немощен епископ Георгий го носели на стол. След като се поклонили до земя започнали да служат утренната начело с епископа и да копаят в пясъка. Наложило се да копат дълго и някои вече се били отчаяли и не виждали смисъл да продължават работа. Но тогава един служител изкопал едно ребро и всички усърдно се включили докато се показал черепа на светия мъченик.
Всички ликували. Някои плачели от радост. Ребрата, главата и бедрата, всичко до най-малката костица били положени внимателно в специално поготвения ковчег.Старият епископ Георгий скокнал като младеж и нарамил ковчега. Заедно с мощите на светията на борда качили и каменната котва, която според преданието била оръжието за убийството на Климент Римски.
Пред стените на града ги посрещнала голяма тълпа от граждани които искали да се поклонят на мощите. Затова те били първоначално изложени в извънградския храм на св.Созон (№46), а вечерта пренесени в храма на св.Леонтий до западната отбранителна стена (№42) .
На следващият ден започнал кръстен поход с мощите из целия град, докато тържествено била отслужена Божествена литургия в Уваровската базилика.
Главата на светията останала в Херсонес в градската катедрала. Останалите частици взели с себе си братята, които се върнали в Константинопол. Показателно е, че братята запазили в тайна своята мисия и не разгласили, че притежават мощите на толкова почитан светец и не ги предали на нито един столичен храм.
През 862 и 863 г Кирил и Методий повреме на своята Моравска мисия, когато превеждали богуслужебните книги на славянски, се сблъскали с ожесточена съпротива от латинското духовенство и апелации към римския папа. Наложило се братята да се отправят в апостолската столица, където пристигнали през пролетта на 868г
Братята с себе си те носили мощите на св.Климент, които предали на папа Адриан II, обяснявайки, че тяхната мисия се намира под покровителствота на папата – мъченик. Климент като непосредствен ученик на апостол Петър бил много почитан в Рим и неочакванато придобиване на мощите му, в очите на първосвещенника автоматически освещавало просветната дейност на солунските братя, включително изобретяването на славянската азбука и превода на църковнославянски език на книгите на Свещенното писание.
Благодарение на Кирил и Методий славяните получили общ език, възможност за богослужение на него, своя национална църковна йерархия и своебразен щит срещу гръцката или франкската асимилация. И всичко това станало само защото солунските братя своевременно притежавали мощите на св.Климент Римски.
Почти сто години след намиране мощите на св.Климент в Херсонес се разиграло друго важно събитие
Покръстването на киевският княз Владимир Святославович
или викинга Valdamarr Sveinaldsson или свети Володимир в Херсонес.
Покръстването му има предистория в която сме замесени и ние българите.
Кой е този светия на за който спорят Украйна и Русия? В жилите му течала викингска кръв на Рюриковичите, а баба му е българската княгиня християнка Олга. Той е бил женен за българската княгиня Милолика от която имал две деца: св.Борис и св.Глеб.Така можем да кажем, че той е малко и наш викинг 😉
След смърта на баща си княз Светослав, младият Владимир е преследван от брат си Ярополк. Владимир побягва от Новгород в Скандинавия откъдето се връща с вярната си дружина викинги за да отмъсти за смърта на брат си Олег.Той завзема Новгород, принуждава годеницата на Ярополк Рогнеда да се омъжи за него, превзема Киев и убива с измама полубрат си Ярополк.
Завзел власта в Киев княз Владимир е жесток воин, развратник и многоженец (има 12 сина от 4 жени и 800 наложници) . Като разпространител на култа към езическия бог Перун е фен на човешките жертвоприношения.
Как става неговото преображение в ревностен християнин?
Роля в покръстването му изиграли не само волжките българи мюсюлмани, които рекламирали неуспешно исляма, но и така също и дунавските му роднини християни.
След като българите водени от цар Самуил разбили византийците при Траянови врата през август 986г, Константинопол потърсил начин да поднови договора с русите, които да ни нападнат в гръб.
Владимир се съгласил да подпише нов договор само ако той бъде скрепен с брак със сестрата на императорите Василий и Константин – византийската принцеса Анна. За него нямало никакво значение, че той бил женен три пъти.
През 987г. русите изпратили дружината от викинги за да защити Константинопол от метежника Варда Фока но сватба нямало. Но византийците увъртали и заявили, че могат да дадат принцесата Анна само на християнин
Тогава в 988г княз Владимир прекъснал водопровода и лесно завзел византийския Херсонес в Крим. Той изпратил ултиматум до Константинопол да спази сключения договор и да му изпрати византийската принцеса за жена или столицата ще последва съдбата на Херсонес. От Константинопол потеглил сватбарския кораб дромон.
Но младоженката я очаквала невесела вест. Нейният жених княз Владимир „по Божия воля ослепял и силно скърбял и не знаел какво да направи. И царицата (Анна) му изпратила вест да се кръсти по бързо (ако не се кръстиш тогава няма да можеш да се излекуваш) „.
Слепият Владимир казал: „Ако това стане, то наистина Бога на християните е велик “ и заповядъл на херсонеския епископ и на свещенниците пристигнали от столицата за сватбата да го кръстят.
Той приел кръщелното име Василий, на византийския император Василий II Българоубиеца, който ослепил пленените българи, каква ирония!
„Сега познах истинския Бог!” възкликнал радостен прогледналия Владимир.
Свидетели на чудото след него се покръстила и неговата дружина от верни викинги.
След покръстването Валдемар (Василий) се оженил и отнесъл като трофей главата на св.Климент в Киев и покръстил цялата Киевска Рус (днешна Украйна и част от Русия) в 988г.
През 989г съюзът между византийци и руси за наше съжаление е факт. Херсонес отново бил върнат на Византия, а Киевска Рус подкрепила Василий Българоубиеца в борбата му срещу Самуил.
Покръстването на дивия езичник викинг е свързано не само с геополитически съображения, а със силен морален потрес и духовно преображение.
Средновековният свят бил пропит с дълбок песимизъм и неувереност в бъдещето.Тогава хората вярвали, че краят на света е близо.Това апокалиптично напрежение било свързано с наближаването на 1000 години от раждането на Христос, което в православния свят очаквали да посрещнат в 6496г., т.е. в 992г.
По този начин след покаяние покръстеният Владимир се надявал да намери спасение за душата си и така също на своя народ.
Епохата на свети Владимир е ключов период за Русия. Покръстването на Рус от православна Византия е най-важната стъпка за националното самоопределение на руската държава. Името и делото на светия равноапостолен княз Владимир, наречен от народа Червеното Слънце, е свързано с цялата история на Руската църква. „Чрез него ние обикнахме Христа, Истинния Живот познахме „, засвидетелства Иларион, митрополит Киевски († 1053)
Днес мироточивата глава на св.Климент папа Римски е в пещерите на Киевско – Печорската лавра
А когато сме в Рим да не забравим да посетим базиликата „Сан Клементе, където да се поклоним на мощите на св.Климент и на гроба на нашия учител Константин Философ – св.Кирил
Тук в Херсонес е открит купелът, където набързо се е покръстил княз Владимир, защото му било казано, че няма да му дадат византийската принцеса Анна за жена, ако не кръстен.
Много по-късно елинизираният българин Евгени Булгарис предложил на императрица Екатерина II да основе нов град Севастопол (град на императора) в съседство на стария Херсонес след анексирането на Крим през 1783г.
Започнали разкопки в стария Херсонес за да се разкрие святото място на покръстването и по късно да се издигне от руския император Александър II църквата „Св.Владимир“

Под камбаната за мъгла през 1998 двамата Владимировци президенти на Украйна и Русия (Вл. Кучма и Вл. Путин) се заклеват да въстановят разрушената от немците катедрала.

Днес камбаната на Херсонес бие отново за опасност, заради падналата гъста междуособна мъгла над Крим между Украйна и Русия.
Бог да пази България и Крим!
Писа грешния Цветан Димитров, Андреевден, 2016.
снимки: Цветан Димитров,
Литература:
- Д. Петканова, КОНСТАНТИН КИРИЛ – Денница на славянския род, promacedonia.org
- Андрей Васильев, Обретение мощей св.Климента Римского в Херсонесе, graal.org.ua/ru/
- Владимир Рычка, Владимир Великий. Креститель Украины – Руси и его след в истории, argumentua.сом
Автор: Цветан Димитров
Снимки: авторът
*Изобщо може да се направи извод, че так където има руска база в чужбина – тази чужбина бива подложена на превземане и бомбардировки – в Крим имаше руска база – Крим беше окупиран; в Сирия имаше руска база – Сирия беше срината – бел.Ст.
Други разкази свързани със – на картата:
Крим, Украйна – окупирана от Русия част на Украйна
1 Отговор
[…] Димитров, Мисията на Константин – Кирил Философ в Крим, […]