Виза за Армения / виза за Ливан
Съветите на Стела как да си извадим
Виза за Армения и виза за Ливан
Аз пак с непопулярни дестинации…. (но пък човек никога не знае кога и накъде)
Виза за Армения
Възможно е кандидатстване за е-виза онлайн на сайта на МВнР на Армения. Това инфо дължа на колежка- само ми прати линка, самата тя не е минавала процедурата за е-виза. С такава виза може да се влезе само през:
- летищата Zvartnos и Guymri,
- ж. п. станция Ayrum и
- сухопътните гранични пунктове Bagratashen, Baura, Gogava, Megri.
И Mozzila-та, и IE-то ми обаче ми отказаха достъп именно до подстраницата „Apply for e-visa“- и двата браузера си измиха ръцете с еднакво по съдържание системно съобщение – сертификатът точно на тази страничка бил self-issued и те се чувствали несигурни, милите… Един вид – ако настоявам да продължа, правя го на свой риск, предупредена съм. Не ми хареса идеята да продължа, така че оставих е-визата като краен критичен вариант.
Адресът на консулството в София няма да пиша — има го в интернет; намира се близо до Румънското посолство (3 минутки с кола по малките улички, обеден трафик, делничен ден). Виза се издава за минимум 3 работни дни. Необходими са снимка, паспорт с валидност минимум 6 месеца, такса в долари или левовата им равностойност. Плащания в евро не се приемат– питах. Задължително е документите да бъдат подадени лично от кандидатстващия за виза, както се уверих днес след опита да оставя всичко в ръцете на агенцията. Понеже съм (нали!) много заета и пропуснах да попитам предварително за този детайл, се наложи да се връщам почти от изхода на София, след като ми звъннаха да ми кажат, че трябва да се появя лично.
Усложних деня и изгубих времето на няколко души, за да успея да се появя в консулството към 12.15ч. Mea clupa, но пък и сигнална лампичка друг път да не пропускам. Ако са налице всички необходими документи и взаимно желание за експедитивност, процедурата е много бърза и е на принципа one desk, който много уважавам. Оставяш документите, попълваш заявление, плащаш таксата и… поне аз в 12.30 вече се бях разделила с приятната дама в консулството и бях в колата на път.
Дължа предварителната информация за документите, навигацията до консулството, и (като най-тежко) изтърпяването ми на агенция Тайфун Холидейс. Надявам се споменаването на името да не се счете за реклама. Струва ми се крайно небалансирано при оплаквания да се цитират имена на фирми (често- и данни, и имена на ръководители и/или служители), но при добре свършена работа- не, сакън, реклама било… Наясно съм с фината граница между похвала и скрита реклама и оставям на администратора да прецени дали и какво да трие.
Актуализация благодарение на Златомир: Входната виза за Република Армения е с нова цена и срок — 6 евро за 20-дневна виза.
За Автономна Република Арцах (демек Нагорни Карабах)
също е необходима виза, различна от арменската. Такава се вади от Представителството на Автономната република в Ереван, което се намира на ул. „Зариан“ 17а в арменската столица, като цената за български граждани е 10 евро+2 евро за някакви такси и става в рамките на същия ден. Работното време на въпросното учреждение е в дните понеделник-събота от 9 до 14 часа!
Виза за Ливан:
За виза се кандидатства чрез посолството в София. Още първият от телефоните, публикувани на сайта им, се оказа работещ. Всичко по-долу е само от телефонен разговор, не съм минавала процедурата по кандидатстване.
Необходими документи: паспорт с минимум 6 месеца валидност, ваучер за хотел или покана от местен, самолетен билет, актуална снимка, удостоверение от работното място или учебното заведение. Не съм питала дали има изисквания към формата или съдържанието на поканата — не ме интересуваше в случая. Конкретни изисквания към формата на удостоверението няма- въпросният документ следва да удостовери, че лицето работи или учи еди-къде-си, и естествено да съдържа всички законни атрибути на издателя- подпис, печат, дата, и прочие. Доказателство за наличие на някакъв минимум финанси не се изисква.
Гореизброените документи плюс таксата за кандидатстване се приемат на адреса на посолството всеки работен ден от 9 сутринта до 2 следобед. Време за издаване- 3—4 работни дни (аз питах за бързата процедура, не уточних има ли друга). Посочените пакети документи са стандартните такива. Естествено, ако индивидуалния случай го изисква, могат да бъдат поискани и допълнителни към тях.
Без (пряка) връзка с горенаписаното…
(предупреждавам държащите на конкретности и информативност- няма такива по-нататък) Както става ясно от горния текст, тази седмица се наложи да проверя изискванията на 2 държави за кандидатстване за виза, приложими към притежатели на български паспорти (поне аз за такива проверявах). Споделям информацията тук с надеждата написаното да спести време за телефонни разговори или неуредици на място и на него, и на съответните служители. Използвам повода да мрънна, че много често се изправям пред изнервен служител просто защото някой или някои преди мен не са подготвени с документите или документите не са изрядни, но те обвиняват служителите за това. Визирам вече служители във всякакъв вид учреждения и фирми. Подобни ситуации създават отвратителна атмосфера и губят времето на всички.
Немалко от оплакванията за грубо отношение на служители или бавно обслужване се дължат именно на изпълнения в духа на „мо`е да съм неподготвен/сбъркал, но светът ми е длъжен“ (светът- в лицето на някой служител в някое си учреждение, както и в лицето на всички чакащи на опашка след някой Крал Слънце в мъжки или женски род).
Горното пиша от позицията на човек, за когото не е изключение да е неподготвен или недостатъчно изряден, или закъсняващ (последно- вчера). Само дето знам, че в такива ситуации никой с нищо не ми е длъжен и съответно правя така, че да не бастисвам времето и настроението- своите, на служителите и на останалите чакащи. Често служителите са дотолкова предварително настроени такъв като мен да им вдига скандал, че със закъснение усещат липсата на такъв- след като вече са контраатакували, без да е имало атака. Признавам си, че ако са ама много упорити в това, побеснявам от съзнанието как се губи времето ми за нищо; и не само моето. Признавам си също, че когато съм свидетел на емоционални свади вместо вършене на работа от страна на друг клиент, ми идва лично да го изхвърля, и да употребя изгубеното ми време по-скоро в това аз лично да му подготвя документите, отколкото да гледам долнопробни изпълнения. Доста порочен цикъл на нагласи и отношения се получава…
… И ако някой сега започне да се възмущава как смея да оправдавам некадърността на служителите и да утвърждавам не-търсенето на Нашите Права, явно е чел в собствената си глава, уж четейки този текст..
.. И като съм започнала, да отбележа нещо, което ме изненада положително. Наложи се да си подновя международния паспорт. Предвид началото на летния сезон (т`ва гурбети, т`ва почивки…), очаквах нажежена във всякакъв смисъл атмосфера и солидно количество време, от което ефективното да е към 5%.
Абе… тръгнах към съответната инстанция едва ли не заднишком. Оказа се, че ама много греша и ми стана хубаво от това. После ми стана страшно от собствената ми еуфория- това да се случват нещата по плавен и резонен начин би трябвало да е нормалното положение, нали, а не да се счита като положително отклонение от обичайната практика.
Няма да продължавам в тази посока, предпочитам да фокусирам на положителното:
Процедурата бе леко хаотична (поради физическо разпределение на гишетата, неследващо последователността на процедурите), но резонна и напълно приемлива като време. Служителките бяха спокойни. Последното може би се дължи на физическото отделяне на гишетата от чакащите. И сред чакащите не се усещаше обичайната нервност и недоволство. Абе… хареса ми. Дано да е знак в посока към превръщане на това в обичайна практика. Толкоз.
И моля това ми мнение да не се нищи в политически аспект- би било нелепо и комично то да се ползва за представителен пример или да се правят въз основа на него генерални изводи. Това е пример за нормално вършене на работа, на който бях свидетел. Дали е представителен или изолиран — нямам представа. Пожелах просто да го зачета, защото именно зачитането обикновено се подминава, за сметка на обругаването (пиша това за втори път в този пост, хм, не е добре това).
Хубав уикенд и седмици на всички, които си вършат работата. И благодаря на същите.
Автор: Стела
Забележка, която би спестила още време:
Туристическа виза за Ливан за лица с български паспорти, пристигащи със самолет, ИЗОБЩО НЕ Е НЕОБХОДИМА.
Личен опит от април 2009:
Поставя се безплатно(!) на летището, представлява най-обикновено печатче с дата и разрешава 30 дни престой. В общия случай не се прави никаква проверка за резервации, покани или обратни билети.
НЕОБХОДИМО е в паспорта да няма никакви белези, че лицето е посещавало ИЗРАЕЛ. Такива белези са не само израелските печати, а и арабски печати от сухоземни гранични пунктове с Израел.
Опитът от Армения 2005 показва, че това с електронните визи работи, но и без виза да цъфнеш на летището, ще се намери чиновник да ти я продаде на място.
“…и двата браузера си измиха ръцете с еднакво по съдържание системно съобщение – сертификатът точно на тази страничка бил self-issued и те се чувствали несигурни, милите…” Чичко Бил Гейтс е длъжен да си измие ръцете, ти не си длъжна да му се вързваш на презастраховките. След като нямаш съмнение в реалността на сайта, смело напред, независимо от червения кръстоносен щит!
domosed, o6te v samoleta davat formi za popylvane kato za Tunis i Maroko,taka 4e moeto tyr4ane po visa se okaza zagubeno vreme. Kato za last minute i pri iziskvania da garantiram 300%pristigane-taka. Blagun, kogato moga da precenia samo,4e ne sym dostaty4no kompetentna,ne riskuvam. Izviniavam se za latinicata,pi6a prez mobilen
наистина, виза за ливан, особено с туристически намерения не е нужна. с паспорт от ЕС се влиза/излиза без никакъв проблем. опит @ 2009, август.
A само от летището ли може да се вземе ливанска виза или от всички КППта?
Аз ще вляза от Сирия, дали трябва да си извадя предварително виза?
А може ли само да попитам, че на мен може да ми се наложи да пътувам, но за по-дълго време в ливан, та четох в посолството че издават виза само за 3 месеца.аз имам намерение да съм там с покана някъде 6 месеца.това означава ли , че само после при тръгване ще платя глоба или има и нещо друго..а също четох, че жени, които пътуват сами може и да не им се издаде виза на влизане в ливан..ако някой може да ми помогне, много ще съм благодарна
Стойчо ме прати насам заради последните два въпроса, но не мога да бъда полезна- аз ходих само в Армения, пътуването в Ливан не се осъществи.
Отпадането на ливанското пътуване няма връзка с визов режим или подобни, така че не мога да бъда полезна дори с опит как НЕ става. За Ливан зная само вече изложеното по-горе от предварителното бързо проучване.
Brand явно има личен опит, пишете му или Стойчо да го покани насам.
Без връзка към гореспоменатите теми, искам само да попитам дали някой е влизал в Армения през Иран? И ако има такъв ентусиаст бих искала ако може да сподели опита си!
Благодаря предварително!
Аз ще бъда разменен студент в Армения за период от 6 месеца започващ от март. Не мога да намеря информация относно визата, която ще ми е необходима (още не съм се обаждал в посолството), но им писах няколко имейла, на които още няма отговор. Иначе относно послендния пост аз съм ентусиаст за обратната връзка – Армения – Иран….
Опитай по телефона или лично, на място
в Армения ми дадоха входна виза за стойност 35-ев,на лети6тето, а тука в софия 6-00ев. ако правилно съм разбрала?
КАРИ, не съм сигурна, че е определящо от къде вземаш визата. Но със сигурност критерий е (и) времето на пътуването ти. Аз платих повече от 6Е пролетта 2009 и взех виза в София. Златомир, който сподели за променената цена (6Е), беше взел виза в Армения, ако правилно помня. Той е пътувал по-наскоро от мен, така че неговата информация за момента е най-актуална.
… Ако целта на въпроса е да провериш дали си се “прецакала”, по-добре не се губи в такива излишности. А ако планираш ново пътуване натам, горе има координати; въпрос на максимум 3 минутки google-ing it е стигането до страничката за е-виза и подобни- относно получаване на виза на летище (може би с актуализирани цени).
Здравейте!Имам молба към всички вас!Скоро(най-вероятно през Юли месец) ще ми се наложи да пътувам за Армения.В момента разглеждам вариантите със самолет,с автобус или с кола.Със самолет са ми ясни нещата, с автобус горе-долу също, но за кола не знам нищо!Ако някой има опит моля да сподели.Също така ме интересува цената на визата.Благодаря предварително!
Потърси разказите за Грузия в сайта – повечето са осъществени с кола или мотор през Турция. А като влезеш в Грузия с колата, то оттам можеш и до Армения да стигнеш. (Директно от Турция май не можеш да влезеш в Армения).
Алтернативният маршрут през Чечения ми се струва неподходящ определено
Туристическа виза за Ливан за лица с български паспорти, пристигащи със самолет, и сухоземна морска граница …се вади он аривал на место !!!
Попълва се форма за информация в самолета още преди да се пристигне която се представя на проверка на границата и те поставят визата !
Личен опит от април 2012.10.1.
Поставя се безплатно на летището, представлява най-обикновено печат с дата и разрешава 30 дни престой + опция за удължаване на место !