До Мелник и Златолист

Историята на този пътепис е следната (няма да споменавам имената, но те участниците ще се сетят и ако не ми разрешат, няма да слагам линкове): има един известен български блогър, който обича да пътува или поне му се налага да го прави много. Животът, знаете е хубав, но в един ден се запознава с едно момиче — животът става още по-хубав, и понеже нашият човек е мнооого убедителен, момичето също завъжда блог (то е заразно, нали знаете;-). До тук — добре, но и бащата на момичето завъжда блог покрай двамата!!! (Като ви казвам, че е заразно, никой не го прие сериозно). С това животът става още по-хубав, защото Данчо Колев (последният заразéн засега) пише много увлекателно за не толкова екзотични места, като Мелник да речем. И така, приятно четене и поздравявам Данчо за куража да се зарази!

До Мелник и Златолист

Създаването на моя блог ми даде възможността да споделя впечатленията си от неколкократните ни екскурзии през ноември и декември 2008 година. Посещенията ни с нашите приятели и децата ни от Лондон бяха в югозападна България и по-точно района около Сандански, Петрич и Мелник. А този район, както знаете, е изпъстрен със Свети места. Най- силни впечатления имам от църквата „Свети Георги“ в с. Златолист, където е прекарала по-голямата част от живота си пророчицата Преподобна Стойна и от църквата „Свети Антоний“ в Мелник.

Златолист

посетихме за пръв път през есента на 2007 год. и на два пъти през есента на 2008 год. Селото е известно най-вече с църквата „Свети Георги“, в която в началото на миналия век е живяла пророчицата Преподобна Стойна. Монахинята е смятана за предшественичка на Ванга, и тя като нея пророкувала и помагала на хората.

Село Златолист се намира в Петричката котловина в югозападното подножие на Пирин планина в близост до град Сандански и град Мелник. До Златолист се стига по пътя от Сандански за Гоце Делчев през село Катунци, което е на 6 км от него. Пътят от Катунци до Златовръх на повечето места не е асфалтиран.
Смята се, че

църквата „Св. Георги“

е построена през ХIХ век, но местните хора твърдят, че е била издигната още през ХII в. Храмът е забележителен със старите си стенописи и изографисаните гола женаи дявола с арбалет/ единствени по рода си/.

В средата на храма, под купола, се намира мраморна плоча с двуглав орел. Съществува легенда, че стъпването върху нея има силно лечебно излъчване. Оригиналната плоча е открадната и на нейно място е поставено копие, но от това лековитата сила на мястото не е по-малка. Чудесата в Златолист не свършват с това — в двора се издига чинар на над 1200 години, за който се вярва, че помага при различни заболявания.

През 90-те години на миналия век храмът е реставриран, а около него е оформен неголям манастирски комплекс.
На горния етаж на църквата е запазена стаичката, в която е живяла

преподобна Стойна,

а в двора на църквата е изграден мемориал при гроба на пророчицата.
Твърди се, че дарбата на Преподобна Стойна да пророкува била много по-силна от тази на Ванга. Някои от хората, които идвали при нея, за да търсят помощ твърдели, че я виждали да се носи из въздуха, без да стъпва по земята — това обикновено ставало, докато се молела върху мраморната плоча с двуглавия орел. Говори се още, че на два пъти е напускала тялото си за по една седмица с уговорката никой да не го мести и после отново оживявала. Тя била тиха и кротка жена. Не отказвала на никого съвет и утеха. След среща с нея хората си тръгвали с леки души. Всички я признавали и почитали за светица.

Посетете Златолист и се поклонете на гроба й. Постойте в минутка размисъл, за нея, за вас, за близките Ви хора, за житейския ви път. Мястото е невероятно красиво, а хилядолетния величествен чинар в двора на църквата вменява удивително спокойствие, сякаш времето е спряло!

Църквата „Свети Антоний“ в Мелник

открихме съвсем случайно, привечер на здрачаване при екскурзията ни през ноември 2008 год. до Гърция /отидохме до най- близкия „Лидъл“ след Кулата-Промахон за прахове и зехтин/ и се върнахме веднага на разходка до Рупите и Мелник.

За Рупите -мястото, където Ванга е пракарвала почти всеки ден и е приемала хората, нуждаещи се от напътствия и утеха, мисля да не се спирам — всички са запознати и е широко коментирана тема.

В Мелник пристигнахме около 16 часа и докато обиколим няколко кръчми / и в тях продават наливно вино/ и винарни, за да си купим хубаво мелнишко вино /държахме непременно да е от сорта Широка мелнишка/, взе да се стъмнява.

На слизане от най-известната винарна „Шестака“ (май се казваше — прехвалена история и не купихме вино от там), по стръмната пътека под укрепленията на деспот Слав, в полумрака попаднах на отворената врата на църквата “Свети Антоний”- сякаш Бог ме заведе там. Човекът, който се грижи за църквата стоеше пред нея и чакаше за посещение туристическа група.

Държа да предупредя, че църквата се отваря само след предварителна заявка от туристи и не стои отворена постоянно през деня.

Църквата Свети Антоний, наричана от местните хора още Свети Андон е единствената с подобно име черква в България, а и на Балканския полуостров.. Трикорабната базилика наподобява буквално кораб. Гледайки дъските на тавана все едно гледаш корпусът на Ноевият ковчег. В центъра на храма има поставена плоча с двуглавият орел на Патриаршията в Цариград. Такава плоча се поставяла само там, където лечебните свойства са изключително силни. В черквата навремето са лекували душевно болни хора, които връзвали с вериги да им изгонят бесовете, защото свети Антоний е светецът който помага при такива случаи. Железата, за които връзвали веригите още стоят там на колоната.

Невероятни места има в нашата Родина и тези двете са едни от тях. Посетете ги, ако все още не сте били там и няма да съжалявате, уверявам ви!

Автор: Данчо Колев

снимки: авторът и bgglobe.net

1 Отговор

1. ива каза:

абе там имали ресторант или някакво заведение поне спешно ми трябва информацията?

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.