май 16 2009

South Lake Tahoe

Обичам да пускам пътеписи за места, за чието съществуване не подозирам и още повече не знам даже на кой континент се намират — в момента даже се колабая как точно се произнася името на градчето и езерото, където ще ни заведе днес Елена. Всъщност е в Калифорния:-) Приятно четене:

South Lake Tahoe

За пръв пър посетих Тахо през 2004, когато изкарах едно лято при сестра ми. Тя се премести да живее там през 2003 и още не е мръднала. Изкарах седмица през 2007 на път от Бостън за България; две през 2008 заедно с родителите и сега септември най-вероятно ще се засилвам натам за още седмица.

Езерото Тахо е планинско езеро, на границата между щатите Калифорния и Невада.

На около 3 часа с кола от Сан Франциско или 1 час от Рино, където е и най-близкото летище. За да стигнете до Рино от България обаче сменяте минимум 3 самолета, като най-дългото ми пътуване излезе около 26 часа, заради престоите.

Самото градче South Lake Tahoe се пада почти изцяло в Калифорния, като изключим няколкото големи и не толкова големи казина.

Мястото е наистина разкошно, подходящо за ски през зимата, плаж и риболов през лятото. Има всякакви красоти, въздухът е доста чист и общо взето става за живеене, ако не гоните някакъв бурен живот или кариера. По-голямата част от жилищата са си къщи, голяма част от които са на доста солени цени — или поне бяха до скоро. Постоянното население е от около 34 000 души, по официална статистика, като повечето са заети в обслужващата индустрия. Иначе е пълно е с туристи през по-голямата част от времето, повечето от които се тъпчат главно по гореспоменатите казина.

Да уточня, че съм ходила само през лятото, та нямам много информация за ски курортите, а и не карам ски. Но когато съм при сестрата, главните занимания включват:

1. Плажче на Camp Richardson, въоръжени с охладителна чанта и доста студени неща вътре. Езерото е мега студено обикновено, но август става и за плуване даже, не само за джапане до колене.

2. С кола до Карсън Сити — US 50 от Тахо до Карсън се води най-живописният път в Америка. Там се правят ей такива снимки:

До Карсън ходим главно на пазар, понеже магазините са по-огромни и евтини. Дори и бензинът е доста по на сметка.

3. Мини-голф на Magic Carpet Golf — не се усеща как трепеш време там, адски е забавно, а и не е много скъпо

4. Разходка с кон в Zeophyr Cove — който иска да види страхотни гледки и да се вози 1 час на кон по разни планински пътечки, то това е начина:) Правила съм го само веднъж но си беше страхотно.

5. Казината — е добре де, и казината си ги бива. Не е като в Лас Вегас, но пак предлагат доста забавления, и то не само хазартни. Организират се доста концерти и stand-up представления. Тъпкано е с добри барове и даже има няколко стабилни клуба, а коктейлите навсякъде са страхотни. Аз знам, нали ги сервирах за около 3 месеца през 2004 та:)

Автор: Елена Владимирова