Ное. 13 2015

Aquae Calidae (Аква Калиде)

Днес Теодора ще ни води на баня 🙂 Приятно четене:

Aquae Calidae

Аква Калиде

Има една стара египетска песен:

Казват ми, че там дето е текло,

Пак ще тече.

Да, но рибите вече са мъртви…

Запомнила съм този фрагмент, не знайно защо и всъщност съм го свързвала с усещане за безнадежност. Но, човек е постоянен свидетел, как връзките с миналото не само не се губят, напротив, дори позабравени, те отново излизат на повърхността, за да може да стъпим здраво и да продължим напред. Т.е. рибите мъртви или не, коритото на реката е там и когато водата придойде, тя има къде да тече. А риби винаги се намират.

Aquae Calidae – Бургаски минерални бани, Бургас Aquae Calidae – Бургаски минерални бани, Бургас Aquae Calidae – Бургаски минерални бани, Бургас Aquae Calidae – Бургаски минерални бани, Бургас

Така приемам аз

историята на Аква Калиде:

Светилището на Трите тракийски нимфи, Термополис, Ла Ферме, баните на Сюлейман Великолепни…

В късния соц, заедно със съученници бяхме на лагер по крайбрежието някъде край Бургас. Заведоха ни и на баня  🙂 – като атракция. Слязохме от автобусите, там суетня някаква протече, влязохме. Спомням си един сумрак, топлина и вода, която се лееше в циментови корита, а за да се измиеш, гребеш от нея с шепи, тасове или каквото има. Това е бил първият ми и единствен досег с обществена баня, за жалост. Съжалявам, защото там, свободна от политически окраски се е вихрела женската сила – споделени рецепти, страсти и всичко, което вълнувало жената. Напомня ми за един латиноамерикански обичай, при който жените влизали в сгорещена землянка, освободени от дрехи, задръжки, разказвали скърбите и радостите си.

По онова време, когато аз замаяно плясках в курните, термите никак не приличаха на

женски будоар, изпълнен с кикот, женски свади или нега

Напротив, фриволното се е бореше със сивотата на унификацията, с един такъв болничен вид – с две думи – силен полъх на хигиенна институция. Останах с неясен спомен – хем има нещо интересно, хем не можеш да разбелеш къде е скрито.

Когато се върнах след години в този край на страната, случайно видях каменна плоча с трите нимфи-пазителки на изворите в музея. Странно чувство изпитах, когато видях образите им – три женски тела, в извисена голота, някак хем осезаеми, хем имагинерни. Баните ги нямаше вече. Топлите извори бяха скрити в обновени лечебни центрове. Навън – останали само чешми с изпочупени кранове, които местните пооправяха колкото да наливат вода в големи пластмасови туби.

Aquae Calidae_Burgas 8 Aquae Calidae – Бургаски минерални бани, Бургас Aquae Calidae – Бургаски минерални бани, Бургас Aquae Calidae – Бургаски минерални бани, Бургас

След време усилено се заговори за възстановяване на археологически комплекс. Започваха и спираха разкопки, строежи. Паркът наоколо привличаше хората, водата беше някъде там.

Burgaski Mineralni Bani, Burgas, BG

И тази година, сред найлони, кал и руини, изплува едно кътче, с жълти стени. Изящни колони и малък парк.

Аква Калиде се връща,

благодарение на археолозите.

В една събота, когато есента само загатваше присъствие, решихме да разгледаме мястото. Все още недостроено тук-там, закаляни пътища и непочистен парк заобикаляха нещо много хубаво. Останки от римски терми, върху тях възстановен султански хамам, а наоколо нежна архитектура, напомняща арт нуво. Много специално усещане има в мястото – история след история, патинирали всичко наоколо.

Отпред бяха наредени чешми с нови, орнаментни кранове, а зад тях няколко сгради и малък парк с фонтани. Но вдясно, висяща някак във времето и над римските останки, с малък купол, се намираше възстановена банята на Сюлейман Великолепни.

Бяхме дали задача на сина, да ни направи екскурзоводска лекция. Постарало се беше детето, разказа ни каквото можа. Влязохме в банята и след малкото предверие се промушихме през нисък свод. Вътре е прекрасно – мрамор, вода, изящни чешми и високо отгоре покривът. И синьо, много синьо.

А на две срещуположни стени, увиснали като големи бели паяци, висяха два апарата. След като се възхитихме на усещането, мрамора, синята светлина и всичко останало, попитахме хората на рецепция какви са тия машинарии вътре. Оказа се, че това са прожекционни апарати.

Тук ще отворя една скоба и ще разкажа за хората, работещи на обекта. На различна възраст, изключително ентусиазирани, те, изглеждаха много радостни, че са там. Не само защото всичко беше новичко, току-що открито. Напротив, те искаха да покажат и последната тухличка и сякаш съжаляваха, че все още е твърде малка експозицията, че банята е само една, че обновената част от парка е колкото детска площадка. Идваха още и още хора след нас. Влизаха, разглеждаха – всеки изпитваше порив да потопи ръката си в синята вода.

Оказа се, че съвсем след малко щеше да има

прожекция в банята

Екран – самият купол на банята, а сюжетът съдържа историята на Термите. На бегом отлетяхме в съседната сграда, където продаваха билетите. Купихме първият семеен такъв – до сега не бяха продавали . Много смешно ми стана – записахме се в историята на обекта, без да искаме. Заедно с билета, можах да купя и кесия за баня, ушита от здрав американ. Много хубаво работи, между другото.

Настанихме се в къпалнята – на мраморните пейки, цялото семейство закичено със слушалка на ушенце, зачакахме. Оказахме се сами на прожекцията – ВИП. Филмът трае десетина минутки и през това време никой от нас гък не изрече, дори и децата. Запленени бяхме – така добре съчетани музиката, гласът, образите, мястото – приказка, а ние участници. А в края на представлението получихме шумна изненада. Няма да издам каква, но много въздействащо ни дойде.

Всичкото разглеждане, оглеждане, изглеждане не ни отне кой знае колко време. Но много ме радва фактът, че се възстановява историята малко по малко. Коритото на реката се почиства, защото водата се събира и тече. Скоро и рибите.

Часове на 3 д прожекция – 10.30, 11.30, 12.30, 16.30, 17,30, 18.30.

За повече инфо: http://www.aquae-calidae.com/

Автор: Теодора Миткова