окт. 21 2015

Продължаваме с мотора на Борислав по пътя му до Немрут. Миналия път стигнахме околностите на Памуккале, а днес ще продължим покрай Анталия и Средиземно море до Газиантеп.

Пътуване до Немрут с мотор

Пътят до Немрут

Памуккале – Анталия – Мерсин – Адана – Газиантеп

1040 km за деня

Пътуване до Немрут (Турция) с мотор

Алармата ме събуди в 5:00 ч. Малко по-късно вече избутвах мотора си към изхода, за да не будя останалите.

По това време, естествено, нямаше как да вляза и да разгледам Памуккале, а предишния ден не бях в състояние за това, така че остана за някой следващ път.

Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Започнах да променям стила си, карайки от тъмно до светло.

Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Затова реших да се възползвам и да опитам да измина максимално голямо разстояние за един ден, но без да се напрягам излишно. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

При вида на първите слънчеви лъчи, проправящи си път иззад планината, спирането за снимка, макар и импровизирана – подпирайки апарата върху ръкавицата си, на асфалта – бе задължителна. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Тази сутрин плейлистът ми започна с Imaginary Bars на Great Lake Swimmers. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Очертаваше се скучен ден, изпълнен предимно с отмятане на километри. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Замислих се, че ако не биваш изпреварван, значи караш бързо. Ако биваш изпреварван – бавно. Но ако не се случва нито едно от двете!? Значи или всички сте в невероятен синхрон, или караш по ебаси пустия път. И едва ли е първото 🙂 Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

А чрез дългото солово каране оставаш насаме с мислите си. Обогатяваш се духовно, интерферирайки пълноценно с всичко и всички по пътя си. Но най-вече СЕ СКЪСВАШ от яздене, човек!!! 🙂 Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Така започнах да оценявам свободата в мислите – когато никой не им пречи, ангажирайки излишно вниманието ти с дреболии. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

По време на това пътуване целенасочено бях преустановил всичките си контакти с хората от моя свят. Не ползвах дори социални мрежи, когато се случеше на някоя бензиностанция случайно да има wi-fi интернет. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Това бе и един психологически експеримент, който бях решил да проведа. Отдавна ми беше интересно, как издържат другите соло пътешественици на това уединение със себе си. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

На входа на

Анталия

ме очакваше ликът на Ататюрк. Ататюрк – Анталия. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Следващата забележителност, чиито координати си бях отбелязал в навигацията, бе

Адриановата порта

Адрианова порта, Анталия – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Адрианова порта

Тя е била издигната специално за посещението на града от римския инмператор Адриан през 130-та година.

Стоейки пред нея, се чувстваш все едно си влязъл в ролята на Индиана Джоунс и си попаднал в някоя дива джунгла. Добре де, може да си и Лара Крофт, ако си жена 🙂

Но и в двата случая няма как да не се захласнеш по всички детайли, с които е изпъстрена тази арка. А как се успели да просъществуват и до днес, противопоставяйки се на природните стихии – не знам. Адрианова порта, Анталия – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Следващата дестинация, добавена в последния момент, бе

Аспендос, и по-специално античният театър,

който датира от древни времена и е единственият със запазена сцена. Античен театър в Аспендос – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Бърза снимка пред внушителното му сдание и обратно на седлото.

Античен театър в Аспендос – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Продължих на юг, докато не стигнах до

Средиземно море

и това място, където плажът бе буквално на 20 метра от пътя.
Плаж на Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Веднага след снимката сложих банския си по най-дискретния възможен начин и влязох да се изкъпя. Водата бе много приятна, което не може да се каже за дъното, осеяно с всички тези скали, но явно затова и тук нямаше много летовници.

Плаж на Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Карайки в тази част на Турция, се замислих, какво изкуство е да превърнеш междуградското каране в градско с всички тези светофари, разположени през няколко километра по главния път. Та, турците това изкуство са го овладяли много добре.
Именно покрай тези безбройни спирания и изчаквания на светофари осъзнах, че всъщност

съществуват три типа жега

• Първият е, когато спреш на светофар и започнеш да усещаш как слънчевите лъчи минават през теб.
  • Вторият – когато започнеш да ги усещаш и в движение,
  • а третият – когато спреш, за да си облечеш якето.

В края на краищата, пътищата и най-вече светофарите, пътят започна да се изкачва плавно и почти неусетно нагоре.

Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Пред мен започнаха да се разкриват невероятни гледки към Средиземно море.

Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Ако знаех, че всичко ще бъде по план и ще ми остане толкова време в края на пътуването, вероятно щях да остана някъде тук поне един ден. Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Докато не спрях, за да направя тази снимка, не си давах сметка колко уронва имиджа ми на лош рокер бялата кърпа, простряна да съхне на задната седалка.

Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Тук се запознахме и с Шамил и приятелката му

– колеги на мотор, които спряха при мен. Малко по-рано ги бях мернал покрай пътя, докато се наслаждаваха на пейзажите.
Не закъсня и днешната доза офроуд адвенчър 🙂

Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

С Шамил се разбрахме, че ще караме заедно към Адана – накъдето пътуваха те, но и че не смятам да се съобразявам с тяхното темпо и спирки, както не очаквам и те да го правят за мен. В крайна сметка, обаче, те спираха с мен всеки път, когато го правех за снимка, дори и през 10 минути, което беше много мило. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Докато карахме по един досадно прав участък, ни настигнаха два мотора. В огледалото ми изглеждаха като големи спортни машини, на звук също го докарваха, докато не ни приближиха. Оказаха се 4 келеша на 2 дребногабаритни мотора, всеки от които залегнал на макс. Кой върху резервоар, кой върху друг келеш. А шумът през всичките тези 5 минути, докато ни изпреварваха, бе невъобразим. Крепост – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

След това им омръзна и се кротнаха, но след като ги изпреварихме отново, се наеха преди да се изгубят в далечината. Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

А красивите гледки не спираха да се редят около нас. Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

И ето ни на поредната спирка. Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Спрях, за да възстановя запасите си от вода на една крайпътна чешма. Малко по-надолу от нея пък имаше малка сергийка, където един човек и негови близки продаваха тези плодове. Плодове кудрет нар (нар на силата) – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Оказаха се кудрет наръ (с ударения на последните срички). Или в пряк превод – нар на силата. Вероятно най-джедайската храна, която може да се срещне по тези географски ширини. Майтапа настрана, българското му название е горчив пъпеш, но не е зелен, защото е узрял. Човекът каза, че ще издържи няколко дни транспортиране, така че взех няколко с идеята да ги прекарам през границата.

Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Не можех да спра да спирам, за да запечатвам спомени от този ден. В такива моменти наистина оценяваш огромното предимство на мотоциклета – а именно, че можеш да паркираш почти навсякъде, без да затрудняваш особено движението. Е, може би получаваш някой гласен или негласен упрек от време на време, но това е всичко. Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с моторМалко след това отново спрях покрай една чешма, за да се освежа. Шамил продължи напред, но знаех, че ще се намерим по-нататък по пътя. На чешмата переше жена, а покрай нея си играеше дете. Не изглеждаха местни – оказаха се руско семейство, и те като мен пътуващи наоколо на нещо като почивка. Сякаш някои хора имаме странен начин да си почиваме 🙂

Средиземно море – Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Както и очаквах, отново се намерихме с компанията ми.

Пътуване до Немрут, Турция, с мотор

Поредната ни спирка бе в околността на тази крепост.

Kızkalesi, Toroslar, 33790 Kızkalesi/Erdemli/Mersin Province, Турция

Срещу нея в морето се намира замъкът Къзкалеси (Момино кале, Момина крепост – бел.Ст.), който съвсем е убягнал от полезрението ми.

Крепост на Средизмено море – Пътуване до Немрут, Турция, с моторТова бе и последната снимка за деня.

Скоро след нея влязохме в ужасно

задръстване, точещо се от преди Мерсин до след Адана

В началото успявахме да запазим визуален контакт, провирайки се между колите, но моята маневреност в такъв трафик с дисагите на мотора не може да се мери с тази на кросарката на Шамил, така че след около 300 km групово каране се изгубихме. Цялото това упражнение тук много ме събори физически, а и изминаването на тези сравнително малко километри отне твърде много време.

Някъде тук поведението на хидравликата на съединителя се промени и предавките влизаха по-трудно. Преди да тръгна бях обезвъздушил системата за всеки случай, но може би това не е било достатъчно.

И след като най-после се измъкнах от задръстването, за пръв, но далеч не и последен път на това пътуване, ме спряха органите на реда. Попитаха накъде съм тръгнал, но като видяха дисплея на телефона, светещ върху чантата на резервоара, ми казаха да продължавам. Дори не ми поискаха документи.
Вече бавно, но сигурно,

навлизах в кюрдската част на Турция

На една от бензиностанциите заредих и купих спирачна течност, за да сменя тази на съединителя на следващия ден.
За да не ми е скучно, по-нататък навлязох в ситен дъждец, затова спрях на една бензиностанция. Там пък ме посрещнаха други пичове, които настояваха да ме почерпят кафе, но след като няколко пъти им отказах, тъй като не пия кафе по принцип, ми извадиха една ледена вода от хладилника и изрично отказаха да им я платя. Поприказвахме малко, възползвах се набързо от интернета, навлякох дъждобрана и продължих нататък. Естествено, оказа се, че нататък дъжд няма, но нищо – по-приятно ми е да карам със сух дъждобран, отколкото с мокри дрехи 🙂
На следващата бензиностанция пък, в

Газиантеп,

където пристигнах след полунощ, ме почерпиха с чай. Навсякъде срещах някаква добронамереност и гостоприемство, което не бях усещал в никоя друга държава.

След като заредих, продължих по пътя си, вече оглеждайки се за място за палатка. Малко след като излязох от града се случи и това – перфектният черен път, водещ към горичка, малко по-нависоко от пътя.

Погледнах си километража и какво да видя – 1040 km за последните 20 часа, йей! И дори можех да продължа да карам, но нямаше да ги докарам до 1600 за останалите 4 часа, за да завърша saddlesore 1600k предизвикателството, с което да стана Iron butt поне за пред себе си, пък и си намерих перфектното място за палатка, така че в 1:40 приключих карането за деня.
За пръв път ми се случи да ми изтръпне десният палец. И все още ме държи, докато пиша тези редове 🙂

Не ми оставаше нищо друго, освен да разпъна палатката, да се насладя на убиването на десетина комара, успели ловко да се шмугнат вътре преди мен, и да се отдам на заслужена почивка.

Дали ме боля задникът – не. Психиката – също. Просто карането по тези двулентови, на всичкото отгоре пусти, пътища не е изморително. Отегчаващо на моменти – да, но не и изморително.

Пътуване до Немрут с мотор (3): Газиантеп – Немрут – Кахта

Автори: Борислав Костов

Други разкази свързани с Другата Турция – на картата:

Другата Турция

5 коментара to “Пътуване до Немрут с мотор (2): Памуккале – Анталия – Мерсин – Адана – Газиантеп”

1. […] Пътуване до Немрут с мотор (2): Памуккале – Анталия – Ме… […]

2. rattenfaenger каза:

Поздравления за хубавите снимки и за интересния пътепис!

3. vladimir1974m2 каза:

Хм, и на мен ми хареса,но на мотора много духа и може да те навали дъжд.Макар ,че аз бих тръгнал и с велосипед- прекрасни снимки наистина, но имате ли още снимки, да погледна:)

4. BorislavKostov каза:

Благодаря за добрите думи 🙂
    Още снимки има в останалите части на пътеписа,
    които, вярвам, ще излязат много скоро и тук 🙂

5. […] околностите на Памуккале, после продължихме покрай Анталия и Средиземно море до Газиантеп, а днес вече ще достигнем крайната си цел – планината […]