Талянски му работи (Италия)

Днес публикуваме кратките бележки и впечатления на Пламен от Италия със съвети за пътуване до Рим. Приятно четене:

Талянски му работи

Рим, Италия

В прилична тратория (по-непретенциозно семейно заведение)

двама души могат да хапнат и пийнат както за 20, така и за 40 евро. Особена разлика в храната, която е неизменно вкусна, и обслужването при двата варианта няма. Менютата с цените са изнесени отпред и човек може да се ориентира. Някои ресторанти обаче може да добавят коперта (фиксирана такса за това, че си седнал на маса) и процент за обслужване, така че е добре да се внимава за тях. 0.4 литра наливна бира върви за 5 евро средно, което си е пладнешки обир, а и виното излиза по-евтино.
_
Навсякъде ясно и категорично е обозначено какви услуги, информация и продукти не се предлагат. За останалото не можеш да си сигурен. Уиз промени часа на обратния полет, така че се наложи да бъдем на Фиумичино в ранни зори и вариантът с редовния влак отпадна. Лелката в туристическата информация на гара Термини ни посъветва да ползваме специалния нощен автобус. Въоръжени с разписанието и добре натоварени цъфнахме на указаната спирка по тъмно. 40 минути след часа, в който трябваше да се появи автобуса, от него нямаше и следа. Според друга информация от лелката такситата трябваше да имат фиксирана тарифа от 40 евро до летището. Е, бакшишът ни взе точно 55 за удоволствието.
_
Момчета и момичета, лилавото е на мода тази есен, ако още има неразбрали.
_
Повечето пешеходни светофари имат и жълта фаза, която светва само при прехода от зелено към червено. Този, близо до Бока дела Верита, обаче залага на текст по американски образец.

_

Кафе се пие в заведения означени като барове.

Кафе лате на крак върви около 1 евро, но ако седнеш на маса цената набъбва тройно. Ако се объркаш да поръчаш еспресо, което, както знаем, е екстремно късо, бариста ще пожелае да се увери дали наистина искаш кафето, както го пият италианците.

Имената на улиците

са изписани върху каменни плочи с шрифт, подобен на омразния Траян, който се използва и за надписите на всички по-важни обществени сгради. А това, заедно с навика да ползват римски цифри при всяка възможност и задължително да указват по времето на кой папа е построено или ремонтирано нещо, в един момент ти идва бактън.
_

Трафикът е натоварен и доминиран от миниатюрни коли

и скутери. Смарт със сигурност най-разпространената марка автомобили, но всичко с дължина под 3 метра се радва на популярност. Паркиране по римски:

_
Дори в градския транспорт са на въоръжение такива миниатюрни автобусчета. Приличат ми на кибритени кутийки, обърнати на една страна с колела от копчета.
_

В центъра има множество от църкви,

често една срещу друга или една до друга. Но всички, с няколко забележителни изключения, си приличат — плоска каменна фасада с декоративни колони, стесняваща се нагоре и завършваща с триъгълен фронтон, плюс овален купол на многоъгълна основа ако, евентуално, църквата е важна. Видиш ли една, видял си всичките. Стилът произлиза от бароковата йезуитска Ил Джезу и е копиран масово впоследствие.
_
Хостелът ни беше апартамент на 6-ия етаж, в който хазяинът отдаваше 3 стаи и до който се стигаше с един от онези дървени скърцащи асансьори от началото на миналия век. Листове с надписи, като Не излизай през прозореца, Може да ползвате хладилника, Затваряй вратите тихо, бяха разлепени навсякъде.

9 Отговори

1. Една бира и една кутия цигари=10 Евро. Да ви е сладко! При РЕАЛНА заплата от 300 евро!

2. Сандо каза:

Италия е прекрасна страна, в която може да се видят хиляди неща. Само че Рим определено не е сред любимите ми италиански градове. Бях там през лятото – жега, мърсотия, хотелите са безбожно скъпи спрямо качеството на обслужване, а в повечето ресторанти пиците бяха… размразени.

Истински си заслужава да се видят самобитните градове със собствена култура – Флоренция, Неапол, Венеция и още стотици малки и големи… Там ще почувствате и типичната за Италия атмосфера, и естетиката, и вкусната регионална кухня. И най-важното – хапвайте италиански сладолед и пийвайте кафенце и лимончело!

@ Апостол Апостолов : Цигарите и алкохолът на Запад наистина струват много по-скъпо, отколкото в България… Може би едно пътуване до Италия ще е добър повод да преминете към по-здравословен начин на живот? ;-)))))
    И тук е редно да спомена, че италианците са сред най-дълголетните в Европа – бият даже французите с няколко месеца.

3. Biliana каза:

Апостолов, какво означава “реална заплата” 300 евро? За Сицилия ли става дума?

Към автора: значи и в Лацио е същото, като в Ломбардия – що се отнася за разписанието на автобусите.

Benvenuti in Italia… una piccola tragedia.

4. пламен каза:

@Biliana

Разписание!? В Италия!? 😉

5. Реална заплата означава следното: според официалната статистика средната НОМИНАЛНА работна заплата в Италия (а и в ЕС) е 1300 евро. Данъците и таксите изяждат 46 % от тази НОМИНАЛНА заплата. За справка: само здравната осигуровка в западноевропейските страни възлиза на цели 180 евро.

Европейците, за разлика от нас, са БЕДНИ, защото нямат НИКАКВА НЕДВИЖИМА СОБСТВЕНОСТ. Междувпрочем, хората без недвижима собственост са си чиста проба просяци. Затова западноевропейците плащат наеми- между 300 и 500 евро на месец.

Остават им към 300- 400 евро, които нямат никаква покупателна стойност. Не само цигарите и пиенето са скъпи там. Всичко е 2- 10 пъти по- скъпо, отколкото у нас. За справка: едни обувки струват 120 евро, едни дънки- 120 евро, 1 кг. пилешки гърди- 11 евро и т. н.

Хайде сега емигрирайте, защото все още има доста бунаци и простаци в България, които трябва да се изметат и да слугуват за жълти стотинки в Европа. Пък ние, знаещите и можещите, да си живеем живота тук. Райски живот!

@ Апостол Апостолов, обидите на национална основа са изключително нежелателни в сайт за пътешествия

7. Lora Nielsen каза:

Стойчо, не се връзвай на този индивид:) Първо, той е мн”известен” в нет пространството със своите обиди и помии, а освен това винаги дава невярна информация така че игнорирай присъствието му.

@Лора, а защо не ползваш юзера си при коментарите:-) Хайде, зарадвай ме:-)

9. anjela каза:

а спамера апостолов и тук се е появил.съвет от мене изгонете го по бързо за да не мърси хубавия ви форум

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *