Ниш за една вечер

Какво общо имат Тайланд*, Сърбия и Куба помежду си? Според мене това е възможността да съгрешаваме на чужда територия и да искаме „там така да си остане“. Е, Сърбия, за щастие не е толкова греховно място, колкото другите две, но във всеки случай искам да кажа: Пушенето вреди на близките и неблизките ви околни, но все пак – хора 🙂

О, а до Ниш за една вечер ще ни води Милена 🙂 И понеже сайтът ни се бори за култура, знание и образование – днешният разказ е маркиран върху Университета в Ниш 🙂

Ниш за една вечер

Балканите винаги са били и са интересно място за пътуване. За два дни с подходящите хора, по съседски, можеш да събереш много и разнообразни емоции и впечатления, за които дълго време да разказваш. Решихме да отидем на гости на Ниш.

Речено – сторено.

Пътуването стана за около два часа. Пролетта едва загатваше за себе си. Пластмасовите бутилки около пътя гордо демонстрираха своето присъствие.

Ниш ни посрещна

с мрачно време и гостоприемни приятели. За повдигане на духа, естествено, веднага влязохме да хапнем. Заведението (Кафана „Даги плус“) бе с приветлив персонал, домашен уют и прекрасна храна.

Кафана Даги плюс, Ниш

Кафана Даги плюс

Кой не знае сръбската плескавица и кой не е слушал за нея 😉

Плескавица, Ниш

Плескавица с каймак (т.е.сметана)

Кратката разходка в центъра на града

за мен беше удоволствие, съпътствано с много разговори на теми, които така или иначе вълнуват и българи, и сърби.

Универзитет у Нишу, Шуматовачка, Ниш, Сърбия
Университетът в Ниш

Сградата на Университета

Хотелчето,

в което се настанихме, е в центъра на Ниш. Приятно и чисто, обзаведено в стила на града със стаи, в които може да се пуши. Няма да учудя българина с констатацията, че

навсякъде пушенето е позволено

В някои заведения все пак има и зали за пушачи и непушачи. (хохо, ще ми паднат, те! – бел.Ст.)

Хотел Дуо Д, Ниш

В хотел „Duo D“

Вечерен Ниш

ни посрещна с нормалното за всеки град движение по центъра.

Ниш, търговска улица

Прави впечатление доста занемарената инфраструктура, контрастираща с приятните заведения и магазини.

Ниш, търговска улица

Малкото свободно време уплътних със снимане.

В центъра на Ниш

Нищо не предвещаваше живота, който ще се изсипе в началните часове на нощта.

За остатъка на вечерта не мога да говоря. Трябва да се преживее.

Шест часа жива музика, без почивка, може да накара всеки човек да затаи дъх с респект към умението на сърбите да се забавляват.

Сръбска кафана, Ниш

„Galija“, eдин от четиримата музиканти

След цели четири часа сън, разходката на следващия ден е жизнено необходима 😉

Пред Кметството, Ниш

Пред Кметството

И сладичкото в местната сладкарница също…

Сладкарница, Ниш

Сладкишите

Хвала!

Малкото снимки, които успях да направя са Тук: Галерия

Автор: Милена Маринова

*За да не оставяме дамите без внимание – аналогът на Тайланд, но за жени, е Египет 😉

Други разкази свързани с Другата Сърбия – на картата:

Другата Сърбия

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.